HANGEND MOS. No. 68. Zes en Negentigste Jaargang, 1894. WOENSDAG J U NI. Amsterdamsche Brieven. Feuilleton. Buitenland. Roman uit het Berlijnsclie leven. ALKMAARSCHE CÖlJRAlAT. Deze Conrant wordt Dlnsd»g-, Donderdag» en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8®franco door het gebeele rijk f 1, De 3 nummers f O,O®. Telefoonnummer: 3. Pr()s der gewone Advertentlën: Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. XII. Waar de dagbladen dezer dagen kolommen bij kolom men wijden aan de behandeling der zaak van de valsche hnnkl»! 1 jetten is er voor een amsterdamsch kroniekschrij - ver weinig eer mee in te leggen, daarover een uitvoerig relaas zijnen lezers aan te bieden. Toch zouden wij ons niet verantwoord achten, wanneer wij geheel zwegen over het rechtsgedingdat iederen dag velen de schreden doet wenden naar de Prinsengrachtwaar de publieke en gereserveerde tribunes der rechtbank steeds overvol zijn. Een zonderling publiek ziet men daar. Men vindt er advocaten die de zaak als een juridisch na-college be schouwen men ziet er louter nieuwsgierigen, opgekomen in de hoop van pikante getuigenissen maar vooral zijn er ongewoon veel vertegenwoordigsters der demimonde die öf de beschuldigden van zeer nabij kennenof wel eens willen weten hoe hare vakgenooten zich voor den rechter houden. Wie door middel van een rijksveldwachter een visite-kaartje" aan den president overhandigtheeft kansop de gereserveerde tribune te worden toegelaten vermakelijk was 'tte zien, hoe deze president tel kens do kaartjes aan zijn neus bracht en als te scherpe geuren het beroep van de eigenaresse verriedenmet een afwijzend handgebaar het gevraagde verlof weigerde. Juist het feitdat de valsche bankbiljetten zijn uit gegeven in bordeel au heeft aan de zaak iets pikants gegeven. Uit zichzelf was zij dit nietwant van ont maskering of uitvorsching der schuldigen was nauwelijks sprake. Immersalle beklaagden hebben in de voor- loopige instructie een volledige bekentenis afgelegd en de rechters zijn zoo volkomen op de hoogte van het ontstaan en den loop van het misdrijf, dat iemand maar even het glibberige pad van den lengen behoeft te be treden om dadelijk te worden vastgezet. Vooral de rechter Honwing toont zich daarin telkens een meester en het stereotiepe slot zij nor vragen als hij een der beklaagden van verdraaiing der waarheid heeft overtuigd het bij tende «Ik dank u", doet den beschuldigden, die zich aan een stroobalm hebben vastgeklemdden grond onder de voeten wegzinken. Van hen die op de bank der beschuldigden hebben plaats genomen bqhoort Krausse tot degenen die ver reweg den gunstigsten indruk maken. Het is een intel ligent jonkman wiens verschijning leedgevoel wekt over de zoo strafbare afdwaling van den rechten weg. Volgens zijn beweren dat nog niet zoo geheel onaannemelijk isomdat Krausse's eerzuchteen kundig werkman te heeten al zijne andere wenschen overtreft vond hij de bankbiljetten te slecht afgewerkt om ze te verspreiden en gaf hjj ze aan de bordeelhoudster Toebaertsomdat deze hem geld geleend had voor het aanschaffen der ver- eischte werktuigen en steeds krachtiger er op aandrong, nu ook eens resultaten van haar voorsehot te zien. Hoe dit moge zijn zeker is hetdat deze Toebaerts de gemeenste rol beeft gespeeld. Met baar perkamenten DOOR PAUL LINDA U. 32) o-o Hij tiranniseert mij op de ondragelijkste manier als ie het dan