Telegrafische Berichten, Beurs- en Marktberichten. BURGERLIJKE STAND. Het nieuw gebouwd pantserdekschip Koningin Wil- helmina is den 19 op de Harssens aan den grond geraakt, tengevolge van het niet in orde zijn van het stuurtoestel. Alle pogingen om het schip dien dag vlot te krijgen mislukten eerst den 20 des namiddags werd het vlot gebrachtna te zijn gelicht. Op de spoorlijn Haarlem-ïandvoort werd in 1893 ontvangen f 51,477 of 6056 per mijl per jaar; 200,126 reizigers en 3,959,000 P. goederen werden vervoerd. De balans sluit met een batig slot van f 9736 waarvan f 9000 of f 15 per aandeel als dividend zal worden uit gekeerd. Met algemeene stemmen is den 19 een voorstel, om de tusschen de Holl. Spoorwegmaatschappij en deze Maatschappij bestaande exploitatie-overeenkomstwelke na 31 December a.s. eindigt, met 5 jaren te verlengen aangenomen. Den 19 heeft te Utrecht in de woning van den voortvluchtigeu president van den Politiebond Tuinenburg op den Springweg, waar hij sedert den 1 eerst gevestigd was, (te Hilversum had hij een deel zijner meubelen verkocht en zijne schuldeischers opgeroepen) eene huiszoeking plaats gehad. Daarbij is gebleken, dat in do brandkast, waarvan Tuinenburg alleen den hoofdsleutel had, eene afzonderlijke afdeeling was, waarvan de secretaris en de penningmeester van deu bond, alsmede de president eenen sleutel hadden, welke sleutels in vorm verschilden. De in die afdeeling bewaard geweest zijnde waarden volgens voorloopige schatting f 22000, werden niot gevondenklaarblijkelijk had men zich door middel van valsche sleutels de toe gang hiertoe verschaft. Alleen werd de grosse eeuer hypotheek, groot f 2000, gevonden. Het archief is ver moedelijk aanwezig. Onder de aanwezige voorwerpen werd nog gevonden een revolver en het portret eener jeugdige vrouw, die vermoedelijk met hem den 8 dezer naar Ant werpen vertrokken is. Het verzet van het beotnur der afdeeling Zuidholland van don Bond tegen het willekeu rig beleid van den heer Tuinenburg schijnt tot zijn vertrek aanleiding te hebben gegeven. Hij zou op de eerste algemeene vergadering zijn mandaat hebben moeten neerleggen. Eene te Purmerlandgemeente Ilpcndamge legen boerenplaats met 27 bunders weiland, welke voor 15 jaren gekocht was voor ongeveer f 42000 is thans verkocht voor f 11180. Te Hilversum is aan het dagelijkscb bestuur een krediet van f 500 verleend voor de bestrijding der heer- schende pokziekte. Boven en behalve do bijdrage bedoeld bij art. 45 der wet op het lager onderwijs, is o. a. een subsidie bij kon. besluit van 18 Mei No 22 verleend aan de gemeente Petten van f 2425 en aan de gemeente Rausdorp van 1000. De centrale anti-rev. kiesvereeniging in het district Eist heeft besloten bij de herstemming geen candidaat aan te bevelen. Den 19 zijn de vier veroordeelden wegens den moord op den rijksveldwachter te Osch zwaar geboeid van daar naar Leeuwarden overgebracht tot het onder gaan hunner straf Deu 19 is tot lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland benoemd de heer van der Borch v. Verwolde, anti-rev., met 30 stemmen tegen 26 stemmen op het oud-lid van Essen en 2 stemmen op den heer jhr. van Weede. Te Middelburg is een geval van pokken waarge nomen bij een persoon die te Rotterdam vertoefd bad. Prof. van Boneval Faure heeft zijne benoeming tot lid der Eerste Kamer aangenomen. Te Maastricht zijn een man en vrouw aangehouden, verdacht van belgische en duitscbe nikkelmunt nage maakt en uitgegeven te hebben. Te Budel (N.