No. 74. Tweede Mad. Zes en WTegentigste Jaargang. 1894. NV OENSDAG 20 JUNI. PARIJSCHE BRIEVEN. Buitenland. ALkMAARSCHE COURANT. Dezo Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs por 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk 1,— Do 3 nummers O,©0. Prijs der gewone Advertentiën Por regol 0,15. Grooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 XX. Parijs, 14 Juni 1894. Wij zijn in do groote week der Courses, in de week der paardenwedrennen. Nog slechts eenige dagen en dan wordt op het veld te Longchamps »le Grand I rix do Paris" gerend. Zondag jongstleden hadden wij te Auteuil ,1e Grand Steeple-Chase de Paris", bij uitzondering m dezen natten zomor begunstigd door fraai zonnig weder, bij we'ke gelegenheid het fransche paard Lontch, toebe- hoorond aan den heer Holtzer, den prijs haalde, en aan zijnen eigenaar eene som van 115,750 francs opbracht, benevens oen »objet dart", een kunststuk, ditmaal be staande uit oen prachtig oetservies van vergald zilver. Maandag en Dinsdag hadden wij opnieuw Courses en wol to Longchamp, en gisteren nogmaals te Auteuil »la Grande course des Haies' weder door een fransch paard aewonnen, Yertige, welks eigenaar, de heer Jacquemin, daardoor 56.150 francs verdient. En zoo gaat het de ge heele week door, er wordt ook dapper gewed, het Pari Mutuel maakt goede zaken, verleden jaar vloeiden in die speelkas ontzaglijke sommen, bijna 190 millioen franken. Dit spel is do keerzijde van de medalje velen raken er geheel aan verslaafd, verzuimen hunne zaken en huiselijke belangen, en droomen slechts van wedrennen. Reeds in den vroegen morgen lezen zij de speciale bladen, Jockey .Auteuil" »Le sport" en dergelijke, doorbladeren vele couranten om te weten wat de sportredacteuren ai zoo vertellen, den gehoelen namiddag verliezen zij hunnen tijd op het courseveld, zij spelen, en het gevolg is^ge woonlijk, geldverlies, achteruitgang in zaken, wanhoop en dikwijls diefstal, gevangenis en zelfmoord. Enkele dagbladen beginnen, wat men hier noemt eene .Campagne" tegen het Pari Mutuel, hetwelk millioenen spaarpenningen verslindt, toch zal het altijd moeilijk blijven het spel te beletten, do inenschen willen nu een maal wedden, zonder spel zijn de courses hier met wel mogelijk, toch zou men het kwaad kunnen beperken, door slechts eens per week, b.v. alleen Zondags wedrennen te houden. Het zou n.l. jammer zijn, zoo door te ver ge dreven zorg voor do porte-monnaie vati het speelgrage publiek men de courses totaal onmogelijk maakte. Ieder die i 1. Zondag te Auteuil was, zal de herinnering be waren aan die vroolijke menigte, de entróe-ge den be droegen 224.000 francs, en de meest hooggeplaatst per sonen luisterden door hunne tegenwoordigheid dit leest op Wij willen eerlijk bekennen, dat het ons moeilijk zou vallen een naam te zetten onder de gelaatstrekken van al die heeren en dames in de tribunes, dit laten wij over aan de verslaggevers der .mondaine bladen, doch de aanblik op de tribunes en pelouses is bij zulk fraai weder bepaald verrassend. De chroniqueur van .Echode Paris vermeldt de toiletten van een aantal dames, voor het genoegen der lezeressen willen wij trachten er ook enkele aan te geven Eerst Madame Carnot japon van gestreept wit en zwarte zijde, bedekt met zwarte kant over een groen (vertepré) transparent, op het hoofd eene capote van t ulle héliotrope met bloemen van dezelfde kleur. Eene gravin, men zegt, maar ik sta er niet voor in, de gravin de Montgoméry, geboren Double de Saint-Lam- bert, een fraaie naam, doch moeilijk te onthouden, in robe tafFetas gorge de pigeon, en eene corsage van licht groene faille met zilveren knoopen. Nog eene, en dan sluiten wij deze rubriek, want in dames-toiletten zijn wij toch nog niet