HANGEND MOS. Zes en Negentigste Jaargang. 1894. ZONDAG 24 JUNI. Gemeenteraad van Alkmaar. Feuilleton. Nederland. Stadsbericliten. Vergadering Woensdag 27 Juni 1894, Roman uit het Berlijnsche leven. NO. ^b. Eerste blad. ALKJIAARSCÏiE COIIU VT. Deze Courant wordt Itiasdag-, Uoaderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SOfranco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers f 0,06. Telefoonnummer: 3. Prys der gewone Advertentlën: Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. COS- TEE ZOON. des namiddags 18:i/4 nnr- Punten van behandeling: Verzoek van mej. J. Kijlstraom eervol ontslag als onderwijzeres aan de 2e openbare school voor onvor- mogenden. Van de commissie van financiën. Eapport omtrent de rekening der Ambachtsschool over 1898. omtrent de rekening van het burgerlijk arm bestuur over 1893. omtrent de rekening van de gemeente-gasfa briek over 1893. op het verzoek om een toelage uit de gemeente kas ten behoeve van de Ómnibnsdienst *de drie Egmonden''. omtrent het kohier der plaatselijke directe belasting voor 1894. Van Burgemeester en Wethouders. Voorstel om de toelage van den gemeente-ontvanger voor bureau-kosten met f 200 te verminderen met 1 November a.s wauneer hij in het Stadshuis zijn kantoor betrekt. Eapport op het verzoek van G. Leering te Oudorp, om vergunning tot het maken van een uitgang op de Breelaan ten behoeve van een op een stuk land aan dien weg te bouwen huis en tot het wegnemen van 4 boomen. Rapportin overeenstemming met de vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaat selijke werken en eigendommenop het verzoek van a. de gezamenlijke eigenaren van de Druivenlaan om die laan bij de gemeente in eigendom en onderhoud over te nemen b. G. van Stam en J. P. Backx, om bij de gemeente in eigendom en onderhoud over te nemen de straat, ont worpen in een bouwterrein nabij de Cadettenschool. Nader verzoek van den heer J. P. Kool Pz., om wij ziging van het raadsbesluit van '28 Mei 1.1., betrekkelijk den hem afgestanen gemeentegrond aan do straat langs den Kennemerstraatwegin verband met een brief van burg. en weth., die de beslissing aan den Eaad overlaten en een nader ingekomen bezwaarschrift van den heer B. Nagelhout. Benoeming van a. eene onderwijzeres aan de 2e openbare tusschen- school b. eene commissie van vijf leden tot het onderzoeken der gemeente-rekening over 1893. Namens den Voorzitter van den Eaad, Alkmaar, De Secretaris, 23 Juni 1894. NUHOUT VAN DEE VEEN. Tweede Hamer. Indische Spoorwegen. Bij het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp tot wijziging van het aansluitingspunt van den zijtak naar Pasirian van den spoorweg van Probolinggo over Klakah en Djember naar Panaroekan, konden sommige leden voor de redenen, welke thans voor aene gewijzigde aansluiting van den zijtak naar Pasirian aan de hoofdlijn worden aangevoerd, geene andere verklaring geven dan deze, dat het oorspronkelijk plan van aanleg niet met de noodige zorg was opgemaakt. De vorm van beoordeeling vau het werk van den met den aanleg van den spoorweg belasten hoofdingenieur waarbij de minister verklaart aan zijne berekeningen weinig waarde te hechten, in eon voor openbaarheid be stemd Staatsstuk, kwam aan enkelen minder juist voor. Verder werd opnieuw uitgedrukt de wensch dat de minister van koloniën ten behoeve van de leden der Ka mer zou doen overdrukken het kaartje