HANGEND MOS. No. 78. Eerste Wad. Zes en IVegentigste «Jaargang. 1894. VRIJDAG 29 JUNI. Gemeenteraad van Alkmaar. Feuilleton. Vergadering Woensdag '27 Juni 1894, Roman uit het Berlijnsche leven. ILkilAARSCIIE COURANT Deze CouraDt wordt IM*sd»g-, Moederdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f o,oe. Telefoonnummer: 3. Prjjs der gewone Advertentlën: Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. des namiddags 183/4 uur. No. 6. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 12 leden. Atwezig met kennisgeving de heeren B. PreijerC. J. Canters mr. A. P. de Lange en mr. H. BoelmaDS ter Spill, terwijl door het overlijden van den heer H. J. Bruinvis eene vacature bestaat. 1. De Voorzitter opent de vergadering en zegt: Mjjne heeren Alvorens de werkzaamheden te beginnenvervul ik de treurige taak een woord van hulde te brengen aan de nagedachtenis van onzen zoo vroeg gestorven en hooggeachten wethouder, den heer H. J. Bruinvis. 31 Juli 1877 verkozen tot lid van don Gemeenteraad, nam de overledene 4 September d. a. v. zitting en werd 16 Januari 1889 tot wethouder benoemd. Gedurende al die jaren heeft de heer Bruinvis met den meesten ijver, eerlijkheid en trouw de belangen der gemeente bevorderd en zal zijn gemis niet alleen in dezen Raad maar vooral ook in de vergaderingen van Bur gemeester en Wethouders zeer worden gevoeld. Zoowel wegens zijn welwillend en vriendschappelijk karakter, als door de aangename wijze, waarop de over ledene alle voorkomende zaken behandelde, zal zijne na gedachtenis zeker door ons allen in eere worden gehouden. Ik stel voor, Burg. en Weth. uit te noodigen, de deel neming van den Raad aan de weduwe te betuigen en dank te zeggen voor de eer der kennisgeving van het overlijden. Met instemming aangenomen. 2. Daarna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. 3. Deelt de Voorzitter mede dat a. reeds in handen van de vaste commissie van financiën om bericht en raad gesteld is de rekening van den schuttersraad der dienstdoende schutterij over 1893; b. de minister van justitie aan burg. en weth. verzocht heeft, alvorens eenige beslissing te nemen omtrent de vraag in hoeverre het Rijk ook voor zijne rekening tot verbetering van den toestand van de waterkom of den vijver in den lioutwaarin het vuil- en hemelwater afkomstig uit de strafgevangenis wordt afgevoerd, zou kunnen medewerken, uitgewerkte plan nen tot afdoende verbetering van den toestand te over wegen en in te dienen. Beide mededeelingen worden voor kennisgeving aan genomen na eenige bespreking tusschen de hoeren Kraakman C. W. Bruinvis en den Voorzitter waarbij eerstgenoemde deed uitkomen dat het Rijk met deze kwestie volstrekt niet overvallen wordt, daar reeds van 1882 hierop gewezen is en dat het gemeentebestuur zich krachtig verzetten moet tegen het uitoefenen eener was- scherij in de Celgevangenis. Van Gedeputeerde Staten. 4. Brief ten geleide van het goedgekeurde raads- DOOR PAUL LINDAU. 42) o-o HOOFDSTUK XVI. Weg weg uit Borljjn In eene andere omgeving, waar niets hem meer de laatste dagen te binnen roepen zouHier, dit voelde hij maar al te duidelijk, hier zou do weerzinwekkende indrukdien de eenmaal zoo beminde vrouw bij de ontketening harer lage hartstochten en in hare razende woede op hem gemaakt had, niet zoo licht worden uitgewischt. En al mocht dit ook van liever lede geschieden, dan zou toch elke ontmoeting met haar of met Vallinidie zieh overal vertoonde en dien men voortdurend tegen het lijf liep, het stuitende