HANGEND MOS. Zes en Negentigste Jaargang. 1894. V lt IJ DAD 1 J N I. Onbestelbare Brieven, Nederland. Feuilleton. Roman uit het Berlijnsche leven, NO. 90. Tweede blad. ALKMAARSCHE COURANT. Doze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,SÖ; franco door het goheele rijk 1, De 3 nummers ©,OU. Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 gedurende de le helft van Mei 1894. Wiersma Amsterdam. Van Heerhugowaard: D. Booij Amsterdam. Van Warmenhuize n: K. A. Holm, Amsterdam. Van Zuidscharwoude: P. de Vries, Rotterdam. Bij kon. besluit van den 19 is1°. aan den gone- raal-majoor K. Eland, commandant der stelling van Am sterdam, een eervol ontslag verleend als lid van de Per manente Spoorwegcommissio ouder dankbetuiging aan dien opperofficier voor de goede diensten, door hem in die betrekking bewezen 2°. benoemd tot lid dier com missie, de generaal-majoor A. Kool, onder-chef vau den generaleu staf, en tevens aangewezen om te bebooren tot het deel der commissie, bedoeld bij punt II van het kon. besluit van 7 Januari 1877 no 10. Den 25 des nachts is omstreeks 12 uren van het, hnis"van den heer Max Speijer op de Breestraat No. 53, tegenover de Vronwensteeg, te Leiden de binnenverdieping uitgebrand. Deze brand ontstond, doordat eonige jonge lieden aan de overzijde vuurwerk aistaken, waarbij een vuurpijl door het raam eener bovenverdieping drong tengevolge waarvan de gordijnen vlam vatton. De be woners, die zich reeds ter raste hadden begeven, worden gewekt en nog tijdig, hoewel doodelijk vorschrikt, gered. Bij kon. besluit van den 25 i9 1°. aan den heer jhr. mr. J. Roëll, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als lid van het college van curatoren der Rijks universiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten 2°. tot lid van dat college benoemd de heer mr. W. H. de Beaufort, lid van de Tweede Kamer te Leusden. Blijkens telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië van deu 26 wordt de gouveruements-kof- fieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 306980 pikols. Deu 26 zijn door de laatste tram van Heeronveen op Sneok aan zekeren Soeting uit Sneok beide beenen afgereden aan de gevolgen waarvan hij overleden is. In de vorige week hebben zich te Rotterdam 68 nieuwe gevallen van pokken voorgedaan in de laatste dagen is de ziekte minderende. Te Utrecht is van a. r. zijde voor lid der Tweede Kamer candidaat gesteld de heer J. J. de Waal Malefyt aldaar. Bij de Leidsche Dninwatermaatschappij bedroegen in 1893 de ontvangsten 118,743 tegen J 113,607 in 1892, alzoo meor 5136.' Na afschrijving kan aan de aandeelhouders worden uitgekeerd 71/., pCt. en aan de gemeente Leiden als aandeelhoudster in de winst 22,500. Het overige werd op nieuwe rekening gebracht. Aango- zien de gemeente Leiden het kapitaal, groot 450,000 ad 5 pCt., waarborgt, zijn door de gemeente Leiden be taald van 1878 tot 1885 119,387, waar tegenover staat dat die gemeente de helft ontvangt van de winst, ge maakt boven de 5 pCt., zoodat door de gemeente ont vangen werd van 1886 tot 1893 123,750, waardoor nu reeds door de gemeente na 17 jaren exploitatie 4362 meer is ontvangen, hetgeen volgens de berekening, ge maakt bij het ontwerp, na het 28 exploitatiejaar, dus eerst in 1904, zou geschieden. De gemeenteraad vnn Groningen beeft den 26 met 20 tegen 8 stemmen verworpen een voorstel van burg. en weth. tot stichting eener openb. school voor uitge breid lager onderwijs voor meisjes eu met groote meer derheid dat van