N ederland. het fransche volk te erkennen, dat in weerwil van alle verschillen eenstemmig klopt in de plechtige oogenblikken van het leven der natie. Frankrijk heeft oogenblikken, dat het zichzelf vergeet, maar met het gezond verstand, dat het ontleent aan een christelijk bestaan van 14 eenwen, eerbiedigt het in bet hoofd van den Staat, onverschillig welke de regeeringsvorm zij, het verheven karakter van den vertegenwoordiger van het burgerlijk gezag. Daarna hield hij eene lofrede op Carnot. Te 3 nren bereikte de stoet het Panthéon. Een kanon schot dreunde, de roffel van den doodenmarsch weerklonk, waarna de treurmuziek van alle regimenten zich deed hooren. President Perier ontblootte het hoofd en riep: Leve de republiek Te 4 uren werd de baar van den lijkwagen genomen en werden de lijkreden uitgesproken. In die van Dupuy werd groote lof gebracht aan Car not, die steeds een overtuigd voorstander, een verlicht aanhanger van den vrede was wat dan ook de algemeene sympathie verklaartwelke hem thans wordt gebracht. Hij wees daarna op zijne liefdadigheidverdraagzaam heid en staatkundige houding. Hij hoopte verder dat het aan de samenwerking der mogendheden mocht geluk ken de anarchisten tot machteloosheid te doemen. De vice-president der Kamer, De Mahy, hield eene rede, waarin hij de aan Carnot opgedragen taak in herinnering bracht. Men kan gerust zeggen, zeide hij, dat nog nim mer het verlies van een staatsman grooter leedwezen wekte dan thans met Carnot het gfcval is, niet slechts in Frankrijk, maar onderkoningen, keizers en presidenten van republieken, en men moet dan ook werkelijk het verlies betreuren van een franschman, die zijn land zoo veel bewijzen van belangstelling heeft bezorgd. Hij gaf zijn afgrijzen te kennen over den moordenaar, die geluk kig geen franschman is. Verder herinnerde hij aan het fransch-russisch verbond. Carnot had de kracht van het vaderland versterkthij werkte mede tot de handhaving van den wereldvrede, maar maakte Frankrijk ook in staat om weerwraak te nemen bij een aanval van buiten. Hij verklaarde zich voor sociale hervormingen en voor krachtige onderdrukking van de misdadige aanslagen op de maatschappij. Ten slotte bracht hij in indrukwekkende bewoordingen hnlde aan Carnotwiens naam onsterfelijk zal blijven Challemel-Lacour brandmerkte den verfoeilijken aan slag verkondigde den lof van Carnot en betreurde het noodlot dat juist die mannen treftdie met de grootste toewijding voor hun land bezield zijn. De orde was voorbeeldig alleen vielen tengevolge van de buitengewone hitte en het gedrang tal van per sonen flauw, terwijl meerdere personen verwondingen bekwamen door het vallen uit boomeu enz. Een luitenant van den Grooten Staf werd door zonnesteek getroffen. ITAEIE. De regeering heeft aan de Kamers een buitengewoon krediet van 100.000 francs gevraagd, om italiaansche werklieden in staat te stellen, uit 1' rankrijk te verhuizen. De advocaat Lollini zal den anarchist Lega, den aan rander van minister Crispi verdedigen. Kamer. Den 1 diende de minister-president Crispi verschillende voorstellen in tot vervolging van hen die tot misdaad ophitsen en den moord verheerlijken. Op zijn verzoek werd in weerwil van den tegenstand der uiterste linkerzijdede behandeling dezer voorstellen dringend verklaard. Hij doelde mede dat Bandi, thaus dagbladschrijver, die den slag van Marsela medestreed in den morgen van den eersten door een anarchist met dolksteken doorboord was omdat hij een artikel tegen de anarchisten geschreven had. Tengevolge van