No. 73. Eerste blad. Zes en Megentigste jaargang. Z0NDAG 17 JUNI. Stadsberichten. Nederland. ALkMAlRSCHE COli Deze Courant wordt Hlnsdag-, Wonderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,*©; franco door het gekeele rtjk J 1, De 3 nummers f O,O©. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel ©,I5. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Slachtplaats, rookerij en zoutcrij. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeeno kennis dat beden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediend verzoek met do bijlagen van CORNELH GOVERS Mz., alhier, om vergunning tot het oprichten van eeno vleeschhouwerij met slachtplaats, rookerij en zouterij in het perceel aan de Sliksteeg, wijk C No. 12 en dat op Zaterdag 30 Juni 189-1, 's middags te 12 uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichtingen bozwaren in te dienen. Burgemeester en Wothouders voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar De Secretaris 16 Juni 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. Twee gebroeders B., van Groningen, beiden ge signaleerd in het Algemeen Politieblad, de een voor het verduistereu van een handwagende andere tot het ondergaan van 5 dagen hechtenis, hem door het kanton gerecht, te den Hdlder ter zake vau openbare dronkenschap bij herhaling opgelegd, werden door de politie alhier op de vorige zaterdagsche markt aangehouden eu ter beschikking van den commissaris van politie gesteld. Op de klacht van den reiziger T., wonende alhier, die in den trein door twee gebroeders H. werd mis handeld, is proces-verbaal tegen de daders opgemaakt. P. en H twee jongelieden, die op een avond der vorige week uit louter vechtlust elkander aan de Nieuwe- sloot eens ferm toetakelden (met gescheurdo kleeren en bebloedo neuzen namen zij afscheid van elkander), zullen van den rechter vernemen in hoeverre wederkecrlge mishandeling veroorloofd is. Eenige kindoren van 5 tot 10 jar n die voor het pakhuis van den heer S aan de Laat, een handwagen onbeheerd zagen staan gingen daarmede aan het rijden en kwamen met het voertuig tegen de uitstalling van den koopman H. aanten gevolge waarvan het grootste gedeelte van het uitgestalde porcelein en aardewerk werd gebroken. Tegen een handelaar in wijnen en gedistelleerd werd procesverbaal opgemaakt. Hij werd op heeterdaad betrapt op den verkoop van sterkeu drank in het klein (beneden 2 kan) zonder vergunning. Door de politie alhier werd den 14 een persoon aangehouden, die bezig was met het aanbieden van de lijsten voor inschrijving ten voordeele van »de Vereeni- ging tot verbetering van hot lot der blinden in Neder land en zijne koloniën", waarvan aankondiging geschiedde in ons nummer van den 111. Aangezien hem hiervoor ver gunning was geweigerd, werd hij door een agent naar het politiebureau gebracht, alwaar hij. door den com missaris gehoord, opgaf genaamd te zijn L. H. Rubens en als colporteur door bovenvermelde vereeniging te zijn aangesteld. Daar zijne antwoorden verdacht voorkwamen werd hij, onder begeleiding van een agent, ter confron tatie naar Amsterdam overgebracht, alwaar dan ook spoedig bleek, dat bij volstrekt niet als colporteur door bedoelde vereeniging was aangesteld en hij genaamd was G. F. Kalker. Tegen hem werd procesverbaal opgemaakt. In de danszaal van mejuffrouw B., aan de Hoog straat, ontstond den laatsten zondagavond twist tusschen duitsche werklieden en eenige jongelieden van hier. Al heel spoedig werden flesschen en glazen gegrepen en sloeg men daarmede woderkeerig naar elkander. Do politie wist erger te voorkomen door de vechters te verwijderen. Van een werkman aan de fabriek van den heer B. alhier werden bij het vallen van een ijzeren plaat de toppen van twee