weten wilt. Hij heeft zich hier zoo gaan deweg zonder dat wij het in onze goedmoedigheid be merkt hebben rechten aangematigd die hem volstrekt niet toekomen. Hij wil hier commandeeren. Dit be valt hem niet en dat bevalt hem niet ik spreek te lnid ik ben te familiaar met dezen of genen mijne eene japon ie te opzichtigmijne andere te laag uitgesneden naar mijnheers zin en zoo gaat het maar voort. Ik sta doodsangst uitdat een derde het hooren mochthoe hij den schoolmeester over mij speelt. Want hij geneert zich in het minst niet en als iemand anders het toevallig eens hoordedan zou men wel het ergste van mij moeten gaan denkeu Weet je wat ik geloot en wat mij zijn gedrag alleen verklaarbaar maakt »Nu Wat dan »Ik geloof haast dat hij op mij verliefd is!'' »Och kom 1" riep Felixspottend en ongeloovig. »Zie je.... in geval hij mijn minnaar was en al de ondeugden vau eenen jaloerschen man bezat, die jij, mijn vriend gelukkig niet bezitdan kon zijn gedrag kwalijk anders wezeuDit is mij natuurlijk hoogst onaangonaam en niet alleen om mijnentwille." »Hm hm", bromde Felix. Hij bedacht een oogeublik overigens zonder al te groote spijt, dat hij, indien Leonie wat vroeger zoo tot hem gesproken had, een paar duizend mark in zijnen zak had knnnen houden »Neen, neen!" hernam hijop den toon der vohte overtuiging«dat tronie staat zij daar voor de rechters te liegen dat alles wat zij deedvoortvloeide uit liefde voor Krausse en zij aan zijne wenschen geen weerstand vermocht te bieden. Toch is het duidelijkdat deze vronwniet tevreden met de winsten van haar zondig bedrijfin Krausse het werktuig meende gevonden te hebben om zich van schatten moester te maken. Zij was zijn kwaad gesternte zij was 'tdie hem voortdreef op den weg welken hij wel is waar uit eigen beweging was gaan bewandelen maar waarop hij wellicht teruggekeerd zon zijn als zij met haar bedreigingen hem niet steeds had voortgezweept. Haar straf zal ongetwijfeld niet ge ring zijn. Van de andere beklaagden valt minder te zeggen. Men vindt er onder, uit wier openhartige verklaringen blijkt, dat zij in hunne onbenulligheid niet recht hebben beseft, welke strafwaardige daad zij gingen plegen terwijl an deren door geldzucht Krausse hebbon voortgeholpen om zijne plannen ten uitvoer to brengen. Van hen kreeg meu den onaangenaamsten indruk van Thnmm die zich zelf herhaaldelijk tegensprak en al een zeer leelijke rol schijnt gespeeld te hebben. Ook Frey deed een poging, zijne eerst gedane verklaringen, als zou hij Krausse geld hebben geleend met de wetenschapwaarvoor dit moest gebrnikt wordon te herroepen doch deze voorstelling klonk al zeer weinig aannemelijk. Daarentegen bleef van Liemt bij zjjne vroeger afgelegde volledige bekente nis en op demoedige wijze beantwoordde hjj de tot hem gerichte vragen. Waarschijn lijk zal deze houding niet zonder invloed zijn op de op te leggon straf. Eenigszins met spanning wordt de verdediging afge wacht. Reeds nu hebben enkele advocaten doen door schemeren dat nog andereen daaronder zeer hoogge plaatste personen Krausse aan geld hebben geholpen zoodat nog onthullingen waarschijnlijk worden geacht. Wij voor ens gelooven daarvan echter niet veel. want na de wijze waarop Toebaerts door Krausse aan de kaak is gesteldzouden wij niet kunnen aannemen dat hij voor anderen consideratie gebruikte. Te meer hechten wij niet aan dat gefluister omdat de sommendie