Buitenland. N ederland. 6°. Het bevordert de orde in de klasse vooral met het oog op den stand. Niemand zit anders dan met het front naar den onderwijzer, en spreker raadt ieder aan eens eene les in het steilschrift te gaan bijwonen, dan twijfelt hij niet of allen znllen daarover tevreden zijn. 7°. Meent hij te mogen zeggen, dat er bij gelijke dui delijkheid of leesbaarheid voel vlugger wordt geschreven. Een en ander zal z.i. vreemd klinken, omdat juist voor dit steilschrift het schuinschrift in de plaats kwam, maar ten slotte moet hij nog als een voordeel opnoemen, dat bij de vereischte of liever 't meest voorgeschreven houding der pen tusschen de beide voorste vingers minder schrijf kramp voorkomt. Er zullen z.i. ook wel bezwaren zijn en hij zelf zou er wellicht enkele kunnen noemen, maar hij twijfelde niet of t was beter die vóór zich te houden, ter uitlokking eener meer vruchtbare gedachten- wisseling. Ten slotte stelde hij zich nog de vraag hoe wordt het steilschrift ontvangen vooral door de ouders Ontegenzeggelijk zullen zij het in den beginne stijf en houterig vinden, maar bij nadere kennismaking het zeker om do vele voordeelen welkom heeten. Uit een en ander wat inleider voorlas over eene ver handeling van dr. Straub, aangaande kwalen op rekening van de school vooral betroffende het oog bleek, dat deze van een tegenstander spoedig in een voorstander was ver anderd en wel hoofdzakelijk na een bezoek aan de in richting van mr. Lustig te Utrecht. Inleider had zich persoonlijk tot don heer Lustig ge wenden van dezeom ter inzage te geven eenige cahiers ontvangen welke hij in de pauze aanbood. Tevens had hij verschillende methoden gevraagd en van alle present exemplaren ontvangen, o. a. Gerhards steilschrift door dr. Srïellen van C. C. F. v. d. Laanvan G. Moereboer, leeraar in het schoonschrijven middelbaar onderwijs te Amsterdam van F. C. J. de Ridder van J. 8. Göbel en W. K. D. Lustig e. a. Uit deze methoden en enkele brieven, door den inlei der ontvangen bleek dat het schrift aan fraaiheid en duidelijkheid weinig te wenschen overliet en enkele be zwaren, door sommige der aanwezigen in het debat op geworpen, waren van zoodanigen aard, dat eene proef ter invoering zeker niet ontraden kon worden. Ton slotte verklaarde spreker rondweg dat hij, enkele bezwaren, die alle nieuwigheden ontmoetten, voorbijziende, zich van de invoering van het steilschrift de beste resultaten voor stelde. In de pauze, die van 1 tot half twee duurde, werden de aftredende heeren Zwart en Vis met 64 en 54 stem men als leden van het bestuur herkozen. Na de pauze verkreeg de heer G. Kempers, hoofd der school te St. Pankrashet woord ter inleiding van het punt^selioolwandelingen". Spreker meende dat men in ons land vooralsnog de schoolwandelingen als iets vreemds zou beschouwen omdat er nog kort geleden door den heer v. d. Leij, leeraar aan de kweek school, te Haarlem en slechts 4 jaar geleden door de uitgave van Douma's Schoolwandelingen en waarne mingen'' meer bepaald de aandacht op gevestigd was Naar zijne meening zouden zij echter groote waarde hebben door den rijkdom aan waarnemingenniet enkel tot oefening van het aanschouwingsonderwijs, maar zij zouden z. i. voorstellingen doen ontstaan, welke voor het vol gende onderwijs de vereischte aanknoopingspunten geven. Men zon daardoor in staat zijn, de leerlingen zeker beter dan door eene plaat, een denkbeeld te geven van een stroom heuvel, naaldboom, bosch enz. Naar zijne meening waren de kinderen in eene stad en ten platten lande niet in even gunstige omstandigheden geplaatst maar beidon zouden vooral door