tooneel weder in frissche kleuren doen opduiken. Daarom weg uit Berlijn Niets boeide hem meer aan de groote stad. Integen deel alles wat zij aantrekkelijks voor hem bezeten had, was hem bedorven en vergald. Onwillekeurig drukte hij zijne hand tegen zijnen borstzak. Hij was immers rijk O, dat hij dit een oogenblik had kunnen vergeten Dwaas die hij was, dat hij nog steeds zat te peinzen over Leonie nog steeds niets anders voor zich zag, dan in een door woede vertrokken gelaat die kleine, flikkerende oogen nog steeds niet anders hoorde dan die valsche, schorre, scherpe stem Hij was immers rijk! Waarom zou hij zich niet onverwijld opmaken en vertrekken Naar het Zuiden, waarnaar hij juist thans, bij het turen in den vurigen koperglans der ondergaande herfstzon, zoo innig verlangde besluit van 30 Mei 1.1. tot het tijdelijk opnemen op dienst 1894 van f 60000. 5. Ontvang-bericht der verordening op de regeling van het brandwezen vastgesteld 30 Mei 1.1. 6. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit: a. van 28 Maart, tot het in gebruik afstaan aan het Rijk van een lokaal in het stadshuis voor de vergaderingen van den Raad van Beroep voor de Vermogensbelasting voor f 50 per jaar b. van 30 Mei tot het in erfpacht uitgeven van een stuk gomeentegrond voor het stichten van een ontsmet tingsoven c. van 30 Mei tot het in gebrnik afstaan aan het Rijk van een lokaal in hot stadshuis voor de vergaderingen van de commissie van aanslag voor de bedrijfsbelasting voor f 50 per jaar. 7. Brief ten geleide van Irie goedgekeurde raads besluiten tot regeling van uitgaven op do gemeento-be- grooting dienst 1893 Omtrent een vierde besluit is inlichting gevraagd, welke door burg. en weth. gegeven is. Ns. 4 tot en met 7 voor kennisgeving aangenomen. 8. Brief van burg. en weth ton geleide van het op 26 Juni opgemaakte procesverb uil van opneming der kas en boeken van den gemeen te-oitvanger. 9. Jaarverslag van de plaatsel. commissie van toezicht op het lager onderwijs omtrent den toestand van dit onderwijs in 1893. Daarin wordt o.a. gelezen het volgende Minder gunstig is de toestand op de openbare bur gerschool. Dit is niet te wijten aan het onderwijzend personeel, noch aan het nieuw benoemd hoofd, den heer F. J. Aukes die op 1 Febrr ari als opvolger van den heer C. J. Reiziger Sr. in functie trad, na van af diens dood op 21 October 1892 als waarnemend hoofd te zijn opgetreden. De commissie aarzelt niet als haar gevoelen uit te spreken dat het personeel dier school waardeering ver dient voor den onverdroten arbeid, dien het verricht in weinig geschikte lokalen on overbevolkte klassen. In één lokaal zitten bijeen do eerste en de tweede klasse te zamen 86 leerlingen, van zeer jeugdigen leeftijd in eeu ander lokaal 90 leerlingen. Ook voldoet geen enkol lokaal aan de eischen der hygiëne. Jassenkamers ontbreken. Do overkleederen der kin deren hangen in de schoollokalen zelf. De inrichting der privaten is onvoldoendede ventilatie gebrekkig. Een overdekte speelplaats ontbreektzoodat gedurende den winter en het voor- en najaar geene vrije- en ordeoefe ningen kunnen worden gegeven. Wanneer men in aanmerking neemt, dat op de open bare burgerschool verreweg meer schoolgeld wordt ge heven dan op een der andero openbare jongensscholen en dat deze school verreweg do slechtste is wat hare inrichting betreftdan valt de noodzakelijkheid in het oogdat spoedig verbetering worde aangebracht. Dit klemt te meer omdat de onvoldoende toestand van de schoollokalen zeer ten nadeele