HANGEND MOS. 1894. ZONDAG 10 JUNI. N ederland. Feuilleton. No. 70. Eerste biad. Zes en Wegentigste Jaargang Roman uit liet Berlijnsche leven. ALKMAARSCIIE COURANT. Deze Courant wordt Diasdag', Donderdag* en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rjjk J 1, De 3 nummers f o,»a. Telefoonnummer: 3. Prl|s der gewone Advertentlën: Per regel 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. UEKHAIDIIIAKING. Voor den rechthebbende is aan het Politiebureau terug te bekomen een handwagendie alhier in den nacht van den 25 op 26 Mei j.l. onbeheerd op den open baren weg is gevonden. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 7 J u n i 1894. P. G. C. J. FUNDTER. Toelating Burger- en Meisjesschool. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbendendat zij die na afloop der zomervacantie hunne kinderen de openbare burgerschool of de openbare school voor meisjes wenscben te laten bezoeken daarvan aangifte moeten doen vóór 15 Juli e.k. bij het hoofd van deze scholenonder over legging van het geboorte- en inëntings-bewijs van het betrokken kind. De leerlingen moeten den leeftijd van zes jaren bereikt hebben of dien leeftijd berei ken vóór 1 November 1894. Voor aangifte voor de openbare school voor meisjes bestaat tot en met 10 Juli gelegenheid aan de woning van het hootd der school aan de Oudegracht des Dinsdags tusschen 3 en 4 uren des namiddags en op de openbare burgerschool tot en met den 10 Juli, des Maandags, Dinsdags, Donderdags en Vrijdags aan het schoolgebouw, ingang Brillensteeg, tusschen des namiddags 1 en 2 uren. Zij noodigen de belanghebbenden dringend uit hunne aanvragen niet tot het laatste oogenblik uit te stellen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris, 9 Juni 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. Personeele Belasting en Patentrecht. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestnur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22), bij deze ter kennis van de ingeze tenen der gemeente, dat de 4e kwartaals kohieren der Personeele belasting en van het Patent recht, dienstjaar 1893/94, op 6 Juni door den Directeur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard, heden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerechtelijke vervolging. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, 9 Juni 1894. A. MACLAINE PONT. Eerste Hamer. Den 8 werd door den Voorzitter medegedeeld, dat ingekomen was bericht van den heer van Eijsinga, dat hij ontslag nam als lid der Eerste Kamer. Niet zonder aarzeling was hij tot dit besluit gekomen, maar zijn leeftijd en verzwakte gezondheid drongen hem er te DOOR PAUL LINDAU. 34) o-o De storing had gelukkig geene verdere nadeelige ge volgen. Na afloop van het bedrijf was de bijval nog onstuimiger dan den avond te voren. Nadat de vertoo ners herhaaldelijk voor de gordijn verschenen waren en toch het applaus nog maar niet wilde eindigen verhief zich opeens hij eene tweede voorstelling iets onge woons een geroep om den schrijver. Eerst was het slechts eene enkele stem doch bij deze sloten er zich al meer en meer aan het geroep werd algemeen en dringend, vergezeld van een steeds nog luider en onstuimiger wordend handgeklap. Met stralenden glimlach snelde de heldin zij waarts af en sleepte den dichter, die thans in vollen ernst tegenspartelde, uit zijne donkere schuilhoek op het lichte toonoelonder de hernieuwdethans tot een fortissimo geklommen toejuichingen van het publiek. Hugo zag erbarmelijk bleek. Hij boog even linksch als gisteren en evenals gisteren blikte hij ook weder omhoog naar Leonie. Maar nu met een geheel andere uitdrukking. Thans bij de sterkere verlichting der zaal zag hij het drietal zeer duidelijk. Donkerdreigend schrikverwekkend werd zijn blik toen hij Leonie naast Vallini zag zitten En ten tweeden ten derden male moest hij op het tooneel verschijnen. Nu echter beheerschte hij zich en keek recht voor zich uitnaar de woelige beweeglijke menigtedie hem opgewonden toejuichte. Leonie had haar eigen cynisme overschat. Eene diepe smart doorvlijmde haar gemoed toen Hugo's blik haar trof. Zij alléén had dien blik verstaan en begrepen Terwijl zij in baren stoel achterover leundehoorde zij hoe eene dame achter haaT tot iemand anders zeide toe ontslag te nemen uit eene betrekking, 44 jaar door hem bekleed, waarvan 8 jaar als voorzitter. De Voorzitter betuigt zijn innig leedwezen, dat de parlementaire nestor zich gedrongen gevoelt ont-lag nemen. Hij was de eenige, die voortdurend lid was sedert de invoering der vroegere grondwet. Hij brengt hulde aan zijne werkzaamheid en edel karakter. Moge