éi u i m im i WÉ "5 r Kantongerecht te Alkmaar. FORMULIEREN SCHAAKPARTIJEN f f Ia 31 b: met ruimte voor 90 zetten. Correspondentie-Schaakpartij, rntm f g a; P' ki De minister van koloniën vestigt de aandacht van de officieren, die vóór 31 December 1898 den indischen militairen dienst op eervolle wijze hebben verlaten, zonder in het genot van pensioen te zijn gesteld, en mitsdien het deelgenootschap aan het weduwen- en weezenfonds der officieron van de landmacht in Nederlandsch-Indië verloren, op art. 5 van het kon. besluit van 26 Oct. 1893 (Staatsbl. no. 155) waarbij is aangegeven onder welke voorwaaiden zij tot 31 Dec. 1894 dat deelgenootschap kunnen herkrijgen voor de vrouwmet wie zij op het oogenblik van het eervol ontslag gehuwd waren, en voor de kinderen uit dat huwelijk. Te Goes is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer mr. J. G. de Witt Hamer lib., burgemeester met 327 stemmende heer J. Mulder Kz., anti-rev., be kwam 174 stemmen. De Nederll. Indische Spoorwegmaatschappij keert over 1893 8'/l0 pet. dividend uit. De dame die den 18 op het Plein te 's-&ra.ven- hage door de electrische tram werd overreden en wier been werd afgezet, is overleden. Den 20 werd te 's-Gravenhage een gepensioneerd officier, wiens vrouw voor-, herstel van gezondheid elders vertoefde, dood onder aan de trap met eene hoofdwonde gevonden. Een geldkistje lag in zijne nabijheid. Te Rotterdam zijn den 20 tot leden van den ge meenteraad gekozen de heeren L. P. de Lange met 999 van de 1165 geldige stemmen en A. K. E. van Rijckevorsel met 730 van de 1123 geldige stemmen. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland heeft tot eerelid benoemd den heer mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, oud minister, ter erkenning van al hetgeen hij in het belang van den landbouw heeft gedaan. Dr. Jan ten Brink is door de koninklijke vlaamscho Academie benoemd tot eerelid. Bij kon. besluit van den 18 is benoemd tot griffier der arr. rechtbank te Rotterdam de heer mr. H. P. van Kaathoven, thans griffier der rechtbank te Groningen. Amsterdam. Den 21 heeft de arr. rechtbank al hier uitspraak gedaan in zake een jongen, B. Louman, die over de kleine steentjes van het Paleis op den. Dam was geloopenen zich verzet had tegen het afduwen daarvan. Zij ontsloeg den beklaagde van alle rechtsvervolging op grond van de volgende overwegingen, ten aanzien van het te laste gelegde wettig en overtuigend bewezen feit, dat alleen moest worden uitgemaakt, of het feit strafbaar was gesteld bij eene op wettelijk voorschrift steunende bepaling dat de plaatselijke commandant van Amsterdam had Verklaard, dat door hem en zijne voorgangers sedert lan gen tijd steeds last was gegeven om te zorgen dat het publiek de bedoelde kleine steentjes niet betreedt en het desnoods met geweld daarvan te verwijderen, en dat aan die order streng de hand was gehouden dat echter die order op eigen gezag gegeven en dus op eigen gezag ook weder zou kunnen worden ingetrokken dat dus volgens de eigen verklaring van den plaatse- lijken commandant de order niet steunt op eenig voor schrift, laat staan op eenig wettelijk voorschrift. Burgemeester en wethouders hebben bekend gemaakt dat het met klinkers bestrate en met bandsteen omgeven terrein vóór het Paleis op den Dam in het laatst der vorige eeuw aan het openbaar verkeer is onttrokken en dat, toen het bedoelde gebouw voor Paleis in gebruik is afgestaan, daarmede ook dit terrein in gebruik is ge geven en het dus nog steeds aan het openbaar verkeer onttrokken blijft. Den 21 was in zake de valsche bankbiljetten de ge- tuige Louis Jordan wegens verblijf in het buitenland niet aanwezig. Na het verhoor van Geertje Zeilstra wed. Leugers, tapster, werd de uitspraak bepaald op den 28. Akersloot. Tot lid van den gemeenteraad is ge kozen de heer J. P. Groot, secretaris van het waterschap Starnmeer. Beemster. Donderdag, den 28, zal hier de jaar- lijksche vergadering gehouden worden van onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Hoorn, onder leiding van don arrondissements