werkt van het onderwijs. Het eenig middel tot verbetering ligt in de stichting eener tweede openbare burgerschool. Naar het Zuiden Hoe goed zou dat haar ook doen, der arme, zieke Martha, die onder den ruwen adem van den winter tel kens zooveel te lijden hadZij hadden zoo vaak over eene reis naar Italië als over eenen heerlijken, hoewel onvervulbaren droom der toekomst samen gesproken. En thans zou hij haar deze weldaad hebben kunnen doen deelachtig worden, zou hij haar hebben kunnen doen op- sterken, haar gezond, misschien voor een gansch leven gezond en gelukkig hebben kunnen maken, indien hij het ongelukkige meisje niet belogen en bedrogen had om Leonie's wille En naast het door woede vertrokken gelaat der gif- spuwende vrouw, dat onophoudelijk voor zijne oogen stond, verscheen thans ook in het zachtste licht het beeld van dat goede, edele meisje, met hare groote, vragende uit drukkingsvolle, wonderbaar schitterende oogen dat arme vreugdelooze kind, dat hij eenmaal gemeend had lief te hebben, en dat hij zoo diep gekrenkt, zoo rampzalig ge maakt had Zij verscheen hem, die stil klagende en stil dragende Marthanaast het aangezicht der demonisch wilde Leonie, als eene heilige, eene hemelsch verheerlijkte martelares. Hoe schoon ook leek zij hem aldus Terwijl het beeld van Leonie als uit een nachtelijk grauw te voor schijn dook, teekenden zich Martha's trekken als op eenen rozig glimmerenden goudgrond, en hare weelderige blonde haren omstraalden haar bleeke gezichtje, als eene aureool. De naklank der krijschende stem, die hem door merg en been gegaan wassiste hem nog in het oor. Martha echter zweeg. Zij had nooit veel gesproken. Zij was ook zonder een verwijtend woord van hem gescheiden. Doch in den blikwaardoor hij zich getroffen voeldelag eene stommevreeselijke aanklacht. Zóó kon hij haar niet verlaten Hij moest haar nog éénmaal zien hij moest haar om vergiffenis smeeken. En zoo zij hem al niet vergeven kon bet zou hem reeds eene verlichting wezen wanneer zij zich ten minste van de oprechtheid van zijn berouw, ook van de straf die hem voor zijne zonde zoo vreeselijk snel en hard getroffen had, wilde overtuigen. Haar nog éénmaal zien, Tweeërlei zou daardoor worden bereikt1°. eene ver mindering van het aantal leerlingen op de tegenwoordige openbare burgerschoolwaar klassen zijn van 50 en 5l leerlingen 2°. dientengevolge de mogelijkheid eener ver betering van de schoollokalen. Het komt der commissie voor, dat het schoolgeld der nieuw te bouwen openbare burgorschool aanmerkelijk hooger zou kunnen worden gesteld dan dat der tegen woordige. Zij acht de stichting eener tweede openbare burger school noodzakelijk en meent daarop reeds dadelijk bij haar jaarverslag to moeten wijzen. Voor kennisgeving aangenomen. 10. Verslag van het burgorlijk armbestuur omtrent den toestand van het armwezen over 1893. Voor kennisgeving aangenomen. 11. Brief van den heer P. Kool Jcz houdende mededeeling, dat hij aanueemt de benoeming tot plaats vervangend lid der commissie voor de bedrijfsbelasting. Voor kennisgeving aangenomen. 