HANGEND MOS. Mr. A. P. DE LANGE. De verkiezing. 3 J N I. No. 67. Eerste blad. Zes en IVegentigste «laargang. 1894. ZON D A Gr Mr. A. P. DE LANGE. Feuilleton. Roman uit het Berlijnsche leven. VLKIIAARSOHE COlltAM. Deze Courant wordt UladdKg-, Donderdag- on Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het gehueki rijk l, De 3 nummers f 0,00. Pr||s der gewone Advertentlën: Per regel j 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Waarom de heer nr. A. P. de Bange ons van de beide candidaten de aangewezen man schijntom den open zetel voor ons district in de Tweede Kamer te bezetten, hebben wij in ons vorig artikel uiteengezet. Wie op hem zijne stem uitbrengt, werkt rneê aan eene spoedige oplossing van het kiesrechtvraagstuk Stemt men den tegencandidaat, dan kiest men onge twijfeld een man van talent, kennis en karaktermaar men verzwakt tegelijkertijd de regeering, die zich tot taak heeft gesteld, binnen den kortst mogelijken tijd aan ons land eene kieswet te schenken. Wie de kracht der Regeering niet breken wildit niet mede op zijne verantwoording durft nemeu, wie de Kamer niet op het doode pnnt wil helpen en haar daar door mèt de Regeering tot machteloosheid doemen zal moeten medewerken tot de verkiezing van den heer Aan zijne handen zal bovendien bet gewichtige man daat van volksvertegenwoordiger veilig kunnen worden toevertrouwd. In de kracht zijns lovens, heeft hij de hem geschonken rijke gaven gedurende lange jaren aan de ervaring kun nen toetsen. In eene drukke rechtsgeleerde praktijk in tal van •openbare betrekkingen op gemeentelijk en waterschaps- gebied mocht hij de gelegenheid vinden eene groote mate van menschenkennis zich te verwervendie een Kamerlid schier even onmisbaar is als uitgebreide en veelzijdige kennis. Als redenaar neemt de heer de Lange eene eerste plaats in. Wie als hij zijne gedachten weet ,te gieten in zoo schoonen vorm wie als hjj zich het oor weet te verschaffen zijner toehoorders zooals wij allen wel eens op onze beurt het voorrecht hadden op te mer ken van znlk een man mogen wij ook verwachten dat hij in het wetgevend lichaam de positie en den in vloed zal weten te verwerven die wij wenschen in het Kamerliddat ons district vertegenwoordigt. Zonder iets te kort te doen aan den persoon van den tegencandidaatvreezen wij geen tegenspraak wanneer wij als ons gevoelen te kennen geven dat de heer de Lange op het Binnenhof onder de 100 uitverkorenen des Dooa PAUL LINDA U. 81) o-o »Ik zal mijn best doen", verklaarde Luhausen. »En", liet hij er met eenen hernieuwden handdruk op volgen, »laat mij u nogmaals mijn compliment maken Ziet u voor zulke daden krijgt men wel geen eeretitels of geen ordelintjes maar juist daarom te meermijn waarde heer Welsheim »Komkom dokter houd toch op't Is immers niet de moeite waard om er van te spreken Ga nu maar naar uwe patiënteen wees dan meteen zoo goed, aan mevrouw Breuer even te doen weten dat ik haar gaarne goeden dag wilde zeggen." Ten derde male een handdruk en met een van blijd schap stralend gezicht begaf de arts zich naar de kleine slaapkamer. Hij wist dat hij de beste artsenij in zijnen zak had. Het gesprek tnsschen Welsheim en de weduwe duurde hiorna nog slechts weinige oogenblikken. Mevrouw Breuer, die op heete kolen stond om met den dokter bij het ziek bed van haar kind te zijn vergenoegde zicb met den heer Welsheim voor zijne vriendelijke belangstelling koel tjes te bedanken en hem de verrassende mededeeling te doen dat zij met hare dochter reeds ernstig over de be doelde zaak gesproken had en dat ook Martha van de onhoudbaarheid der verbintenis geheel was overtuigd. .Werkelijk?" vroeg Welsheim: .Komaan! dat is een groote stap verder Maar mevrouw zjj moeten van elkander af! Dit is en blijft een eerste vereischtel Anders vallen zij elkaar bij de eerste de beste ontmoeting toch terstond weder in de armenJongeluidjesniet waar Wij weten er immers alles van »Wij zullen zien", gaf de weduwe kalm ten antwoord. Welsheim glimlachte zielsvergenoegd toen hij in zijn volks een goed figuur zal maken en voor de .lieden nit de provincie" achting zal weten af te dwingen. Dit wat zijn persoon aangaat. Wie hem leerde keu nen en met hem in aanraking kwam, zal onze woorden in deze volkomen beamen. Mochten er zijn. ook onder hen, die aan zijne geschiktheid voor het Kamerlidmaatschap wel geen oogenblik twijfelen maar dieniet ten volle overtuigd zijn, dat hem de plicht eener