vergadering eene richting van beleid bij de ontbindings verkiezingen aan te geven en verder om den ernstigen wenscb uit te spreken dat de liberale partij die in tal van zaken homogeen is ook in de toekomst bare kracht zal zoeken in eensgezindheid ter bevordering derpracti- sche hervormingen die op den weg der liberale begin selen liggen. Nog weer op een andere wijze werd het klavier der bemiddeling bespeeld door den heer J. Drost uit Rotterdam, en wel met de volgende motie: «De vergadering is van oordeeldat er nog op dit oogeublik plaats is voor alle thans aangesloten vereenigiogen eik- gaat over tot de orde van den dag." Na hetgeen wij hioraan lieten voorafgaan, zal men begrijpen dat al deze pogingen hoe goed ook bedoeld, tot de hopelooze behoorden. Reeds bleek de stemming der vergadering duidelijk hieruitdat bij de verkiezing van een nieuwen bestuurder 41 stemmen waren uitge bracht op den heer Macalester Loup, den hoofdredacteur van het in den verkiezingsstrijd sterk Takkiaansche Va derland, terwijl de heer J. Versluijs, de candidaat van prof. d'Aulnis slechts 16 stemmen verwierf. En hoe grooter het aantal moties werddes te ongeduldiger werd dat deel der vergadering hetwelk de beslissing in handen had. Vooral prof. d'Aulnis kroeg toen hij weder het woord nam, bewijzen van ondubbelzinnig misnoegen. Eindelijk ging men tot stemming over. De motie van den Utrechtschen hoogleeraar werd verworpen met 45 tegen 24 stemmen en het le deel van die van Zelvelder aangenomen met 43 togen 26 stemmen. Sissen en ap- plaudiseeren streden bij dien uitslag om den voorrang middelerwijl stonden do afgevaardigden van «Grondwet" op om de vergadering te verlaten. Thans kwam het tweede deel der motie Zelvelder en de moties Veth en Drost in behandeling. Feitelijk waren deze het meest belangrijk, omdat daarin de gedragslijn voor de toekomst werd aangegeven. Nog deden do heeren Veth en Drost pogingoa omdoor vooropstelling van het belang des vaderlands, tot eensgezindheid aan te manen maar 't was duidelijk dat waar heden zooveel tweedracht heerscht, men van de toekomst geen eenstem migheid verwachten kan Ook de medestanders van prof. d'Aulnis zagen dat ten slotte in en verlieten de vergadering. Zoo werd het twoede deel der motie- Zelvolder met 44 stemmen tegen één aangenomen en de motie van dr. Ruijsch ingetrokken. Do vergadering keurde alzoo het optreden van het be stuur der Liberale Unie bij de jongste Kamerontbinding goed en besloot, ook verder in democratische richting voort te gaan Met die beslissing is de splitsing der liberale partij in een meer radicalen en een meer con servatieven groep een voldongen feit. Do beteekenis van die uitspraak onderschatte men met. Iu oen zeker deel der pers zal men waarschijnlijk wel trachten haar te onderschatten door te zeggen, dat niet alle kiosvereenigingen voorbereid waren op de motie- Utrecht en daarom sommigen geen afgevaardigden hadden gezonden doch daarmee wordt aan de hoofdzaak niets veranderd. In het allergunstigste geval kou men ver kregen hebben dat de richting van prof d'Aulnis had gezegevierd doch ook in dit geval zou do klove tus- schen de linker- en de rechterzijde der liberale partij niet minder diep zijn geworden. Op do bijeenkomst van 16 Juni is duidelijk aan hot licht gekomen, wat sedort eenigen tijd reeds waarheid was een liberale partij als één geheol bestaat er niet meer. 