schoolopziener, den heer G. Roodenburch. Als sprekers zullen optreden de heeren P. B. J. Ferf, lid der Tweede Kamer, met art 26 al. 2 der wet op het L. O.; D. Le Clercq, hoofd der school te Avenhorn, met Het sterreschriftD. Dekker, hoofd der school te Beemster, met De kunst van voordragen H. Ammerdorffer, hoofd der school te Ursem, met Het onder wijs in de natuurlijke historie. Na afloop der vergade ring zal in het Heerenhuis te Beemster eeu gemeen schappelijke maaltijd gehouden worden. Haarlem. Den 21 is bij enkele inschrijving door het provinciaal bestuur aanbesteed het verbeteren van een gedeelte van twee der hoofden voorde Pettemerzee wering goraamd op f 3600. Laagste inschrijver de heer W. do Jong te Den Helder voor 3290. Helloo. De heer G. A. Kniphuisen, theol -cand., heeft aan de Rijks-Universiteit te Leiden met goed gevolg afgelegd het kerkelijk-voorbereidend examen. H< nsbroek. Aan de openbare school zijn benoemd tot onderwijzer de heer Zwarteveen, Firn3, en tot onder wijzeres, mej. E. van Eerde, Veenhuisen. Hoorn. Het gemeente-archief zal in orde gebracht worden door den heer C. J. Gonnot, Rijks-archivaris. Den 22 des nachts is een felle uitslaande brand ont staan bij een schilder op de Varkensmarkthet perceel is geheel uitgebrand. De minister van binnenl. zaken heeft voor het tijdvak van 1 Juli 1894 tot en met 30 Juni 1895 benoemd tot adsistent aan het Rijkslandbouwproefstation den heer F. W. J. Boekhout alhier. Helder. Den 22, des morgeus, zijn bij de schiet oefeningen der artillerie op de batterij Kaaphoofd een korporaal en twee miliciens levensgevaarlijk verminkt en een sergeant licht gewond door het Bpringen van gevulden granaat bij het aanzetten in een vuurmond Ursem. De gymnastiek-vereeniging »Orde en Vlug heid" is, bij gebrek aan belangstelling en medewerking, ontbonden. Langedijken. Schreven wij voor eenige weken, dat er te kort koolplanten zouden zijn, de tijd en de natuur hebben die uitspraak niet bevestigd, want er is op dit oogenblik overvloed de sterke regens hebben het ongedierte in de planten gedood, geen zonnewarmte heeft nieuw ongedierte in het leven geroepen. Deze week is het uitzetten der planten op de akkers zoo goed als eindigd. Wel zullen zoo nu en dan planten moeten wor-- den ingeboet", die verloren zijn gegaan, en worden er nog een aantal tusschen de bloemkool doorgezet, het algemeens plantenzetten, waarvoor de kinderen vacantie kregen, is gedaan. De groot» afvoer van wortelen is in vollen gang 's morgens om éé.n uur, uiterlijk twee uur, begeven de lanbouwers zich reeds naar de akkers om tijdig op dé Broekerveiling te .kunnen zijn. Een enkele bouwer levert reeds bloemkool. Etin enkele bouwer levert reeds bloemkool. Het zal echter nog wel een drie of viertal weken duren, eer de bloemkool handel van betee- kenis wordt. Seliugen. Den 24 hebben een of meer handige zakkenrollers zich meester gemaakt van een vijftal beurzen van kermisgangers. De politie is met het geval in kennis gesteld. Van de onderscheidene vermakelijkheden ep onze kermis staan de voorstellingen van het Rotterdamsch tooneelge- zelschap bovenaan. Willem van Zuijlen heeft stormender hand hier de harten veroverd en voorgoed zijn naam in Behagen gevestigd mejuffrouw Sasbach zal nog lang in gedachten en gesprekken een hoofdrol vervollen. Wat de uitvoeringen van het tooneelgezelschap van den heer W. Hart betreft, de naam van dezen direeteur blijft voor velen een aantrekkingskracht, die de beurzen opent en de schouwburgtent avond aan avond vult. Wie van scherp geteekendo en gekleurde hartstochtuitingen houdt, kan bij den heer Hart en zijn gezelschap terecht. Te zien en ook te hooren valt er veol in het Theater Nationaal van Princelli-Schwentke, waar onderscheidene speciali teiten op allerlei, gebied met benijdenswaardige vrijmoe digheid en zekerheid kunsten verrichten. De altijd stoomende, fluitende, lachende, gillende stoom- draaimolen van Vinken brengt ieder jaar vele hoofden op bol, vooral kinderhoofden als het dag, mannen- en vrouwenhoofden als het nacht en avond is. «Een