de Almachtige hem nog vele jaren gezondheid schenken Interpellatie ontbinding Tweede Hamer. De heer Fransen van de Putte begon met toe lichten, waarom hij nu deze interpellatie hield. Bij de ontbindingen in 1854, in 1866, in 1868 waren steeds de stukken onder de oogen van het publiek gebracht, op grond wa.rvan de ontbinding plaats had. Hij toont zulks aan met aanhaling van de nummers der Staats courant, waarin die stukkon voorkomen. Bij de jongste ding werd echter geen enkel stuk of rapport openbaar gemaakt. Het koninklijk besluit behelsde alleen het feit, dat geen overeenstemming ver kregen was. En nu wenschte hij mede te werken om de nevelen op te heffen, in don geest van den voor zitter zeiven, blijkens zijn openingswoord. Hij zal sober zijn en trachten onpartijdig te wezen. Hij is allerminst tegenstander van het afgetreden Kabinet noch van diens beginselennoch van diens personen. Reeds in het voorjaar van 1891 heeft hij zijn meening doen kennen omtrent kiesrecht, waaruit bleek dat hij de grondwettige bezwaren niet deelde, al eerbiedigde hij ze, zoodat hij hoogst waarschijnlijk voor het ontwerp- Tak zou hebben gestemd. Waar feiten ontbreken over de omstandigheden die tot de ontbinding geleid hebben, kan hij, voor zoover die motieven als anderzins blijkeu, de ontbinding niet goedkeuren. Volkomen onbegrijpelijk is het hem dat de vorige Rogeering niet heeft kunnen goedvinden het misverstand op te heffen, dat tusschen 8 sn 9 Maart bestond. Waarom heeft minister Tak niet op 9 Maart gezegd Ik ben gisteren misschien wat slap ge weest, thans verzeker ik, dat het amendement voor mij onaanneemlijk is. Dat minister Tak verlangde heen te gaan begrijpt hij maar het bevreemdt hem dat geen zijner ambtgenooten begrepen, gevoeld heeft, dat de ver klaring aan de Kamer plicht was, daar het gold een zaak van goweten. Het is steeds gebruik geweest dat men voor het verdedigen van een groote wet eene machtiging verkreeg tot intrekking bij aanneming van een belangrijk amendement maar in elk geval was er steeds overleg met den ministerraad. Slechts één ver klaring is er te vinden voor de houding van den minister: die van een warm, maar een onhandig vriend. Wanneer men als minister een kamerlidmaatschap aanvaardt, kan men ook in de Staatscourant rond en open de waarheid zeggen en alzoo oen blijk van afkeuring geven aan den onhandigen vriend. Op 10 April scheen alles in het voordeel van Tak maar den 24 liep het anders ten gevolge van de reflex beweging van het »volk". Men wilde wel uitbreiding van kiesrecht, maar keurde af het beleid der regeering. Er is twijfel gerezen te recht of ten onrechte aan »Wat ziet die arme man er ellendig uit. Hij schijnt de weelde van het succes niet te kunnen dragen." ♦Ja", sprak eene tweede stem»eenen gelauwerden dichter stelt men zich gewoonlijk anders voor 1Maar toch een interessante kop vindt u niet Zeer interessant!" Het was Leonie volstrekt niet onaangenaam, dat Vallini, die in ontelbare loges bezoeken af te leggen had haar gedurende de pauze met haren man alleen liet. Nu be hoefde zij zich ten minste geen geweld aan te doen om te praten. Het laatste bedrijfwaarvan Leonie slechts weinig hoorde, drukte ook nu weder den stempel op een volko men beslist succes. Zoodra de gordijn gevallen was, ver lieten de Welsheims hunne loge. In den corridor hoorde Leonie hoe de schrijver nogmaals ten tooneele werd ge roepen en zij was blijde dat zij dit bleeke gezicht met die wanhopige oogen niet meer zag. Vallini bedankte haar met eenige banale woorden voor den genotvollen avonden wilde hiermede zijns weegs gaan. »Ik dacht dat wij nog geen afscheid namen", zeide Leonieterwijl zij langzaam in het dichte gedrang de trap afdaalden. Wij konden nog ergens eene kleinigheid gaan gebruiken »Tot mijn onuitsprekelijk leedwezen moet ik mij dat genoegen ontzeggen smoezelde Vallini. »Eene af spraak »Ah Dan wil ik u natuurlijk niet langer ophou den", antwoordde Leonie, innerlijk diep gekrenkt. Zij had zich tot dusver nog niet kunnen voorstellen, dat iemand eene uitnoodiging van haar afsloeg. »Ik bleef oneindig liever nog een uurtje in uw gezel schap", hernam de zanger, onverstoorbaar leuk. »Maaru kunt wel begrijpen hoe er van alle kanten beslag op mij gelegd wordt." ♦Zeker, zeker En wanneer zien wij elkaar weer eens Natuurlijk zeer spoedig maar ik kan het onrnoge lijk bepalen. Wij artisten zijn de slaven van onze roe ping, van onzen plicht... U begrijpt..." de eerlijkheid en goede trouw der vorige regeering. De kiezers hebben recht om de feiten te kennen, evenzmr als wij. Maar evenzeer is dit in het belang van het Ka