-B.) is een 16jarig werkman in de stoom-zinkfabriek omgekomendoordat hij tegen het verbod in de raderen der machine smerende plotseling gegrepen en meegesleurd werd. Het diploma A voor de zuivere toepassing van het correspondentieschrift en vertrouwdheid met het systeem „Stolac-Wéry" werd verstrekt aan mej. C. Buijser, onderwijzeres, Rotterdam; mej. E. F. C. Croiset, z. b., 's-Gravenhageen aan de heerenJ. H. Kok, boekhandelaar Kampen D. R. Kuipers handelsagent Rotterdam J. Pijper sergeant der inf., Arnhem A. Riedijk kantoorbediende Vlaardingen H. W. Ring verslaggever, Barneveld; J. H. v. d. Schalk, z. b., Kampen; M. A. Schenk, scholier, Wieringerwaard A. C. Smit, kantoorbediende, Kampen; J. A. Vos kantoorbediende Wierlngerwaard. Hot diploma B tot het geven van onderwijs in de stenographie volgens het stelsel »Stolze- Wéry" aan de heeren J. Bock, procureurs-klerk, Gro ningen G. Smelik Vlaardingen en C. F. H. Tiicker- mann officier der genie van het N. O.-I. leger. Over de proefschriften van 4 candidaten voor diploma A en een voor diploma B moest afwijzend worden beschikt. Amsterdam. Den 19 heeft de arr. rechtbank alhier gelast, dat het onderzoek in zake do valsche bank biljetten op den 21 des morgens om 10 uren hervat zou worden, in verband met de gebleken noodzakelijkheid, om alsnog als getuigen te hooien Geertje Zijlstra, wed Leugens en Louis Jordan, daar het onderzoek zonder dat verhoor niet volledig zon zijn. De tiende beklaagde Löschke werd voorloopig in vrijheid gesteld, omdat er geene termen bestonden om hem langer in hechtenis te houden. Louis Jordan koopman alhier), was tijdens het onder zoek te Berlijndeze had van Sinnige in Suisse een valsch biljet van f 100 ontvangen. Sinnige heeit echter beweerd, dat hij niot wist, dat het biljet valsch was zoodra hij dat te weten was gekomen, zou hij getracht hebben, Jordan te spreken en hem zelfs getelegrafeerd hebben. Genoemde wednwe welke ziek geweest is zou als hondster der tapperij tegenwoordig geweest zijn bij het afgeven van een valsch biljet door Keese en Löschke. De Handelsvereeuigiug Amsterdam keert 6'/2 pet. dividend over 1893 uit. Burg. en weth. hebben den gemeenteraad voorgesteld, den hoofdcommissaris van politie te ontheffen van de zorg voor alles wat tot het toezicht op het marktwezen behoort en een afzonderlijken direoteur van het markt wezen en het abattoir aan te stellen op eene jaarwedde van f 3000 tot f 5000 De Maatschappij van Volkswoningen alhier, opgericht door den heer J. Nienhuis, die een grondkapitaal van f 100000 tegen 2 pet. rente beschikbaar stelde zal dezer dagen doen aanbesteden den bouw van 12 woon huizen elk voor 4 gezinnen te stichten in de van Houweningenstraat. Esmond aan Zee. Door de politie zijn aange houden en naar boord overgebracht twee schepelingen van Hr. Ms. Stoomschip »Atjeh'' te Helder, die gedeser teerd waren. Tot hiertoe hadden zij de reis door de duinen en langs het strand afgelegd. Oudkarspel. Kon men tot heden elk jaar een grooter of kleiner aantal rijtuigen met jongelui opnoemen, die op dinsdag de Schager kermis bezochten en onze gemeente doorreden dit jaar werd niet één kar opge merkt op dinsdag. Welk een "verschil met een tiental jaren geleden, toen de vrouwen hier bij elkander »op de thee'' gingen om de 80, 100 of soms meer fraai opge tuigde paarden mooie karretjes en flinke jonge deerns met hare vrijers ter kermis te zien gaan. Nu schijnt dat rijden zoo goed als gedaan, met uitzondering van den laatsten zondag, wanüeer Schagen haast te