HANGEND MOS. No. 82. Tweede blad. Zes en Negentigste Jaargang. 181)4. Z ONDAO 8 J IJ L I. Amsterdamsche Brieven. Feuilleton. Roman uit het Berlijnsche leven. AUkMAARSUHE COURANT Deze Courant wordt lllnsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 5 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,ÖB. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel 0,1 5. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnumaicr BEVOLMme. De volgende personen worden verzochtzich ten spoe digste ter gemeente-secretarie aan te melden Anna Dirkmaatlaatste woonplaats WinkelAaltje Groothuizen, 1. w.HaringcarspelAntje Meereboer 1. w. Anna Paulowua Alida Maria Messelaar 1. w. Woerden Petrus Mulder, 1. w, Purmerend; Montanus Oosterchrist, 1. w. Sneek; Barend Dirk Peereboom1. w. Texel; Peter Jorden Peters, 1. w. Lienden; Antje Prins, 1. w. Egmond aan Zee Johannes Frederik Roodenburg1. w. Leiden Jan Schenk 1. w. Schagen Cornelia Stam, 1. w. Schoorl; Agnes Tervoort1. w. Heiloo. XY. Wij zijn geen medici en toch verstouten wij ons ditmaal de aandacht onzer lezers voor een medisch onderwerp te vragen. Verstouten zeggen wij, en dat woord is volkomen juist. Want niemand neemt 't een leek meer kwalijk wanneer hij zich op zijn terrein begeeft dan juist de volgelingen van Hippocrates. Vooral doctoren van den ouden stempel is 't een gruwel, wanneer gewone meu- schen den moed hebben gehadzich eenigszins op de hoogte te stellen van hetgeen hun of hunnen bekenden scheelt iu hun oog is dat een wijsheid, die zelfs den meest ontwikkeldewanneer hij niet in de medicijnen heeft gestudeerd heilig behoorde te blijven. Zoo groot is dikwijls die Geheimthuerei, dat men er den indruk van krijgtals ware zij het middel om zich te handhaven. Populaire geneeskundige werken worden dan ook door vele doctoren per se veroordeeld als niet vertrouwbaar en leidende tot ongewenschte resultaten. Over den inhoud daarvan met hen te spreken staat gelijk met hun goed humeur te verdrijven. Vandaar, dat er moeders zijn, die voor geen geld van de wereld haar dokter zouden willen bekennendat zij voor de opvoeding hunner kleinen ijverig in Allebé's handboek studeeren en vaders, die hun medicus niet gaarne zouden zeggen dat zij de .Gezondheidsbibliotheek" compleet iu hun boekenkast hebben staan. Natuurlijk er zijn ook artsen met ruimeren blik. Onder de jongere vooral vindt men erdie er geen bezwaar in zien ook voor hunne patiënten eens enkele bladen van dat geheimzinnige boek der wijsheid te ont rollen en aan de voorschriften eenige motiveering toe te voegen. Het gevolg van hun methode isdat de patiënten veel stipter nakomen hetgeen hun bevolen is omdat zij als het ware door den docter geleerd hebben, dat zij zeil kunnen medewerken tot herstel. Zij zijn niet langer machinesdoch door de rede beheerschte werktuigen in de hand des geneesheers. Ware die methode wat meer algemeen dan zouden de doctoren ook niet zoo te klagen hebben over allerlei dwaasheden hunner patiëntendie nu door onkunde DOOR PAUL LINDAU. 