De ïjgmonden. verkoop bracht 35 centen op Reensdie zich noemde onbezoldigd deurwaarder bij de belastingen, bood voor ieder stuk telkens een cent. Den 24 bevond zich in het ruim der Nieuwe Kerk tijdens de godsdienstoefeningonder het gehoor van ds. Gezelschap, een man die aanvankelijk zeer bedaard aan een bankbewaarder een glas water vroegomdat hij zich zoo benauwd gevoelde. Na gedronken en zich weer eenigen tijd rustig gehouden te hebben maakte hij zijne kleeren los en trok hij ze uit. Toen de omstanders daar op tusschen beide wilden komen vloog hij plotseling op, haalde een klein knipmes te voorschijn dat hij opende en sprong over het doophekje recht op den preekstoel toe. Aldaar werd hij gegrepen en naar de kosterij over gebracht om later door de politie overgenomen te wor den. Hij is oud-bode van een zieken- en begrafenisfonds later rondbrenger van Recht voor Allen. Er is reden om aan zijne verstandelijke vermogens te twijfelen. Den 25 heeft prof. Quack voor een zeer talrijk gehoor in de Aula der Universiteit eene openbare les tot afscheid gegeven overHet begrip der gemeenschap. Assendelft. Tot onderwijzeres aan de school in de Kerkbuurt werd benoemd mej. M. Donker te Oostzaan en aan de Noorderschool mej. J. Donker te Utrecht. Broek op Lnngedijk. Mej. M. Stuip alhier heeft bedankt voor hare benoeming tot onderwijzeres te Ophemert en Zonnewijzen. Melder. De gemeenteraad heeft den 22 met 10 tegen 4 stemmen beslotenaan het bestuur der sociëteit de Marine-club, op zijn verzoek, voor een te stichten Clubs gebouw 1200 vierk. ellen grond van het Molenplein af te staan en met 9 tegen 6 stemmen den koopprijs bepaald op 12 per vierk. el. Als voorwaarden zijn aan den afstand nog de volgende bepalingen verbonden het ge bouw mag niet tevens logement zijn en moet vóór 1 Januari 1896 voltooid wezen. Het bestuur moet zich binnen drie maanden verklaren, of het den grond wenscht aan te nemen; anders zal het aanbod vervallen zijn. In die zelfde zitting werd nog besloten, aan het Rijk verhooging der subsidie ten behoeve van de Zeevaartschool aan te vragen met 2000. Haarlem. Bij de op den 22, 23 en 24 alhier ge houden hondententoonstelling, welke door 2461 betalende personen bezocht werd, zijn de eereprijzen als volgt toe gekend 1». die van 100, uitgeloofd door de gemeente HaaE- lem, voor de beste verzameling staande honden, aan den heer R. Chapman, Glenboig, Schotland 2°. die van 25 uitgeloofd door den heer E. van Hoboken van Oudelande te Scheveningen voor de beste inzending jachthonden, toebehoorende aan een nederlander, aan den heer L. Dobbelman te Rotterdam 3°. die van 25 uitgeloofd door den heer Hoboken voornoemd voor de beste inzending, niet-jachthonden toebehoorende aan een nederlander, aan genoemden heer Dobbelman 4°. die van 30, uitgeloofd door den heer mr. M. G. P. del Court van Krimpen te Haarlem, voor de beste inzending barzois, aan genoemden heer Dobbelman 5°. beker, uitgeloofd door den heer A. Woltman Elpers te Amsterdam, voor hot beste koppel terriers, toebehoo rende aan een nederlander, (fox-terriers en kennel-Man chester uitgesloten) aan den heer J. C. Veij te Nieuwer- Amstel 6°. een dubbel zilveren medaille uitgeloofd door den heer W. Boissevain te Hilversum, voor de beste inzen ding (minstens 3) griffons werd niet toegekend, evenmin als No. 7. Een zilveren medaille uitgeloofd door The Antwerp Pox-Terrier Club voor de beste inzending black and tan-terriers, werd toegekend aan Elpors Woltman voor Kennel-Manchester. Bij de op den 23 gehouden groote whippetsrennen werd de prijs, een zilveren medaille, gewonnen door Alice van baron van Taijll en de premie