klein is om al de gasten dien dag te ontvangen. llcrgen. Een prettige dag was de 19 Juni voor onze schooljeugd. Het was de dag van het jaarlijksche schoolfeestdat ditmaal nu eens niet bestond in een rijtour naar omliggende gemeenten. Men bleef to Bergen en vierde volop kermis op het terrein van den heer W. Veenhuijsen. Liet het zich dagen van te voren door het aanhoudend natte en gure weder reeds aanzien, als of het geheele feest zou mislukken die vrees werd ge lukkig niet bewaarheid. De 19 Juni muntte uit door prachtig zomerweder. Nadat alle kinderen zich in de school vereenigd hadden, ging men na eene kleine wandeliüg door het dorp naar het feestterreinHet geheel leverde hier al spoedig een zeer vroolijken indruk op. Lustig draaide de mallemolen, het glanspunt van de kermis en voor de talrijke kraampjes verdrongen zich de kinderen gewapend met hunne bons, om zich deze door handige jonge dames te doen inwis selen voor alles want de mond dien dag noodig had. De oliebollenvrouw had eene zware taak, want niet het minst vonden de warme bollen gereeden aftrek. Dan was er nog Bambergdie eierenstruif in een stroo- hoed goot en er een pannekoek voor uithaalde, terwijl er na de pannekoek zeker wel tien groote bordpapieren doozen en evenzoovele koperen kokertjes uitkwamen. En hij kon nog zooveel meer. De kinderen zullen Bamberg wel niet spoedig vergeten want zoo 'n duizendkunstenaar maakt op iemand toch maar geen alledaagschen indruk. En dan was er nog een photograaf die talrijke opnamen deed, zoodat men zich binnen kort ook nog een blijvend aandenken van het feest zal kunnen verschaffen. En dan al die vlaggen, dat heldere zonnetje die tal rijke menigte, gezeten buiten de voor de kinderen afge perkte ruimte alles met elkander gaf wol een feestindruk. Maar Bamberg's taak was na bet kinderfeest nog niet afgeloopen. De vereeniging „Schoolbond'1 had er voor gezorgd, dat ook de ouderen wat konden genieten. Tegen eene geringe bijdragedie ten bate van de kas van „School bond" kwam kon het publiek eene avondvoorstelling van Bamborg bijwonen. Hiervan werd een zeer druk gebruik gemaakt. De kolfbaan van den heer Veenhuijsen was 's avonds eivol. Wat het publiek betreft, bet kan dankbaar en voldaan zijn want Bamberg gaf veel moois ten beste. En zoo is dan dit feest weder afgeloopen. Gerust kan men zeggen dat het uitstekend geslaagd is. „Schoolbond" heeft eer van zijn werk. Was er dit jaar voor het bestuur en de commissie veel te doen er kan ook met voldoening op terug gezien wordenwant het is ook hier weder geblekendat met weinig middelen en veel goeden wil ook in beperkten kring wel iets goeds kan tot stand gebracht worden. Krommenie. Den 19 werd door de heeren van Rossum en Vuik, architecten te Amsterdam, namens de vennootschap tot exploitatie van de verven-, vernis- en metaaldrukkerij alhier, bij inschrijving aanbesteed: het verbouwen der voormalige stoomzeildoekfabriek van de firma S. Planteijdtmet de verdere werken, noodig tot overplaatsing van hare tegenwoordige inrichting en werk plaatsen. Laagste inschrijver van 7 inschrijvers was J. P. Braun te Beverwijk, voor 12,200, aan wien het werk zal worden opgedragen. Hoogste inschrijving was J 15,835. Hoorn. De gemeenteraad heeft den 19 toegestaan het verzoek van het bestuur der Vereeniging van Nederl Scherpschuttersdat do verplichte in 1896 te houden nationale schietwedstrijd alhier in 1895 moge plaats hebben. Felsen. De gemeenteraad heeft den 19 tot makelaar benoemd den heer D. Bus in plaats van