zijner vingers afgesneden. Tegen den socialist V., onlangs alhier, thans wonende ten huize zijner ouders te Arnhem, werden den 14 ter openbare terechtzitting 5 maanden gevangenisstraf ge- ëischt tor zake van bcieediglng van den burgemees ter van Castrlcum iu het thans gestaakte socialistisch weekblad »de Alarmklok". In den loop der volgende week is het bestuur der „Alkmaarschc Huishoudschool''' van plan, de in- teekeningslijst voor het lidmaatschap dezer vereeniging nogmaals aan de ingezetenen aan te bieden, ton einde een grooter aantal leden te verkrijgen, In de laatste be stuursvergadering word het voorloopigo programma der huishoudschool vastgesteld. Daaruit blijkt, dat haar doel drieledig is 1. Meisjes uit alle standen bekend te maken met alle huishoudelijke bezigheden als koken, wasschen, strijken, etc. 2. Door onderwijs in het teekenen en in alle vrouwe lijke handwerken meisjes en vrouwen uit alle standen in staat te stellen in den huiselijken kring nuttig te zijn of in haar eigen onderhoud te voorzien. Onder de vrouwelijke handwerken worden gerekend het breien, haken, knoopen, vlechten, kantkloppon, ma- cramé, handuaaien, verstellen, mazen, machinenaaieu, ja- ponmakon, borduren, bloemen maken, etc. 3. Onderwijzeressen te vormen voor de verschillende vakken. Te Rentliugen, een stadje in Wurtemberg, dat nu 166U0 zielen telt, bloeit sedert het jaar 1863, toen het stadje slechts 13,500 inwoners had, eene dergelijke school. Zij is oen bron van welstand geworden voor Reutlingen en de omliggende dorpen en heeft deu stoot gegeven tot de oprichting van tal van zulke inrichtingen, die over geheel Wurtemberg verspreid zijn. Sedert eenige jaren heelt ook Rotterdam eene school naar bet voorbeeld van Reutlingen met onderwijzeressen, die daar gevormd zijn. De »vaderliefs", die de hollandsche jongens plachten te dragen, werden ten deele door Reutlinger vrouwen en meisjes in haar vrijen tijd gebreid. Nu nog komen ge klopte kanton, geknoopte wollen doeken, mutsen, etc. daar van daan. Duizenden vlijtige handen zijn er het geheele jaar bezig mot het vervaardigon dezer artikeieu en tal van Reutlinger handelshuizen verspreiden ze over de geheele wereld. Maar waarom moet uit het buitenland iugevoord worden hetgeen hollandsche vrouwen en meisjes even goed kunnen maken, als het hun slechts geleerd wordt? Hoe heerlijk is het voor du vrouw of dochter, als de man in den winter geen werk heeft, door baren arbeid in de bohoeften vau het huisgezin te kunnen voorzien! Ot wanneer er slappe tijden zijn voor den boeren- of den winkelstand door haren arbeid de lasten van don huisvader te helpen dra gen Hoe menig meisje uit deu gegoeden stand is on bevredigd eu zelts ziekelijk, omdat zij niet geleerd heeft door nuttigen arbeid jeugd eu friscbheid te behouden Wij hopen, dat de nieuwe huishoudschool niet alleen goede huisvrouwen on dienstboden zal vormen, biaar dat zij ook den grond zal leggeu tot eene huisindustrie vau vrouwen eu meisjes en zoodoende bijdragen tot den bloei vau Alkmaar eu omstreken in bet algemeen en tot de welvaart van den arbeidenden en den burgerstand iu het bijzonder. Het bestuur hoopt de leerkrachten in Alkmaar zelf te vinden. Wellicht is er nog eene of'andere jonge dame, die over haren tijd kau beschikken en die zich wil be kwamen tot onderwijzeres in het eene of andere vak. De schoolgelden worden laag gestold, voor minvermo genden worden zij op eon minimum gebracht. Du uitgebreidheid vau het onderwijs zal moeten af hangen van den geldolgken toestand der Vereeniging daarom is het zeer gewenscht, da', er nog vele leden toe treden. De lo luitenant W. A. Buekers van het instructie bataljon te Kampen wordt met 1 September a.s. geplaatst als ioeraar in ue geschiedenis