HANGEND MOS. No. 72. Zes en Negentigste Jaargang 1894. Y RIJ D A (j Telefoonnummer: 3. 15 JUNI. Buitenland. Feuilleton. N ederland. Roman nit het Berlijnsclie leven. ALkMAARSCilE Deze Conrant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8©franco door het geheele rjjk 1, De 8 nnmmers f 0,06. COURANT. Pr()s der gewone Advertentlën: Per regol J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Afstand van gemeentegrond. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de heer J. P. Kool Pz., kaashandelaar alhier, aan den Raad thans verzocht heeft, hem voor den voorgenomen koepelbouw bij het door hem aan den Kennemerstraatweg te bonwen huis een vooruitsprong van één Meter toe te staan daar de hem bij raadsbesluit van den 30 Mei 1.1. toegestane grond voor dien koepelbouw slechts een vooruitsprong toelaat van 61 centimeters, welke vooruitsprong te gering is om den voorgenomen koepelbouw uit te voeren. Zij noodigen belanghebbenden, die bezwaar mochten hebben tegen het onttrekken van voorschreven grond behoorende tot de ongenummerde wegen in sectie F der gemeente Alkmaar, aan de openbare dienstuit die bezwaren aan den Raad mede te deelen vóór 21 Juni e.k. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLA1NE PONT, AlkmaarDe Secretaris, 13 Juni 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. BEliUIE. De gemeenteraad van Antwerpen heeft den 11 eene motie aangenomen, waarin opgekomen wordt tegen de voorgestelde invoerrechten, en dos avonds aan eene protestmeeting deel genomenwaarbij duizenden Antwerpenaren tegenwoordig waren. Te Gent namen aan eene dergelijke meeting ongeveer 3000 personen deel. Kamer. Den 11 vroeg de heer Janson vergunning om aan de regeering inlichtingen te vragen over het voorgevallene betreffende den Congostaatten einde te weten of deze Staat nog altijd onzijdig was zooals op het congres te Berlijn besloten was. De leden der rechterzijde riepen Na de begrooting De heer Janson drong echter op de interpellatie aan verklarende dat na afloop van de zitting van den 12 de leden der linkerzijde de zittingen niet langer zouden bijwonen. Alle leden der lin kerzijde riepen daarop »ja jaDe voorzitter verzocht te wachten op de aankomst van den minister van bui- tenl zaken alvorens een besluit van instemming met het voorstel van den heer Janson te nemen. Met 67 tegen 51 stemmen werd daarna beslotenonmiddellijk te beginnen met de beraadslaging over het wetsontwerp betreffedde de vuur-, baken- en invoerrechten. De heer Meeusvan Antwerpen, verklaarde den 12 dat het mandaat der afgevaardigden van Antwerpen was afgeloopen en zij derhalve niet langer aan de be raadslagingen konden deelnemen. De minister-president de Burlet zeide dat wegens het terugtrekken van de vertegenwoordigers der linkerzijde en die van Antwerpen, alle beraadslaging in de Kamer onmogelijk was geworden. De regeering zag dus af van de beraadslaging over de ontwerpen op de invoerrechten, den Congo-spoorweg en alle andere voordrachten. Op bevel des Konings bood de minister-president een voorstel aan betreffende buitengewone kredieten op de staatsbe- grootingten einde te voorzien in den ger egelden loop DOOR PAUL LINDA U. 36) o-o »U komt rond voor uwe zaak uit", zeide hij toen Scherfer uitgesproken had »en dit verplicht mij tot eene zelfde openhartigheid. Ik antwoord n dus zonder omwegen dat ik uw aanbod met genoegen zou willen aannemen. Ik ben in al deze dingen onervarenen het zon mij gemakkelijk en aangenaam zijn indien ik mij over het