een bronzen medaille, door Jo van Evek Basgers. De inleggelden werden onder de twee winners verdeeld. Hgntondcn. De jaarlijkscke collecte voor den Ge- wapenden dienst in de Nederlanden heeft in de Egmonden f 16,20 opgebracht. Het blijktdat E g m o n d als badplaats meer en meer gezocht wordt. Het aantal verhuurde woningen wordt dat zal je verderf wezon 1 Vallini is wel is waar veel gemakkelijkerveel minder lastig, dan ik. Die neemt een liefdesavontuur niet zoo tragisch op Die zal zich stellig niet tot eene hartstochtelijke onvoorzichtigheid laten meeslepen 1 Neen neen Voor hem ben je niets anders dan eene nieuwe veer op zijne muts en zoodra hij genoeg van je heeftzal hij je laten zitten, zooals hij het er twintigvijftig honderd andere al heeft ge daan 1 En voor dien ploert jaag je m ij nu weg Het is goed het kon niet beter het is juist bijtijds. Want op dit oogenblik is het mij tot eene ouherroepe- lyke zekerheid geworden dat alle verkeer tusschen ons van nu af onmogelijk geworden is. Je behoeft mij dus niet eens meer weg te jagen Ik ga uit vrije beweging en met mijnen wil zal je mjj nooit meer terugzien. Wat er van mij worden zal ik weet het zelf nieten in elk geval zal het je luttel interesseoren. Maar wat er van zal worden indien ge u niet met eene zedeljjke krachts inspanning waartoe ik u niet meer in staat acht, losrukt en opheftwat er van ude minnares van Vallini worden zal dat kan ik wel zeggen t>Du fingst mit Einem Heimlich an Nu ge kent de rest Leonie had hijgend en trillend, met eenen grijnslach om den vertrokken mond toegeluisterd. Nu wilde zij ant woorden nog iets giftigs zeggen. Maar vóór zij hare lippen geopend had greep Hugo zijnon hoed en verliet de kamer zonder een woord tot afscheid, zonder haar zelfs nog eenen blik te gunnen. Terwijl Joan hem in zijne overjas hielp, fluisterde deze alles doorziende huisknecht hem toe: «Mijnheer, wat moet er toch met die bronzen groep die mevrouw voor u bestemd heeft?" »0", antwoordde Hugo »die vindt haren man wel." Hij was zeer verhit. De frissche luchtdie hem in den Thiergarten tegen woei deed hem goed. Hij zette zich naast eene Spreewalder min op eene bank, en bekeek glimlachend den dikken roodwangigen zuigeling die in hare armen sliep. De min was daarmede gevleid en draaide het kind zóó dat de vreemde heer het nog beter zien kon. Wordt vervolgd. steeds grooter, terwijl vele particulieren de gelegenheid hebben opengesteldom voor korter of langer tijd de vreemdelingen te huisvesten, die van deze stille badplaats willen gebruik maken. Ook het hotel «Zeezicht" biedt de gelegenheid daartoe ruimschoots aan, nu dat gebouw door het aanbrengen van een uitmuntende veranda en verdere verbeteringen daarvoor geschikt is gemaakt. Hccrhugouaard. Het stichten van een gebonw voor de materialen van het Witte Kruis is aangenomen door den heer D. Poland voor 340. Mede hadden in geschreven de heeren B. Kamp, f 575 O. Kuin, f 427 A. Groott 422 M. de Vriesf 400 en gebr. Klaver f 344,75. Hoorn. Den 23 viel de voerman Piet Schouten van Hoogkarspel bij het nemen van een draai, van zijn wagen, raakte tusschen zijn wagen en een berm bekneld, en bleef op de plaats dood. Pui-merend. Het gemeentebestuur heeft, in ver band met de gevallen van mond- en klauwzeerdezer dagen te Amsterdam en in Zuidholland voorgekomen besloten, op de weekmarkten geen hoornvee nit besmette streken toe te latenanders dan op vertoon van eene door den burgemeester der daarbij betrokken gemeente afgegeven verklaring, dat onder het beslag, waarvan het aangevoerde hoornvee afkomstig isgeen besmettelijke ziekte voorkomt. Behagen, Mejuffrouw D. Kooiman leerlinge