het gasthuis mede dat door hen eene nadere subsidie uit de gemeentekas zal moeten worden aangevraagd, ten gevolge van de meerdere uitgaven, die de verpleging van lijders aan pokken na zich sleept. Voor kennisgeving aangenomen. 8. Mededeeling van het aantal leerlingen op de 2 openbare tusschenscholen en op de 2 openbare scholen voor on vermogenden na de met 1 Mei 1.1. plaats gehad hebbende toelating van leerlingen. Op de eerste tusschenschool zijn 246 leerlingen. tweede 310 eerste school voor onverm. 509 tweede 230 Voor kennisgeving aangenomen. 9. Brief van de vaste commissie voor de gasfabriek ten geleide van het verslag en de rekening dier fabriek over 1893 met het voorstel om het beschikbare saldo der rekening, ten bedrage van f- 595,675, in over eenstemming met bet vroeger beslotene te bestemmen tot betaling van een deel van den nieuwen gashouder. Gesteld in handen der vaste commissie van financiën om bericht en raad. 10. Brief van het Bestuur der Vereeniging »de Am bachtsschool voor Alkmaar en omstreken" ten geleide van een afschrift van het verslag en de rekening over 1893. Gesteld in handen der commissie van financiën om bericht en raad. 11. Brief van de Kamer van Koophandel ten geleide van het jaarverslag over 1893. Voor kennisgeving aangenomen; wordt afgedrukt als bijlage tot het gemeente-verslag. Voor kennisgeving aangenomen. 12. Brief van Regenten van het burgerweeshuis ten geleide van het verslag over 1893. Het aantal weezen, dat op 1 Januari 1893 20 jongens en 12 meisjes, samen 32 bedroeg, was op 31 December gedaald tot 27, waar van er 4 tijdelijk buiten het huis verbleven. De vier werkjongens verdienden f 343,81. Aan het r. k. weeshuis werd f 743,84 uitgekeerd. Op 1 Januari 1893 waren daar 18 kinderen tegenwoordig en op 31 December 20. 13. Bericht van de Vereeniging van den H. Vincen- tins van Paulo, dat op de kiezerslijst voor 1894 geene door haar ondersteunde personen voorkomen. 14. Gelijk bericht van Diakenen der evangelisch lu- thersche gemeente. Nos. 13 en 14 voor kennisgeving aangenomen. 15. Bericht van den heer A. Goede Dz., dat hij aan neemt de benoeming tot lid der commissiebedoeld bij art. 19 1 letter b der wot op de bedrijfsbelasting. 16. Bericht van den heer P. Rentmeester, dat hij be dankt voor de benoeming tot plaatsvervangend lid van zoo even genoemde commissie. Nos. 15 en 16 voor kennisgeving aangenomen. 17. Verzoek van de gezamenlijke eigenaars van de Druivenlaan, om die laan, na door hen op hunne kosten ten genoegen van burgemeester en wethouders te zijn gerioleerd en nadat ieder perceel aan dat riool zal zijn aangesloten, als gemeente-eigendom over te nemen en te gelegener tijd te doen bestraten en te verlichten voor gemeente-rekening. Gesteld in handen van de vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhond der plaat selijke werken en eigendommen om bericht en raad. 18. Verzoek van het Bestuur van de naamlooze ven nootschap Omnlbusdlenst De Drie Kgmonden gevestigd te Egmond aan Zee, om deze nuttige en nood zakelijke onderneming welke in haar tweejarig bestaan blijk gegeven heeft van eenige levensvatbaarheid, bij de bestaande behoefte aan verbetering en uitbreiding, waar toe eigen krachten ontoereikend zijn, door eene jaarlijksche subsidie te willen ondersteunen en daardoor mede te werken tot instandhouding van dezen dienstten einde aan Egmond aan Zee meer levendigheid te bezorgen, wat velen van Alkmaar's inwoners niet onverschillig kan zijn. Gesteld in handen van de commissie van financiën om bericht en raad. 19. Adres van de afdeeling Schermeer der lloll. maatschappij