de schoolplaten vele dingen wel hebben gezienmaar niet waargenomen. Achtereenvolgens trachtte de spreker nu te bewijzen hoe deze wandelingen de verschillende vakken van on derwijs kunDen steunen, b. v. de aardrijkskunde. Vroeger begon de onderwijzer, zooals velen zich herinneren, met een kaart op te hangen, daarop aan te wijzen grenzen, landen enz. Tegenwoordig is in dit vak een geheel andere weg itfjjeslagen en begint men met de schooldaarna de omgeving, vervolgens de wegen watereu enz., naar zijne meening waren hierbij de schoolwandelingen zeer noodig. Hoevelen, vroeg hij, hebben de zee gezien? Spr. had de ervaring opgedaan, dat er op een eiland zelfs warendie niet dan van hooren vertellen konden meespreken over eb en vloed. Men zou hem wellicht tegenwerpen dat er veel tijd voor noodig is, maar hij was overtuigd, dat, was er tijd mee gemoeid, er in vele opzichton ook tijd mee werd uitge wonnen. Hoe zou men, zonder ze te zien, zijne leerlingen een goed denkbeeld geven van een watermolen en een stoomgemaal. Hoe zou men het kunnen redden met de kaart, b. v. van ons eigen land, waar sprake is van veen, klei- en zandgronden hoe eon begrip aanbrengen van houtzaagmolens, vaartuigen, kreupelhout, gebouwen, bruggen, oevers, dijken, fabrieken enz. Vooral konden de wandelingon groote diensten bewijzen bij de kennis der natuur en zeker het meest bij het onderdeel plant kunde. Hoe zou men, vroeg spreker, beter kunnen han delen over een boom en zijne verschillende onderdeolon dan door de leerlingen er bij te brengen en ze achter eenvolgens te wijzen op takken, bladeren, den schors enz. Dan zou men in de gelegenheid zijn, zichtbaar aan te toonen het verschil tusschen eik, beuk, wilg, populier enz. In dit opzicht meenden enkelen eeuigszins te kun nen voorzien door het aanleggeu van een schooltuin op grootere ot kleinere schaal, maar volgens spreker had deze wel het voordeel dat men eene enkele plant kan Vallini met een boosaardig lachje. »Maar bij uwe be slissing, mevrouw, leg ik mij onvoorwaardelijk neer. Eu ik kan u ook daarin niet anders dan gelijk geven die heeren dichters zijn een eigenaardig volkje net als wij artisten." Thans hief Hugo het hoofd op en mat Vallini van de kruin tot de voeten. »Ik heb nooit op eene bijzondere positie aanspraak ge maakt", antwoordde hij koel, hoewel het in hem vlamde en kookte »en ik verlang ook van niemand ter wereld dat hij tegenover mijn beroep eene bijzondere toegeeflijk heid aan den dag zou leggen." Van Vallini's rozige lippen was de glimlach verdwenen. Wordt vervolgd. beschouwen, maar zeker geen denkbeeld geven van bos- schen, een akker enz. Ook bij dierkunde zou de wandeling goede diensten bewijzen en evenzeer gelegenheid geven tót zedelijke op voeding, en het tegengaan van helaas nog vaak gepleegde wreedheden, door het verwoesten of mishandelen van planten en dieren aangericht. Met betrekking tot rekenen, vooral met het metriek stelsel, vond spreker gelegenheid tot uitstekende prak tische oefeningen door het schatten van afstanden vergelijking der grootte van landerijende berekening van het aantal steenen, die in een deel en vervolgens op den geheelen weg liggen, den inhoud van bakken en kelders in H.L. enz. Dit alles zou voor de praktijk bij den leerling van groote waarde worden. Zeer groote voordeelen zou het teeken-onderwijs er z.i. bij heb ben. Voor het opmerken van perspectivische ver schijnselen toch is de school te klein, en uitstekend zou daarbij te pas komen, het zien van een laan, oen weg; het vergelijken van even groote, doch op verschillende plaats geziene afstanden het wijzen op schoone