binet. Doch bovendien, ten gevolge der ontbinding zijn de politieke partijen gedesorganiseerd. Vrienden zijn vijan den geworden. Er is niet meer sprake van partij, maar van groepenvergaderingenen die groepenverdeeling is een groot nadoelgelijk in Engeland en Duitschland blijkt. De, voorbeelden daar wekken niot tot navolging. De fracties dreigen in facties te ontaarden. Door openbaarheid kan veel misvorstand opgehelderd veel onbegrijpelijks verduidelijkt, toenadering mogelijk worden. Opmerkelijk noemt hij het, dat alle fraetiën verklaard bobben voorstanders te zijn van uitgebreid kiesrecht en ook deze regoering kiesrecht op breeden grondslag wil vestigen Wenschelijk is het dus overeenstemming te krijgen tusschen alle partijendit kanals men eikaars bezwaren eerbiedigt en niet blijft hangen aan een verschil van 30 40,000 kiezers. Het onweer moet eerst van de lucht; voor dien tijd trekken de nevelen niet op. In 1891 gaf hijdie jarenlang aan de linkerzijde der liberalen stond, de waarschuwing aan zijne vooruitstrevende vrien den, niet te veeleischend te zijn. In 1868 heeft men zich, toen de cultuurwet niet was te verkrijgen, ook wel met de agrarische wet moeten tevreden stollen. Wij meenden, dat in den jongsten tijd de rechten der Vertegenwoor diging door een overmoedig minister miskend werden, maar de rogeering zij niet al te bevreesd voor ruime kiesrochtuitbreiding. Het beestje is nog zoo kwaad niet als het er uitziet. Het govaar is niet grootde regeering wake, dat zij niet uit vrees voor radicalisme valle in de armen van het conservatisme. Hij kan deze regeering niet als gewoon vragen stellen om inlichtingen Zij kan niet objectief antwoorden na den strijd bij de stembus. Hij vraagt dus om aan de Kamer in te zenden zonder eenig voorbehoud, dus met vrijheid, de stukken, d i. openbaarmaking van alle bescheiden die lot toelichting der ontbinding van de Tweede Hamer kunnen die nen. Hij maakt den cirkel grootopdat niets door de mazen valle, ook het protocol. De minister van bnitenlandsche zaken begintnu hij voor de eerste maal hier optreedt een beroep te doen op de welwillendheid en de toegevendheid der Kamer. Nog steeds is hem de herinnering bijgebleven aan de onderlinge waardeering bij diepgaand verschil van gevoeleu en aan de zucht dezer Kamer om de op- volgonde kabinetten te steunen. Het kabiuet zal trachten zich die welwillendheid waardig te makon. Wat de inter pellatie betreft, het antwoord kan betrekkelijk kort zijn. De geheele vergadering heeft het betoog met belangstelling gevolgd, zoowel waar het gold het terrein der historische beschouwingen als sprekers indruk van do ontbinding. Er zijn punten, waarop deze regeering het antwoord schuldig moet blijven nl. de inwendige roerselen van het vorig kabinet vóór de ontbinding en do houding tusschen 8 en 9 Maart. Maar zij erkent, dat land en volk recht hebben op voorlichting voor zoover «le zaak het Volkomen Als hot mij eenigszins mogelijk is, kom ik morgen eens naar den staat van uwe gezondheid vernemen maar zonder vaste afspraak." Leonie knikte. Dus, nogmaals, liefste mevrouw, mijn onderdanigste dankMijnheer Welsheimmag ik de eer hebben Welsheim's rijtuig was voorgekomen. Vallini zwaaide nog eens zijnen glimmenden cylinderhoed toen Leonie instapte, en begaf zich zonder omwegen naar de restau ratie van Dressel, waar hij door een vroolijk gezelschap met verlangen werd gewacht. Waarheen nu vroeg Welsheim aan zijne vrouw toen zij zich in den hoek van het rijtuig drukte. Naar huis." Naar huis!" riep hij den koetsier toe. HOOFDSTUK XIII. Leonie had terstond na de thuiskomst hare slaapkamer opgezocht. Nog uren lang had zij in pijnlijke gedachten verdieptop hare ottomane gezeten en was eerst tegen drie uur naar bed gegaan. Doch de vierde morgenure was reeds lang voorbijtoen zij eindelijk uit haren on- verk wikkelij kenhalf wakenden toestand verlost werd en in eenen vasten slaap viel. Om tien uur drukte zij op den knop der electrische schel bij haar bed. Germaine snelde toewenschte me vrouw goeden morgenen bracht haarbehalve het ochtendblad dat Leonie op haar bed nog placht door te zien een briefje van eene welbekende hand. Leonie bekeek een wijle het kleine couvertbesluiteloos of zij het tot na het bad, of tot na het ontbijt zou laten liggen. Na kort beraad scheurde zij het open. Het bevatte slechts een kaartje met den naam ♦Hugo Hall", waaronder geschreven stond♦verzoekt beleefd en innig om de gunst van een onderhoud." Er wordt op antwoord gewacht", zeide Germaine. Zoo?" vroeg Leonie verwonderd: ♦Is de bode al lang hier P Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1