't Is onmogelijk gebleken de heterogene elementen langer saam te houden de vrienden van den moer ge leidelijken en die van den meer haastigen vooruitgang kunnen niet langer denzelfden weg bewandelen. Waarschijnlijk zullen velen dat betreuren. D.iarby vergete men echter niet, dat leed gevoelen over het cn- vermijdelijke zeer weinig vruchtbaar is. Dit is nu een maal het noodlot van eike partijdat op den duui niet alle leden door hetzelfde verband zijn bijeen te houden. En jjeter is 't twee formaties naast_ elkander te hebben, in wier beider midden eensgezindheid heerschtdan één groote partijwier werkzaamheid vernietigd wordt door het woeden van inwendige hartstochten. dan vernietiging!.... Leonie je moogt je niet van mij afwenden Je moogt het niet Hugo had deze laatste woorden op den toon der wan hoop uitgesproken. Hij drukte de beide handen tegen zijne slapen en kreunde. Toon Leonie den sterken man dien zij nimmer zwak gezien had, zoo geheel gebroken vóór zich zag, overkwam haar eene opwelling van ontroering on medelijden, lhans had zij hem om den hals willen vallen en hem met eenen innigen kus willen toefluisteren »Vergeef het mij Ik ben nu mij zelve weder, en ik geef mijzelve aan je terug Laat ons deze laatste, ellendige dagen schrappen uit ons leven de herinnering er van vernietigen Laat ons slechts denken hoe gelukkig wij zijn geweesten al ons best doen om opnieuw weer even gelukkig te worden Doch het beeld van dien anderen dat zij niet verbannen kon, drong zich met geweld tusschen haar en don on gelukkige dien zij daar vóór zich zag. Zij slaakte eene zucht en sprak met werkelijke deelneming Wees toch verstandig, Hugo!" Hij zag haar vragend aan. Zij echter kon zijnen blik niet verdragen en sloeg de oogen neer. «Verstandig hernam hij na eene korte pauze «In uwe hand is het gegeven Leonie mij weder zoo ver standig te maken als go maar wenschen kunt W ord weder voor mij wat ge voor mij geweest zijtHeb den moed om uit de bezwijmeling die je bevangen heeftte ontwaken Schud jezelve wakker en zie je afdwaling in Neen Versta mij niet verkeerdriep hp, toen hij zag hoe Leonie zich op de lip beet»Ik wil je geen verwijt doen ik wil je alleon tot je zelfbewustzijn, tot je eigen ik terugbrengen. En ik wil je toonen dat hetom alles te vergeven niet eens noodig is alles te begrijpen. Ook het onbegrijpelijke wil ik je vergeven Nooit zal een woord of een blik van mij je daaraan her inneren. Ik wil het wegwisschen uit mijn geheugen. Ik wil mij zei ven voorhoudendat ik door eenen boozeu droom geplaagd gewordon ben en ik zal je weer lief hebben even vurig, even waar, even feeder als ooit! Waarachtig, dat zal ik En nu, zeg mij, Leonie twijfel je nu nog Wordt vervolgd. Prov. Staten van Aioordliolland. In de aanstaande zomervergadering zal worden inge diend de rekening wegens de enkel provinciale en huis houdelijke inkomsten en uitgaven over 1892 ad f 267.625.69 aan inkomsten en 249,132,8372 aan uitgaven, alzoo met een batig slot van 18,492,85 72 S eene eerste suppl. begrooting van enkel prov. en huish. inkomsten en uitga ven dienst 1894 groot 200,000 waarvan 50,452 als uitkeering aan de commissie van toezicht over het gesticht Meerenberg voor kosten van buitengewone wer ken in de gebouwen en op de terreinen van het gesticht en f 150,000 voor bijdrage in den aanleg van een stoom tramweg AlkmaarPurmerend. Ged. Staten stellen voor, dit bedrag te verkrijgen door eene 3 pet. leoning van 200,000 en onder voorwaarde, dat jaarlijks ten minste 10,000 worde afgelost. De begrooting der kosten voor het prov. bestuur voor 1895 bedraagt 77,565 terwijl die voor de enkel pro vinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven in ont vangsten en uitgaven bedraagt f 342,405,35°. Worden de Verschillende finaneieele voorstellen aange nomen dan zal versterking der middeleD noodig zijn. Ged. Staten stellen voor dit meerdere te vinden door de provinciale opcenten op de grondbelasting van 7 op 8 te brengen. In het bijzonder wordt daarbij gewezen op de gelden, uitgetrokken voor rente en aflossing van de voorgestelde geldleening en voor de uitvoering van het reglement op de wegen. De opcenten op do pers. belasting zijn reeds in 1893 en 1894 verhoogd. Voorgesteld wordt voorts de volgende subsidien toe te kennen van 1°. de Quellinusschool te Amsterdam 2000 per jaar, voor 1895, 1896 en 1897. 