HANGEND MOS. No. 69. Eerste blad. Zes en Negentigste «laargang. 1894. V R IJ 1) A G 8 JUNI. Mr. A. P SE LATVTG-E. N ederland. Feuilleton. Stadsbericliten. Roman uit het Berlijnsche leven. Verkiezing Hoofdkiesdistrict Alkmaar. 1361 1086 202 148 338 219 183 114 163 130 150 127 294 170 158 75 169 76 108 35 226 108 115 64 181 106 92 67 73 47 129 75 218 88 199 135 67 35 212 133 140 86 4778 2824 ALKMAARSCHE COURANT Deze Conrant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk j 1, De 3 nummers f o,oe. FrUs der gewone Advertentlën: Per regel j 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Wij verheugen ons over den afloop der verkiezing in niet geringe mate. Hoezeer uit den aard der zaak een Kamerlid in de eerste plaats is een volk svertegenwoor- diger, heeft het zijne goede zijde een man naar het Bin nenhof te zenden, die, uitnemend met de belangen van het district bekend, met tal van banden daaraan ver bonden is en blijft. Zoolang ons district in zijn midden nog mannen van talent en karakter heeft, inderdaad in staat om te vol doen aan de hooge eischen die een Kamerlid zich be hoort te stellen zoolang zonden wij ongaarne zien, dat een man daarbuiten als onze vertegenwoordiger werd aangewezen De politiek van den heer de Lange zal zijn zoo geeft zijn verleden grond te verwachten die van een eerlijk man van den liberaal in den goeden zin van het woord d. w. z. die bereid is de staatsmachine onder goede waarborgen tegon al te storende invloeden ge lijken tred te doen houden met nieuwere behoeftenmet nieuwere eischen. Blijft de liberale partij aan dit haar levensbeginsel getrouw, dan mag eens een tijdelijk verschil haar in twee kampen verdeelen dan mogen de haastigen hunne meer bezadigde medestrijders wel eens al te langzaam vinden, gescheiden blijven zij niet hun beider strijd blijft ge richt op de ontwikkeling van den vrijen mensch. In dien zin begroeten wij de keuze van den heer de Lange tot onzen vertegenwoordiger met vreugde. Wij zullen in hem voor onze zaak oen uitnemend medestrijder vinden. Zijdie in aanmerking wenschen te komen voor Onderwijzeres aan de openbare tweede tusschenschool te Alkmaar (hoofd de heer W. S. P. HOPF) op 650 jaarweddeworden uitgenoodigd hare stukken vóór 13 Juni a s. in te zenden aan het Gemeentebestuur. Uit die stukken zal moeten blijken, dat zij minstens één jaar voor de klasse werkzaam zijn geweest. Den 5 is in het hoofdkiesdistrict Utrecht tot lid der Tweede Kamer gekozen de heer jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, lib., t. T., met 1284 stemmen. De afgetreden minister van oorlog A. L. W. Seyffardtbekwam 617, de heer J. H. de Wael Malefijt, a. r., 274 stemmen. Van de 4366 kiezers waren slechts 2204 opgekomen. De centrale kiesvereoniging in het district Eist 33) DOOR PAUL LINDAU. 0-0 HOOFDSTUK XII. Vallini verscheen stipt om zes uur op het appèl. Hij had zich zeer mooi gemaakt. Eene pas ontloken theeroos geurde in zijn knoopsgatdoch was met bijzondere zorg zóó gestokendat zij de naburige rosette met bonte ordelintjes niet overstraalde. Ook Leonie had aan haar toilet de grootst mogelijke aandacht gewijd en zag er verrukkelijk uit. Voor de eerste maal in haar leven voelde zij eene zekere bedremmeldheidtoen zij nu opstond om den binnentredenden zanger de hand tot kussen te bieden. Zij glimlachte verlegen en dit maakte haar in de oogen van den vrouwenverslinder nog ééns zoo pikant. »Uwe stiptheid maakt ons beschaamd", zoo begon zij, nadat beiden plaats genomen hadden. «Wij zullen u er niet in kunnen evenarenwant mijn man had nog iets te doen en zal eerst over een half uur terug kupnen zijn. Ik heb hem beloofd u in den tusschentijd Vallini keek haar bij deze aangename mededeeling met een zoetig smachtende uitdrukking aan en maakte onge merkt eene voorwaartsche beweging, om zijn hoofd wat dichter bij het hare te brengen. Zij echter week terug en zeide op koel terechtwijzenden, bijna verstoorden toon »Al8 ik u verzoeken mag De zanger scheen op zoo iets allerminst voorbereid te zijn geweest. Hij trok een zeer beteuterd, alles behalve vernuftig gezicht. heeft voor de Tweede Kamer candidaat gesteld den heer E. D. de Meester. De heer C. M. E. van Löben