HANGEND MOS. Loting Schutterij. No. 71. Zes en IVegentigste Jaargang 1894. WOENSDAG 13 J N I. Buitenland. Feuilleton. itouhhetel Roman uit liet Berlijnscke leven. Dezo Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8©; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f ©,06. Frtys der gewone Advertentlën: Per regel J 0,1&. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van de belanghebbende ingeschre venen voor de Schutterij van dit jaar, dat do alphabetische naamlijst van de personen die aan de loting van dit jaar zullen deelnemen voor een ieder ter inzage ligt ter gemeente-secretarievan heden tot den dag der loting op alle werkdagon, des morgens van 9 tot 2 uren, opdat een ieder in staat zon zijn, om, zoo op die lijst eenige personen of omstandigheden mochten voorkomendie daarop nog zonden behooren te worden aangeteekend of daarvan weggelaten daarvan aan de commissie, bedoeld bij art. 11 der wet, bij de loting kennis te geven, met last op Donderdag 38 Juni des namiddags te O uren te verschijnen op het Raadhuis der gemeente, ten einde aldaar voor den dienst der schutterij te loten enredenen van vrijstelling hebbende die alsdan op te geven alsmede om de bewijzen tot hare staving bij de wet gevorderd, uiterlijk binnen drie dagen na de loting over te leggen aan het bestuur der gemeente. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 12 Juni 1894. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen van het Hoofdbestuur der Noordhollandsche Vereeniging »het Witte Kruis", gevestigd te Amsterdam om vergunning tot het oprichten van oen stoomketel voor den te bouwen ontsmettingsoven in het daarvoor oestemde perceel aan Klein Hargen en dat op Dinsdag 26 Jnni 1894 's middags te 12 uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting be zwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar De Secretaris 12 Juni 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. ISEHSIE. Te Jemappes zijn twee gevallen van cholera voorgekomen. Hamer. De heer Sainctelette las den 11, uit naam der linkerzijde eene verklaring voor, houdende dat de linkerzijde besloten heeft na den 12 niet meer te zetelen, behalve voor de behandeling der kieswet. De Grondwet, zeide hij verbiedt na den 12 zitting te honden. De heer Ferronvan de uiterste linkerzijdesloot zich bij deze verklaring aan. De heer Woestevan de rechterzijde kwam nadruk kelijk tegen dit besluit op en noemde bet een groote fout. DOOR PAUL LINDAU. 35) o-o »Een uurtje ongeveer, mevrouw." »Zeg hem dan dat hij tegen den middag kan terug komen." Leonie wist inderdaad niet wat zij Hugo antwoorden moest. Het was haar ontzettend pijnlijk hem thans te ontmoeten. Zij wist dat er een onaangenaammisschien een zeer heftig toopeel zou volgen en daarvoor was zij beducht. Maar tevens zag zij in dat zij Hugo het door hem verzochte onderhoud niet weigeren kon. De bittere wreveldien de gisteren ondergane krenking in haar had gewekt en die zich in de treurige uren van hare nachtelijke eenzaamheid nog dieper vastgeworteld hadwas door haren korten slaap niet verdreven ge worden en in de blinde onrechtvaardigheidwelke mot het bewustzijn van schuld gewoonlijk samen gaatwas zij geneigd Hngo aansprakelijk te stellen voor alles wat zij zelve gezondigd en wat Vallini haar grievends aan gedaan had. Zij dacht thans alweder niet meer aan de persoonlijkheid van dien kwastdie haar had zitten op snijden van zijne triomfen, terwijl zij gehunkerd had naar een enkel sympathiek woord. Tot hare ontzetting had zij zich er van overtuigddat zij elke poging tot eenige innerlijke overeenstemming met dien man moest opgeven Hij begreep haar eenvoudig niet; bij nam haar niet eens ernstig op. Door Hngo daarentegen was zij verwend ge worden. Hij had aan een half woord van haar al genoeg; hij las hare gedachten in hare oogeujahet was haar dikwijls onaangenaam geweest, hoe hij de meest verborgen opwellingen van haar gemoed had doorgrond. Op hem De miuister vau binnenl. zaken zeide dat ondanks het besluit der linkerzijde de Kamer hare zittingen zal voortzetten. Ten opzichte van de interpellatie-Janson over het Congo-vraagstuk werd nog geen besluit genomen. DUlTSCMIiANiD. De Köln. Zeitnug betoogt, naar aanleiding van de besprekingen in de fransche Kamer over de overeenkomst tusscheu Engeland en deu Congo- staat, dat de Congostaat zijn eigen belangen niet schijnt te begrijpen. Deze Staat is een onzijdige Staat en heeft als zoodanig niet alleen rechten, maar ook verplichtingen, die