van de spoor- en tramwegen op Java, voorkomende in »de Statistiek van het vervoer op de spoorwegen en stoomtramwegen in Nederlandsch lndië over 1892" en daarop zou laten bij- teekenen de ontworpen spoor- en tramwegen naar het spoorwegplan, en werd tevens opnieuw gevraagd, dat de Eegeering bij ontwerpen omtrent don aanleg van spoor wegen bij de gedrukte stukken zou voegen schetskaartjes, opdat de leden gelegenheid zouden hebben zich een goed overzicht van de voorstellen der Eegeering te vormen. DOOR PAUL LINDA U. 40) o-o— »U verlangt wel geene toegeeflijkheid", sprak Leonie, die het naderende onheil nog trachtte af te wenden »maar men bewijsi ze u gaarne Doch laat ons over iets ander pratenIs het werkelijk waar", zoo wendde zij zich met meesterlijk gespeelde levendigheid tot Vallini »Is het waar, wat ik van morgen in de couranten lasdat u als Arnold in Tell do wintercam- pagne zult openen Ik kan u niet zeggen hoe ik mij daarop verheug 1 Dat is eene partij, voor uwe heerlijke stem en uwe'individualiteit als geschapen >Ik moet als Arnold inderdaad niet geheel verwerpe lijk zijn, zeggen de menschen. In elk geval heb ik daar mede verleden winter te Petersburg een succes gehad kolossaalIk vat namelijk die partij heel anders op dan mijne collega's. Voor mij is Arnold de patriot, de zoon, de verliefde en zóó tracht ik hem in zang en actie voor te stellen", verklaarde Vallini met veel gewichtigheid. »Deze opvatting is ontogenzeggenlijk ook de éénig juiste" hernam Leonie. Het was haar pijnlijk, dat Vallini juist ten aanhoore van Hugo zich zoo bespottelijk uitliet. Zij schaamde zich bijna en sloeg de oogen neer, toen Hugo haar eens veelzeggend aankeek. Ook den zanger was deze stomme gedachten wisseling niet ontgaan, en hij begreep haar wel zoo ongeveer. Waar zijne ijdelheid in het spel kwam, was hij tamelijk fijngevoelig. »Hm", sprak hij, met geveinsde onverschilligheid >het lijkt mij zoo alsof niet iedereen van de juistheid mijner opvatting overtuigd was. Mijne eerzucht gaat ge lukkig niet zóó ver, Jan en alleman te willen contenteeren. Hij verkneukelde zich er blijkbaar over, dit schamp schot te hebben afgevuurd. Hugo leunde achterover in zijnen stoel, klopte langzaam Prov. Staten van Mïoord-Hollantl. De begrooting voor 1895 voor Meerenberg is voorge dragen in totaal aan ontvangsten en uitgaven f 424,495,50. De rekening over 1893 van dat gestichtovergelegd door de commissie van toezichtbedraagt in ontvangst totaal f 431,787,45 en in uitgaaf f 426,955,15 voor- de6lig slot f 4,832,30. Ged. Staten geven in overw> j og, aan Gebrs. De Groot te Kampen, ten behoeve van bunnen poststoombootdienst KampenUrkEukhuizen, voor een tjjdvak van drie jaren, ditmaal voor de jaren 18951896 en 1897, eene bijdrage uit de provinciale fondsen toe te kennen en wel van 1500 's jaars, onder bepalingdat de beta ling van het subsidie over geen dier jaren zal plaats hebbendan nadat door hen behoorlijk zal zijn vol daan aan nader vast te stellen voorwaarden omtrent de uitoefening van den dienst en het afleggen van rekening en verantwoording. Het hoofdbestuur van den Ned. Bond voor alge meen kies- en stemrecht (bestaande uit de heeren P. J. Helsdingen W. Bax, F. van der Goes, H. Polak en B. Goudswaard) heeft aan de afdeelingen kennis gegeven dat het voornemens is in September te 's-Gravenhage eene groote nationale betooging te organiseeren, zoo