zijne wonden was dit slachtoffer bezweken. VEKEEAIGDK STATEHT. Eene werkstaking is uitgebroken, welke grooten omvang aanneemt. Op 39 spoorwegen rondom Chicago staat het verkeer geheel stil. Bij Chicago deden de werkstakers een trein ont sporen. Deze werkstaking is ontstaan ten gevolge van een verschil van gevoelen tusschen den bond van spoor wegbeambten en de Vereeuiging van wisselwachters met de directeuron van 21 Chicago-spoorwegen. Tweede Kamer. Den 28 werd medegedeelddat tot leden der com' missie van voorbereiding voor de in werking treding van de faillissementswet waren benoemd de heeren TravaglinoHartogh Hintzen Lucassen en Drukker. Lomtok. De minister van koloniën wees in de eerste plaats op de door hem gedane mededeelingen betreflende Lombok, in de Eerste Kamer. Met de jongste engelsche mail ontving hij een brief van den gouverneur-generaal eenige nadere bijzonder heden bevattende. Die brief werd voorgelezen waaruit blijkt dat nu reeds 3 jaren op Lombok een oor log wordt gevoerd uitgelokt door de knevelarijen van het inlandsch bestuur met afwisselend geluk. Hoog tijd wordt het en een plicht van het Nederl. Gonverne- Leonie maakte een wrevelig gebaar. »Nu, zooals je wilt", hernam Welsheim, die reeds zijnen hoed had opgezet »Ik dacht maar zoo wij zijn met dat meisje toch samen geweest je weet wel, in de Reichshallen en daarom dacht ik zoo Maar, natuurlijk, als jij het anders inziet, dan heb ik er ook alweer vrede mee Tat arme jonge ding'. En die arme moeder I Nu, tot weerziens dan Ik verbabbel zoowaar hier al mijnen tijd 1" Leonie dronk langzaam hare chocolade uit en hervatte vervolgens weder de door de komst van haren man afge broken lectuur der ochtendbladen. Volmaakt zooals gewoonlijk. Om denzelfden tijd werd het eenvoudige omhulsel, dat Martha's stoffelijk overschot bevatte, in de groeve neerge laten. Slechts drie rouwdragenden stonden er bij het graf. Doch deze drie treurden van harte. Wordt vervolgd. ment acht de gouverneur-generaal het, dat van onze zijde handelend tegenover het inlandsch bestuur worde opge- getreden dat zich gedraagt alsof er geen contract met ons gouvernement bestaat en voortgaat met invoer van oorlogswapenen en munitie zonder eenig regard te slaan op de wenken en eischen onzerzijds. Tal van onrecht matige daden worden bedreven terwijl de meest belee- digende houding tegenover ons gouvernement wordt aan genomen. Zoo weigerde het bestuur van Lombok geruimen tijd een afgezant van onzen gouverneur-generaal, die een schrijven had te overhandigen waarin onze grieven wer den medegedeeld te ontvangen. Eindelijk in Maart j.l., verklaarde het Lomboksche bestuur zich tot ontvangst bereid, hoewel er ook toen niets van kwam. Eene der gelijke houding alleen zou reeds het eischen van satis factie onzerzijds rechtvaardigen. Maar er is meer. De knevelarijen tegenover de bevolking onder ons gezag zijn van dien aard dat gevaar dreigt, dat een deel der be volking, by langer dralengoheel wordt uitgemoord. Om dit schrijven te doen uitkomen leest hij een rap port voor van den controleur Liefting dat een treurig beeld geeft van de armoede der bevolking, eenig en alleen een gevolg van het wanbeheer van het inlandsch bestuur. Er is bijna geen dessa of gehucht der Sassaks waar nog eenige welvaart heerschtoveral zwakke uitgeteerde lichamen. En overal worden dezelfde oorzaken het wanbeheer en de knevelarijen genoemd voor deze ver arming. Met verlangen ziet dan ook deze bevolking onze tusschenkomst te gemoet. Wanneer men dergelijke rapporten krijgt, is het, meent de minister, voorzeker duidelijk, dat de gouverneur-ge neraal besloot tot handelend optreden. Hij deed echter, alvorens daartoe over te gaan, nog het voorstel aan den Raad van Indië om aan den Vorst van Lombok de vol gende eischen te stellen 1. Spijt te betuigen over de tot dusver aangenomen ongepaste houding tegenover het Nederl. Gouveruoment; 2. De plechtige verzekering te geven, dat het inlandsch bestuur voortaan de bevelen zal opvolgen van den gouv.