Krausse voor zijn atelier noodig had ongeveer hetzelfde bedrag vor men als hem door de andert beschuldigden is verstrekt en de knappe zincograaf» zich niet totaal zou hebben overgegeven aan iemand als Toebaertswanneer hij op andere wijze het geld voor zijn bedrijf machtig had kunnen worden. Dl ITMCHI..'V1VDDe Staatscourant bevattte de mededeeling, door de geneesheeren BergmannLenthold en Schlange ondertoekend dat zij den Keizer op zijn bevel den L des morgens bevrijd hadden van een klein zakgezwel in de linkerwang. De bewerking werd zonder bedwelmende middelen in enkele miuuten verricht. De Keizer bleef dien dag is den besten welstand tot half elf in zijn arbeidsvertrek. Als gewoonlijk deed hij de loopende regeeringszaken af en ontving den 2 des ochtends kan je je niet laten welgevallen En dat kan ook i k mij niet laten welgevallenI Zoo, zoo En dus gis teren avond is de bom gesprongen Hoe is dat in zijn werk gegaan »Wel, hjj begon mij weer te eatechiseeren over mijne minzaamheid jegens onze gasten Werkeljjk »Ja ja Hij wilde mij voorschrijven hoe ik mij tegen over mijnheer Vallini te gedragen had. Verbeeld je eens En jnist jegens dien grooten kunstenaar had ik toch wel bijzondere reden tot dankbaarheid niet waar P" »Dat zou ik gelooven Aan hem hebben wij het kolos sale succes van onzen openingsavond te danken aan hem alleen. De gansche Benrs had den mond vol van dat „Hoch soil er leben Ik zit er waarachtig over ver legen hoe ik hem eene tegen-attentie bewijzen zal. Das spelden heeft hij zeker al genoeg!" «Natuurlijk! En jnist daarom achtte ik het mijnen plichtbijzonder vriendelijk jegens hem te zijn En daarover maakte doeter Hall mij gisteren eene scène. Dit maakte mij zóó kregeldat ik niet nalaten kon hem mijne meening eens onverbloemd te zeggen." «Daarin kan ik je niet anders dan volkomen gelijk geven." «Hij schijnt mij dat evenwel org kwalijk genomen te hebben. Nn, voor mijn part dat laat mij tamelijk koud Ik heb er niets geen beronw van en ik ben ook niet van plan een enkel woord van het gesprokene terng te nemen Och ja dat had ik bijna vergeten. Mijn heer Vallini is van middag hier geweest... Heel beleefd van hem vindt gij niet Welsheim trok bij deze, zoo heel terloops er tns3chen geworpen mededeeling toch een ietwat beteuterd gezicht. «Wat? En heb je hem ontvangen? zóó?" riep hijterwijl hij een paar strengen van het prachtige, los hangende haar in zijne hand nam. Leonie schaterde het nit. «Hahaha! Nn zal jij bij slot van rekening óók nog jaloersch worden Dat schijnt wel aanstekelijk te we zen Als je mij had laten uitspreken dan zon je ge hoord hebbendat ik hem niet ontvangen heb. Wij volgens het plan der werkzaamheden het hoofd van het militair kabinet Hahnke ten gehoore. Hnmer, Den 2 is de afgetreden minister-president Cas.mir Perier met 229 van de 435 nitgobrachte stem men tot voorzitter gekozenDe heer Bourgeoiscandi- daat der radicalen, bekwam 187 stemmen de overige stemmen waren verdeeld. Tot onder-voorzitter is geko zen de heer Bnrdean. OOÜT K K1.I U llO\ ia l{ IJ K. De afgetreden minister Wekerle is den 1 bij zijne aankomst aan het station te Budapest door eene talrijke menigte met op gewondenheid ontvangen. Men bestrooide hem met bloe men, spande de paarden van zijn rijtuig en trok dit voort. Zijnen dank betuigende voor de ondervonden hartelijkheid, zeide de heer Wekerlédat 's Keizers eerbied voor de grondwet