financieele volstrekt niet meer het hoofd te breken had. Ik zou dan ook gaarne toeslaan indien ik u niet had hooren zeggen, dat u bij uw voorstel ook op mijne toekomstige dramaturgische werkzaamheid op het oog hebt. Daaromtrent kan ik u evenwel niets beloven nog veel minder mij tot iets verbinden. Het komt mijzelven twijfelachtig voorof ik ooit nog weder een stuk xal schrijven. Ik zou dus slechts uitsluitend over Herkules en Omphale met u willen onderhandelen zonder éénig verband ten opzichto van de dingen die misschien nog komen zullen." Scherfer had Hugo's uiteenzetting met een ietwat schamper glimlachje aangehoord. >Goed Best!" zeide hij, op zijnen minzaamsten toon. »Als u daarop gesteld is wel, dan bepalen wij ons voorloopig tot het bestaandehet opgevoerde stuk. Be loof mij alleen ditdat uingeval u een nieuw tooneelwerk schrijftvoor de exploitatie daarvan geen contract zult sluiten zonder met mij te hebben onder handeld." »Dat kan ik u met een zuiver geweten beloven. Maar ik herhaal u van den staatsdienst. Hij noodigde de Kamer uitdit ontwerp dadelijk in behandeling te nemen. De minister van buitenlandsche zaken antwoordde op de interpellatie-Janson betreffende hot verdrag tusschen Engeland en den souveroin van den Congo-Staat dat slechts eene persoonlijke unie tusschen den Congo-staat en Belgie bestaat. Hij bracht da voornaamste bepalingen in herinnering van het verdrag, dat door Belgie te Ber lijn word geteekond, voornamelijk wat het scheidsgerecht betreft. Hij zeide verder, dat de krijgsmacht in den Congo staat bevel had gekregen, om elke bloedige botsing te vermijden, en dat onderhandelingen aangeknoopt waren over het gerezen incident. Nadat ae gevraagde buitengewone kredieten waren toegestaan, ging de Kamer voor onbepaalden tijd uiteen. BAGBEA1VD. Den 10, des avonds, werden in een huis in eene achterbuurt te Glasgow vijf vrouwen, eeno grootmoeder, moeder en dochter, respectievelijk 70, 43 en 20 jaren oud en eene 60jarige vrouw met hare 26jarige dochter dood in hare bedden gevonden. Men vermoedt, dat zij ten gevolge van een gaslek gestikt zijn. FKAAHRIJU. Sonant. Met 259 tegen 2 stem men is het buitengewoon krediet van 1.800.000 francs ter versterking der krijgsmacht in Oebangi goedgekeurd. Kamer. Den 9 is met 494 tegen 2 stemmen aan genomen het door den Senaat aangenomen wetsontwerp, regelende de onderstands- en ponsioen-kassen voor mijn werkers, dat reeds sedert 14 jaren hangende was geweest. Eerste Kamer. De heer PijnackorHordijk verzocht den 8 eenige inlichtingen aan den minister van koloniën omtrent de berichten eener militaire expeditie naar Lombok. Het liefst ware hem de mededeeling, dat er van die expeditie, door hem als gouverneur-generaal steeds tegen gehouden, niets zou komen. Intusschen kan in 8 maanden veel ver anderd en eene expeditie noodig geworden zijn. Daarom deed hij deze vragen. Is het waar dat besloten is tot het zenden eener mili taire expeditie naar Lombok »Zoo neen, is het dus waarschijnlijk of mogelijk, dat tot het zenden eener expeditie gedurende de onlangs in getreden Oostmoesson zal worden overgegaan", en zoo ja, welke omstandigheden kunnen het zenden eener militaire expoditie naar Lombok noodzakelijk maken Daarna besprak hij de oorzaken, die aanleiding zouden kunnen geven tot het zenden eener expeditie. Het is be kend, dat aan het bestuur van Lombok ten laste wordt gelegd verboden invoer van wapenen en munitie Hij zal volstrekt de handelwijze van dat bestuur niet verdedigen; het deed veel beter