bijzonder tehuis Eene artiste in robe de grenadine beige, reflets roses, met paarsche stiikken Louis XIII, garniture kant van Bruges, hoed Louis XIII. - En ouf! zooals men hier ze»t, wanneer men er moeite mede had. Nu wij toch over damestoiletten spreken, wijzen wij even op oen proces, waarvan de heldin is mejuffrouw lteuée do Presles, eene jonge dame, die thans m da ho lies Bergère een groot succes heeft. Deze jonge dame dan, had eene naaister, en om u een denkbeeld te geven van hooge rekeningen, diene, dat mejuffrouw Nord de be taling vraagt van 4587 francs voor geleverde blouses. Op die nota toch komen voor blauwe blouse, groene blouse, roode blouse, witte, vieux rose, vieux mauve, dus ia alle kleuren, tezamen voor een alleraardigst bedrag. Geen wonder, dat de jonge heer, die de goedo vriend was van mej. de Presles, zich doof hield, toen de naaister bij hem kwam aankloppen. Heden door de Halles Centrales loopend, zijndo de hoofd markt van Parijs, vernamen wij daar, dat de Halles over eenige dagen, dat is 21 dezer, zullen feest vieren. De voornaamste allée der Halles zal dan don naam ontvangen van rue Antoine Caréme. Caréme was de beroemde kok van den prins van Talleyrand, van George IV, Koning van Engeland, van den Keizer van Rusland en meer groote personen. Receptie, muziek, banket, bal, eerewijn, niets zal er aan dit feest ontbreken, en vele syndicaten of vereenigingen als koek- en banketbakkers koks restaurants, comestibles, enz., hebben hunne medewerking toegezegd, ten einde het feest van den beroemden kok uit het begin dezer eeuw te helpen opluisteren. Hoewel na den .Grand Prix de Paris" het heeten moet dat geheel Parijs de stad verlaat, zoo zullen wij er voor- loopig wel blijven, en kunnen alvast wijzen op een aan staanden nieuwen wedloop, ditmaal tusschon paaiden, voetgangers en mannon on vrouwen op stelten. Deze steltenloopers zijn ^Landais1 bewoners das van de Landes, een zeer moerassig departement, waar het in sommige streken niet mogelijk is te wandelen, anders dan op hooge stelten, dit is dus een sport, inderdaad zeer nuttig. In de rue Spontini is thans een Echassodrome, (naar échasse-stelt). Daar maken wij kennis met deze lieden, een hunnor, Jean Panconneau geheeten, liep eenmaal op zijne stelten gedurende drie dagen en twoe nachten, tezamen G3 uur en legde in dien tijd een afstand af van 424 kilomoters. Anderen wonnen het in wedloopen van paarden, gespannen voor lichto wagentjes. Deze Landais zijn gekleed met schapenvellen, zij loopen op stelten, die van 70 centimeter tot 160 centimeter hoogte hebben, soms zelfs op .tchan- kès" (zooals zij de stelten noemen) van 2 meter. Zij hebben «eene laarzen, doch staan op hunne kousen bovenop die lange stokken, welke mot een touw en een lederen riem boven de knie worden vastgemaakt. Hetzij met of zondor stok in de hand, loopen mannen, vrouwen en kinderen allen even gemakkelijk als wij in onzeplathakkigeschoenen; voorzeker moet de oefening zeer gezond zijn, en hebben deze lieden ijzeren spieren in de beenen. Het is een al leraardigst schouwspel ze allen naast en achter elkander te zien gaan, het zijn als reuzen, en wij worden er ge heel klein naast. J. M. 1. RELGIE. Den 17 des morgens te 3 uren heeft een ontploffing plaats gehad in een huis in de Rne Royale te Brussel. Het inwendige van het gebouw is geheel vernield en de belendende perceelen hebben mode veel geleden. Men weet niet, of personen gedood zijn er is althans geen enkel slachtoffer gevonden. Ook is het onbekend of de ontploffing door dynamiet of door gas werd veroorzaakt. De stof moet zeer krachtig^ zpo geweestmen weet ook niet of het een misdaad ïs^ ol dat er ongeluk in 't spel is. Op do eerste verdieping bevond zich het kantoor eener agentuur voor