het kan met openbaar vertoon. De voorbereidende maatregelen daartoe zijn reeds genomen. Bij buitengewoon politieblad is door den officier van justitie te Amsterdam de aanhouding verzocht van J. W. ïuinenburg, 50 jaar, gewezen politie-commissaris te Hil versum, tegen wien door de arr. rechtbank te Amsterdam rechtsingang met bevel tot gevangenneming is verleend, als beklaagd van diefstal door middel van valsche sleu tels van geldswaardigo papieren. Het kohier van den hoofdelijken omslag te Dokkum, dienst 1894, is vastgesteld op f 29,496,90, zijnde 10.5 pet. van het zuiver belastbaar inkomen met het oog op het aangevraagde Eijkssubsidie zijn slechts drie vjjfden invorderbaar gesteld. Schagcn. Bij den kolfwedstrijd, den 22 in het lokaal-Blauw gehouden, waren 29 deelnemers, van wie de le prijs ten deel viel aan S. Evers, Ondkarspel, de 2e aan P. Koopman, Nieuwe Niedorp, de 3e aan P. Schenk, Wieringerwaard, de serieprijs aan C. Bijpost, Schagerwaard. Bij den biljartwedstrijd waren 16 deel nemers, waarvan de le prijs door C. Nat, Dirkshorn, en de 2e door 0. de Beurs, Barsingerhorn, gewonnen werd. met zijne vingers op de armleuningen, en sprak heel be daard »Als u op m ij doelt, dan kan ik u geruststellen. Ook mij lijkt uwe opvatting van den Arnold even origineel als onberispelijk. Zoo zou ik ook, in geval mij de genade des Hemels eene mooie stem geschonken had, den Trova- tore als den minnaar zijner beminde en als den zoon zijner moeder opvatten. Dit ligt misschien wel eenigszins voor de hand maar toch komt een ieder er zoo ineens niet op." Vallini had oenige seconden noodig, om tot het besef te komen dat Hall hem voor den gek hield. Nauwelijks was hem dit klaar geworden, of zijne ergernis bracht hem schier buiten zichzelven. Sinds hij op het toppunt van zijnen roem stond, reeds meer dan drie jaren, was hij gewoon op het tooneel de gevierde, de vergode kunstenaar, in de salons de bevoorrechte en vertroetelde lieveling te zijn. Niemand die het tegen hem durfde opnemen, die hem niet vleide en ontzag. En nu zou hij, de artist bij Gods genade, dien de grootsten der wereld toejuichten, zich moeten laten be spotten door zoo n schrijvertje, zoo n poeëtje, wiens naam eerst sedert drie dagen bekend geworden was en dit nog wel in tegenwoordigheid van eene dame, in wier oogen hij tot geenen prijs belachelijk schijnen mochtHij wist in het eerst niet wat te antwoorden. Toen gaf zijne ergernis hem eene grofheid in. »Mijne opmerking was voor mevrouw bestemd", sprak hij met een giftig glimlachje. >Maar zij doelde op mij 1" hernam Hugo. »Dat belieft u te veronderstellen. Ik sprak evenwel tot mevrouw, die wel zoo goed was mij aan te hooren iets wat u mijnheer Hallbijzonder onaangenaam schijnt te zijn." Hugo stond eensklaps op. »Ik moet u dringend verzoeken, mevrouw hier buiten het spel te laten zeide hij op gedempten toon maar met scherpen nadruk. »Maar heeren!" viel Leonie in ik begrijp niet »Pardon mevrouw 1" riep Vallini die Hugo's hou ding geheel verkeerd begreep en voor een afdeinzen aan zag »Ik kan onmogelijk toelatendat deze heer in uwe tegenwoordigheid »Wij kunnen dit gesprek op elke andere plaats en op elk ander uur voortzetten als n het goedvindt", wierp Hugo er tusschen. »Dat had ik u juist willen voorstellen", antwoordde Door het Stedelijk muziekkorps zullen den 24des avonds ten 7 ure in den Stadshoutde navolgende stukken