den heer de Savornin Lohman tot ver vroegde sluiting van de koffiehuizen met damesbedieuiug. Bij de behandeling van laatstgenoemd perceel merkte het raadslid, dr. Baart de la Faille op, dat de koffiehuizen met damesbediening gekomen waren, toen de rogle- menteering der prostitutie verviel Zij zonden onmiddel lijk weer verdwijnen, als de heer Lohman of een ander welgeslaagde pogingen deed, om den ouden toestand te herstellen. Het kohier der plaats, directe belasting voor 1894 te Leidon bevat 5539 aanslagen met 5.459.174 belast baar inkomen, waarvan 32s/j00 pet. j 177.423.15 beloopt. In 1893 werd 3 pet. geheven. De arr. rechtbank te Assen heeft den 29 den ge neesheer te Emmen vrijgesproken van de aanklacht, als gemeente-gencoshoer een verklaring van doodschouw te hebben opgemaakt en afgegeven, niettegenstaande hij het lijk van den verdronken persoon, dat reeds begraven was, niet had gezien. De vrijspraak was daarop gegrond, dat nit het onderzoek ter terechtzitting was gebleken, dat de geneesheer het laatst in 1884 door B. en W. van Emmen voor het verrichten van don doodschouw was aangewezen en beëedigd, zoodat hij met het oog op art 4 der wet van 10 April 1869 op het begraven niet kon beschouwd worden als ook voor 1894 te zijn aangesteld en beëedigd en de door hem afgegeven verklaring van doodschouw niet kon beschouwd worden als eene authentieke akte. Lansink, die te Losser op den burgemeester heeft geschoten, is te Almeloo gevangen genomen. In het district Winschoten moet voor lid der Prov. Staten van Groningen herstemd worden tusschen do heereu P. H. Dijkhuis, a.r., met 412 en T. H. Stikker, lib., met 388 stemmen. In hot district Venloo is bij herstemming tot lid der Prov. Stoten van Limburg gekozen de beer mr. van Baston Batenburg met 754 stemmen tegen 584 op den heer Jansen burgemeester van Beesel. In het district Putten is tot lid van de Prov. Staten van Gelderland gekozen de heer Haersma de With, a.r., met 680 van de 1125 st. Jhr. Sandberg bekwam 361 stommen. Don 29 is te Beetsterzwaag een doofstomme door de tram overreden en gedood. De Stoten der provincie Zuidholland zijn opgeroe pen tegen den 12 Juni ter verkiezing van een lid der DOOR PAUL LINDA U. 0-0 30) HOOFDSTUK XI. Gedurende de eerste nren van den namiddag had me vrouw Breuergeholpon door het meisje dat dagelijks kwam om het grove huiswerk te verrichten de door Hugo gehuurde woning weder in eenen vrij ooglijken toestand gebracht. Het zag er in de groote kamer nog wel niet zeer gezellig en gastvrij nitmaar de boel was ten minste schoon gemaakt en alles stond weder op zijne plaats. Ook voor de vensters waren schoone gordijnen opgehangen Het was mevrouw Breuer dan ook niet onaangenaam dat zij voor heden toevallig de voorkamer tot hare be schikking had want jnist op dezen dag kreeg zij een geheel onverwacht bezoek. De heer Felix Welsheim na melijk die eene hem door zijne vrouw gedane opdracht nooit vergathad zich nog vóór benrstijd naar het huis in de Brüderstrasse begeven. De weduwe liet hem in hare voorkamer. Zij achtte het overbodig baren bezoeker mede te deelen dat Ilugo hare woning verlaten had. Op de vraag, of de heer Hall tehuis washad zij kortweg ontkennend geantwoord. »Om de waarhoid te zeggen bet spijt mij niet, dat ik mijnheer Hall op het oogenbl'k niet aantrel begon Welsheim, terwijl hij plaats nam, «want jnist over hem waarde mevrouw had ik eens een ernstig woord mot t willen sproken. Ik ben een nuchtere man van zaken, en van veel phrasen hond ik