zich bij de opvatting van ons Gou vernement neer te leggen maar het is te vergoelijken 'Dit is mij volkomen genoeg", viel Scherfer hem met een vriendelijk glimlachjo in de reden. »En let nu maar eens op hetgeen een man van ervaring u zegt: U zult nog méér voor het tooneel schrijven U zult nieuwe en schitterende triomfen vieren. U zult ook vermoedelijk eens een fiasco maken en dan bij boog en laag er op zweren dat u nooit weer iets schrijft. En toch zult u het wèl doen Het tooneel is een wonderlijk ding. Wie er eenmaal mee te doen heeft gehaddien laat het niet meer los. Eu wie het zeer zeldzame en zeer bij zondere talent heeft van voor het tooneel te schrijven die moet er voor schrijven, of hij wil of niet. Wij spreken elkander over jaar en dag wel eens nader 1" »U zou het toch mis kunnen hebben ..'Dat risico neem ik op mij Zou u dus geDegen zijn zonder eenigerlei verbintenis voor de toekomst, mij uw tooneelstuk op de u bekende voorwaarden te ver- koopen »Ja." Scherfer reikte Hall de handen deze sloeg toe. »Dat is dus beklonken 1" riep de agent met eenen stevigen handdruk. »En aangezien ik dezen, voor ons beiden gelijkelijk gewenschten uitslag onzer onderhande- lingen wel min of meer had voorzien zoo ben ik zoo vrij geweest het contractzooals ik het mij gedacht heb, maar terstond in duplo mee te brengen. U ziethet is eenvoudig en kort." Hij overhandigde den dichter het papier, dat hij uit zijnen jaszak te voorschijn had gehaald. Het bevatte slechts weinige regelsdie hierop neerkwamen dat Hugo Hall voor de som van achtduizend thaler aan den theater-agent Bernhard Scherfer alle rechten op zijn tooneelstuk Her kules en Omphale overdroeg. Hugo knikte toestemmend. 'Als u dus nu onderteekenen wil hernam Scherfer »dan kunnen wij aan de zaak terstond en definitief haar beslag geven." Met deze woorden haalde hij eene portefeuille voor den dagwaarin de koopsom reeds afgeteld in een couvert stak. Hugo onderteekende het ééne exemplaar al is het niet te verdedigen dat het bestuur niet bij zonder geneigd is zich te honden aan bepalingen,' waar van het de rechtmatigheid niet inziet. Een tweede reden wordt gezocht in de verhouding van de Sassaks tot het Lomboksche bestuur. Men moet evenwel niet vergeten dat die Sassaks een licht mede te sleepen volkje zijn, dat opgezet wordt door arabieren. En nu is het de vraag of het gewenscht is voor het Nederl. Gouvernement, om indirect propaganda te maken voor het Mohammedanisme. Een vierde vraag isof bij de beoordeeling van de omstandigheden en in het algemeen bij de bepaling onzer gedragslijn tegenover Lombok, voldoende rekening wordt gehouden met het contract, op 7 Juni 1843 met de Vor sten van Lombok gesloten. Openbaarmaking van dat contracthem slechts ge deeltelijk bekend, acht hij wenschelijk. Eén zinsnede wil hij daaruit aanhalen, nl. dat zoolang de Vorsten van Lombok zich houden aan de bepalingen van het contract van 7 Juni 1843, het Nederl. bewind zich niet zal inlaten met het inwendig bestuur van de Rijkjes dier Vorsten. Een vijfde vraag is, of wanneer tot e6ne expeditie wordt overgegaan, eenige belangrijke troepenmacht noodig en beschikbaar is." Een zesde vraag isOf wij, wanneer eenige belang rijke troepenmacht wordt uitgezonden, op goede gronden kunnen rekenen op gunstige nitkomsten en of uitzicht bestaat* dat wij geen belangrijke verliezen zullen krijgen, speciaal door koortsen. Eindelijk de zevende en laatste vraag. Of bij bevesti gende beantwoording der 5de vraag ook voor eventuali teiten, in het algemeen in Atjeh, Tamiang of elders, voldoende troepenmacht op Java beschikbaar blijft. Do minister van koloniën verklaart zich be reid dadelijk te antwoorden op deze hem schriftelijk medegedeeldo vragen, waarvoor hij hem dank betuigt. De eerste vraag kan hij niet anders dan ontkennend beantwoorden. Besloten is nog niets. Wat de 2de vraag betreft, op 28 Mei ontving hij van den Gouv.