Uit Breda. te Tanger last gegeven, genoemden Sultan te orkennen en hem te verzoekente Rabut hunne opwachting te mogen maken. Den 12 is wijlen sultan Malei Hossan te Rabut met groote pracht ter aarde besteld. Onmiddellijk na do begrafenis werd do 16jarige Abdul-Aziz in de voor naamste moskee tot sultan uitgeroepen. i. Gedurende oenigeu tijd heeft mij alle stof ontbroken voor het schrijven van een brief uit de Academiestad. Thans doen zich echter een paar feiten voor, die waard zijn besproken te worden. In de eerste plaats de in het algemeen vrij ongunstige uitslag van het officiers-examen en van het eind-examen der le afdeeling krijgsschool. Er zijn toch ditmaal vrij wat meer »gesjeesden" dan in vorige jaren. Vraagt men naar de oorzaak, dan beweren do cadets, dat do eischen der heereu examinatoren gestrenger waren dan vroeger en men althans zeer weinig toegevendheid heeft gebruikt. Do examen-commissie zou daar vermoedelijk op ant woorden »dat veel toegevendheid niet* te pas komt''. En de leeraren, de werkeljjk onpartydigen in deze, zullen n ze88cn dat het niet altijd de knapsten-van-aanleg zijn die het minst eenige toegevendheid verwachten, zooals het ook niet altijd de knapsten-van-aanleg zijndie de hoogste cijfers behalen. Wie^ van nature bedeeld is met benijdenswaardige vlugheid van begrip steunt wel eens te veel op zich zei ven, en legt het daardoor in een kritiek oogenblik wel eens af tegen een minder begaafde, die stalen ijvor bezit en macht over zich zei ven. Daarbij zijn de jongelui in de gelukkige volheid der jeugd te veel menschon van 't oogenblik om ver vooruit te zien. Een hooger examennummer toch is voor het vol gend militaire leven met het oog op promotie een zóó begeerenswaardig iotsdat alleen zorgeloosheid dit kan doen voorbijzien. Maar de toekomst treedt op om dit te wreken. Daarom, jongelui, werkt zoolang het dag is als go maar geen duffe suffers wordt De gestrengheid van de meest gestrengo commissie heeft eon scherpe grens, die zij niet mag overschrijden. Hebt gij t bewustzijn uw best te hebben gedaan, altijd en overal, dan hebt ge van de gestrengste commissie niets te vreozen. Onzo marine bedient zioh van dat licht op de kust van Noord-Sumatra on bij haar opdracht om zeeroof tegen te gaan. Het gobruik van dat licht te leeren kennen wordt dus een factor in de opleiding van aan staande officieren, die niet verwaarloosd mag worden. Hoe het zijwij gelooven vast en zeker dat het aan schouwen van nachtelijke manoeuvres in 't vnur, nachte lijk schijfschieten en het bijwonen van nachtelijke wed rennen en harddraverijen voor de Bredanaars slechts een quaestie van tijd is. Tweede Hamer. Fokken. Reeds sedert Moi 1893 komen in de provincie Zuid holland gevallen van pokziekte voor, waarvan het aantal gaandeweg zoor is toegenomen. Vooral de gemeenten Rot terdam Charlois, Barendrecht, Delft, Herkingen, 's-Gra- venzande on Kralingon werden daardoor getroffon. De krachtige bestrijding der ziekte vorderde groote uitgaven, die voor een groot deel ten laste van het Rijk kwamen. Hoewol de ziekte nu schijnt af te nemen zijn nog vele vorderingen ton laste van den betrekkeijj ken post op de begrooting van binnenlandsche zaken te verwachten. Bij eene suppletoire aanvraag wordt ter bestrijding daarvan de post met 100,000 verhoogd. Het daartoe strekkende wetsontwerp is ingekomen. De minister van koloniën heeft een tweede wetsont werp ingediend strekkende om aan de concessionarissen voor den spoorweg CheribonSamarang het vorbeurd