vormen, enz. Na elke wandeling zou dan de doorloopen weg in kaart gebracht kunnen worden. De nederlandsche taal was er zeker mede gebaat door het beter verstaan van het gelezene. Inleider vond, dat de wandelingen vele en goede onder werpen zouden schenken voor opstellen en moest ten slotte nog opmerken van hoe groote waarde zij zouden zijn voor do zedelijke opvoeding. Hoe vaak zou men niet in de gelegenheid zijn, door woord en voor beeld beleefdheid te bewijzen en te ontmoeten, bespotting tegen te gaan, door het ongepaste ervan aan te toonen, wreedheden te voorkomen, enz. Men leerde zijno leer lingen in de vrijheid kennen en dit is, zooals allen weten, van veel paedagogische waarde. Eindelijk meende spr. dat nog een zeker gevolg zou zijn vermindering van schoolverzuim. Ten bewijze, dat de bij ons nog weinig bekende schoolwandelingen in het buitenland algemeen in gebruik zijn, las spr. nog een gedeelte voor uit »de Wekker" van Zondag 1.1., waaruit bleek, dat in Croatie de schoolwandelingen verplicht zijn, op de lijst van werk zaamheden voorkomen, en er door autoriteiten wel dege lijk wordt toegezien of zij wel geregeld worden gehouden. Vele der aanwezigen hadden, zooals de inleider zeker verwacht had, bij het debat kleine en groote bezwaren tegen de uitvoering, welke allen min of meer hunne oorzaak hadden in het nog ongekende of ongewone zoo als de inleider bewees. De voorzitter meende aan het einde te kunnen ver zekeren dat er stellig op meer vergaderingen, zooals hier, over gesproken zou worden dat men ook daar ernstig de bezwaren en de voordeolen zou overwegen en dat ten slotte de inleider zeker den dank der vergadering verdiende voor de wijze waarop hij de aandacht op dit punt had gevestigd en een zoo nuttig debat er over had uitgelokt. Na den zang van »In de lente" van Karei Appel niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de heer J. Nuhout van der Veen, te ruim half vier de vergade ring, met den wensch, allen het volgend jaar in goeden welstand te mogen wederzien. BELGIE. Uit do inlichtingen verstrekt door Si- donie Marchalde minnares van den zich noemenden baron van Sternberg, die boos geworden is, nadat zij ontdekt had dat zij met een alledaagschen gelukzoekor te doen gehad had is gebleken dat de baron haar be kend had de pleger te zijn van den aanslag van 21 April tegen den Koninklijken Schouwburg te Luik. Op den rand van een urinoir was een helsche machine geplaatst ge weest. Hij had ontkend den aanslag bij den heer Gerard gepleegd te hebben. Den 28 April had hij haar in eene tapperij waarheen hij met zijn metgezel Namot gegaan was, achtergelaten en weinige oogenblikken daarna had de ontploffing iu de St. Jacobskerk plaats. Sedert had zij hem niet terug gezien, wel brieven van hem ontvan gen o. a. den 3 en 11 Juni één, verzonden uit Ant werpen. DL1TSC1ILAAD. Den 16 des avonds steeg de lucht reiziger Lattemann te Crefeld op met eene dame. Deze laatste kwam van een vrij aanzienlijke hoogte met haar valscherm behouden ter aarde, maar Lattemann was niet zoo gelukkig. Toen hij beproefde zijn ballon in een val scherm te vervormen, sloeg de ballon om en pijlsnel ging het naar beneden. De luchtreiziger hield zich moedig vast en riep den verschrikten toeschouwers op een paar honderd el afstand toe: »Maak ruimte, ik spring er uit." Dit mislukte echter en hij viel dood op de straat. Voor lid van den Rijksdag moet in het kiesdistrict PinnebergElmshorn herstemd worden tusschen den can- didaat der sociaal-democraten met 12000 en die der nationaal-liberalen met 7000 stemmen. FBAWKBIJH. Bij de wedrennen te Longehamp op