hij door deze overeenkomst schendt. Dit blad hoopt, dat bedoelde besprekingen de oogen dor rogeering van den Oong03taat zal openen voor de fout die zij beging, om zich te laten gebruiken voor Engeland de kastanjes uit het vuur te halen. Prins Frederik van Waldeck-Pyrmout broedor van de Koningin-Regentes der Nederlanden, regeerend vorst, 29 jaren ond, is den 8 verloofd met de 21 jarige prinses Bathildis tot Schaamburg-Lippe zuster der Koningin van Wurtemberg. Te Hamburg, in een der voorsteden, is op heeterdaad een lithograaf betrapt in zijne werkplaats op het maken van valsche engelscho en amerikaansche muntbiljetten. Op de opsporing van deze makers van valsche biljetten was door de regeering der Yereenigde Staten eene premie van f 75000 uitgeloofd. Als medeplichtige had hij een koopmandie de biljetten uitgaf. In beider woning werd voor een waarde van raillioeneu aan nagemaakte valsche biljetten vau f 60 en f 12 gevonden. In de vier eerste maanden dezes jaars vertrokken uit het Rijk slechts 4445 landverhuizers naar Amerika tegen 16950 in gelijk tijdvak over 1893. ENfftE-LAAD. Bij de wedrennen te Derby heeft Ladas, het paard van den minister-president Rosebery, gewonnen. Zeven paarden hadden daaraan deelgenomen. Deze uit slag gal tot buitengewonen geestdrift bij de duizenden toeschouwers aanleiding. L)e opgewondenheid was zelfs zoo groot, dat de politie moest optreden om den minister in veiligheid te brengen en hem te beschermen tegen de opdringende menigte. De Londensche Graafschapsraad heeft in een aan het Lagerhuis ingediend verzoekschrift aangedrongen op het toekennen van het lidmaatschap van dien Raad aaD vrouwen. De schotsche mijnwerkers hebben met eene meerderheid van meer dan 10060 stemmen besloten, den 24 Juni het werk te staken, als niet vóór dien tijd de mijneigenaars toegestemd hadden in eene loonsverhooging. Van dit be sluit werd den 11 aan de patroons kennis gegeven. Deze werkstaking betreft 70000 man. De werkstaking der huurkoetsiers te Londen is ge ëindigd door tusschonkomst van den heer Asquith mi nister van binnenlaudsche zaken. Aan de meeste eischen der koetsiers is toegegeven. dus had zij vattegen hem kon zij uitvaren. Vallini zon zich hare gramschap van den rag hebben geschud gelijk een eend het water. Daarom vloeiden al haar spijthare toleurstelling en hare beschaming ineen tot een heftig gevoel van wrok tegen den ander den gun steling van gisterendon in ongenade gevallene. Wat wilde hij toch van haar Waartoe deze ontmoe ting die voor beide partijen slechts pijnlijk en zenuw schokkend kon zijn Had zij nog niet genoeg geleden Zóó dankte hij haar dus voor alles wat zij voor hem ge daan had! Indien hij haar ooit had liefgehad, dan moest hij wetendat hij haar thans had te ontzien NeenZij wildezij kon heip thans niet onder hare oogen hebben Zij ging naar den kleinen lessenaar in de vensternis nam een visite-kaartje, en schreef onder den naam Me vrouw Leonie Welsheim" de woorden: »zal morgen middag om twee uur tehuis zijn." Dit kaartje sloot zij in een sterk geparfumeerd couvert en gaf het aan Germaiue. »Hier is het antwoord, dat straks gehaald zal worden." Zij slaakte eenen zncht van verlichting, toen zij deze onaangoname aangelegenheid zich aldus van den hals ge schoven had. Nu moest hij haar ten minste nog dezen éénen dag met vrede laten. Inderdaad waarom had hij haar geschreven Wat wilde hij nog van haar Hugo zouindien hij zichzelvon deze vragen gesteld had zelf met het antwoord verlegen hebben gezeten. Ook hij wist nietwat hij haar eigenlijk zeggen wilde. Hij wist slechts dat hij zóó niet van haar kon scheiden, dat hij haar ten minste nog éénmaal zien en spreken moestNog éénmaal! Was het dan werkelijk daar toe gekomen Hij kon het nog altoos niet vatten maar toch had hij het besliste gevoel dat de band die Leonie en hem omstrengeld hadniet door eene waan zinnige gril slechts losgeraakt, maar feitelijk verbroken was. Hij zat in zijne kamer waar zijne kisten en kasten nog steeds onnitgepakt stondenen wachtte op Leonie's bescheid. Hij wachtte vergeefs. Hij zat op heete kolen Hoogcrhuls. Het wetsontwerp, strekkende om den invoer te verbieden van koopvvaren, waarvan de herkomst niot duidelijk blijkten beperkingen vast te stellen bij den invoer van voorwerpen, in de gevangenissen vervaar digd is den 11 bij twoede lezing met 49 tegen 26 stem men aangenomen. De regeering had het ontwerp bestreden, omdat daarbij het stelsel van bescherming werd gehuldigd. Lagerhuis. Den 