van landbouw, waarbij zij mededeelt, dat in hare vergadering van 16 Mei wederom ter sprake is gebracht de toestand van het gebouw, te Alkmaar voor botermarkt bestemd, waaraan sedert 15 Juni 1892 niet de minste verbetering is gebrachtdat het niet de bedoeling der afdeeling is, die markt te verplaatsen, maar alleen het verkrijgen van meer ruimte waardoor voor ieder boteraanvoerder de gelegenheid wordt open gesteld, zijne waar op behoorlijke manier ten verkoop te kunnen aanbieden dat die verkoop en plaatsing thans plaats heeft op een manierdie zeer veel te wenschen overlaat en in strijd is met alle begrippen van reinheid en zindelijkheid dat zij daarom nogmaals verzoekt een onderzoek in te stellen en bij gebleken gegrondheid der klachten aan de bezwaren te gemoet te komen en zoo danige maatregelen te nemen, welke tot verbetering kun nen leidon. handen van burg. en weth. om bericht in Gesteld en raad. 20. Adres van de heeren C. van Stamkoek- en banketbakker alhier en J. P. Backx, notaris te Wierin- gerwaard eigenaren van de straat langs de noordelijke ringsloot der Cadettenschool, waarbij zij mededeelen, dat eerstgenoemde a. die straat zal rioleeren met dubbel verglaasde ijzeraard buizen, wijd 30 en 38 cM., in gemeenschap met het gemeente-riool in de Wilhelminalaan b. die straat zal ophoogen tot 40 cM. pl. A.P. met af watering naar de slootzfde t. langs de in die straat te bouwen huizen van af de Wilhelminalaan zal leggen een voetpadbreed 1 M., van straatklinkers in zand d. de straat langs de slooteijde zal beplanten met eiken of platanen en verzoeken, dat wanneer deze werken ten genoegen van bnrg. en weth. zjjn uitgevoerd, deze straat met riool kosteloos by de gemeente in eigendom overgenomen en voor rekening der gemeente verlicht en voldoende be- hard worde. In zoover het Rijk der Nederlanden in deze zaak betrokken mocht zjjmheeft eerstgenoemde zich reeds van de noodige toestemmimg voorzien. 21. Verzaek van G. Leering, watermolenaar te Ondorp, om vergunning tot aansluiting van een nieuw te bouwen perneel Aan de Breelaan met een uitgang en het rooden van vier boomen voor het perceelgelegen aan den Huigendijk. Ns. 20 en 21 gesteld in handen van burg. en weth. om bericht en raad. 22. Verzoek van J. Daalder, winkelier alhier, huurder tot 31 December 1895 van het door de gemeente onlangs van de wed. L. ten Kleij aangekochte huis aan de Dijk, om in de heden te houden zitting te besluiten, hem met 1 Augustus 1894 te ontslaan van den verderen huur, om reden dat hij thans in de gelegenheid is om ten voor- deele zijner zaken een ander perceel te huren. Met algemeene stemmen wordt beslotenop voorstel van den Voorzitterdit adres dadelijk te behandelen. Daarna deelt de Voorzitter mededat burg. en weth. gisteren den verzoeker de redenen uiteengezet hebben, waarom zij zijn verzoek niet bij den Raad konden onder steunen, doch hem vrjj gelaten hadden zich rechtstreeks tot den Raad te wenden. Inwilliging van dit verzoek zou op het oogenblik, nu de definitieve plannen nog niet overwogen en vastgesteld zijn eene noodelooze uitgaaf aan de gemeente berokkenen. Hij stelt voor afwijzend op dit verzoek te beschikken. Met algemeene stemmen wordt afwijzend op het ver zoek beschikt, doch op voorstel van den heer Goede wordt mot algemeene stemmen besloten, dat de Raad geen bezwaar heeft, dat de verzoeker de huur van dit perceel tot 31 December 1895 aan een ander overdraagt, wanneer die huurder ten genoegen van burg. en weth. voldoet aan billijke eischen van geschiktheid en soliditeit. 