2°. de afd. Amsterdam van de vereeniging tot bevor dering van fabrieks- en handwerksnijverheid voor bare Teekenschool voor kunstambachten 2000 per jaar, voor 1895, 1896 en 1897. 3°. de Ambachtsschool te Haarlem f 2000 per jaar voor 18941895 en 1896 mits de gemeente Haarlem, die voor 1894 f 3500 toestond, dezelfde cijfers blijft ver- leenen ook voor 1895 en 1896. Tot dusver bedroeg de provinciale subsidie 1500. 4°. de Zeevaartschool in het Zeemanshuis te Amsterdam f 800 per jaar voor drie jaren (1894/6) dat in zooverre afwijkt van vroegere subsidie-voorstellen, daar deze toen maals slechts voor één jaar werden verleend. Ged. Staten zelf hebben verzocht, dit voor drie jaar te vragen daar er h. i. geen reden was voor deze iurichting ten deze eene uitzondering te maken. Ged. Staten stellen voor om aan den bediende in het gouvernementsgebouw G. Snoek en aan O. H. Keuker werkzaam in het bureau van den Commissaris der Ko ningin te Amsterdam die hunne betrekking moeten neerleggen wegens hoogen leeftijd en lichamelijke onge schiktheid een pensioen uit do prov. fondsen toe te konuen van f 350 elk. Ongunstig adviseeren Ged. Staten op een verzoek om geldelijken steun voor de herstelling van het kerkgebouw der ned. herv. gem. te Scheruierliorn. Zij blijven van oordeeldat het herstellen van kerkelijke gedenk- teekenen een te ruim veld is voor de provinciale fondsen Evenzoo adviseeren zij ongunstig op een verzoek tot subsidieering van den omnibusdlenst van Egmond naar Castrlcum en Alkuiaarop grond dat alleen de bewoners van Egmond belang hebben bij het bestaan van dezen dienst en dezen niet zóó geïsoleerd wonen dat zij het openbare vervoermiddel volstrekt noodig hebben om het naaste spoorwegstation te bereiken. Met het oog op de voorwaarden door den minister van waterstaat verbonden aan de toekenning van een rente loos voorschot van f 183,000 voor den aanleg van een stoomtram Purmerend—Alkmaaris eenige wij ziging noodig in de voorwaarden, door de provincie bedongen bij de toekenning van een renteloos voorschot aan die onderneming van f 150,000. In plaats dat de helft der meerdere opbrengst van de lijn (boven een zeker vast (te stellen bedrag voor exploitatiekosten) aan de Provincie als aflossing zou worden uitgekeerd, wordt voorgesteld, dat de provincie zich met 7» zal vergenoegen. Behoudens overmacht (ter beoordeeling van Ged. Staten) moet de weg voor 1 Jan. 1895 zijn gebouwd. Ged. Staten stellen voor, het reglement op de uitoefe ning der jacht en visscherij in dier voege aan te vullen, dat de tijd waarop het jagen op grof wild zal zijn ge oorloofd wordt aangewezen. Tot dusver was dit in deze provincie nog niet bepaald en zij wenschen daarom te bepalen dat de jacht op grof wild is toegelaten in October, November en December. Tevens stellen zij vooronder de geoorloofde visch- tuigen, ingevolge verzoek van eenige visschers te Spaarn- dam, ook op te nomen de aalreep, een lange lijn, waaraan van afstand tot afstand kleine lijntjes met haken zijn vastgemaaktwaaraan bliekjes worden bevestigd. Verder worden eenige minder belangrijke wijzigingen in polderreglementen voorgesteld. Het bestuur der afd. Noordholland van de vereen. Het Nederl. Paardenstamboek doet, ingevolge de hem bij het verleenen van het