den 17 om den grooten prijs van Parijs is die prijs gewonnen door Dolma Baghtchéeigendom van baron Schickler, een franschman. Het paard van den heer Rose- bery, dat in Engeland bij de Derby-wedrennen den eersten prijs behaaldekwam een halve paardslengte later aan. Kamer. Den 16 is een door de regeering ondersteund wetsvoorstel, om het aanlengen van wijn met water, zelfs wanneer de verkooper hiervan vooraf den kooper door eene bekendmaking in zijn gelagkamer kennis geeftstrafbaar te stellen met 342 tegen 125 st. verworpen. De voor standers zagen hierin een middel om den wijnbouwers in het zuiden te gemoot te komen in het slijten van hun waar. De tegenstanders achtten dat doel alleen te berei ken door eene algemeene herziening van de wetsbepalingen op de dranken en afschaffing der accijnzen. SOOKWEUEX. In het Storthing begon den 14 de beraadslaging over het verslag der commissie van onderzoek naar de bekende buitengewone militaire toe rustingen in de jaren 1884 en 1893 alsmede over hot door den afgevaardigde der linkerzijde Ullmann voorge stelde adres aan den Koning, naar aanleiding van zijn gevoelen, dat iu beide jaren geen redelijke aanleiding be staan had tot het nemen van buitengewone militaire maatregelen en het voorstel van den afgevaardigde Heng- land om van de regeering te eischen dat zij van den uitslag van dat onderzoek aan den procureur-generaal mededeeling zou doen. Het voorstel van den afgevaardigde Ullmann werd den 16 des avonds met 62 tegen 49 stemmen aangenomen het voorstel Heugland werd verworpen. Daarna werd des voorzitters voorstel, om het rapport naar het Odelsthing te verzenden, aangenomen. OOSTEARIJK-HOIVGARIJE. Volgens nadere berichten uit Troppan zijn bij de ontploffing van mijngas in de steenkolenmijnen van graaf Lorisch te Karwin 232 mijnwerkers omgekomen. Bij het reddingswerk zjjn 25 personen gedood en 10 gekwetstwaarvan enkele zeer ernstig. De omgekomenen laten 128 weduwen met onge veer 500 kinderen naterwijl eenige een onverzorgde moeder of zuster nalaten. Ongeveer duizend menschen zijn door deze ramp broodeloos, terwijl 4000 werklieden tijdelijk werkloos werden. De eigenaar van de mijn, graaf Marisch Nömmich die eene schade van ongeveer 7 ton leed heeft aan iedere weduwe dadelijk 50 florijnen ge schonken en een jaarlijksch pensioen van 42 florijuen alsmede aan ieder kind een jaargeld toegekend van 12 florijnen. De 4000 werklieden zullen tot de heropening der mijnen de helft der gewone loonen ontvangen. Het handelsverdrag met Rusland is door het Hui3 van afgevaardigden met groote meerderheid aangenomen. ITALIË. Crispi had den 18 18000 telegrammen van gelukwensching ontvangen. De Kamer heeft het voorstel der regeeringom het invoerrecht op tarwe te bepalen op 7 lire aangenomen. 5ELID-AFRIKA. Het transvaalsche leger heeft een aanval gedaan op het fort van het inlandsche hoofd Ma- laboch en dit ingenomen. Na een bloedig gevecht trok dit hoofd zich terug in zijn voornaamste kraal, die echter door zijne aanhangers verlaton werd. De blanken leden geen verlies. Het opperhoofd der Sewaas, dien men der zaak van Transvaal toegedaan achtte, heeft eene dreigende houding aangenomen. De boeren in het district Sewaas hebben zich bij wijze van voorzorgsmaatregel in het kamp begeven. CIII1VA. Volgens berichten uit Hongkong is de pest aldaar alleen te wijten aan de onzindelijkheid der chi- neezen en het gebrek aan water, een gevolg van de droogte. Het verloop der ziekte is zeer kort. Te Kanton, waar de ziekte in Februari uitbrak, stierven in Maart en April 500 personen per dag bij het vertrek in Mei van een schip naar Francisco was dat aantal gedaald tot 200. Te Hongkong stierven in de week van 17 tot 24 Mei 400 van de 500 aangetaste personen. De bevolking ver zet zich tegen de maatregelen, welke kunnen strekken om de ziekte tegen te gaan en bepalen zich liever tot hot ronddragen van afgodsbeelden, het afsteken van vuur pijlen en het branden van riet om den toorn der kwade geesten af te wenden. Bij kon. besluit van den 8 n°. 