23. Verzoek van het Bestuur der Ned. Protectionis tische Landbouwvereeniging te Utrecht, ten geleide van een afdruk van het door die Vereeniging, aan de Ko ningin-Weduwe, Regentes der Nederlanden, gerichte adres, waarvan de slotsom luidt als volgt Redenen waarom zij Uwe Majesteit eerbiedig, doch met dringenden aandrang in het belang van welvaart orde en rust van geheel ons vaderland verzoeken het daar heen te leiden dat door een tijdelijk schaalrechthet welk de prijzen houdt op f 9, f 7 en f 12 per H.L. resp. op tarwe, rogge en koolzaad en een evenredigiets hooger recht op meel en raapolie de gevaren die dynastie vaderland en ons bedreigen door achteruitgang en ver arming van de voornaamste takken van nijverheid Land bouw en Veeteelt, in Nederland worde voorkomen." te ondersteunen door opzending van een zelfstandig adres ot door eene betuiging van instemming. Gesteld in handen van do Kamer van Koophandel en Fabrieken om bericht en raad. 24. Adres van den heer J. Pot, houdende verzoek om afwijzend te willen beschikken op de aanvraag tot plaatsing van een ontsmettings-oven op het gemeente- steenerf nabij Klein Hargen en voor die plaatsing te willen aanwijzen een gedeelte van het meer verwijderd liggende, goed afgesloten terrein der gemeente-reiniging, voorbij de Kalkovens, alwaar zonder opoffering van bruik bare opslagplaats en zonder waardevermindering van na bijgelegen terreinen ruimschoots terrein voorhanden is. Ter lezing gelegd om daarop zooveel acht te slaan als de Raad vermeent te behooren wanneer straks het daarop betrekkelijke stuk aan de orde der beraadslaging komt. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 25. Verzoek van mej. H. M. Molenaar, om eervol ont slag als onderwijzeres aan de openbare school voor meis jes met 1 Aug. a.s. 26. Gelijk verzoek van mej. M. Smit Sibinga. Beide verzoeken ingewilligd. 27. Verzoek van den heer T. Sanders directeur der Tweede Noordholl. Tramwegmaatschappij, om te verklaren, dat voor het geval de Staat der Nederlanden mocht besluiten tot naasting van den tramweg Purmerend Alkmaar de Staat in de plaats zal kunnen treden dier Maatschappij, voor zoover dit de voor de gemeente Alk maar verleende concessie betreft. Met algemeene stemmen het verzoek toegestaan. Van de commissie van financiën. 28. Rapport op de rekening van het burgerweeshuis over 1893, sluitende in ontvangsten op f 12687,21 in uitgaven op f 10930,80s, alzoo met een batig slot van f 1756,405. De commissie stelt voor, de rekening on veranderd goed te keuren daar de door kwitantiën be wezen uitgaven geene bedenkingen opleverden. Zonder beraadslaging aangenomen. 29. Rapport op eene door Regenten van het gasthuis, als beheerders der stads-apotheek, ingediende snppletoire begrooting voor die instellingwaarbij over 1893 een nader subsidie uit de gemeentekas wordt aangevraagd tot een bedrag van f 365,82s en op een verzoek om machtiging tot het doen eener af- en overschrijving in de be grooting voor die instelling voor 1893. De commissie stelt voor behoudens het nader grondig onderzoek der uitgaven, aan de voorstellen te voldoen. Het heerschen der in- fluënza in de laatste twee maanden des jaars en de door den Raad toegekende verhooging van jaarwedde aan de wed. Lobach waren oorzaak van het aanvragen eener hoogere toelage uit de gemeentekas. Zonder beraadslaging aangenomen. 