slecht land, waar het niemand welgaat", zeiden de ouden en Vinken zegt het hun lachende na. De komiek van het eafó-chantant gezelschap van den heer De Vroomer doet als wijlen Solzer de menschen hartelijk lachen. Of Xaflair het zoo heel drnk heeft met het hippodiöme, valt wel te betwijfelen. Nu de rijkskeuringen zooveel hoofdbreken aan paardeneigenaars hebben gekost, durft haast niemand een paard besteigen of het moest een schimmel zijn en die zijn er niet bij Xaflair. De tent ziet er goed uit. Wat verdor onze kermis te zien geeft is als op alle ker missen turksche schoppen, koek-, wafels-, oliebollen-, speelgoed- en palingkramen, waarzeggende, slapende, dikke en schiettentdames, draaiorgels met en zonder begeleiding van de menschelijke stem, haidloopers, dwergen, apen en 't best 't lest lustige taveernen." Zuidscharwoude. Aangenomen bet beroep door den, beer G. W. Melchers, candidaat te Amsterdam. die het boek drukte op eeu wijze welke alle aandacht en bewondering verdient. Tot hiertoe werd het Braille óf slechts op ééne- zijde van het papier gedrakt, óf aan de twee zijden, maar zoo dat de regels van d'e voorzijde tusschen die van de* keerzijde geplaatst worden. Na langdurige proefnemingen, waarbij tallooze bezwaren moesten overwonnen wordenis genoemde firma er in geslaagd eene drnkmethode te vinden', waarbij de regels der vóór- en keerzijde van het papier in elkander vallen. Zoodoende wordt veel minder papier vereischthetgeen prij3 en omvang der boeken aanmerkelijk doet verminde ren. De drnk mag, zoowel op zichzelf als in vergelijking met hetgeen elders is geleverd, bijzonder duidelijk heeten en het papier heeft de anders kwalijk te vereenigen, maar hier onontbeerlijke eigenschappen van hardheid en taaiheid. Door dit alles is een resultaat verkragen, dat naar het oordeel van deskundigen alles in de schaduw stelt wat in het buitenland ten deze werd bereikt. Dit- evangelie is in heel linnen band voor t 3 te be komen voor on vermogenden tegen verminderden prijs of kosteloos. Bij elk exemplaar wordt een zeer doel matig» handleiding tot het aanleeren van het Brailleschrift gevoegd, gratis verstrekt door het Instit'uut tot onderwijs van blinden in de Vossinsstraat te Amsterdam. gen, of 1 O. of 1 P. Tesselschade. Het 22e jaarverslag der Alg. Nedeirl. Vrouwenvereni ging Tesselschade" is verschenen. Daaruit blijkt, dat bij de vereeniging eeu plan in wor ding is om gaandeweg eene »bibliotheek van werken betrekking hebbende op belangen en arbeid door en voor vrouwen", ten gebrnike van de leden tot stand te brengen. Een zestal dames beoefende de stenographic en type writing welke werkkring in den laatsten tijd meer op den voorgrond treedt. Het opzoeken en openstellen van nieuwe loopbanen, zegt het verslag, blijft steeds zeer ge- wenscht, daar de meest gebruikelijken, zooals gezelscbaps juffrouw, hulp in de huishouding, huishoudster enz., steeds zoo overvoerd zijn dat slechts een klein deel der zich aanbiedenden kan worden geplaatst. Aan werkelijk lekwame kinderjuffrouwen is daarentegen meestal meer behoefte dan aanbod niet ieder jong meisje toch hondt genoeg van kindereu of bezit de noodige ka rakter-eigenschappen om deze zooveel zorg en tact ver eischonde betrekking te begeeren of volkomen goed te vervullen, terwijl eene opleiding nergens voor haar ver krijgbaar is. Ook is in het algemeen de bezoldiging veel te laag, wanneer men beschaafde meisjes verlangt. Een salaris van 100 is bepaald onvoldoende voor iemand, die zoo veel moet kennen, kunnen en willen eene goede, in groote plaatsen zelfs reeds een middelmatige, dienstbode ontvangt tegenwoordig dat luon, en heeft meestal veel meer vrijen tijd 's avonds en geregelder uitgaansavonden en dagen dan de kinderjuffrouwwier nachtrust nog bovendien dikwijls gestoord wordt. Voor beginneuden die nog veel leereu moeten, kan men voor den eersten tijd desnoods nog met het genoemde salaris genoegen nemen maar kinderjuffrouwen, die on dervinding en bekwaamheden bezitten, moesten minstens 150 a '200 verdienen. Goede vertrouwbare hulp bij de kinderen