worden uitgevoerd 1. »A)le Negen!" Kegelaars-feestmarsch v. G. K. G. v. Aaken 2. »Französisches Lustspiel-ouverture" v. Kéler Béla 3. a. »Musicireude Zigeuner", zigeuner wijzen v. Eich. Eileuberg b. »Ein Tiinzchen auf grüner Wiese v. Eich. Eilenberg 4. Fantaisie op motieven uit de opéra- comique »Madamo Favart" v. J. Offenbach5. »Les jours au soleil", concert-ouverture v. H. Kling 6. Jeunesse et gloire", fantaisie v. I. Meurice7. »Estudiantina", wals van spaansche nationale melodiën v. E. Waldteufel 8. »Was sich Borlin erziihlt", humoreske v. A. Kersten; 9. »Les amazones", pas redoublé v. G. Lobman. Men verzoekt ons te berichten, dat zondag, den 24 in de kerk der evang. Int Ik. gemeente zal op treden de heer ds. P. v. d. Veen, van Amsterdam. Van den 16 tot en met den 22 Juni zijn aan de bad- en zweminrichting genomen 256 baden, waar van 19 door dames, 199 door heeren, 32 door weezen en 6 door on vermogenden drukste dag 22 Juni met 108 baden. De hoogste temperatuur was in die week 68°Fahren- heit op 22 Junide laagste 60° op 17, 19, 21 en 22 Juni. Op de te Haarlem gehouden hondententoon- stelling vielen den honden van den heer J. m. Witte de volgende onderscheidingen ten deelBetsy", italiaansch windhondje, eerste prijs, gouden medalje, in de open klasse Vallini, trillend van woede. »Ik ben oogenblikkelijk tot uwe orders", verklaarde Hugo »En ik verbied het u riep Leonie. »Ubeiden!.... Het is ongehoordBedenken de heeren dan niet tot welke rol zij m ij bij deze zotte komedie veroordeelen Sta ik buitendien al nietdoor mijne ongedwongen vrien delijkheid jegens menschen die mij sympathiek zijn, aan de meest beleedigende verdenkingen bloot 'i Wilt u door een krakeeldat geen mensch begrijpen kan de deur wagenwijd voor een schandaal openzetten U verstaat mij hoop ik Ik verbied het u Vallini kwam dat verbod zeer gelegen. Toen hij be merkte witór Hugo heen wilde had hij heimelijk reeds een weinig berouw, zoo ver te zijn gegaan. »U heeft gelijk, waarde mevrouw", sprak hij terwijl hij eene houding vol mannelijko waardigheid aannam en zijne jas over de borst vastknoopte. Vergeef mij dat ik mij door mijn gevoel heb laten meesleepen U verlangt van mij een offer, dat mij voorwaar niet licht valt. Maar ik weet volkomen, wat ik aan mijnen plicht als gentleman verschuldigd ben en uit kieschheid tegenover u louter uit kieschheid tegenover Hij legde op dit »u" zijnen sterksten nadruk, en wierp Hugo eenen dreigenden blik toe, die echter eigenlijk meer voor Leonie bestemd was. >Och", viel Hugo in »indien het u werkelijk ernst is, dan zullen wij wel een middel kunnen vinden om onze aangelegenheid geheel buiten mevrouw om te vereffenen." »Ik verbied het u!" herhaalde Leonie; met bliksemende oogen en schrille stem. »Hebt ge mij dan niet verstaan Wilt ge mij niet verstaan Zij beefde van toorn.... »Met u heb ik afgedaan!" siste zij Hugo toe.... »Maar u, mijn waarde heer Valliniu toont meer oog te hebben voor de ondragelijke positie waarin een schandaal mij bren gen zou. Ik wend mij daarom tot u met een verzoek, met eene bede! Geef mij uw woord er op, dat gij u door dezen heer niet zult laten provoceeren noch hier, noch elders In geen goval en onder geen voorwendselIk zal u daar voor des te hooger achten en ik zal weten aan welke zijde de ware heldenmoed te vinden is. Geef mij uw woord." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1