provinciaal subsidie opgelegde ver plichting verslag van het daarvan in 1893 gemaakt gebruik en van de verkregen uitkomsten. Het 47e Landhuishoudkundig Congres spreekt op grond van de wetenschappelijke kennis en practische ervaring omtrent de tuberculose onder het vee de noodzakelijkheid uitdat van regeeringswege maatregelen worden geno men ter bestrijding dezer ziekte, en dat de uit die maat regelen rechtstreeks voortgevloeide schade vergoed zal worden door den Staat." Het aautal nieuwe gevallen van pokziekte te Rot terdam in de vorige week bedroeg 23. Burgemeester en wethouders van Schiedam hebben beslotenter gemoetkoming aan de klachten van vele winkeliers, de kermis, evenals vroeger, weder in het middenpunt der gemeente terug te brengen. Bij kon. besluit van den 13 is de Staatscommissie van onderzoek omtrent eene afsluiting en eene droog making van de Zuiderzee, ingesteld bij kou. besluit van 8 September 1892, ontbonden, onder dankbetuiging aan den afgetreden voorzitter, aan de leden en aan de beide secretarissen der commissie voor de wijze waarop zij zich van hunne taak hebben gekweten. Voorts zijn benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuwde afgetreden voorzitter dier commissie, de oud-minister C. Lely, voormalig chef van het technisch onderzoek der Zuiderzee-vereenigingtot ridder in de orde van Oranje-Nassande ingenieur van den Rijkswaterstaat W. K. Behrens en mr. P. F. L. Verschoorbeiden te 's-Gravenhagesecretarissen van voormelde commissie. Bij kon. besluit van den 13 is benoemd tot dijk graaf van het heemraadschap Wieringen de heer V. Heijblok en tot heemraad van den polder Eijerland de heer J. Zijm Tzn. Bij kon. besluit van den 13 is aan N. K. van der Borgh, wed. G. C. Mulder, sluismeester aan de Willem sluizen van het Groot Noordhollandsch Kanaal307 pensioen verleend. Blijkens telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië van den 18 wordt de gouvernements- koffieoogst op Java voor dit jaar geraamd op 304.475 pikols. De minister van buitenl. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden datblijkens eene bokendmaking voorkomende in den Belgischen Moniteur van den 15 het hulpkantoor de Tromp (Stekeno) met ingang van 1 1 rt 1 élnn nnlinnnw n!f den 19voor den invoer van rundvee en schapen uit I- i Den 14 werd door het heemraadschap Wieringen het doen van eenige werkzaamheden aan de zeewator- keerende werken aldaar gegund aan den laagsten inschrij ver, den heer J. Hagenaar te Medemblik, voor f 2i3Ö. Beroepen naar de ned. herv. gemeente te Landsmeer ds. J. J. Loeff te Helloo. De burgemeester van Leeuwarden heeft bekend ge maakt, dat niemand vergunning zal worden verleend tot uitoefening van eenig kermisbedrijf, tenzij men het bewijs kan overleggen, dat hij en al de leden van zijn gezin en de bij hem in dienst zijnde personen ingeënt of heringeënt zijn. De heer Ter Cock te Stellendam, te Urk benoemd tot gemeente-geneesheer heeft voor die benoeming be dankt. Op het in de vorige week te Utrecht gehouden 47e landhuishoudkundig Congres is o.a. besloten bij de regeering aan te dringen op strenge toepassing van de bestaande boterwet en in zake de kwestie der bestrijding van de tuberculose onder het rundvee de volgende motie aangenomen UCil X. <J y V \J\JX. UOU lUUUVi VI*" l WUXA. V" 1 Nederland zal ziju opengesteld elke week des Dinsdags en Zaterdags, van 9 tot 11 uur des morgens. Bedankt voor het beroep (toez bij de ned. herv gemeente te Kandvoort door ds. H. J. Zwart te Ou derkerk aan den Amstel. Het in de laatste dagen loopende gerupht, als zou de heer van Tuijnenburg, voorzitter van den Algemeenen Politiebond, vroeger commissaris van politie te