verklaarde waarborgfonds van f 250,000 terug te geven, te gelijk met het verleenen eener nieuwe concessie voor een stoomtramwaartoe reeds een wetsontwerp inge diend is. }|C Van de jeugdige krijgsschoolofficiertjes zullen niet min der dan vijf het nog een jaartje moeten ovordoen. Daartoe behoort ook één luitenant, voor wien dit om bijzondere redenen dubbel onaangenaam moet wezen. Hij troostte zich mot de wel ietwat magere troost, dat velen dien krijgsschoolcursusdirect volgende op oen inspannend studieleven van vele jaren, eene paedagogischo fout achten. Zelfs studenten in de theologie ziet men gedurende eenige maanden na hunne promotie een vroolijk leventje lijden daardoor hulde brengend aan het spreekwoord que V arc ne peut pas étre toujours tendu, iets wat zij veelal vergeten op rijperen leeftijd. Hopen wij dat de teleurgesteiden, de slachtoffers der font in de paedagogische opvattingen van het legerbestuur, zich zullen wachten voor den tweeden keer T>-n slotte een zeer belangrijk nieuwtje. Zooals do olectriciteit een gewichtige rol reeds speelt in 't moderne maatschappelijk leven en zich reeds zóó heeft ingebur gerd dat wij ons zonder telegraaftelefoon onz. niet meer «lekker" zouden gevoelen, zoo zal ook in de toe komst de electriciteit oen voorname factor worden bij 't oorlogvoeren. Het laatste woord zal daarbij wel dit wezen, dat mon den vijand eenvoudig blind maakt voor zekeren tijd door het op hem richten van een lichtbundel van enorme sterkte. Bloedloos kan do strijd dan eindigen. Doch het laatste woord is nog niet gesproken en we zijn eerst aan hot begin. Bij nachtelijko velddienstoefeningen is het thans reeds mogelijk eene electrisohe batterij (accumulatoren) mede te voeren ten einde die door sluippatrouilles te doon benutten b. v. bij eene poging om de ljjn der vijandelijke schildwachten te leeren kennen. (Héél vrooljjk dunkt me zoo'n taak nu juist niet, maar de oorlog is nu eenmaal iets treurigs.) Door zijne kolossale sterkte en de eigenschap van plot seling te voorschijn geroepen te kunnen worden en oven plotseling en gemakkelijk te kunnen worden uitgedoofd, zal het electriseho licht diensten bewijzen zoowel bij het offensief als defensief nachtelijk gevecht. Oefening alzoo is noodig. Do mogelijkheid van oofening in nachtolijken scliiju- oorlog bij electrisch licht nu wordt het eerst aangeboden te Breda, of liever in de nabijheid van Breda op hot exercitieterreiu genaamd de Galdersche heide. De heeren rnr. H. O. van der Linden van Snolrewaard en A. M. Kuijtenbrouworbeiden te Teteringenzijn voornemens eene inrichting tot opwekking van electrici teit (een z. g. centrale) op te richten nabij den straatweg Breda Ginneken. Daar deze onderneming or geono isdie winstbejag beoogt, maar meer het karakter heeft eener samenwer king van ingezetenen ter verkrijging van goedkoop en goed kunstlicht in de dorpen Ginneken en Teteringen Zandberg wordt het den minister van oorlog mogelijk om eveneens goedkoop gobruik te maken van die gelegenheid tor verlichting van de Galdersche heide waar o. a. ook de schietbanen zijn. Een adres in dien geest is door straks genoemde heeren aan Zijne Excel lentie verzonden. Wie weet, wat we hier dus nog zullen zien, als de minister, wat wel te deuken is het aanbod accepteert, want belangrijk is de zaak zeer zeker. De engelschen danken aan het gebruik van electrisch licht op het oorlogsterroiu eeneu schitterenden nachte- lijkon overval van een vijandelijk kamp. De Bredascho gemeent.oraad weigerde gas te ver strekken aan niet-Bredanaars. Bij kou. besluit van den 11, n°. 