eerlijke seciale politiek duidelijk voor oogen staat, dien verwijzen wij, om ons slechts bij feiten te bepalen, naar zijne krachtigo medewerking in den raad van Alkmaar om de werklieden der gemeente tegen ongel nkken te verzekeren naar zijne onverdeelde instemming met het raadsbesluit om in de gemeentelijke bestekkeu een mÏDi mumloon en een maximumarbeidstijd op te nemen. Hij heeft hierdoor ongetwijfeld zich het recht verzekerd op het vertrouwen dat hem de behartiging van de be langen van den werkman ernst is. Hjj wenscht de groote arbeidersklasse, die dit toont waardig te zijn, niet alleen den rechtmatigen invloed toe te kennen op het staats bestuurmaar hij is ook bereid voor haar het pad te effenen tot betere ontwikkeling, tot mindere afhankelijk heid van storende invloeden, tot betere welvaart. Ook in dat opzicht dus is hij een vertegenwoordiger naar ons hart, naar den geest des tijds, wien wij gaarne de behartiging onzer landsbelangen zullen zien toever trouwd. Het district Alkmaar vaardige, ten nutte van hot land en zich zelf af den man wien wij allen kennen als uit nemend daarvoor geschikt, den heer VBKK.IE£.T]V« HOOFDKIESDISTK1CT A BH. MAAK. Schagen. Uit het proces-verbaal der herstemming van den Boud van liberale klesvereenlgln^en in het kiesdistrict Alkmaar tnsschen de candidaturen van mr. H. J. Smidt en mr. J. A. Levy bleekdat in de afdeeling Schagen 18 stemmen werden uitgebracht, alle op mr. H. J. Smidt, in de afdeeling Barsingerhorn 17, alle op mr. J. A. Levy in de afdeeling Dirkshorn 10 alle op mr. H. J. Smidt en in de afdeeling Wieringer- waard 10, alle op mr. H. J. Smidt, zoodat tot candidaat van den Bond is gekozen de heer mr. H. J. Smidt, oud minister van justitie met 38 stemmen. Door de liberale kiesvereenigiog te Schagen is den 30 beslotenbij de a.s. verkiezing een verkiezingsbureau tegenover het stembureau te vestigen en aan het Bonds- rijtuig stapte en zich naar huis liet brengen. Het snelle en volledige slagen van zijne diplomatieke zending ver baasde hem zeiven. Wat zon Leonie zich verheugen, als hij haar staks bericht deed van zijnen triomf! Intusschen had dr. Lohausen, tot zijne groote vreugde, Martha's toestand minder bedenkelijk gevondendan hij aanvankelijk vreesde. Hij had met de weduwe, die hem uitgeleide deed in de voorkamer nog een kort onder houd en het gevolg hiervan was dat de oude vrouw, wier strakke trekken zich opeens ontdooid en opgeklaard hadden met de oogen vol vreugde-tranen woorden van dankbaarheid stamelde en de hand drnkte van den trou wen vriend, die baar goedig op den schouder klopte en haar al sassend toeriep »Ja ja Zoo zoo! Kalm nu maar, bedaard nu maarAltoos de vijf zinnen bij elkander houden voor den drommel .En zal ik nu dien edelen menschenvriend niet eens mogen bedanken vroeg de weduwe. »Ja zeker! Stilzwijgend zult u hem bedanken met het herstel van uw kind." »Och dokterhet is haast niet te gelooven Mag ik het werkelijk aannemen Werkelijk »Ik heb het reeds voor u aangenomen. Hoeveel te meer dus nog moogt het aannemen voor uw kind Anders heb ik niet te antwoorden." .Voor mijn arme kind, ja!... En u hoopt nu .Het beste, lieve vriendin, het beste!" »Ik kan het nog maar niet vattenniet gelooven Wat bezondigt men zich toch door te twijfelen aan de goedheid der menschen 1 Ja jaer zijn nog edele zielen op de wereld en als de nood het hoogst ge stegen is, dan is de hulp het meest nabij." .Maar nu ook om practisch te zijn geen tijd ver loren laten gaan! Maak terstond alle noodige aanstalten om uwe tent zoo spoedig mogelijk te kunnen opbrekeD voor een half jaar of voor een jaar dat zal de doktor daarginds u wel zeggen. Ik geloof, dat Martha tot reizen wel in staat is. Morgen kom ik terug. Het allerliefst stuurde ik haar morgen aan den dag al weg. En in geen geval mag zij terugkomenvóór mijn confrater daarginds haren pas geteekend heeft. Nn tot morgen dus bestuur 60 tot 80 toe te kennen voor de bevordering van de candidatuur-mr. H. J. Smidt. Tot secretaris der Afdeeling werd gekozen de heer H. W. van Rossum. De heer J. Waale, uitgever der Zierikseescho Nieuws bode, die onlangs in gijzeling gesteld werd, omdat in zijn blad mededeelingen voorkwamen betrekkelijk onderwerpen, in geheime zitting door den gemeenteraad behandeld, en welke den raadsleden aanleiding gaven te weigeren in geheime zitting te vergaderen zoolang niet de persoon ontdekt was, die de onbescheidenheid had gehad om aan dat