niet. U znlt mij daarom mijne Eerste Kamer, in plaats van den heer mr. J. van Gennep. Bij kon. besluit van deu 26 is de tijdelijke waar neming van de betrekking van Commissaris der Koningin in Noordbrabant opgedragen aan den heer mr. L. A. N. Gerritslid van Ged. StoteD. Amsterdam. Den 29 zijn vijf van de zes voor onderwijzeres geëxamineerden goslaagd namelijk do dames M. N. H. van Roosebeek W. J. Wegerif, C. P. Büller, J. G. Papegaaij en C. Schaeffer, allen alhier. De Amstel-Hotel-Maatschappij koert over 1893 5 pet. dividend uit: de Ned. Biscuitfabriek 5'/4 pet. Haarlem. Den 28 is overleden de heer jhr. J. W. M. van de Polldijkgraaf van den Haarlemmer meerpolder. Deu 29 des avonds is op de spoorbaan nabij den On- denwog, een fatsoenlijk gekleed meisje naar gissing 20 jnren ond, door een trein overreden geworden. Naar het gasthuis gebrachtis zij aldaar overledeu. Deu 30 des avonds heeft een man getracht zich door eon trein te doen overreden de machinist kon bij tijds stoppen waardoor de man er met eene geringe verwon ding af kwam. Heerhugowaard. Tot predikant bij de herv. gemeente is beroepen de heer A. Weder, candidaat tot den Heiligen dienst te Wognum. Holliorn. De heer H. G. Oldemancand. tot den H. Dienst, heeft voor het beroep naar de ned. horv. gem. alhier bedankt, Warmenliuixen. De vacature van onderwij zer sedert Maart j.l. bestaande, zal den 1 Juni a.s. vervnld worden door de indiensttreding van den onder wijzer C. de Gens van Limmen. HE IIUISAPOTHKKM mag geacht worden tot die boeken te behooron, waarvan hot bozit niet anders dan nuttig kan zijn. Het is oorspronkelijk een dnitsch werkje van dr. M. Dyren- fnrth en werd door dr M. Niemeijer in onze taal overgebracht. Met groote zaakkennis en soberheid vindt men in het handige boekje opgenoemd hetgeen een goede huismoeder in haar huisapotheek aanwezig hebben moet, wat in geen gezin ontbreken mag, zoowol aan uit wendige als inwendige middelen. Voorts geeft het aan wat bij gevaarlijke en dringende ziektetoestanden tot de komst van den dadelijk te halen geneesheer moet worden gedaan, welke maatregelen te nemen zijn bij vrees voor schijndood, om de levensgeesten weder opte* wekken hoe te handelen bij de meest voorkomende ge vallen van vergiftiging. Een zeer belangrijk aanhangsel aan het werkje behandelt de ziekenverpleging in huis. Er wordt daarin den lezer medegedeeld wat de oischeu eener ziekenkamer zijn, welke dingen er op thnis behooren, hoe de geneesmiddelen moeten worden toegediend voorschriften worden er in gegeven omtrent ziekenbezoek, de uitscheidingsprodncten de verpleging van koortsige patiënten, omtrent spijs en drank der zie ken, voedsel voor lijders aan verschillende kwalen han delwijze in geval van besmettelijke ziekten enz. enz. Kortom, het geeft een schat van wenken en gegevens, die een ieder zich ten nutte kan maken. openhartigheid wel ten goede willen houden te meer omdat ik daarbij niets voor oogen heb dan het belang van onzen goeden vriend wat immers ook u niet on verschillig kan zijnZiet u waarde mevrouw ik observeer onzeu goeden vriend al sinds eenige maanden vrij scherpdurf ik beweren. En zoo ben ik tot de ontdekking gekomen dat er bij hem in zijn wezen, in zijn geheele manier van doen hoe zal ik het uitdruk ken iets niet in den haak is. Hij maakt den indruk van neerslachtigheid niet waar Dien indruk moat hij toch ook op u gemaakt hebben. Nu heb ik daarover mijne gedachten eens laten gaan, en ik geloof dat ik op het rechte spoor gekomen ben Houd