Seis heeft bedankt voor de candidatuur in dit districthem door de centrale anti-rev. kiesvereeniging aangeboden. De arr. rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft J. van Nuland 23 jaararbeider te Berlicum die met voor bedachten rade zijn kind door verstikking om het leven brachtveroordeeld tot 12 jaar gevangenismet bevel van gevangenhouding. De gemeenteraad van Deventer heeft het wielrijden in straten of stegen van minder dan 3 el breedte verboden. De gemeenteraad van Nijmegen heeft den 2 besloten, weder een gedeelte der voormalige vestinggronden in het openbaar te verkoopen, en wel die, gelegen aan de St.-Joris- straat tnsschen den Straalmansweg en den hoek der Berg-en-Dalschestraat. Voorts word zonder eenige beraad slaging aangenomen een voorstel van burg. en weth. tot groote uitbreiding der stad. Volgens dit goedgekeurde plan zullen verbindingswegen worden aangelegd voor de terreinen tusschen de St.-Annalaau en de Groesbeeksche- straat en laatstgenoemde straat en den Oranjesingel, eene verbinding tusschen de St.-Annalaan en de Berg-en-Dal- schestraat, en tusschen den Stationsweg en de Spoorstraat, alsmede andere verbindingen waardoor tevens grond geschikt voor bouwtorrein, verkregen wordt. In verband daarmede hadden burg. en weth. reeds met den Staat onderhandeld om het opgeheven verdedigingswerk Kijk in den pot" in eigendom te verkrijgen, tengevolge waarvan de Staat tegen den prijs van 5250 tot afstand besloot, zoodat gezegd fort zal worden gesloopt. Een deel van het te verkrijgen terrein zal als plantsoen worden aangelegd. De gemeenteraad van Rijssen heeft don 2 besloten tot den verkoop van 176 bunders gemeentegrond, om in de meerdere uitgaven der gemeente te voorzien, van welken grond, die tot nu zoo goed als braak heeft gelegen, de waarde op 65000 geschat wordt. Volgens den regenmeter der Rijkslandbouwschool te Wageningen bedroeg de gevallen regen over Mei 42 streep tegen 16 streep over Mei 1893. Een van de reizigers van den op 1 Mei te Baren- drecht in brand geraakten trein, die uit nadere mede- deelingen vernam, dat het in het bijzonder aan de groote mate van koelbloedigheid en tegenwoordigheid van geest van den machinist D. Pigge te danken is geweest, dat grootere onheilen voorkomen werden, en dat zijn heldenmoed vermoedelijk hot leven van eenige reizigers heeft gered, heeft gemeend ook na de belooning die Pigge van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij ontving uit waardeering dien machinist een stoffelijk blijk van hulde te moeten aanbieden. Hij stelde daarom te zijnen behoeve, tot aanmoediging en tot aansporing ter navolging van zjjn manmoedig gedrag voor andere machinisten, eene som van 500 beschikbaar en verzocht, daar hij onbekend wenschte te blijven, aan den Raad van beheer der H. IJ. SI M. dit ter kennis van Pigge te brengen en het bedrag te beheeren en aan te wonden in het belang van Pigge en zijn huisgezin. De arr. rechtbank te Utrecht heeft den 17jarigen »Het is mij aangenaam", hernam nu Leonie op haren vroegeren toon, »dat een ongestoord samenzijn mij de ge legenheid geeft, tot afwisseling ook eens over iets ernstigs met u te spreken. Ik zal mij niet belachelijk maken door tot u te zeggen Wat moet ge wel van mij denken Maar wél wenschte ik dat ge mij toch wat beter leerdet kennen. Eene waanzinnige hebt ge heden middag verlaten ik weet bij mijne ziel niet, hoe of waardoor ge mij in zulk eenen toestand heb gebracht I Maar, in elk geval, op het oogenblik ben ik weder volkomen bij mijn ver stand. Ik was buiten mijzelve. Nu ben ik weder tot mijzelve gekomen". »Maar lieve, schoone vriendin waartoe deze uit weiding bracht Vallini al glimlachend in het midden. «Mijne discretie blijft u immers borg »Ge verstaat mij verkeerd!' viel Leonie hem in de rede »Van u verlang ik geene geruststellende verzeke ringen. Meent ge dat angst mij er toe drijft, op deze wijze tot u te spreken O neen Als ik bescherming zoek, dan is het niet tegen anderenDan is het tegen mijzelve, tegen mijne eigene pijnigende gedachten." «Maar waarom pijnigt ge dan toch uzelve vroeg Vallini, die haar volstrekt niet begreep. »Ge vat de zaak veel te tragisch op 1" Leonie keek verwonderd naar