- generaal, volgens het contract 3. Dat onze bemiddeling zal worden aanvaard om aan den toestand op Lombok een einde te maken. Voor de inwilliging dezer eischen werd een ultimatum van 3 dagen gesteld en toen geen antwoord werd ont vangen, werd tot de expeditie besloten. Het oogenblik voor die expeditie achten de gouverneur-generaal en zijne raadslieden thans gekomen, omdat anders de Sas- saksche bevolking moedeloos zou kunnen worden en zich niet meer krachtig aan onze zijde zou kunnen scharen. Of onze troepen krachtig genoeg zijn tot de expeditie, daarop durft hij do meest geruststellende verzekering te geven. De expeditie is zoo georganiseerd dat geen oogenblik twijfel behoeft te bes'aan, dat wij ouverrichter zake zullen moeten terugkeeren. En mochten wij aanvankelijk 9en echec lijden, dan zal dit voorzeker schitterend door onze dappere indische troepen worden hersteld on het slot zal zijn, dat de Vorst van Bali en Lombok weder aan ons gezag wordt onder worpen (Eenige bewoging in de Kamer). Algemeen wordt de noodzakelijkheid van deze expeditie door de indische autoriteiten erkend en de minister neemt dan ook de volle verantwoordelijkheid daarvoor op zich. De voorzitter zegt den minister dank voor deze mededeelingen. Bij 'kou. besluit van den 22 Juni is benoemd tot commandeur van de Orde van Oranje-Nassau de heer S. Bartstra secretaris-generaal bij het departement van financiën. Bij besluit van Ged. Staten van Gelderland van 26 Juni is verklaard, dat L. J. Tabbers ontslagen hoofd der openbare lagere school te Gentde bevoegdheid tot het geven van lager onderwijs heeft verloren Bij kon. besluit van den 27 Juni is de luitenant- generaal, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, F. M. B. ridder Alewijn, chef van den gene- ralen staf, op zijne aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op 3000 'sjaars en zulks met dankbetuiging voor de zeer goede diensten door hem gedurende zijne veeljarige militaire loopbaan aan den lande en het leger bewezen. In zijne plaats is benoemd de generaal-majoor A. Koolthans sous-chef van dien staf. Bij kon. besluit van den 27 Juni is benoemd tot lid der commissie voor de zaken der protestantscho kerken in Nederl. Oost- en West-Indië de heer K. A. Gonlag ev. luth. predikant te Beverwijk. De gemeenteraad van Utrecht heeft den 28 het bedrag van de heffing der plaatselijke directe belasting naar het inkomen over 1894 vastgesteld op 2.66 pet. tegen 2.56 pet. in 1893 en den gasprijs vastgesteld op 5 centen per kub. el voor particulieren en ct. voor de gemeente. Den 29 des avonds zijn twee jongelingen van 19 jaar bij het baden verdronken in de Appelscha'sche vaart. Van den 5 tot en met den 13 is de inschrijving opengesteld op het tweede gedeeltegroot f 2750(10, van de 31/, pets. geldleening der provincie Friesland, groot f 475000. De arr. rechtbank te Leeuwarden heeft een paarden koopman te Franeker, die den 21 Mei des morgens en des avond een hitdie niet wilde trekkenergerlijk mishandelde, wegens twee misdrijven van dierenmishan deling veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Ju de vorige week werd tusschen Dordrecht en Dubbeldam op den Platteweg slapende gevonden een duitsch onderwijzerdie door een paar boeren van Dub beldam die hem op dien weg vonden liggenmee naar huis werd genomen alwaar hij vertelde, te Amsterdam in handen van kwartjesvinders te zijn gevallendie hem aanvankelijk f 30 lieten winnen maar aan wie hij later f 80 verloor. Het gelddoor hem voor zijne vacantie- reis bestemd was geheel verdwenen en hij was genood zaakt, te voet huiswaarts te keeren. Hij bleet' bij een der boeren den nacht doorbrengen en deze stelde hem reisgeld ter hand tegen onderpand van zijn gouden hor loge en dito manchetknoopen. De Spoorweg-Maatschappij Leiden-Woerden keert over 1893 een dividend van ƒ8.50 uit. Te Breda heerscht roodvonk epidemisch. Tegen den rondventer van het blad Recht voor Allen A. Cornelisse, is proces-verbaal opgemaakt wegens beleediging van den overleden president Carnotdoor geroepen te hebben bij het rondventen Lees den welge slaagden moord op den grootsten ploert van Frankrijk namelijk president CarnotEmile HenryVaillant en Ravachol zijn gewroken Gedurende Mei is bij de Rijkspostspaarbank inge legd f 1,895,665,67 en terugbetaald j 1,399,632,79, zoodat het tegoed op 31 Mei bedroeg f 34,172,227,47. In den loop dier maand zijn 6186 nieuwe spaarbankboekjes af gegeven en 2233 geheel afbetaaldzoodat er aan het einde dier maand nog 421,704 in omloop waren. Te Schiedam is de stal van den veehouder B. v d. Velden met 57 runderen besmet verklaard wegens mond en klauwzeeracht stuks werden in beslag genomen wegens niet tijdige aangifte Tegen den eigenaar is eene vervolging ingesteld. De ontvangsten van de Stoomvaart-maatschappij Zeeland over 1893 bedroegen f 1.333.610 tegen 1.427.425 over 1892. Het aantal reizen bedroeg 732. Het reizi- gersvorvoer bracht 121000 minder, het goederenvervoer J 24000 meer op. Het nadeelig slot over 1893 bedraagt 206,189,895 tegen J 258,530,89 over 1892. De surnumerairs der registratie en domeinen heb ben den minister van financiën verzocht te bevorderen, dat hun eene vaste bezoldiging worde toegekend o. a. wijzen zij er op, dat de surnumerairs der directe belas tingen reeds eene vaste bezoldiging genieten. Burg. en weth. van Groningen hebben aan den ge meenteraad voorgesteld in beginsel te besluiten tot het oprichten van een abattoirwaarvan de stichtingskosten op f 272,660 en die der exploitatie op 38220 per jaar geraamd zijn. Den 1 is het plaatselijk telefoonnet te Nijmegen aangesloten aan het inter-communale telefoonverkeer. Den 1, des morgens ongeveer half acht, zag de wachter van een wachtpost 42 tusschen Bokstel en Eind hoven de personentrein RotterdamVeuloo aankomen, ter wijl een zijner kinderen op de rails liep. Hij redde zijn kind, doch werd zelf door den trein omver geworpen, met het gevolg, dat hij overleden was. De minister van justitie heeft den 2 de gevange nisgebouwen te Rotterdam en Utrecht bezocht. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft op verzoek 500 toegestaan voor de in het midden dezer maand te houden spoorwegfeesten. Het diploma A voor de zuivere toepassing van het correspondentie-schrift en vertrouwdheid met het systeem Stolze-Wéry werd verstrekt aan de heeren C. P. Backerswinkelbediende's-Gravenhage A. Hol lander vervenerEind van 't Steenwijker DiepH. Jansen, kantoorbediende, Amsterdam; W. M. de Meel, kantoorbediendeRotterdam M. van der Starre z. b., Rotterdam; T. Trompet, onderwijzer, Zalk J. B. Veg- ter z. b., Aduard het diploma B tot het geven van onderwijs in de stenographic volgens het stelsel »Stolze- Wéry" aan de heeren P. K. G. de Bontle luitenant infanterie N. O.