van de openbare lagere school alhier is geslaagd voor het examen voor de Industrieschool te Amsterdam. In eene vergadering der zwemvereeniging, den 22 op verzoek van een viertal leden belegd, is besloten, voor- loopig geen uitvoering te geven aan het besluitom de badinrichting ook open te stellen voor dames maar eerst eens nauwkeurig te onderzoekenhoeveel de kosten van eene verandering kunnen bedragen. Vóór Juli zal de daartoe benoemde commissie rapport uitbrengen. Even buiten den kom der gemeente bij den meelmolen werd in den morgen van den 25 een kermisganger in zittende houding dood aan den weg gevonden. Naar mon meedeelt, was het een jonge man uit de gemeente Nieuwe Niedorp. Misbruik van drank schijnt de-oorzaak te zijn, Bij het afbreken van Vinckon's stoomdraaimolen word van een helper, J. Sta geheeten, van de linkerhand een stuk van een vinger afgesneden De heer Vincken heeft op zich genomen, geneeskundige hulp enz. voor den man, die niet in zijn dienst was, te zullen betalen. Zaandam. De ontvangsten van de Vereeniging Het Werkhuis over 1893 bedroegen 4966,93, de uitga ven 4456,69 het saldo van 510,24 zal bestemd wor den tot afschrijving op den post Vaste goederen. Op de begrooting voor 1895, welke in ontvangsteu en uitgaven sluit op 4530 is de post bijdragen van inge zetenen f 500 lager geraamd moeten worden wegens hot overlijden van eenige vormogendo ingezetenen. Voor voeding, vuur en licht betaalde de Vereeniging dit jaar f 0,275 per dag en per hootd. Texel. In de den 23 gehouden vergadering van den gemeenteraad werd een schrijven ter tafel gebracht van den heer F. J. Poutsmadistricts-schoolopziener te Haarlem waarin te kennen gegeven werd dat de open bare lagere school te Zuid-Eierland in zulk een slechten toestand verkeertdat zij door een nieuwe dient te worden vervangen en waariu tevens herinnerd wordt aan een vroeger door den raad genomen doch later weder ingetrokken besluit tot opheffing der school te Zuid-Eier land en verplaatsing van die te Midden-Eierland. Naar aanleiding van dit schrijven en met het oog op de om standigheid dat aan eerstgenoemde school thans geen personeel aanwezig iswerdnamens het dagelijksch bestuur aan den raad voorgesteld de school te Zuid- Eierland op te heffen en die te Midden-Eierland te ver plaatsen in de omgeving van de hofstede «Breda', aan den ouden postweg. Die verplaatsing zon gerechtvaardigd zijn in het belang van het onderwijs en met het oog op de geldelijke belangen der gemeente. De heer Dros wenschte te Zuid-Eierland een nieuw schoolgebouw te stichtenopheffing toch dier school zouwegens den verren afstand, die vele scholieren zouden moeten afleggen, om een inrichting van onderwijs te bezoeken, het school verzuim sterk in de hand werken. Bovendien was de bevolking van Zuid-Eierland tegen de opheffing gekant, terwijl thans de toestand van het onderwijs voldoende was De heer C. Pz. Keijser stemde in met het voorstel van het dagelijksch bestuur, doch zou eene andere plaats willen aangewezen zien voor de oprichting van een nieuw schoolgebouw. Nadat de heer Roeper zich tegen het voorstel had verklaard werd op voorstel van den heer C. Pz. Keijser de eindbeslissing tot eene volgende verga dering aangehouden. Aan den heer A. Langeveld, beambte ter secretarie werd op zijn verzoek wegens meerdere werkzaamheden eene toelage van f 100 toegekend. Door de Nederlandsche Heidenmaatschappij is het plan opgevatde zoogenaamde «Mok", een inham aan den zuidoostkant van het eiland waarvan voorheen een deel als haven dienst deedaf te dammen en droog te malen, om zoodoende eene vrij aanzienljjke uitgestrektheid vrucht