en aardrijkskunde aan de Cadettenschool alhier. De op 6 Maart 1.1. alhier opgerichte liedertafel Hunst en vriendschap" zal op dinsdag, den 26 des avonds ten 8 ure precies in don S tads h out voor welk doel de muziektent haar is afgestaan eene uitvoering geven. Zij behoudt zich voor, de uitvoering te verdagen, indien onverhoopt zeer ongunstig weder waarvan eeno zanguitvoering in de open lucht uiteraard af hankelijk is dit mocht vereischen. Het programma is samengesteld als volgt: Avondlied", vau Joh. J. li. Verhulst; »Bede", v. G. A. Heiuze; »Beneden en boven", v. C. G. A. de Vliegh; »Frühlings Andacht", v. (J. Kreut- zer; »Zondag op 't meer", v. G. A. Heinze; »Das Kiroh- leiti", v. Becker; Roeierslied", v. G. O. A. de Vliegh; »Goede nacht", v. Rusting; eu >Hollaudsch glorie", v. R. Hol. De tijdeljjko opzichter-teekenaar P. holpa aan de Cadettenschool werkzaam, wordt deu 25 overgeplaatst naar de geniewerken te Beverwijk. Een stap op den goedeu weg naar een zeer gewenscht belangrijk lager tariet op de spoorwegen van ons land is het besluit der Hollandsche IJzeren Spoor weg-Alaat- schappij betreffende goedKoope reisgelegenheid. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie zullen gedurende de maanden Juli en Augustus abon nementskaarten verkrijgbaar zijn, die het recht geven gedurende 30 dagen, zooveel men wil, te reizeu op de lijnen van genoemde Maatschappij. Al naar de klasse die men zich kiest, betaalt men voor zulk eene kaart f 50 f 35 en f 25. Wel is de tijd goed gekozen, om eene dergelijke proef te nemen, doch het komt ons voor, dat men eerst ten volle zal kunnen beoordeelen, of een goodkooper tarief, evenals bij andere verkeersmiddelen, ook op de treinen het vor keer belangrjjk genoeg bevorderon zal, wanneer men nog iets verder gaat en niet uitsluitend het oog houdt, óf op handelsreizigers óf op gegoede personen, die voor hun genoegen eens per jaar eene meer of minder uitgestrekt binuenlandsch reisje makenmaar de aanwinst zoekt onder het groote publiek. Als men eens bogon, bij wijze van proef, de tarieven alleen b. v. tusschen de belangrijkste plaatsen, aan de lijnen gelegen flinkweg tot oen minimum te verlagen eu dan doorloopondniet alleen in een paar maanden des jaars, dan zon men o. i. verrassond gunstige uit komsten zien. Den 15 word iu het Café Gentral eene al gemeens vergadering gehouden, onder voorzitterschap van den heer mr. H F. de Wildt, van de afdeeliug Alkmaar der Hollandsche maatschappij van landbouw. Onder de ingekomen stnkkon was oen schrijven van de Vereeniging tot ontwikkeling van deu landbouw in Hol lands Noorderkwartier betruffendo de oprichting van wintcrcursussen voor den landbouw. Daarin worden de besturen der gemeenten aangespoord, voor dat doel des avonds een verwarmd on verlicht lokaal beschikbaar te stellen on te zorgen dat er onder de onderwijzers aan do gemeentelijke scholen zijn, die een acte voor land- bon w-onderwijs bezitten. Hot rijk vergoedt voor derge lijke cursussen f 1 per lesuur en een bedrag voor admi nistratie. Van de gemeentekas wordt dus slechts voor dat doel eene geringe opoffering gevergd. De vergadering bleek mot dit door Hollands Noorderkwartier zoo warm aanbevolen middel om deu voor den boerenstand bestem den jongen man meerdere en betero kennis van zijn toekomstig vak to verschaffen, zeer ingenomen. Zij achtte zich verplicht hiervan getuigenis af te leggen en besloot bij den raad der gemeente Alkmaar met nadruk op dit ook aan dit bestuur ingezonden adres de aandacht te vestigen. De punten van beschrijving voor de den 11 Juli te Gouda te houdeu tentoonstelling gaven tot slechts weinig gedachteuwissoling aanleiding. Voor de vacatnre in het hoofdbestuur voor Zuidhol- land zal men de verkiezing