31 zijn benoemd tot vertegenwoordigers der nederlandsche regeeriug bij het van 27 Juli tot 2 Augustus a.s. te Antwerpen te houden tweede internationale congres »pour l'étude des questionsrelativos au patronage des condamnés des enfants moraloment abandonnésdes vagabonds et des aliénés" de heeren jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Haarlem, en mr. J. A. Levy, advocaat en tijdelijk voor zitter der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Amsterdam. Bij kon. besluit van den 11 zjjn de heeren mr. T. M. C. Asser lid van den Raad van Statejhr. mr. G. J. Th. Beelaorts van Blokland lid van de Tweede Kamer mr. P. R. Feith, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlandenlid der Staatscommissie tot herziening van het Burgerlijk Wetboek, en mr. E. N. Rabusen, lid van de Eerste Kamer, benoemd tot afgevaardigden der Nederlandsche regeering naar de te 's-Gravenhage te houden tweede Conferentie van Internationaal Privaat recht, waarvan de opening bepaald is op 25 Juni e.k. De bevolking van het geheele Rijk, die op 1 Ja nuari 1893 bedroeg 2.309.547 mannen en 2.360.029 vrouwensamen 4.669.576, was geklommen op 31 Dec. 1893 tot 2.341.484 m. en 2.391.427 vr., samen 4.732.911. De officier van justitie te Arnhem heeft tegen G. van Deth eene vervolging doen instellen, omdat deze in zijne rede, uitgesproken dea 30 Mei j.l., in de Prins van OraDje te Goes, gezegd heeft, dat genoemde officier de bewijsstukken van van Deth tegen den beer van 't Lin- deuhout in den doofpot had gestopthij had daarmede getoond de grootste lafaard te zijn die in Nederland te vinden iszoo iemand diende opgesloten te worden in een krankzinnigengesticht enz. Verschillende hoorders zullen als getuigen optreden. De gemeenteraad van Apeldoorn heeft den 16 aan genomen het door het Rijk gedaan bod van f 12000 voor het post- en telegraafkantoor, onder bepaling dat de gemeente de kosten van overdracht voor hare reke ning neme. Den 18 is te Geldermalsen een gedeelte van een uit Utrecht komende goederentrein ontspoord, waardoor zes wagens vernield en eenige beschadigd werden. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. De gemeenteraad van Zwolle heeft den 18 een voorstel tot iuvoering van een evenredig schoolgold aan de meisjesschool verworpen met 13 tegen 4 stemmen. Den 18 is op het Plein te 's-Graveuhage eene be jaarde damedie over de rails liep, toen de electrische tram kwam, door de tram omvergoworpen, waardoor een der wielen haar over de boenen reed. Den 18 had te 's-Gravenhage de door het hoofd bestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw uitgoschreven meeting plaats ter bespreking van het vraagstuk van het bi-metallismo, waar de staatsraad, de heer jhr. mr. W. F. Rochussen de bespreking in leidde. De heeren N. P. van den Berg president directeur der Nederlandsche Bank en de afgetreden minister van financiën N. G. Piersou waren de voornaamste sprekers. Ten slotte werd eene motie aan genomen, waarbij eenvoudig uitgesproken werd, dat het tot stand komen van eene internationale bi-metallistische overeenkomst in het belang is van vaderlandsche nijver heid en landbouw.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2