is daarmede toch zeker niet te duur betaald. De dames moeten ook niet vergeten, dat de juffrouwen na haar vijftigste jaar zelden meer plaatsing vinden zij behoorden dan genoeg te hebben overgelegd voor haar ouden dag. Van de tegenwoordig vaak geboden salarissen kan dit echter niet. Vreest men, dat de juffrouw, vooral wanneer zij nog jong ishet meerdere tractement zal besteden aan toilet of onnutte uitgaven in plaats van te sparendan sluite men eene levensverzekering voor haar, en betale de premie desnoods zelf in de eerste jaren dan is dat gevaar afgewend. Den 1 April 1894 telde Tesselschade 28 afdeelingen en 15 correspondentschappen. Het aantal leden bedroeg op dien datum 4206 (111 meer dan het vorige jaar) De verschillende afdeelingen zonden rapport in van het voornaamste dat in eigen kring in het afgeloopen jaar voorviel. Men vindt daarin tal van belangrijke op merkingen. Kennismaking met het verslag kunnen wij dan ook zeer aanbevelen. Zitting van 22 Juni. A. G. Kz., C. B. Ja,, J. V. Ez., C. G. Pz., Egmond aan Zee strooperijieder f 0,50 boete of' 1 dag hecht. J. d© J. Cd., K. P. Wd., H. G. Az., Egmond aan Zee, als bovende le en 2a*-ieder 2 dagen gev., de 3e 7 da gen gov. L. B. Jz., Egmond aaa Zee, als boven en laten loepen van vee in de duinen „.2 m. f 0,50 boete of 2 m. 1 dag hecht. J. W., J. W., N. Bky J. H., J. W., G. S., J. S., Ber- loopen over eens anders grond ieder f 0,50 boete dag hecht. H., Purmerund vischwet-overtredieg f 0,50 boete dag hecht. B. Kz., L. B. Kz., Egmond aan Zee, ,J.' T., Aker sloot, jachtwet-overtreding ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. C. P. Jz., Egmondbinnen, als boven 2 maal gepleegd 2 maal f 3 boete of-': 2 maal 2 dagen haeht. J. P., Alkmaar, J. A., Egmondbinnan, W. van,der H., Zaidscharwoude^A. L., Heerhugowaard, dronkenschap, ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht. M. T. IJ., J. de Z., Alkmaar, als boven, 2 m. gepleegd, de 2e bij eerste herh., de le 2 m. f 1 boete of 2: m. 1 dag hecht., de 2e 2 m. f 3 boete of 2 m. 2 d hecht. D. S. J., Heiloiv dronkenschap bij 4» herb., 14 dagen hecht. W. W., Alkmaar, P. Z., Zuidscharwcade, burengerucht, Ieder f 3 boete of 2 dagen hecht. C. S., J. G. Pz., Ph. G. Pz., Egmond aan Zêo, als boven, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. C. N., Noordscharwoude straatschenderijfc li boete af 1 dag hecht. J. R., Akerslootdronkenschap, bij 2e herin,, 3 dagen hecht. J. H., D. W., J. O., Alkmaar, overtreding politie verordening de le en 2e f 0,50 boete en, do 3e f 1 boete of 1 dag hecht. G. D., Egmond aaa Zeeovertrading van. h»t regle ment op de wegen in Noordhollfwd f 1 boete of 1 dag hecht. A. H., Egmond aaa Zee v. Strafr,, 2 m. gepleegd, 2 hecht. J. K., Heerhugowaard f 3 boete of 3 dagen hecht. Bij de Uitgevers van dit blad zijn verkrijgbaar tot liet opteekenen van De vierde bladzijde bevat bovendien een diagram en flinke ruimte voor aanteekeningen. Per 25 st. f 0,62 «/i! 50 st. f 1,—; 100 st. f 1,75. overtreding art. m. f 1 boet» of 451 2 m Wetb. 1 dag overtreding spoorwegwet Het Evangelie ln Braille-schriit. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch Bijbelgenoot schap heeft titel en proefblad rondgezonden van eene merkwaardige uitgave waarover wij vroeger reeds het een en ander meedeelden. Het betreft de uitgave van het Evangelie van Jo hannes" in het zoog. Braille-schrift, het puntenschrift voor blinden. Het Nederlandsch Bijbelgenootschap nu heeft de ge legenheid geopend een Evangelie in blindenschrift in eigendom te verkrijgen het werd daartoe in staat ge steld door de firma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem TUSSCHEN «Excelsior", den Haag, (wit.) en «Heemskerk", Leiden, (zwart), Fransche partij. W///J//A WWA W/W// V///A//A Zwak mmt. 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Wit: D b3—dl. R e3f 2. Pe2-g3. K gl g?. K g'2 h3. T f 1f 2. P gS—f5. D dl—g4. K h3g3. D g4—h3. Zwart f 5—f 4. f4—13. f3: g2. Re6 :h3! P e4 R f 2 T f8 f2. D e7e6. h7h6. T f2-f4. P e8—g7.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 6