46) o—o— Ik zeide immergroen. Ten onrechte evenwelDe fiere, heerlijke boomen verdienden dezen naam niet meer, want van het malsche groen der eikenbladeren was even weinig te bespeuren als van het donkerezwaarmoedige groen der cypressen. Al deze woudreuzen waren iu lange, diep nederdalendegrijze sluiers gehulden in deze phantastisch schoone omkleeding maakte het gansche woud den indruk van eenen grootschen rouwstoet achter de lijkbaar der verwoeste natuur. Het was alsof hier de door het vuur verschoond gebleven boomen hunne door de brutaliteit der menschen geschonden en vermoorde broeders betreurden. Aan alle takken had het hangende mosTiUandsia usneoid.eshier southern moss" geheeten de vooral in het zuiden der Vereenigde Staten en in Mexico inheem- sche slingerplant zich in zware vlechten vastgehecht, en had mettertijd door niemand in zijn woekeren ge stoord zulk eene volheid en dichtheid gekregendat onder zijne grauwe sluiers, die zich vereenigden en aan elkander vastgegroeid warenhet leven der van lucht en licht beroofde stammen langzaam weggekwijnd en ten slotte verstikt geworden was. Zoo waren het dus dooden, die hier over de dooden rouw droegen. Mair wolk een heerlijkeaangrijpende aanblik Deze trotsche, reusachtige stammen, deze knoestige armen en takken alleu grijs gesluierd, als gehuld in het gewaad der Schikgodinnen En nu stak er eene windvlaag open de golvende mantels zetten zich onhoorbaar in eene langzaam schom- bedreven worden. Als ieder geneesheer zijn zieken toe sprak in denzelfden geest b. v. als prof. van der Mey de vergaderden op de 41e algemeeno bijeenkomst van de Nederlandsche Maatschappij voor Geneeskundein de afgeloopen week in Artis gehoudendan zouden de doctoren ten slotte zelf de beste resultaten van hunne medische zorgen zien. Prof. van der Mey hield in deze vergadering eeu zeer bevattelijke rede over hot kraambed in het bijzonder over de verloskundige antiseptiek. In schrille tegenstelling plaatste hij tegenover elkaar de groote reinheiddie daarbij dringend noodig isen de groote onreinheid welke men in werkelijkheid maar al te dikwijls vindt. Treffende staaltjes deelde hij nit zijne ervaring mede waaruit bleek hoe weinig de meesten nog doordrongen zijn van de waarheiddat men een kraamvrouw aan het grootste gevaar bloot stelt, wanneer niet alle maat regelen ter voorkoming van infectie worden genomon. Het niet genoog behartigen van die waarheid be schouwde de hoogieeraar als één der redenen waarom in de privaatpraktijk de sterfte iu het kraambed is toe genomen. De voornaamste oorzaak daarvan zocht hg evenwel iu den steeds toenemeudon operatiolust bij do verloskundigendiein het volle vertrouwen op de almacht der antiseptic, herhaaldelijk overgaan tot kunst matige voltooiing der baringzonder dat daarvoor vol doende aanleiding is. Wij hopen, dat de rede van prof. van der Mey eerlang in druk zal verschijnen en gretig gekocht zal worden in die kringen waar men bij het opvolgen der door hem gegeven wenken belang heeft. Wie zijne argumenten leestzal wel zorgendat iu de kraamkamer zooveel mogelijk alle onreinheid vermeden wordt en hij zal dingen nalatenwaarin hij anders door zijn algeheele onkunde geen bezwaar zou hebben gezien. 't Is echter niet alleen om do rede van den amster- damschen hoogleeraar dat wij de aandacht onzer lezers hebben gevestigd op de vergadering der Maatschappij voor Geneeskunde. Daar is nog een andere zaak ter sprake gekomen die aller ovo-weging ten zeerste ver dient. Met. groote meerderheid is namelijk door deze mannen van gezag als hunne overtuiging uitgesproken »dat de beoefening der sport in ons vaderland hoe belangrijk gezonde lichaamsbeweging ook voor de volks ontwikkeling moge zijn, zich vooral in de laatste jaren be weegt in eene richting in strijd met de eischen der gezond heidsleer en dat met name het houden van wedstrijden, zooals dit tegenwoordig dikwijls geschiedt, op hygiënische gronden ten zeerste moet worden afgekeurd." Er