44, is met ingang van 1 Juli a.s., benoemd tot hoofdingenieur van don Rijks waterstaat der 2e klasse, de heer W. Verweij Az., thans ingenieur van den Rijkswaterstaat derle klasse met verlof, wien Maastricht als standplaats aangewezen is. De Rijksmiddelen hebben over Mei opgebracht f 8,814,706,08 tegen f 8,674,950,96 in Mei 1893 en over de eerste vijf maanden van 1894 f 45,337,441,46 tegen f 44,213,664,23 in gelijk tijdvak van 1893. De raming bedraagt f 48,181,505,85. De accijns op gedis tilleerd bracht bijna f 1,000,000 en het successierecht ongeveer f 315,000 meer op; daarentegen waren de re gistratie-rechten bijna f 430,000 minder dan in Mei 1893. Do groote nationale volddag van het Leger des Heils zal dit jaar den 8 Augustus gehouden worden op Nimmerdor bij Amersfoort, daartoe welwillend afgestaan door baron van Boetzelaer. Te Zutfen zijn twee personen aangehouden, die valsch zilvergeld uitgaven. Het zijn twee Amsterdam mers, genaamd Pouwiel, blikslager in de Oosterburger- voorstraat en van Betum, koopman in hondenkettingen in de eerste Ridderdwarstraat. In do woning van eerst- genoemden persoon werd het geld vervaardigd, dat eerst te Amsterdam uitgegeven werd, doch in de laatste wekon in de provinciën. Bij hunne aanhouding hadden zij f 25 valsch geld bij zich. Hendrik Snijder te Nijevoen, die deel nam aan den slag bij Waterloo, is den 17 101 jaar oud geworden. In bet vorige jaar werd door de Nederlandsche Oliefabriek te Delft voor het gebruik van delltsclie slaolie eeno prijsvraag uitgeschreven. De bekroonde antwoorden zijn nu in een boekje samengevat, dat op ruime schaal door de fabriek zal worden verspreid. Den 17 de3 morgens is te Schiedam een 60jarig man in oen gistbak eener branderij gevalleneenige oogenblikken later werd hij levenloos daaruit gehaald. Amsterdam. De Koloniale Bank keert over 1893 5 pet. op de preferente en 3'ƒ2 pet. op de gewone aan- doelen uit. De gewone algemeene vergadering der Idberale I nle op den 16 word door den voorzitter, den heer mr. H. L. Drucker, geopend, mot eene rede, waarin 0. a ge zegd werd, dat, wat de tegenwoordige rogeering betreft, men moest afwachten de nadere plannen omtrent hare voornemens. Men moest blijven verlangen een zoo groote uitbreiding van het kiesrecht, dat geene geschikten worden uitgeslotenvoorts moest men blijven aandringen op het nemen van die wetgevende maatregelen die reeds in 1887 en 1891 door de Unie dringend waren verklaard mot name, die in verband met de sociale vraagstukken. Twee leden van het bestuur hadden ontslag genomen, nl. de heeren mrs. M. Tijdeman Jr. (aftreding 1897) en A. C. Crona de Jongh (aftreding 1899). De reden, waarom de heer Crona de Jongh was afge treden kon de voorzitter thans nog niet mededeeleli daar deze heer wellicht zelf tegen de openbaarmaking van die reden zou zijn. De benoeming van een lid in plaats van den heer Tijdeman werd tot eene volgende vergadering aangehouden, daar de heer J. Leis van Al- blasserdam, een der door het bestuur voorgedragenen verklaard had wegens drukke werkzaamheden geeuo be noeming te kunnen aanvaardon. Met 41 van de 69 stem men werd tot bestuurslid gekozen de heer mr. R. Maca- lester Loup te 's-Gravonhagode overige stemmen waren uitgebracht op de heereu J. Versluijs te Amsterdam (16) en A. H. van Beuningen te Utrecht (9). De voorzitter deelde verder mede, dat ontbonden waren de kiesvereenigiugeu te ZwolleWest-Capolle