-Gen. bericht, dat, in overeenstemming met de commandanten van land- en zeemacht, aan de regeeringen van Bali en Lombok mededeeling was gedaan van de grieven en eischen van ons Gouvernement, en gezegd, dat bij niet inwilliging daarvan overgegaan zou worden tot het uitzenden eener expeditie, die inmiddels zou worden voorbereid. Dat heeft waarschijnlijk aanleiding gegeven tot het be richt in de couranten. Naar aanleiding van een door hem op 30 Mei aan den G.-G. gezonden telegram, ont ving hij op 2 Juni telegraphisch antwoord, waarbij als aanleiding voor het zenden eener expeditie werd genoemd, dat er gevaar bestond voor ondergang van oen groot deel der bevolking van het Lombok, door voortdurend wanbestuur van de Vorsten. Daarbij kwam, dat sedert jaren eene zeer vijandige en onbeschofte houding door het Lomboksche bestuur tegenover ons Gouvernement werd aangenomen. Ja, zelfs heeft het zich niet ontzien het Hollandsche Gouvernement te beleedigen, door het van het contract en ontving in ruil daarvoor het dupli caat met Scherfer s handteekeuing, mitsgaders het bewuste couvert. Met eenen tweeden handdruk was de koop ge sloten. Scherfer verdween na voor de snelle afdoening van zaken nog beleefd zijnen dank te hebben betuigd met eene even eerbiedige buiging als waarmede hij zich gepresenteerd had. De gansche onderhandeling had ongeveer twintig mi nuten geduurd maar in deze zoo korte spanne tijds had zich voor Hugo Hall eene der gewichtigste gebeurtenissen van zijn leven volvoerd. Thans toch genoot hij de wonderbaar geruststellende zekerhoid voor jaren van alle zorgen om het dagelijksch brood ontheven te zijn en dit besef verleende hem eene merkwaardige kalmte en kracht. Herhaaldelijk liet hij de bankbiljetten dio hij uit het couvert genomen had door zijne vingers glijden en telde ze na. Voor de eerste maal in zijn leven smaakte hij de vrengde van het bezit. Hij haalde diep adem bekeek welgevallig de bonte pa piertjes en glimlachte. Wol schaamde hij zich een wei nigdat deze transactie althans voor het oogenblik zijne stemming zoo volslagen had kunnen veranderendat thans duizend gedachten wier verwezenlijking hem nu opeens mogelijk geworden was hem door het brein schoten en hem vèr wegvoerden van het knagende harteleed, hetwelk hem sedert zes-en-dertig uren zoo meedoogenloos had ge pijnigd. Hij maakte het zich heimelijk tot een verwijt, dat dit ellendige geld hem aan zijne smart over Leonie's verraad ontrouw had kunnen maken. Met weemoed dacht hij ook aan de arme Martha Maar de zekerheid het kortelings nog in een nevelig verschiet liggende doelwit met zoo buitengewone snolheid, zoo als met éénen sprong bereikt, de onafhankelijkheid, waarnaar hij zoozeer gehunkerd hadgewonnen de knellende ketenen die hij zoolang getorst had, afgeschud te hebben deze zekerheid verwekte in hem eene zoo levendige blijdschapdat alleswat hem gisteren nog zoo vreeselijk geschokt en zoo diep bekommerd had, hem nu in een ander licht verscheen. Thans stond de moge lijkheid voor hem open om aan al dien jammer te ont-

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1