30. Rapport op het verzoek van den heer J. P. Kool Pz., kaashandelaar alhier om hem in eigendom af te staan 51/. centiaren'gemeentegrond, tot den openbaren dienst be stemd gelegen voor het door hem aangekochte gedeelte van een perceel aan de straat langs den Kennemerstraat- weg. Burg. en weth. zijn van oordeel dat tegen dit verzoek geen bezwaar bestaatde straat is daar breed genoeg en reeds worden daar meerdere uitgebouwde koepels gevonden, welke aan het openbaar verkeer volstrekt geen belemme ring veroorzaken. De koopprijs wordt voorgesteld op f 60de kosten van overdracht enz. voor rekening van den heer Kool. Van den heer B. Nagelhout was een adres ingekomen bezwaren inhoudende tegen de inwilli ging van dit verzoek. Bij de hierover gehouden bespreking bleekdat de plaatselijke opneming had doen ziendat dit verzoek niet ingewilligd kon wordendaar hierdoor misstand zon ontstaan. Alleen kon zooveel grond afgestaan wor den als valt binnen de rooilijn van den hoek van het hnis van den heer van Hfcaften tot den koepel van het huis van mevrouw de wed. G. A. Conijn. Dit door den heer Stoel aangegeven denkbeeld werd ten slotte aangenomen met 14 stemmen tegen 1 stem.yan den heer C. Janssen Cz., die van oordeel was, dat in het algemeen van 'de rooUJn niet afgeweken moest worden. 31. Brief, waarbij voorgesteld wordt, aan burg. en weth. machtiging te verleenen op dienst 1894 f 60000 tijdelijk ter leen op te nemen, in plaats van f 40000, in verband met het raadsbesluit van 8 November 1893 No. 18, waarbij aan de vaste commissie voor de gasfabriek in verband met den bouw van een nieuwen gashouder de steun van het krediet der gemeente toegezegd is voor een bedrag van f 20000. De machtiging met algemeene stemmen verleend. 32. Nader voorstel om aan het Hoofdbestuur der Noordhollandsche Vereeniging Het Witte Kruis in erf pacht uit te geven een stuk gemeentegrond, groot onge veer 153 centiaren, van het perceel kadastraal bekend in sectie B No. 3070 groot 0.21.50 aan Klein Hargen, voor 40 jaren, ingaande 1 Juni 1894, tegen betaliug van f 2,50 per jaar. Zoowel het Hoofdbestuur als de afdeeling al hier hebben zich met dit terrein vereenigd. Na eene korte bespreking tusschen den heer Stoel en den Voorzitter over het politie-toezicht in dit deel der gemeente, met algemeene stemmen aangenomen. 33. Brief van Ged. Staten, waarbij een bezwaar ge maakt wordt tegen art. 3 der in de vorige vergadering vastgestelde verordening op de regeling van het brand- wezen, daarop neerkomende, dat daaruit niet duidelijk genoeg blijkt, dat de benoeming en het ontslag van brandmeesters en onder-brandmeesters bij de onbezoldigde korpsen door burg. en weth. moet geschieden. Burg. eu weth. stellen eene gewijzigde redactie voor waarbij aan dat voorstel tegemoet wordt gekomen. Met algemeene stemmen wordt aan burg. en weth. overgelaten of de door hen aangegeven, redactie of die, door den heer Kraakman aangegeven, zal worden gevolgd en de verordening op die wijze vastgesteld. 34. Rapport op het verzoek van het bestuur der Vereeniging tot ontwikkeling van den land bouw ln Hollands Noorderkwartier betrekkelijk de berekening van tarra bij het wegen van kaas en varkens. Burg. en weth. herinneren, dat de waagmeesters volgens art. 4 hunner instructie verplicht zijn met nauw gezetheid de weging te volbrengen en aan den belang hebbende het juiste gewicht op te gevenmet inacht neming van de volgende korting voor tarra of doorslag. Beneden de 10 Nederl. ponden niets. Van 10 tot en met 59 Nederl. pond 1 Ned. pond. 60 109 2 110 159 3 160 209 4 en zoo vorvolgens voor iedere 50 pond één pond meer. Bij het wegen van varkens wordt bovendien een pond voor touw, vuil enz. gekort. Na de oprichting der kaasfabrieken werden waagmees ters gemachtigd om van het bruto gewicht dor verschil lende wegingen van éénen stapel de tarra' in haar geheel af te