recht gaf tot de verwachting, dat het ontwerp tot invoering van het burgerlijk huwelijk ten slotte toch nog wet zon worden. De liberale partij stemde voor de motie van orde waarin de kerkelijk» staatkunde wordt gehandhaafd en vertrouwen geuit wordt in het afgetreden ministerie. BUfitt/VRIJH. Te Sofia voorgevallen ongeregeld heden, waarbij van de vuurwapenen gebruik moest wor den gemaakt, hebben aanleiding gegeven tot het opdragen der orde aan het leger in plaats van aan de politie. Overal zijn do strengste bevelen gegeven en de gebeele stad Is door soldaten bezet. De onder-voorzitter der Kamer werd op ergerlijke wijze vóór het paleis van vorst Ferdinand mishandeld, zoodat hij voor dood opge nomen werd. VEKlEENICiDK STATKV. De Senaat heeft met algemeene stemmen beslotendat de bevolking van Hawaï het recht heeft haar eigen regeeringsvorrïi te kiezen. De Vereenigdo Staten zullen zich in de binnen- landsche aangelegenheden van Hawaï niet mengen en de inmenging van andere Staten zal beschouwd worden als een minder vriendschappelijke houding tegenover de Voreenigde Staten. Te Denver hebben overstroomingen eene schade vani ongeveer f 85000 berokkend. Reeds werden de lijken van vier vermiste personen gevonden. Ook de spoor wegen bekwamen belangrijke schade. hebben door de dear hij er buiten ik er binnen zoetigheden gewisseld die je gerust mee hadt knnnen aanhooren. Jnist omdat ik mij zoo niet vertoonen wilde, en omdat ik mij toch verplicht rekende jegens mijnheer Vallini bijzonder aardig te zijn heb ik hem verzocht met ons beiden zonder complimenten vandaag te dineeren. Je zoudt ons voor van avond misschien eene loge knnnen bezorgen «Och de theaters leveren van avond absolnnt niots op of wij moesten Ilerhules en Omphale voor de tweede maal gaan zien", liet hij er gekscherend op volgen. «Nn, dat zon nog zoo kwaad niet zijn", antwoordde Leonie heel ernstig. «Gisteren heb ik hensch niet veel van het stuk gezien Ik was te overspannen te ner veus je begrijpt wel met het oog op ons avond feest «Wat? Zon je werkelijk...?" «Ja, werkeljjk", verzekerde Leonie. «Maar dat is onmogelijk, beste Leonie! Het theater is tot het laatste plaatsje uitverkocht. Daar is eenvoudig geen denken aan I" «Ovan de opkoopers krijgt men altoos nog wel iets. En je kent mijn onbegrensde vertrouwen in je vindingrijkheid." «Nu dan zon ik zelf moeten gaan En wij krij gen om zes nar Vallini te gast!" «Dat is niets! Dan eten wij wat later. Wij behoeven ook niet al van het begin af er bij te zijn. En terwijl jij ons plaatsen bezorgt, zal ik onzen artist met al de kansten der vrouwelijke coqaetterie trachten te betooveren, om hem er schadeloos voor te stellendat hij een half nnrtje op de soep moet wachten Is dat afgesproken «Mij wel... Ik zal het probeeren. Maar ik wanhoop er aan «Ik niet! Het zon wel de eerste maal zijn, datje mij teleursteldet." Felix kuste de hand zijner vronw die zich nn voor het diner en het theater ging kleeden. Toen hij bij de denr wasbleef hij nog even staan en riep Leonie toe «Zeg eens ik zag daar in het voorbijgaan die bron zen groep staan je weet wel. Die dienen we nu toch wel bij Hall aan huis te zenden." «Ja ja; maar dat is ook morgen nog tijds genoeg. Ik zal er voor zorgen." «Goed Tegen half zeven denk ik wel terng te zullen zijn maar ik vrees, dat ik met leege handen zal moeten komen Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1