behoort inderdaad eenige moed toe om in onze dagen waarin iederdie iets omtrent het overdrijven van sport in het midden durft brengen voor Jan Salie wordt uitgescholdenzulk eene forsch gestelde overtuiging uit te spreken. Dat niettemin een lichaam als deze Maatschappij zulks ondernomen heeftis wel een bewijs, dat velen diep doordrongen waren van hot besefdat een woord van protest en waarschuwing niet langer mocht uitblijven. De breedo rij van sportbladen zal natuurlijk de beteekeuis der aangenomen motie wel melende bewegingzoodat de illusie alsof het gansche woud in plechtigen optocht begon voort te schrijdenop het eerste gezicht volkomen was. En boven de grauw omhulde kruinen der boomen zweefde onder het onme telijk azuurnog steeds daar hoog omhoog op roerloos uitgestrekte vleugelen zich wiegend do beheerscher der lucht, de groote koningsgier. Ik voelde mij door de geheel éénige schoonheid dezer eenzaamheid in het oerwoud zóózeer getroffendat ik eone wijle bleef staan en sprakeloos in het rond blikte. Tijdens mijne vermoeiende wandeling had ik tot rondzien en waarnemen luttel gelegenheid gehad. Thans eerst nu ik eene opene ruimte voor mij had kon ik de volle pracht dezer merkwaardige natuur in mij opnemen. Eindelijk echter wendde ik den blik naar mijnen land genoot, die mij zijnerzijds zonder van zijn zitplaats op te staan en zonder de pijp uit den mond te nemen, schijn baar kalm en zonder belangstelling, althans zonder eenen zweem van verwondering, in oogenschouw nam. Ik trad naar hem toe. «Heb ik het genoegen in u eenen Dnitscber te ont moeten vroeg ik in onze moedertaal. »Ja", antwoordde hij. »Ik had van u gehoord, en »Ga zitten", hernam hij, terwijl hij mij de hand reikte en een weinig op zijde schoof, zoodat ik op de bank naast hem plaats nemen kon. Ik monsterde nu op mijne beurt den man eens wat nauwkeuriger. Hij scheen reeds oud te zijn op het oog dichter bij de zeventig dan bij de zestig. Maar toch kon men zich zeer goed voorstellen dat hij in zijnen jongen tijd menig vrouwenhart moest hebben veroverd. Ook nu nog was hij een schoon man jamisschien zelfs schooner dan in de jaren zijner jeugd. Alleen stond er in zijne ver weerde diep gerimpelde trekken te lezen, dat het leven voorwaar niet als een zefir over zijn hoofd was heenge- streken. Van zijnen schedeldoor den in don nek ge schoven vilten hoed slechts half bedektwas het haar zoo goed als geheel verdwenen. Des te weelderiger trachteu te verkleinen maar de daad der Maatschappij voor Geneeskunde zal velen tot zichzelf noen inkeeren en althans vele ouders tot het onderzoek leiden of ook hunne kinderen door overdrijving der sport het goede doel niet voorbijstreven. Wij voor ons hebben herhaaldelijk met onze lezers bepraatop welke wijzen bij sommigen de beoefening eener zoo nuttige lichaamsontwikkeling is ontaard. Wie de sport beschouwen als een ontspanning heeft veel kans tegenwoordig bij de echte liefhebbers uitgelachen te worden men vraagt inspanning en wel van de aller beste krachten om n°. 