blad inlichtingen te verstrekken, heeft zich in een aan de Tweede Kamer gericht adres beklaagd dat hij den dag na zijne gijzeling den persoon genoemd had, die hem de mededeelingen had verstrekt (iemand die door zijné botrekking op 't stadshuis op de hoogte kon zijn) doch deze ontkendewaarna hij nog eenige dagen in arrest was gebleven. Hij verzoekt te willen bevorderen dat maatregelen worden genomen, dat de vrijheid van eiken burger en van de pors niet in den vervolge op dergelijke wijze denkbeeldig kan worden gemaakt en dat worde afgekeurd de wijze, waarop hij behandeld is. De onbezoldigde rijksveldwachter G. Hommen te Melick-Herkenbosch is den 24 vermoord gevonden op een open plek tusscheu de bosschen het lijk had een schot in den linkerschouder. Den 29 is een berucht strooper en den 30 zijn nog twee personen in hechtenis genomen als de vermoedelijke daders. Te Hilversum is de prijs van kookgas door den ge meenteraad van 6 op 5 centen teruggebrachtdoch de prijs van lichtgas gehandhaafd. Den 30 is te Utrecht de nieuwe Handelsbeurs en frnithal feestelijk geopend. Den 1 is de linnenfabriek van den heer Helling in de Willemstraat te Eindhoven geheel afgebrand de voor raad is grootendeels gered. Alles was verzekerd. De brand weer deed geen dienstde fabriek staat op Strijpsch ge bied. Bjj do op den 1 gehouden trekking der geldleening, groot 1.000.000van 1869 ten laste van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zijn uitgeloot de seriën 292, 329, 346, 808, 1920, 2138, 2329, 2552, 2786, 2832, 31833480 3744, 3825, 3857, 4111, 6942, 7108, 7607 en 7949. De nummers in deze serieën zijn betaalbaar met 3 bij de Associatie-Cassa te Amsterdam. Bij herstemming zijn in het hoofdkiesdistrict Dockum tot leden der Prov. Staten gekozen de heeren mr. A. J. Andreae lib. met 1576 stemmen tegen 1287 op den heer G. Meijer, anti-rov. en T. C. Wiesenhaan, lib., met 1488 stemmen tegen 1322 op den heer D. J. de Groot, anti-rev. Bij eerstgenoemde verkiezing werden 38 en bij laatstgenoemde 82 stommen van onwaarde verklaard. Tegen den 69jarigen burgemeester der gemeente Grauw (Zeeland) die bij de benoeming van een hoofd der school opzettelijk stembriefjes valsch heoft voorgelezen om daardoor zijn candidaat gekozen te krijgen is eene gerechtelijke vervolging ingesteld. Welsheim stapte uit. Sneller dan gewoonlijk liep hij de trap op en trad zoo driftig bij zijne vrouw in de kamer, dat Leonie die achter hare bloemen op de straat zat te kijken verschrikt opsprong. .Wat is dat!" riep hij vroolijk: .Nog niet gekapt en gekleed En terwijl hij haar op het voorhoofd koste liet hij er glimlachend op volgen .Wil je wel gelooven, dat je zóó eigenlijk het mooist bent? De men schen weten volstrekt niet hoe mooi je wel kuni zijn Dat weet i k alleen hahazie je en dat is mijn trots dat je voor m ij alleen zoo mooi bentEn nn een ander praatje. Het is alles al in ordehoor Ik heb met de moeder gesproken, met den dokter ge sproken en kort en goed de verloving wordt afge maakt en het juffertje naar Iialië geëxpediëerdAlles onder den roos. De naam van den edelen weldoener wordt natuurlijk niet genoemd Onzen goeden vriend Hugo neem ik zelf voor mijne rekening. En met hem zal ik het ook wel klaar spelen." Leonie had in het eerst volstrekt niet begrepen wat Felix eigenlijk bedoelde. Eerst toen hij" van Hngo sprak, werd alles haar duidelijk. Doch nu in plaats van de warme dankbetuiging, die Welsheim uit den mond zijner vrouw ^had verwacht trof hem tot zijne uiterste be vreemding een tamelijk scherp verwijt. .Maar, mijn hemel!" riep Leonie, terwijl een rimpel van misnoegen haar voorhoofd plooide .znlk eene ontzettende haast had er toch niet gemaakt behoeven te worden .Wat blief je vroeg Felix geheel nit de koets ge vallen »Je hebt mij toch gezegd .Gezegd!" viel Leonie hem" bits in de rede: .Men zegt zoo veelMaar waar het zulke ernstige dingen be treft daar overweegt men toch nog eens rijpelijk het voor en het tegen Na de ervaring die ik gisteren avond gemaakt hob zou ik je niet raden voor docter Hall de rol van Voorzienigheid te willen spelèn." »Wat is er dan gisteren avond voor bijzonders gebeurd?" vroeg Felix verbaasd. »Waut van het stok spreek je toch zeker niet .Iets bijzonders eigenlijk niet want het was al vrij wel iets alledaagsch geworden. En ik zou er ook al lan'J met je over gesproken hebben indien ik niet gevreesd

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1