van den heer Repelaer be vorderen. Tot afgevaardigden werden benoemd de heoren G. Bos Wz. en jhr. mr. P. van Foreest, tot hunne plaatsvervan gers de heeron D. Govers en G. de Jongh. De secretaris-penningmeester der Afdeeling, de heer H. Siebert Coster, werd herbenoemd als bestuurslid, in plaats van den hoer S. Kramer, niet herkiesbaar, wenl gekozen de hoer jhr. mr, P. van Foreest, bij loting tegen den heer G. Bos Wz. Van den 9 tot en met don 15 Juni zjjn aan de had- en zweminrichting genomen 68 baden, waar van 5 door dames 58 door heoren 6 door weezen en 4 door onvermogenden. Du hoogste temperatuur was in die week 62" Fahrenheit op 15 Junide laagste 57° op 12 en 13 Juni. Door het Stedelijk Muziekkorps zullen den 17 des avonds teu ure iu den Stadshontworden uitgevoerd de nummersgeplaatst in do Courant van zondag lü Juni. Tot predikant hij de remonstrantscho gemeente te Rotterdam is den 15 beroepen ds. J. H. do Ridder te Meppel. Te Rotterdam zijn door de politie aangehouden twee duitsche jongens, 16 en 17 jaren oud, die van hun patroon te Dessen f 1800 mede genomen en zich reeds eeno plaats aangeschaft hadden op eene naar Afrika vertrekkende stoomboot, om in de wildernissen op leeuwen en tijgers jacht te maken. Zij hadden verschillende jachtbenoodigdheden aangekocht. Aardswond. Voor de vacante betrekking voor onderwijzeres aan de openbaro school meldden zich slechts twee sollicitanten aan hoewel het salaris f 600 bedraagt. Hensbroek. Voor do openstaande betrekking van onderwijzer aan de openbare school, op eon jaarwedde v tn f 575 hebben zich slechts twee sollicitauten aan gemeldn.l. de hoor ZwarteveenTirnsen de heer van der WieleVelsendie nu op de voordracht ge plaatst zijn. Kolhorn. Om van een hier wonend armlastig gezin ontslagen te worden, werd door het burgerlijk arm bestuur iels eigouaardigs uitgedacht. Echtgenooten en kroost worden van behoorlijke kleeding voorzien en meu laat eene tent maken tot woning geschiktwaarmede men de kermissen zal rondreizen om met waarzeggen het brood te kunnen verdienen. De vrouw beweert, deze kunst goed machtig te zijnen genoemd bestuur schijnt hiervan ten volle overtuigd. Schagen. Door een tiental personen alhier is het plan opgevat om eene postduivenvereeniging op te richten. Het doel is voornamelijk het houden van vlucht wedstrijden. Zonder kleinere of grootere ongelukken schijnt het op bouwen van onze kermis toch niet to kunnen gebeuren. Den 14 reed een dor zware wagens van het hippodrómo alhier tegen de kar van den heer S., te Winkelaan wat zichtbaar in bet uadoel van het lichte karretje was. Eenige uron later werd hot zoontje van de wed. H. door eenen mot plankon beladen wagon overreden. Eene ge lukkig niet zware kwetsuur zal het vontje zeker tot een paar dagen huisarrest dwingen Door nieuwsgierigheid to ver gedreveu geraakte deu 15 een tienjarig jongentje bij eene kermisschuit te water zonder ernstige gevolgen echter. Deu 14 heeft do zwemvereeniging besloten tot het om- schutten en inrichten van een gedeelte van het badbassin tot eene damesbadplaats. Vier dames worden staande de vergadering reeds als leden opgegeven. Personenbuiten de gemeente woonachtigkunnen lid der vereeniging worden tegen f 1 per jaar terwijl tevens besloten is badkaarten a f 0,25 voor elk bad voor uitwouendon be schikbaar te stellen en eeue springplank aan te schaffen. Ursem. In plaats van de heeren N. v. d. Sluijs en S. de Hoor die als bestuursledeu van de afdeeling Ursem eu omstreken der Hollandscbo maatschappij van landbouw moesten aftreden en niet dadelijk herkiesbaar waven zijn gekozen de heeren S. Akkerman en J. Boni,. De afdeeling besloot zich tot den gemeenteraad van Alk-

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1