6 is voor de derde maal gelezen het wetsontwerp tot voorkoming van wreedheid jegens kinderen. De onder-rniuister van buitenl. zaken zeide den 11, dat Frankrijk het strengste voorbehoud heeft gemaakt ten opzichte van de overeenkomst tusschen Engeland en den Congostaat, welke aan die mogendheid onvereenig- baar voorkomt, zoowel met de schikkingen, tusschen haar en den Congostaat getroffen, als met de internationale verhouding van zekere landen in het bekken van den Boven-Nijl. Engeland heeft van die verklaring nota ge nomen, zonder over de gronden van het voorbehoud in bespreking te treden. Evenwel heeft het zich bereid ver klaard, onderhandelingen met Frankrijk aan te knoopen, ten einde te gerakon tot een algemeene herzieuing van alle afrikaanscho vraagpunten, welke tusschen beide Staten aanhangig zijn, ten einde de wederzijdsche betrekkingen, wat Afrika betreft, op beteren voet te brengen. MAjilOHHO. De Sultan is den 8 plotseling over leden te Fadla tusschen Marrakesh en Casabianca ge legen Men beweert, dat hij door vergif om het leven is gebracht omdat hij ook leed aan brakingen welke tot zijnen dood aanhielden. Prins Mnley Abel Azis is door het leger tot Sultan uitgeroepen. Te Tanger was alles nog rustig. FRANHKIJH. In den ministerraad van den 7 is besloten, geen gerechtelijke vervolging in te stollen tegen Paschal Gronsset, wegens de beschuldigingendoor hem tegen generaal Gallifet ingebracht. De begrootingscommissie heeft tot haren onder-voor zitter gekozen deu heer Thomson en tot algemeen ver slaggever den heer Cocheryin plaats van den heer Poiucaré, thans minister van financiën. Bij de wedrennen te Cbantillesop den 3, een der voor naamste wedrennen van het jaar, werd de eerste prijs gewonneu door Gospodar van Michel Ephrussi, een paard, dat meermalen door paarden van veel minderen rang overwonnen was. Onder het publiek dat daarom op dit paard in het geheel niet gewed had, heerschte groote verontwaardiging. Men beweerde, dat de heer Ephrussi dit paard met voorbedachten rade had laten verliezen. De socialistische afgevaardigde Toussaint is te Saint- Nazaire, wegens beleediging der politie bij een bezoek aan werkstakende arbeiders, veroordeeld tot tien dagen ge vangenis en 100 francs boete. Senaat. Met 146 tegen 100 stemmen is aangenomen het voorstel van Joseph Fabrewaarbij een nationale feestdag ter oere van Jeanne d' Are wordt ingesteld. De ongezellige omgeving verhoogde nog zijn ongeduld eu zijne prikkelbaarheid. Eindelijk tegen elf uur word er geklopt. In plaats vau den verwachten brief van Leonie echter bracht het dienstmeisje een visite-kaartjemet de boodschap, dat er een heer was, die mijnheer Hall over eene zeer gewich tige aangelegenheid dringend vvenschte te spreken. Hngo las op hot kaartjo»Bernhard Scherfertheater-agent." »Verzoek mijnheer binnen te komen", zeide hij tot het meisje. Terstond daarop trad een jonge man van ongeveer vijf- en-dertig jaar in de kamer. Hij was net gekleed en zag er intelligent uit. Hij boog met schier onderdanige be leefdheid eu nam nadat hij op Hugo's uitnoodiging was gaan zitten met eene klankrijke stem en eene niet ailedaagsehe vlotheid van uitdrukking het woord. »Ik heb n in nwe vroegere woning vergeefs gezocht. Uwe gewezen hospita kon of wilde mij uw nieuwe adres niet geven, en als wij niet zulk eene uitstekend georga niseerde politie hadden dan zou ik u misschien in dagen nog niet op het spoor gekomen zijn. Ik hoop nn maar, dat ik niet achter het net visch Heeft u over nwe nieuwe tooneelwerk reeds beschikt? Ik bedoel: heeft u reeds aan eenen agent het debiet aan andere theaters het in druk geven van het manuscripthet sluiten van contractenhot vaststellen van tantièmes en wat dies meer zij opgedragen »Neen", antwoordde Hugo. »Er hebben zich wel reeds verscheidene hoeren daartoe aangebodenmaar ik heb nog geen tijd gehad om mij daarmede in te laten." »Het is mij aangenaam, dit te hooreu. Ik ben dan zoo vrij u een voorstel te doen. Ik zou u willen ontheffen vau de moeite om u over de stoffelijke exploitatie van uw stuk verder nog het hoofd te breken en ik zou dit willen doen iu den meest uitgestrektou zin van hot woord. Ik heb uw stuk zien opvoeren, en ik beloof mij daarvan niet alleen hier maar ook in Oostenrijk te Dresden München enz. een duurzaam succes. Ik zeg u dit rond uit opdat u mij niet over éénen kam zult scheren met zeker slag van lieden die goede waar trachton te ont-

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1