den schoonen man, die daar, aan zijnen knevel draaiend, tegenover haar zat. Zij voelde zich opeens mijlen ver van hem verwijderd. Blijk baar leefde hij in eene geheel andere wereld, in eene ge heel andere atmosfeer. »Hoor eens.zal ik u eens wat zeggen hernam de tenoristdie verlangend was om het gesprek op iets tastbaars, iets feitelijks te brengen: »Ik ben hem van middag, toen ik van u vandaan kwam, tegengekomen". »Wien vroeg Leonie onverschillig. »Wel onzen begaafden tooneeldichter!" gaf Vallini haar met een schamper lachje ten antwoord. Hij zager diep beklagenswaardig uit Volslagen in zak en asch »Ge spreekt dus van docter Hall Nn, geen wonder, dat hij na de ontzettende overspanning van zulk eene eerste opvoering jongen uit Soest, die een schot hagel op een inwoner dier gemeente loste, veroordeeld tot 2 jaar gevangenis, met vrijspraak van de te laste gelegde poging tot moord en zijne onmiddellijke invrijheidstelling gelast. De burgemeester van IJlst heeft het openen der bruggen in die gemeente gedurende kerktijd verbo den. Daardoor zijn de booten, die van Lemmer op Gro ningen varen en omgekeerd, op den Zondag anderhalf uur langer onderweg; zij moeten oenen grooten omweg maken of blijven liggen tot de kerk uitgaat. Egmond aan Kee. Bij den burgerlijken stand werd eon kind ingeschreven ouder de namen Wilhelmina Helena Paulina Maria om uiting te geven aan de ge hechtheid aan het Huis van Oranje. Zaandam. Den 6 is de staal waterbron Czaar Peter geopend. Opgekomen kiezers. 5 Juni. Kiezers. Uitgebrachte stemmen. Alkmaar Heiloo Schagen Oudkarspel Zuidscharwoude Noordschai wonde Heerhugowaard Schoorl Warmenhnizen St. Maarten Haringkarspel Wieringerwaard Bergen Oterleek Oudorp Koedijk Barsingerhorn Broek op Langedijk Sint Pankras Nieuwe Niedorp Oude Niedorp Bij deze verkiezing werden 25 biljetten van onwaarde verklaard waarvan 21 omdat zij niet ingevuld waren. De heer inr. A. P. de Lange advocaat en procureur alhier, werd verkozen met 19 6 1 stemmen de heer mr. H. J. Smidtoud-minister van justitie, bekwam 1075, de heer mr. J. P. Kraakman alhier 48 en de heer J. L. T. Groneman te Wieringerwaard 3 stemmen. Ver der bekwamen 8 personen ieder 1 stem. »Neen neen! Dat was het niet!" viel de zanger haar overmoedig in de rede: »üe arme kerel is jaloersch Hij wilde Leonie's hand vatten, om die te kussen. Doch zij was reeds opgestaan. «Jaloersch op li?" vroeg zij met scherpen nadruk. «Zeker", antwoordde Vallini zelf behaaglijk. «En waarom Hoe zou hij daartoe komen «Instinct, schoone vriendin Instinct «Instinct?... Maar, al zou hij ook alles weten hoe zou hij er dan nog toe komen om jaloersch te zijn »Nu", antwoordde Vallini na eene pauze, ietwat ver legen onder dit pijnlijke verhoor: «Ik zou toch denken als hij wist Ik begrijp u maar al te goed riep Leonie spottend: «Ge meont, evenals zoovele anderen, dat die mijnheer Hall mijn minnaar is niet waar Ja, de schijn is ook tégen ons Wij waren zoo vaak samen, wij zijn jong dat zegt voor de menschen al genoeg Maar laat mij u dan verzekeron, dat er, spijt ai die booze praatjes, niets van aan is. Het is waar, dat mijnheer Hall mij als mensch en schrijver zeor sympathiek is, en dat wij als goede vrienden zeer intiem met elkander hebben omge gaan. Wij hebben ook nooit een geheim daarvan gemaakt juist omdat wij hoegenaamd geene reden hadden om iets te verbergen. Al het andere, wat de menschen praten, is domheid of boosaardigheid, dwaas gebabbel of gemeene achterklap!.... Ziedaar! Nu weet ge het! En ge zijt ook de éénige, die er belang bij heeft, de waarheid te vernemen de éénige, tegenover wien ik mij ver plicht voel do waarheid te zeggen". Vallini bleef steeds maar glimlachen. «Waartoe deze onnoodige opwinding vroeg hij, met beleodigende zachtheid. «Al zou het ook anders zijn, dan ge zegt waarachtig, ik zou het u niet eens kwalijk nemen Ik ken immers de wereld En ik ben veel toe geeflijker, dan ge wel denkt!" Leonie verbleekte. Al het bloed schoot haar naar het hart. Nu eerst werd het haar duidelijk, hoe diep zij was gezonken. Dat deze man aldus tot haar durfde spreken haar aldus aanzag als de eerste de beste wien hij

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1