mij ten goede wanneer ik een beetje rondborstig benmaar u is immer3 eene verstandige vrouwvoor wie men de dingen wel bij den naam kan noemen Nu dan ik geloof neenik beu er zeker vandie verloving met uwe dochter dat is het wat hem drnktNatuurlijk als man vau eer zon hij het nooit over zijn hart kunnen krijgen de jonge dame te krenken hij zal nit plicht besef zijn eenmaal gegeven woord gestand doouAlles good en welMaar wat komt daar nu van? Mij dunkt, niets goeds. Uwe dochter zal ongelukkig wordon ou mijnheer Hall ook. En eene jeugdige overijlinglieve hemel wij zijn immers allemaal jong geweest 1 Ik wou zeg gen eene jeugdige overijling zon toch met het ongeluk van twee jonge menschen wel wat al te zwaar gestraft worden Daarom had ik gemeend als men het kwaad eenmaal heeft ingezien, dan maar liever snel en resoluut het mes er in gezet, al doet dit ook voor een oogenblik wat pijn. Eu als de patiënten het zeiven niet inzien, dan moeten wij, hunne trouwste vrienden, voor hen han delenWat dunkt u daarvan, waarde mevrouw? Wat dunkt u Do oude vronw had met de ondoordringbaarheid van een ijzeren masker, die haar eigen was wanueer er over gewichtige dingen gesproken werd, toegeluisterd. Welsheim zelf kon natuurlijk niet denken dat hij vergeefscho moeite deed, aangezien datgene, wat hij trachtte te bewerken, alreeds een voldongen feit geworden was. »Ik slnit mij geheel bij uwe zienswijze aan", antwoordde mevrouw Breuer. «Voortreffelijk Uitstekend riep Welsheim, door den uitslag zijner welbespraaktheid, die hem in zoo menige vergadering reeds goede diensten bewezen had, zichtbaar gestreeld. «Indien wij het eens zijn over de hoofdzaak, dat het onze plicht is de jongelieden tot het inzicht van hunne dwaling te brengen, dan zullen wij ook over onderdeolen en nevenzaken wel niot behoeven te twisten. Onzen vriend Hall neom ik voor mijno rekening. Ik zal hem eens heel ernstig aanpakken en hom aan het ver stand brengen dat een literarisch beginneling, die zich met een braaf, bescheiden meisje uit eene hoogst achtens waardige familie verloofd heeft, geheel iemand anders is dan do gevierde schrijverde dichter van Herkides en Omphaledie welstaanshalve en nit louter nauwgezetheid niet boslniten kan eenen band los te knoopen welke feitelijk reeds verbroken is. Deze nieuwe Hngo Hall is niet meer dezelfde persoon als de oude. Hij staat onder verplichtingen jegens de ganscho men3chheid Hij mag zich niet onder klein-burgerlijke omstandigheden in den doofpot laten stoppen door te trouwen met een braaf maar onbemiddeld meisjedat hij niet eens genoegzaam liefheeft om haar gelukkig te maken en gelukkig met haar te zijn. Hij mag zijn heerlijk talent op deze wijze niet begraven. Hij mag kort en goed dit alles breng ik hem onder het oog en ik twijfel niet of het zal ingang bij hem vinden Aan u, waarde mevrouw, blijft dan de zooveel moeilijker taak nwe dochter van de onhoudbaarheid der thans nog bestaande verbintenis te overtuigen Zonder nn op uw bosluit in de geringste mate te willen voornitloopon zou ik u in overweging willen gevenof niet eene tijdelijke verwijdering tusschen de beide jongelieden ik bedoel in plaatselijken zin ons allen misschien heel wat emoties en moeilijkheden zon besparen. De zwarighedendie u misschien tegen dit denkbeeld zou mootou opperen zonden zeker niet onoverkomelijk blijken Ik zou daarom niets liever wen- schen dan dit punt eens heel kalm en zakolijk mot a te bepraten

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 5