baren grond te verkrijgen. Door de sterke aanslikking was «de Mok" na verloop van tijd zeer ondiep geworden. Krommenie. Den 21 werd door het gemeente bestuur voor 3 jaren in het openbaar verpacht de op brengst der tolgelden van do brug over do Nauernasche vaart tusschen Krommenie en Wormerveer, geheven wor dende voor rijtuigen en voetgangers. Pachter werd de heer M. C. de Bruijn te Overschie voor f 3790 per jaar, f 410 meer dau de vorige pachtsom. Te Steenwijkerwold is na afloop van een zilveren bruiloft ten huize van Wicherson een manslag gepleegd. De zoon zon enkele gasten wegbrengen en op zijne terug reis naar huis, werd hij door drie personen, die reeds den geheolen avond om het huis van Wicherson geloopen en baldadigheden gepleegd hadden, opgewacht. Zij vielen hom met messen aan waarna deze ter zelfverde diging zijn mes trok en een hunner, Dedden genaamd, zoodanig in de rechterlong trof, dat hij dood nederviel. De dader werd in hechtenis genomen. Door den gemeenteraad van Kginond aan Zee is op de subsidie-aanvrage van het bestuur van den Omnl- busdienst „de drie Hegmonden" in beginsel be sloten, zooveel mogelijk medetewerken tot instandhouding van dat onmisbaar vervoermiddel. De hoegrootheid der bijdrage zal bepaald worden als eerst bekend is hoeveel o.a. door de Provinciale Staten zal worden toegestaan. Uit het bovenstaande blijkt reeds duidelijk, dat de Raad van Egmond aan Zee overtuigd is van het nut en de onmisbaarheid dezer onderneming. Geen wonder, want het moet erkend worden, dat deze dienst in eene drin gende behoefte voorziet. Behalve den omnibus is er geen communicatiemiddel zoo goed geschikt om zoowel ingezetenen als vreemde lingen van en naar het spoorwegstation te Castricum of de stad Alkmaar te vervoerenzijnde een afstand van ruim 2 uren gaans. Is het verkeer dan zóó druk dat daarvoor een dage lij ksche omnibusdienst in stand moet worden gehouden Mij dunkt het antwoord daarop kan zeer afdoende zijn. Vooreerst wordt daarvan gebruik gemaakt door pl.m. 400 visscherlieden, die door achteruitgang der visscherij hier ter plaatse, genoodzaakt zijn elders dat bedrijf uit te oefenen, waarvoor zij ruimschoots in de gelegenheid zijn, hetzij te Scheveningen, Maassluis, Vlaardingen, Kat wijk of elders. Men kan veilig aannemen dat de reis van hier naar elders 5 a 7 malen per jaar door hen moei worden afgelegd. Vervolgens wordt er door verschillende andere perso nen, zoowel handelsreizigers als badgasten, neringdoenden als particulieren van dit vervoermiddel gebruik gemaakt, terwijl bovendien de verzending van visch langzamer hand toeneemt, zoodat dit vervoermiddel ook dezen han del in de hand werkt en derhalve concurrentie mogelijk wordt. Natuurlijk is de dienst hiervoor nog niet inge richt, doch wat niet is kan worden, als het blijkt dat daaraan werkelijk behoefte bestaat. Wanneer er dan zoo druk gebruik van deze onder neming wordt gemaakt, waarom is het dan nog noodig door het verleenen van subsidie's de instandhouding dezer exploitatie te verzekeren Zeer eenvoudig. Het traject loopt over een afstand van 2 uren gaans. Het vervoer moet geschieden met 1 a 2 paarden, er moet op alle treinen worden gecorrespon deerd, en afwisselend verkeer onderweg bestaat er niet. De vrachtprijzen zijn zoodanig gesteld dat het voor iedereen doenlijk is van den omnibus gebruik te maken. De vracht is dan ook slechts 30 cents, terwijl de bagage van den visscherman, wanneer hij ter haringvisscherij vertrekt en voor zich zelf van den omnibus gebruik maakt, voor slechts 10 cents wordt vervoerd, zoodat men gereedelijk zal moeten erkennen dat de opbrengst niet zeer gering moet