den heer E. C. Platvoet. Bij W. J. Thieme Cie. te Zutphen zal spoedig ver schijnen eene hollandsche bewerking (door Dr. B. C. Goudsmit) van „la Fin du monde", het nieuwe pracht werk van C'antille Flammarlon. De uitvoering van dit hoogst belangrijke boek zal buitengewoon fraai zijn, geïllustreerd met de origineelo gravures. <*edepute« rde Staten en de Egmonden. Door het bestuur van den Omnibusdienst »de drie Egmonden" is aan de provinciale staten het noodige ver zoek gedaan om subsidie ter verzekering der instandhou ding van dit vervoermiddeldat voor het welzijn van dozo plaats als onvermijdelijk moet worden geacht. Blijkens een in het nummer van Woensdag 11. voorkomehd bericht wordt door Ged. Staten ongunstig geadviseerd op dit gedaan verzoek, o.a. op grond, dat de bowoners van Egmond niet zóó geïsoleerd wonen, dat zij het openbaar vervoermiddel volstrekt noodig hebben om hot naaste spoorwegstation te bereiken. Hoe God. Staten hiertoe kunnen komen is bepaald oen raadsel. Ieder die met don toestand van de Egmonden bekend is, zal blijven volhouden, dat het tegendeel juist volkomen waar is. Egmond aan Zee toch ligt op 2 uur afstand van het naaste spoorwegstation, 't zij Alkmaar, Heiloo of Castricum. Wanneer men nu dit station wenscht te bereiken, dan kan b.v. de visscherman, die zijn geheele uitrusting voor de bariugvisscberij bij zich heelt, niet anders doen, dan te trachten het naaste station loopende te bereiken, hetgeen wel niet doenlijk is waar hij minstens 1 groot pak 1 kist en 1 paar groote zeelaarzen mot zich moet vervoeren. Een vorvoermiddel huren dat kan, al was het maar een hondenkar, doch dat kost geld, al is bet slechts f l,dan is dat voor dien man natuurlijk nog te veel. Met den omnibus is hij voor 30 a 40 cents klaar, waar onder nog gerekend is de vracht voor zijn persoon. Iemand die naar elders moet vertrekken voor zaken of om andere oorzaken, en wien eene wandeling van ruim 2 uur te groot, of door regenachtig weer ondoenlijk of wel door den beperkten tijd onmogelijk is, en die zich geneert om op een hondenkar plaats te nemen die geen velocipède bezit en ook de kunst van zich daarop voorttebewegen niet verstaatdie zich de weelde niet kan veroorloven een rijtuig te huren dat hem f 2 a f 2,50 moet kosten wat staat zulk een persoon te doen niets anders, dan te blijven waar hij is. Niet geïsoleerd wonen, ik begrijp het niet. Heeft men soms het oog gehad op de prachtige ge legenheid te water, die er bestaat vau Egmond aan Zee, via Egmond aan den Hoef langs de Hoevorvaart naar Alkmaar, om zoodoende het station Castricum te bereiken. Nu, dat kan toch zeker ook niet bedoeld worden. Vooreerst moet men zich wederom een half uur loopens getroosten eer men het vaarwater van den Hoef heeft bereikt en wat treft men dan aan vooreerst een z g. open vlet. Nudat zou wel gaan 't is goedkoop genoegvoor slechts 10 cents komt men dan in de stad, doch wat het ergste is voor weör en wind is men niet beschuten dringende zaken moet men niot hebben, want het vaar water is zoo ondiep dat men bij de minste vracht dik wijls genoodzaakt is te lossen en dan moet men wachten tot met alle krachtsinspanning die ondiepte is gepas seerd. Nog eene andere gelegenheid kan men vinden om Alkmaar te bereiken nl. deu vrachtwagen van een der bestellers van goederen naar en van de stad. Goedkoop is het gonoeg, doch als vervoermiddol voor passagiers is het voor iedereen niet aanbevelenswaardig. Nu ben ik uitgeput en daarom vraag ik nogmaals zonden Ged. Staten