octrooien - DENEHAKHEN. Vijf' en twintig leden van de gematigde linkerzijde der Kamer, die gestemd bobben voor het vergelijk ten aanzien van de begrooticg go- troffen, hebben besloten hun mandaat neer to leggen wanneer de eerste minister Estrup niet voor het begin der volgende zitting aftreedt. IitJXEKBITRG. De groothertogin is den 14 des avonds van eene dochter bevallen. noeming van drie voorstanders van gonoemd wetsontwerp. In een miju bij Karwin in Silezié heeft eene ontplof fing plaats gehad in twee gedeelten, die door een onder- aardsche gang verbonden waren. Door de eerste ont ploffing verloren 120 man en door de overige nog 80 man het leven. Ook een ingenieur kwam daarbij om. De Keizer heeft f 5000 geschonken voor hen, die door den hagelslag te Weenen in nood zijn geraakt. Do schade is veel grooter gebleken, dan aanmerkelijk verwacht was. Nadat de hagel allo glasruiten vernield hadstroomde de regen bij stroomen de huizen binnen zoodat alle gelijkvloers gelegen vertrekken vol water en modder geraakten. §PAAJE. De minister-president Sagasta hoeft de aanneming van het duitsch-spaauscho handelsverdrag als kabinetskwestie gesteld. Don 18 werd door don Senaat met 127 tegen 72 stem men eene motio van vertrouwen in do regeering aango- nomen. ITALIË. De oud-minister van binnenl. zaken Nico- tera is te Rome in den ouderdom van 65 jaren overleden. De universiteit te Palermo is den 13 voorloopig ge sloten wegens eene betooging der studenten tegen de veroordeeling van den afgevaardigde de Felice. De krijgsraad te Palermo heeft den gewezen burge meester Balsumo, advocaattot 3 jaar en 15 dagen ge vangenisstraf en 350 lira's (f 175) boete veroordeeld wegens aanhitsing van den eeneu stand tegen den anderen. Terwijl de minister-president Crispi den 16 in zijn rijtuig naar de Kamer reed, werd een revolverschot op hom gelost door Pietro Laga25 jaren oud schrijnwerker van beroeplid eener anarchistische vereeniging en bekend onder den min vleienden naam van Marat. Crispi werd niet getroffen en kon zelf don moordenaar grijpen. De koning eu de prins van Napels brach ten Crispi des avonds om acht uren bezoek en be tuigden hem diep bewogen hun vreugde over den goeden afloop. De Koning zeide, dat de beproevingen, waaraan Crispi bloot staat, bet gevolg zijn van zijno groote toe wijding bij de behartiging van 's lands belangen. Do tijding van den aanslag, zeide de Koning, trof mij even zeer als wanneer de aanslag gericht geweest ware tegen iemand van mijn huis. De menigte juichte den Koning en den Kroonprins toe en riep Weg met den moorde naar Leve CrispiDe moordenaar heeft verklaard uit de Romagna naar Rome te zijn gokomen met het doel Crispi te dooden. Crispi heeft telegrammen van geluk- weusching ontvangen van Caprivi, Bismarck, Rosebery enz. ENGELAND, oogerhuis. Het wetsontworp, waarbij het huwelijk van een man met do zustor zijner overleden vrouw geldig wordt verklaard, is den 15 bij tweede lezing verworpen met 129 tegen 120 stemmen. Lagerhuis. Den 15 deelde de onder-minister van buitonlaudsche zaken mede, dat er een gedachtenwisseling heeft plaats gehad tusschen alle mogendheden, welke bij Marokko belang hebben, met den uitslag dat algemeen de wensch werd te kennon gegeven om gemeenschappelijk op te treden tot handhaving van het status quo, voor zoover de europeesche belangen betreft. Er is echter nog niet besloten, den nieuwen sultan formeel te erken nen. Do verschillende mogondheden hebben oorlogsschepen in de nabijheid van Marokko gestationneord, om de land- genooten te beschermen, ingeval er onlusten mochten uit breken. FBANHHlJh- Rénandeen beruchte dief, dio reeds wegens plundering tot 20 jaar tuchthuisstraf ver oordeeld was is den 15 wegens een in Februari 1893 gepleegden