12. Adres van het Bestuur der Vereeniglng van Aederlandsche 1'utrnonN Btoiiz houdonde het ver zoek, dat van wege bet Gemeentebestuur nauwlettend de hand worde gehouden aan de uitoefening der bevoegdheid, welke de gemeentewet aan de gemeentebesturen toekent om perceelen, niet voldoende aan de allereerste en meest onmisbare vereischten van eene voldoendo behuizing, on bewoonbaar te verklaren. Het Bestuur is diep overtuigd, dat* een der voornaamste belemmeringen in de lotsver betering van den arbeidenden stand gelegen is in het bestaan dezer zoogenaamde woningen (krotten), welke slechts door de bevoegde autoriteit aan hunne tegen woordige bestemming kunnen worden onttrokken en durft zich overtuigd houdendat ook het Gemeentebestuur het zijne wenscht te doen, opdat de arbeiders met hunne gezinnen niet langer het slachtoffer worden van dien ver keerden toestand. Sommige gemeentebesturen geven reeds een loffelijk voorbeeldmaar het ware zoo wenschelijk dat dit voorbeeld overal werd gevolgd. De Voorzitter stelt vooraan het bestuur mede te deelen, dat sedert jaren in de gemeente Alkmaar over eenkomstig den wensch in het adres uiteengezet ge handeld en daarmede steeds voortgegaan wordt. De heer C. W. Bruinvis, die zich met dit voorstel in alle opzichten kan vereenigen, stelt voor, daarbij te voegen oen exemplaar van de algemeene politie-verordening. Met algemeene stemmen worden boide voorstellen aaugenomen. 13. Adres van het Bestuur der Vereenlglng lot ontwikkeling van «len landbouw In Hollands Noorderkwartierwaarbij de aandacht gevestigd wordt op de wintercursussen in landbouwkunde terwijl als praktische maatregel voorgesteld wordt, om de even- tuëele oprichting van zoodanigo cursussen te vergemakke lijken door bij nieuwe benoemingen van onderwijzers aan het bezit dier akte mede gewicht toe te kennen. In dat adres wordt medegedeeld, dat de steun, van Rijkswege aan een eventuëelen cursus te verleenen, hierop neerkomt,/ 1 per lesuur in de week. Wordt alzoo gedurende zes uren in slechts éénmaal nog en dan weerhield hem verder hier niots. Zijn goed stond gepaktbinnen een uur kon hij al de kleinigheden die hij nog te verrichten had afdoen en dezen zelfden avond nog kon hij de reis aanvaarden. Daar stond hij dan weder voor het oude huis in de Briiderstrasse. Het hart bonsde hem tegen de ribben. Schuw keek hij rond of niemand hem gadesloeg alsof hij op het punt stond eene misdaad te begaan. Doch geen mensch sloeg er acht op hem. De koetsier van een voor het huis post houdend rijtuig was op den bok ingedom meld. Angstig als een dief die op heeterdaad betrapt vreest te worden sloop hij de smalle, welbekende trap op. Voor de glazen deur met de witte gordijntjes bleef hij besluiteloos staan. Hij durfde niet kloppen Straks spitste hij het oor. Uit den hoekigen corridor der woning hoorde hij iets. Hij hield den adem in en luisterde. Het waren stemmen die op gedempten toon een gesprek voerden eene vrouwelijke en eene mannelijke. Hugo klopte nu eerst zachtdaarna iets luider aan de glazen deur. Deze werd voorzichtig geopend. »Hemel!" riep mevrouw Brener, die, toen zij Hugo zoo onverwacht vóór zich zag in het eerste oogenblik nog meer verschrikt was dan verbaasd.... »Wat wilt hier »Hoe maakt het Martha vroeg hij op gejaagden toon. »Stil 1" zeide zij mot den vinger op den mond. »Ik moet haar zien .Spreek zachter 1 ik bezweer het u 1" »Nog éénmaal moet ik haar zien voor de laatste maalIk verlaat heden Berlijn en niets zal haar meer aan mij herinneren zoo zij het verlaDgtMaar wat is er gebeurd voer hij in doodelijke ongerustheid voort, toen zijn blik op het ernstige gezicht van den ook hem wolbekenden dokter Lohausen viel»Is Martha's ziekte verergerd »Vóór alle dingen moet ik n verzoeken binnen te ko men", sprak de arts half fluisterend. »Om den deurpost heen kannen wij niet praten." Hij had de deur der voorkamer geopend, terwijl me.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1