zijnom de uitgaven van huur der paarden, onderhoud van wagens en verdere onvermijdelijke kosten te kunnen dekken. Tot heden overtreffen dan ook de uitgaven nog de ontvangsten, zoodat het te verwachten is dat het aan wezige kapitaal weldra tot zoodanig bedrag is ingekrom pen, dat ingevolge de statuten tot likwidatie zal moeten worden overgegaan. En wat dan Natuurlijk ontbinding der vennootschad en verdwijning van dit eenige middel van vervoer. Zou nu de provincie de verantwoording op zich durven nemenzulk eene onderneming den noodigen en vooral hier onmisbaren steun te onthouden Zou de provincie verlangen dat door aandeelhouders, waarvan een groot deel elders gevestigd is en die hunne aandeelen reeds gestort hebben, eenig en alleen om eene proefneming te doon of een omnibusdienst in de Egmon den levensvatbaarheid bezit en aan de Egmonden ten goede kan komen ten einde die plaats te redden van een wissen ondergangzou men werkelijk verlangen dat die ten tweeden male zich de noodige opofferingen zullen getroostenom opnieuw zoodanig kapitaal bijeen te bren gen dat deze ondernemingliefst op nog uitgebreider schaalkan worden voortgezet Zonder finantiöelen steun kan deze omnibusdienstalthans voor 't oogenblik on mogelijk blijven bestaan. Moet de dienst dan worden opgeheven? Dan eerst zal het gemis daarvan dubbel gevoeld worden, maar dan is het te laat en helpen jammerklachten niets meer. Maar zoover moet het niet komen. Al is Egmond aan Zee door achteruitgang der visscherij in verval geraakt en mist het een massa voordeelen waarop het vroeger rekenen kon, er moet gedaan worden wat men kan om die plaats uit zijn verval op te heffen. De Egmonders trachten op allerlei wijzen zich staande te houden en in hun levensonderhoud te voorzien, en daarvoor bestaat nog ruimschoots gelegenheid als de middelen van vervoer maar niet ontbreken. Dat hebben de Egmonders lang genoeg begrepen en ingezien. Jaren geleden heeft men zich groote opofferingen ge troost om te trachten door middel van stoom- of paar dentramwegen de Egmonden aan het spoorwegnet te verbinden, doch tot heden heeft het ontbreken aan den daarvoor noodigen steun uitgezonderd voor den thans bestaanden omnibusdienst, waarvoor menigeen zich ïu de bres heeft gesteld. Dat de onderneming nog geen betere resultaten heeft opgeleverd, komt eenig en alleen hierdoor, dat de dienst steeds is moeten worden uitgebreid wil hij beantwoorden aan het voorgestelde doeln.l. meermalen per dag de Egmonden te kunnen bezoeken of van daar te kunnen vertrekken. Voor 't oogenblik gaat dit met de noodige opofferingen gepaard, doch men houdt zich overtuigd dat in een be perkt aantal jaren een gunstig resultaat verkregen zal zijn. Welke zijn reeds nu de voordeelen van de thans be staande dienstregeling. Eerstens dat de Egmonders zich gemakkelijker en goed- kooper kunnen verplaatsen om elders hun beroep of be drijf uit te oefenen of wel zaken te doen en handel te drijvenvervolgens dat Egmond als badplaats meer en meer de aandacht trokt en do behoefte aan het open stellen van tijdelijke gelegenheid tot huisvesting zich meer openbaart dan vroeger, nu men weet dat men daar op min kostbare wijze aansluiting aan het spoorwegnet kan vinden. Wjj blijven hopen dat de Provinciale Staten niettegen staande het advies van Heeren Gedeputeerden eenige subsidie zullen verleenen. In de Egmonden circuleert thans een adres ter teeke- ning om de Provinciale Staten te bewegen voor dit geheel op zich zelf staand geval aan de Egmonden den noodigen steun te gevendie het zoozeer behoeft en vol komen waardig is.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2