brutaleu diefstal bij een schatrijk oud man die te Parijs als kluizenaar leefde, nogmaals veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf. Deze grijs ard, die rnoer- malen bestolen was, deed daarvan bij de politie nooit aangifte om de drukte, uit een gerechtelijk onderzoek voortvloeiende, te ontgaan. Eene vrouw, aan wie Renand dezen diefstal dien hij met eenige anderen gopleegd had verteld had bracht zulks uit. Kamer. Met 188 tegen 177 stemmen is een amen dement aangenomen op het wetsvoorstel betredende de syndicaten, waarbij bepaald wordt, dat slechts de gewezen werklieden, die geen nieuw beroep uitoefenen, als lid van hunne vakvereenigiug aangenomen kunnen worden. OOSTENf RIJ li-DON G AR 1J E. De minister president Wekerlé heeft den 12 in het hongaarsche Volkshuis gezegd dat hot ministerie zijn ontslag had gevraagdomdat de Kroon weigerde tot eene oventuëele benoeming van erfelijke leden der Magnaten taf el machti ging te verleenen, ten einde de aanneming van het wetsont werp betreffende het burgerlijk huwelijk in de Magnaten- tafel te verzekeren. De regeering was thans gemachtigd te verklaren, dat de Kroon in hare meening deelde, met betrekking tot de staatkundige noodzakelijkheid van eon horvorming der wetsbepalingen op het huwelijk. Hij hoopte, dat de Magnaten zouden toegeven. Het programma van het Kabinet had geenerlei wijziging ondergaan. Drie vacante plaatsen onder de levenslange leden der Magnaten tafel zijn door den Keizer vervuld door de be- Kamer. Crispi deelde den 14 mede, dat de kabinets crisis opgelost was en de ministerraad het volgend financieel programma had vastgesteld. De regeering ziet af van 1°. het 2/10 op de grondbelasting 2°. het zegelen der endos sementen van wissels 3°. de belasting op de inkomsten. In het daardoor ontstaande tekort van 23 millioen zal worden voorzien door bezuinigingen en door wijziging der wet op den alcohol. Onder handhaving der bezui nigingen van 45 millioen, op 21 Februari door Sonnino aangekondigd, verbindt de regeering zich om nog 20 mil lioen op den dienst 1895/6 te bezuinigen. Crispi voegde er bij, dat de Kamer, zonder te wachten op de vroeger voorgestelde benoeming eener commissie van 18 leden voor het onderzoek van hervormingen in de staatsbe- grootiug, de beraadslaging over de financieele maatregelen kan hervatten. De Kamer heeft, in overeenstemming met de regeering, do benoeming der commissie van 18 leden tot Nov. a.s. uitgesteld, en besloten den 19 een aanvang te maken met de behandeling der financieele voorstellen. UtlLGARIJE. Aan zestig personen waarondor een groot aantal dagbladschrijvers die door de vongo regeering gevangen gezet waren, is kwijtschelding van straf verleend. Ï.WITSERLANII». In verschillende deolen des lands is zeer veel sneeuw gevallen, in het kanton bchwijz zelfs zooveel dat het vee in de weide daardoor gebrek lijdt. Te Lien lag de sneeuw een palm dik op de straten. CHINA. Sedert de eerste verschijning der pest te Honkong op den 4 zijn 1900 chiueezen aan de post bezweken. Den 13 scheen de ziekte af té nemen. Europeanen werden, behoudens twee engelsche soldaten niet aan getast. JAPAN. In de stad Yamagate zijn moer dan 1200 huizen verbrand. Dertien inwoners kwamen daarbij om het leven en 29 worden gekwetst. TEREEN1UDE STATENi. De Senaat heeft den 15 het voorstel van den heer Fellerom voor wol het Mc. Kinley-tarief weer in te voeren met 37 tegen 29 stemmen verworpen. JU AHOMHO. Volgens berichten, door den engelschou minister-resident te Tanger uit Fez ontvangen, is ook daar den 12 Abdul-Aziz tot sultan uitgeroepen en heerschte er in die stad volkomen rust. Do fransche engelsche en spaansche regoering heeft aan hare gezanten

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 5