trekken. In de raadsvergadering van 12 October 1887 werden te dien aanzien uitvoerige inlichtingen ver strekt, waarnaar kortheidshalve varwezen wordt. Dat artikel 4 ondervindt thans bij genoemde Vereeniging bezwaar. Naar de meening van burg. en weth. moet dat artikel behouden blijven, zoolang niet blijkt van een algemeenen wensch naar verandering. Voorschreven bepa ling heeft haar ontstaan te danken aan een sedert jaren bestaan hebbend handelsgebruik en nu ligt het niet op den weg der gemeente, om in dat bij verordening be krachtigd handelsgebruik verandering te brengen, omdat eene der belanghebbende partijen die verandering wenscht. Voor de gemeente zelve is de zaak onverschillig ver langen alle partijen die verandering, zij kan zonder eenig bezwaar aan dat verlangen voldoen, doch dan moet zulks duidelijk blijken. Zij deelen te dien aanzien geheel het gevoelen der kamer van koophandelontwikkeld in het overgelegde rapport van 11 April 1894, dat door die Kamer op hun verzoek, in overeenstemming met 's Raads wensch, werd uitgebracht. Alleen wat het wegen der varkens betreft, meenen zij] dat waagmeesters zeer goed aan het daartegen aange voerde bezwaar kunnen te gemoet komen. In vroeger8 jaren was bijna ieder varken voorzien van een touw, in de laatste jaren is dit veranderd en gebeurt dit hoogs zelden. Is nu een varken van een touw voorzien dan kan de bestaande korting toegepast worden; is een var ken daarvan niet voorzien, dan zou de korting niet in aanmerking behoeven te worden genomen. Wijziging der verordening is daarvoor onnoodighet komt hun voldoende voor, wanneer waagmeesters met die uitlegging door hen in kennis worden gesteld. Zij stellen, in ver band met vorenstaande beschouwingen, voor, afwijzend op het verzoek te beschikken en aan den verzoeker mede te deelen dat de Raad de bestaande bepalingen omtrent, de tarra-berekening handhaaftzoo lang niet gebleken is van een algemeenen wensch naar verandering. Bestaat bij den Raad geen bezwaar tegen de uitlegging der verordeningwat betreft het wegen van varkens dan zal daarvan aan het bestuur der Vereeniging van die beslissing kennis worden gegeven. Na eene korte bespreking tusschen den heer Kraak man en den Voorzitter over het wegen der varkens met touw in vroegeren tijd en thans zonder touw met algemeene stemmen aangenomen. 35. Voorstel om eene kamer in het stadshuis af te staan voor de vergaderingen der commissie van aanslag voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, ter stand plaats Alkmaar, tegen betaling van 50 per jaar i n ééns, onder bepaling dat kosten van vernieuwing, ver lichting, bediening en schrijfbehoeften voor rekening der gemeente komen. Met algemeene stemmen, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten toegestaan. 36. Drie ontwerp-besluiten tot regeling van uitgaven op de gemeente-begrooting voor 1893. De commissie van financiën stelt de onveranderde goedkeuring voor. Met algemeene stemmen dienovereenkomstig besloten, behoudens goedkeuring van Ged. Staten. 37. Kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1894, opgemaakt tot een belastbaar inkomen van f 1,581,230, en een invorderbaar bedrag van f 34787.06, berekend tegen 21/, 0 pet. Tot eene volgende vergadering aangehouden. V er bouw Stadshuis. 38. Rapport^ der vaste commissie van bijstand voor de gemeentewerken omtrent dé ingediende plannap tot verbouw van het Stadshuis. De kennisneming van dat plan deed onmiddellijk bjj de commissie ernstig bezwaar ontstaan. By nauwkeurige beschouwing van dat plan,

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2