dit op het oog gehad hebben waar zij beweren dat de omnibusdieust niot volstrekt noodig is om het naaste spoorwegstation te bereiken. De Egmonders weten wel beter en de vreemdolingen die Egmond van tijd tot tijd willen bezoeken weten het ookdat er bepaalde behoefte bestaat om voor weinig geld op fatsoenlijke wijze dat dorp te bereiken en van daar naar het naaste spoorwegstation terugtokeeren. De Egmonders hebben niet alloen daaraan behoeftemaar ook do handelsreiziger, de badgast en elke vreemdeling. Dat het Egmond ten goede komt is waarmaar zou eenige meerdere wolvaart te Egmond ook der provincie niet te goede komen Het is te wenschen dat do leden van de provinciale staten, die mot den toestand van Egmond volkomen op de hoogte zijn in de eerlang te houden zomorzitting zullen toonendat zij het advies van gedeputeerden durven weerleggen en dat vbor de instandhouding van dezen oumisbaren omnibusdienst eenige subsidie wordo verleend. 's Gravenhage, 21 Juni 1894. Tweede Kamer. De commissie concludeerde tot toelating van den heer Pijnacker Hordijk. Dinsdag discussie. Minister Roöll verklaarde de crisisstnkkon reeds overgelegd te hebben aan de Eerste Kamer en dat hij geen bezwaar had even tueel ze ook officiSel over te leggen aan de Tweede Kamer. GETROUWD. 20 Juni. Anton Hermann Georg Wilhelm Berentzeu en Antonia Josephina Christina Schiormaun. 21 Cornells Potharst en Grietje Bakker. GEBOREN. 19 Juni. Agatha Sara Margaretha, d. van Johan Hendrik Habich en Adriana Maria Deijlius. OVERLEDEN. 16 Juni. Albert, z. van Dirk Baas en Maria Christina de Wit, 3 m., overleden te Hoogeveen. AMSTERDAM 20 Juni. Friesche Dokkummer Jammen f 1,80 a 2,dito Franeker f 1,80 a 2,— dito Zaaiers f 1,a 1,10, Zeeuwsche Sp. Jammen 1,50 a 2, dito Flak, f 0,a 0,dito blauwe f 0,a 0, Pruissische roode f 0,00 a f 0,champions f 0,— a 0,Katwijker zand f 5,50 a 6,—. Malta 6 a 8 cent per P., Andijkor muisjes f4,80 a 5,—We3tlandsche in manden f 0,a 0,Westlandscho zand f 2,80 a f 3,dito muisjes f 2,40 a f 2,50. Katwijker muisjes f 0 a 0,Aanvoer 8 ladingen nieuwe, handel matig, en 0 oude handel Raapkoeken f 47 a 76. Lijnkoeken f 7,a 11. Petroleum vast, Amer. loco f 5.90, najaar onveranderd. 20 Juni. Aangevoerd 200 vette kalveren f 0,60 a 0,80 per P., 73 nuchtere dito f 6 a 9 236 vette varkens f 0,36 a 0,40 per P. ENRHÜ1ZEN 20 Juni. Karweizaad (nieuw) f 14,50 a Mosterdzaad f 16,a 17,Blauw Maanzaad f 12, a 13,groene erwten f 11,a 12, Vale dito 12,50 a 15,50, Wijker vale dito f7,a 8,50, grauwe dito f 14, a f 17,Bruine I oonen 8,-a 11,50, Gerst f 4,a f4,75, Haver 3,a 3,50. 28 Stapels kaas f 27, HAARLEM 20 Juni. Aangevoerd 76 stapels kaas, uit makende 9159 stuks. weg. 17693 P. Hoogste prijs f27. HAARLEM 20 Juni. 2 koeien f170 a 150, 37 nucht. kalveren f 13 a 7, 18 schapen f' 24 a 10 44 lammeren f 12 a 6. 8 biggen f 12 a - pink f SNEEK 19 Juni. Boter. Ie soort f 36,— Vereeni ging le soort f 35,50 a 37,2e soort f 35 a 3e soort f 34 a 4e soort f 33, 5e soort Aangevoerd 815 vierde en 38 zestiende vaten. SCHIEDAM 20 Juni. Moutwijn f 5,50, Jenever f9,50, id. Amsterd. proef f 11, SCHAGEN 21 Juni 8 paarden f 30 a 170, 0 stier f a 12 gelde koeien f 110 a 245,23 Kalf koeien f 150 a 180 5 Vaarzen t 50 a 80 80 Schapen f 18 a 22,50 190 lammeren f 5 a 10 22 Magere var kens f 12 a 18, 14 Vette varkens 36 a 46 ct. per K.G. 27 Biggen f 9 a 12,Boter per kop f 0,423 a 0,473, Kipeieren f 2,30 a 2,80, Eenden dito f 2,70 a 2,80 per 100 stuks.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 3