en Zwijn- drecht, wegens gebrek aan belangstelling; do Centrale Kiesvereeuiging te Tiel en die te Woerden waren uit het vorband der Unie getredenterwijl als lid waren toegetreden «Algemeen Belang" te Utrecht en de Vrij zinnige Kiesvoroeniging te Tiel. De Kiesverenigingen «Algemeen Belang" te Utrecht en «Eendracht maakt Macht'' to Middelburg hadden eene motie ingediend, strekkende tot het brengen van hulde aan hot bestuur voor do houding, bij de laatste verkiezingen aangenomen, en tevens den wensch uitsprekende, dat het bestuur in do toekomst de Unio in denzelfden democra- tischen geest zou blijven leidon. Het bestuur verklaarde zich bereiddo behandeling dezer motie op de agenda te plaatsen. De heer Zelverder leidde het eerste gedeelte der motie in, en sprak als zijn oordeel uit, dat, werd deze motie niet aangenomen de Unie in strijd zou komen met ge heel haar verleden. De heer mr. Jbaron d'Aulnis de Bourouill te Utrecht veikiaarde zich scherp tegen deze motio on diende eeno meuwo motie in, strekkende, dat de vergadering, geen oordeel willende uitspreken over de houding van het bestuur zou overgaan tot do orde van den dag. Na eene zeer heftige en vinnige beraadslaging/ waar bij nog andere motiën worden ingedienden na ver- worpiug met 39 tegen 31 stommen van een voorstel van den heer Nijpels van Dordrecht om de kwestie van'ver trouwen in het bestuur tot eene volgende vergadering uit te stellen daar slechts 3/4 der aangesloten vereoni- gingon vertegenwoordigd waren, werd de motie d'Aulnis verworpen met 45 tegen 24 stemmen en het eerste gedeelte der motio Zelvelder aangenomen met 43 tegen 26 stemmen. Het tweede gedeelte werd na niet minder heftige be sproking aangenomen met 44 stemmen tegen 1. De op positie, 25 leden, waren inmiddels vertrokken. Na afdoening van eenige zaken in comité-generaal bracht de heer Zelvelder dank aan het bestuur en den voorzitter voor zijne leiding en zeide de voorzitter, binnen kort zijn voorzitterschap te zullen neerleggen, geheel om particuliere redenen. De nieuwe stoomboot van de Maatschappij Nederland «Do Koningin-Regentes", kapitein Mörzer Bruijns, aanvaardde den 16 hare eerste reis naar Indië. Het vertrek was bo- paald^ op 10 uur,^ maar omdat men op de ministers, die de reis tot IJmuiden zouden mede maken, moest wachten, kon de boot niet voor half elf vertrekken, daar de trein eerst te kwart over tienen aankwam. De Hembruc was door die vertraging dichttoen de boot daar aankwam, tengevolge waarvan de boot plotseling moest stoppen en uit het roer liepwaardoor zij in aanraking kwam met eene ondiepte vóór het Zaandammergat en vast liep zonder eenigen schok. Hoewel spoedig een drietal sleep- booten aankwamen, kon men de boot niet vlot krijgen vóór dos avonds omstreeks 7 uren. De ministers en de andere genoodigden keerden met de sleepbooten naar Amsterdam terug. De boot liep omstreeks half tien de sluis te IJmuiden binnen. Burg. en weth., daartoe gemachtigd door den gemeente raad hebben verworpen het voorstel van de obligatie houders dor Duinwater-Maatschappij, waarbij deze°voor hot verschaffen van het voor de uitbreiding benoodigde kapitaal eene wijziging der concessie als voorwaarde had den gesteld en thans der Duinwater-Maatschappij aange boden, met haar over eene overneming in onderhandoling te treden. Tiibercullnc-lnspulflng bij runderen. Het bestuur der Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier ves tigt, naar aanleiding der mededeelingen door den districts veearts te Haarlom, den