Hilversum en buiten betrekking geraakt door het niet aannemen van de benoeming tot commissaris van politie te Wa- geningen, voortvluchtig zijn, wordt bevestigd. De brand kast waarin de papieren en waarden van den Bond ge borgen werden, wordt vermist. Vermoedelijk bevindt hij zich in Londen. Amsterdam. Bij kon. besluit van den 13 is be noemd tot rechter-plaatsvervanger in de arr. rechtbank alhier de heerjhr. mr. W. H. de Savornin Lohman, buiten gewoon hoogleeraar aan de Vrije Universiteit alhier. Edam. Den 11 is na den morgenschooltijd een 11-jarige knaap op heeterdaad betrapt op het ontvreem den van geld uit de kist, waarin het geld bewaard werd van de schoolspaarbauk. Met een valschen sleutel maakte hij die kist open. Sedert eenigen tijd was geld vermist en de veldwachter had zich na den schooltijd in het lokaal bedekt opgesteld. Egmond aan xee. Benoemd tot onderwijzeressen aan de openbare lagere school de dames A. M. Boec- horst Meijer, Groningen en H. Kamper, Almkerk. Heerhugowaard. De heer A. Weeder, candidaat tot den heiligen dienst te Wognum, heeft het beroep tot predikant der herv. gemeente alhier aangenomen. Ook deze polder verkeert als zoovele andere door de aanhoudende koude in minder gunstige omstandigheden. Tarwe, rogge, haver en mosterd staan middelmatig, vlas is voor de tijd van het jaar te kort. De bietenvelden zijn iets beter. Over het geheel staan de gewassen op het hooge land van dezen polder beter dan op het lage. Hoog-land heeft minder last van kou, omdat het veeltijds drog'er ligt. De aardappelteelt zal naar alle waarschijn lijkheid, wat hoedanigheid en hoeveelheid betreft, niets meêvallen. Alles vraagt naar warmte. lïoordscliermer. De heer A. Olij krijgt den laatsten tijd merkwaardig groote eieren van zijne kippen. Men heeft er ons laten zien, die 90, 92 en 96 gram wogen en één ei had zelfs het kolossale gewicht van 120 gram. Oudkarspel. Tegelijk met den penningmeester der banne, den heer P. Eeceu Pz., ondervond de secre'aris, de heer M. Kroon Cz., dat zijn arbeid in dit lichaam op prijs wordt gesteld. Ook voor hem was het den 14 25 jaren geleden, dat hij zijne betrekking aan vaardde en ook dezen jubilaris vielen tal van blijken van belangstelling, waaronder eveneens van stoffelijken aard, ten deel. Schagen. Den 16 werd 210 kinderen van de ruim 300 een «eerbewijs" en een inschrijving van f 0,75 op de postspaarbank uitgereikt wegens het minder dan zes koeren verzuimen der lessen in het jaar 1893. Aan 36 kinderen der hoogste klasse werden fraaie en doelmatige voorwerpen gegeven. De uitreiking werd bijgewoond door den burgemeester, die een hartelijke toespraak hielden be antwoord werd, door het hoofd der school, den heer Reising, door de beide wethouders, een paar raadsleden en eenige leden der plaatselijke schoolcommissie. Kolhorn. De vinding van het burgerlijk armbe stuur alhier vindt niet overal bijval; te Schagen althans werd de waarzeggersfamilie niet toegelaten. Thans heeft ze hare tent opgeslagen te Oude Niedorp en is zij dus van hier vertrokken, na teekening eener verbintenis, om om buiten deze gemeente te blijven, en nimmer wéér naar hier terug te keeren. De teekening bepaalt zich tot het plaatsen van een x het spreekt toch van zelfdat schoolgaan overbodig is voor menschengeboren met dusdanige gaven. Of dergelijke buitengewone lieden echter aan handteekeningen, hoe dan ook, zooveel waarde toe kennen om hunne belofte te houden, zal de vraag zijn. - Met karweizaad scheren is men in den polders Waard en Groet aangevangen. Daar het de laatste weken geen zonnig weder was is dit gewas later dan andere jaren.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2