-I. leger, Zutphen; H. van Heerikhuizen, z. b., WinkelA. L. Klerk de Reus le luitenant infan terie 's-Gravenhage; D. R. Kuipers, handelsagent, Rot terdam; W. J. Steinbuchle luitenant infanterie, 's-Gra venhage en K. Wipkink onderwijzer Rijp. Over de proefschriften van 2 candidaten voor diploma A en 1 voor diploma B moest afwijzend worden beschikt. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 75 jaren overleden de heer mr. J. P. J. A. van Zuijlen van Nije- veltlaatst lid van den Raad van State, in 1866 minister van buitenlandsche zakentijdens de Luxemburgsche kwestie en meermalen lid van de Tweede Kamer. Amsterdam. Met den aanvang van deu nieuwen cursus van October zalmet toestemming van burg. en weth aan de Universiteit alhier een leerstoel toegevoegd worden, waaruit de wijsbegeerte van Thomas van Aquino zal worden onderwezen. De kosten daarvan zullen door de katholieken zeiven gedragen worden. Zoowel de cu ratoren als de academische senaat hebben de oprichting hiervan met ingenomenheid begroet. Als hoogleeraar door de kerk te benoemen, wordt genoemd pater H. van Schijndelbehoorende tot het genootschap der jezuïeten, thans kapelaan van de Krijtberg alhier, en directeur van het katholieke genootschap Geloof en wetenschap. Den is een löjarige jongen bij het baden in het IJ verdronken. Den 2 is een door tal van overheidspersonen bijge woonde plechtige lijkdienst in de Petrus en Pauluskerk al hier gehouden ter eore van de nagedachtenis van president Carnot. De Amsterdamsche Omnibusmaatschappij heeft in het 2e kwartaal vervoerd 4.896.523 reizigers tegen 5.084.347 in gelijk tijdvak van 1893, en in het eerste halfjaar 1894 9.121.717 tegen 9.307.183 in dat tijdvak van 1893. Hoorn. Den 1 is de door muziek en zang opge luisterde meeting van den sociaal-democratischen bond afdeeling Hoorn, kalm afgeloopen. Nadat do op de bil jetten aangekondigde sprekers en spreekster van der Zwaag, Luitjes, Domela Nieuwenhuis en Geertje Kleefstra) het woord gevoerd hadden, ging de vergadoring op ver zoek van den Voorzitter, den heer Reek, kalm uiteen. Hij verzocht zich ordelijk te gedragen en op straat niet te zingen, noch socialistische blaadjes te venten. Helder. De artillerist S. vanNugteren, alhier in garnizoenwiens handen door het springen van een gra naat verbrijzeld en dientengevolge afgezet werden zal weldra met twee kunsthanden naar zijne ouders te Rockanje wederkeeren. monnikendam. De gemeenteraad heeft den 29 den heer A. Hoefman hoofd der school n°. 2 op zijn verzoek eervolwegens gevordorden leeftijd met 1 Oc tober a. s. eervol ontslag verleendonder dankbetuiging wegens bewezen diensten. Velsen. Mej. A. M. Kouwer alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de bijzondere school der doopsge zinden in de Ripperdastraat te Haarlem. Te Westzaan is een tweejarig kind te water ge raakt en verdronken. Broek In Waterland. Bij den wedstrijd van den Provincialen Noordhollandschen Bond van Har monie- en Fanfarecorpsen op den 1 werden de volgende prijzen behaald bectie A (harmonie)le pr., verguld-zilveren medalje door Excelsior'', Wormerveer, 2e pr., zilveren medalje, door »de Adelaar", Weesp, 3e pr., bronzen medalje, door »Tron moet bljjcken", Amsterdam. Sectie A (fanfare). Afdeeling I le pr., verguld-zilveren medalje, door «Stedelijk Muziekkorps", Purmerend2e

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2