1 to zijn. Om een overwinning te behalen wordt alles op touw gezet en or wordt niet naar gevraagd wat dikwijls bij die sterkste spanning van den boog verloren gaat. Werd nog niet Zondag j.l. in de hoofdstad van Ne derland eone nationale wedloop naar Weesp gehouden in eene hitto die aan de tropen deed donken En wie heeft niet aan de motie der Maatschappij van Geneeskunde gedachttoen een dor deelnemers te Diemen in elkaar zaktezoodat zijn overbrenging naar het gasthuis te Amsterdam noodzakelijk was UW V 5». Ijitgcrhuls. De onder-minister van buitenl. zaken verklaarde den 5 wel te weten, dat men in de Austra lische koloniën overtuigd is van het ontoereikende der gevraagde schadeloosstelling in zake de Costa Rica Packet. Het antwoord der nederlandsche regeering op de laatste depêche van Engeland maakte nog eeu punt van onder zoek uit. Hij kon dus voorloopig hieromtrent geene verdero mededeelingen doen. De regeering had een vertoog omtrent Korea gezonden aan de regeeringen van China en Japan. In het belang van den vrede zonden alle pogingen gedaan worden om tot oen vriendschappelijke overeenstemming te geraken. Bij de behandeling der begrooting van oorlog werd namens de regeering verklaard, dat de invoering van den achtuurs-werkdag in de Rijks-werkplaatsen een uit komst heeft die de vorwachting overtreft. De maatregel blijkt een besparing van tijd te zijn en de werklieden maken een hooger loon. FKMKU1JK. Te Parijs is in den ouderdom vau 92 jaren overleden de moeder van wijlen generaal Bou- langer. Te Parjjs zijn 114 soldaten naar het hospitaal gebracht moeten worden na het gebruik van vleesch uit blikjes. Een hunner overleed zelfs kort daarop en twintig hunner verkoeren in een bedenkelijken staat. Kamer. Den 5 ls tot voorzitter gekozen de oud minister Burdeau inet 259 3temmen. De candidaat der radicalen, Brisson, bekwam 137 stemmen. De socialistische afgevaardigde Vaillant stelde eene motie voor, waarin de stronge politie-maatregeleu tegen de betoogingen in do afgeloopen week in verband met den moord van Carnot werden afgekeurd. Na eene krachtige bestrijding door den minister-president Dupuy word de was de wasdom gebleven van zijn witgrijzen baard die hem tot over de borst reikte. Het profiel was edel ge sneden de groote oogen blikten ernstig en kalm. De man droeg noch jas noch vest. Onder den kraag van het blauwe wollen hemd zat eene das achteloos vastge knoopt. De stofgrijze broek van eene geripte fluweel achtige stofhet zoogonaamde corduroyverdween in de schaften der hooge zware laarzen. Uit den rechter heupzak gluurde de met metaal beslagen kolf van eene revolver te voorschijn. «Ge hebt n niet juist het leelijkste plekje op Gods aardbodem tot verblijf gekozen zoo bogon ik het ge sprek. »Het is hier werkelijk prachtig!" »Niet waar Het is zeer schoon ja Mij zou het alleen op den duur oen beetje te eenzaam worden »Zoo zoo? Ja ja Eenzaam is het. Dat kan ik niet tegenspreken." Gij woont hier al lang heeft men mij gezegd »Ja ja! Al zeer lang." »Maar gij gaat toch zeker wel dikwijls op reis, om in deze of gene stad eens wat te vertoeven »Op reis O neen Zoo af en toe ga ik eens naar Jacksonville éénmaal 's jaars meestal. Maar daar blijf ik dan toch ook maar een paar dagentot ik mijne zaken afgedaan heb. Langer nooit." »En keert gij dan terstond weder hier terug?" «Geregeld." «Maar.... wat voert gij hier dan toch den gansehen dag nitals ik vragen mag Houdt mij mijne nieuws gierigheid ten goede! U is werkelijk de eerste kluizenaar, dien ik ooit in mijn leven heb ontmoet." «Wat ik uitvoer? Wel, ik denk zoo over het een en ander na. Ik heb heel wat te overpeinzen." «En ge ziet nooit eenen menscb «Bijna nooit. Hier is niemand. Met dien onnoozelen Bennet van het station die u vermoodelijk den weg hierheen gewezen heeftvalt geen verstandig woord te wisselen. Ik heb ook aan menschen geene behoefte. Ik heb genoeg menschen gezien." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 5