heer M. J. Hengeveld Gz., in de vergadering van Novembor 1893 en Maart 1894 gedaan, de aandacht^ der veehouders op het nut der toepassing van tuberculine-inspuitingen bij rundoren ter onderken ning der tuberculose (inwendige pokken, parelziekte, knob- u tering); een ziekte welke volgens tegenwoordige weten schappelijke en praktische kennis uitsluitend ontstaat bij mensch en dier door overbrenging van den tuberkel-bacil dus door besmetting. Met hot oog op deze wijze van ontstaan ligt het voor de hand, dat eene spoedige onderkenning der ziekte bij het aangetaste vee van overwegend belang kan worden geacht, daar toch o.a. niet alleen de melk en het vleesch van zulk vee afkomstig onder bepaalde omstandigheden gevaarlijk kan worden voor menschelijk en dierlijk go bruik, maar ook onberekenbare schado aan ons fokvee wordt toegebracht door verspreiding der ziekte, indien aan tuberculose lijdende dieren voor de fokkerij worden gebruikt. De langzame ontwikkeling, do grooten verschillen, wat den zetel en do uitbreiding dor ziekte bij de aangetaste ïndividuën betreft, zijn echter eene oorzaak, dat onder kenning bij het leven der zieke dieren óók voor des kundigen met groote bezwaren gepaard gaat, vooral daar bij de aandoening van bepaalde organen de voedings toestand in vele gevallen niets te wenschen overlaat en waarneembare ziekteverschijnselen geheel kunnen ontbreken. Groot zijn dan ook na de reglementeering der vee- en vleeschkeur in eenige gemeenten, de nadeelen, welke onder de gegeven omstandigheden aan die veehouders worden berokkend, wier vee als gezond verkocht, na slachting wordt afgekeurd voor consumtie, als zijnde soms in hevige mate lijdende bevonden aan tuberculose. Aangezien het nu gebleken is, dat door de inspuiting met tuberculins de zoo zeer gewenschte spoedige ondor- konning der ziekte bij runderen in de meeste gevallen mogelijk is, en nadeeligo gevolgen der injecties niet zijn ondervonden, verdient het volkomen aanbeveling om dat middel te doen toepassen a. bij alle rundveekoppels, waaronder zich sporadisch of heerschend gevallen van tuberculose voordeden of voordoen b. bij stieren, welke afkomstig zijn uit de sub a be doelde koppels of die uit onbekende koppels zijn aan gekocht J c. bij koeien of stieren, ten opzichte waarvan vermoeden bestaat, dat zij door tuberculose kunnen aangetast zÜn (bij melkvee dient bij voorkeur te worden gelet op aandoeningen van den uier). i)oor bet buiten gebruik stellen voor de fokkerij der dieren, welke, volgens het oordeel van een deskundige, na inspuiting reageeren en door tijdig afzonderen of slachten van zulk vee zal uitbreiding der tuberculose voorkomen kunnen worden en is wollicht een uitroeion der ziekte niet uitgesloten. In verband met het bovenstaande acht het bestuur het, zoowel in het belang der volksgezondheid, als in dat der veehouders aangewezen om de toepassing der tuber- culiue inspuitingen te bevorderen. Het kreeg van de vergadering voor dit doel eon cro- diot van J 200 en is dienteugevolgo bereid, tegen den aanstaanden staltijd die inspuitingen voor rekening der Vereeniging te doen geschieden bij het voo van die veehouders in Noordholland, benoorden het Noord- zeekanaal, welke daartoe onder opgave van het aantal beschikbare runderen liefst zoo spoedig mogelijkaan vrage doen bij den secretaris den heer W. Teengs, te Wieringerwaardbij wien desgevorderd nadere inlich tingen zijn te bekomen. Drukkerij van Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 6