HANGEND MOS. No. 83. Zes en Negentigste «ïaargang. 1894. W 0 E N S D A G 11 J U LI. Buitenland. Feuilleton. Roman uit het Berlijnsclie leven. SCHE ('01 Deze Courant wordt Hlnsdsg., Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar O,SO; franco door bet geheele rijk j 1, De 3 nummers f 0,08. Fr(Js der gewone Advertentlên: Per regel J O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: Plaatselijke directe belasting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat het kohier der plaat selijke directe belasting, dienst 1894, op 27 Juni 1894 onder no. 22 door den gemeenteraad vastgesteld en bij besluit van 4 Juli d. a. v. no. 24 door Gedeputeerde Staten van Noordholland goedgekeurd, op heden aan den gemeente-ontvauger ter invordering is uitgereikt, zullende dit kohier in afschrift gedurende vijf maanden, aanvang nemende 11 Juli 1894, ter gemeente-secretarie overeen komstig art. 264 der gemeentewet voor een ieder ter lezing liggen. Bezwaarschriften tegen den aanslag kunnen op onge zegeld papier bij den gemeenteraad ingediend worden binnen drie maanden na den dag der uitreiking van de aanslagbiljetten, welke uitreiking op 16 Juli a.s. bepaald is Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris, 10 Juli 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. VbHklEXUVCiElV. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de verkiezing ran twee leden van den Gemeenteraad in de ont stane vacatures van de heeren H. J. BRUINVIS over leden en Mr. A. P. DE LANGE, die als zoodanig ontslag hoeft genomen zal plaats hebben op Dinsdag 31 Juli a.s., en de herstemming, zoo noodig op Dinsdag 14 Augustus a.s. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar De Secretaris 10 Juli 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. HBIjGIE. Het honden van weekmarkten in de provinciën Limburg en Namen is, wegens het heerschen van mond en klauwzeer tot nader order verboden. De generaal-majoor Brewer, hoofd van den generaleu staf, was beschuldigd van zijn hoog standpunt misbruik gemaakt te hebben om met onwaardige middelen oen ranse] van zijn vinding door het legerbestuur te doen aannemen en zulks ten nadeele van den fabrikant van militaire benoodigdheden Fonsonvan wien hij reeds een gepatenteerden ransel zon hebben nagemaakt. Het noog militair gerechtshof te Brussel, waarvoor hij terecht gestaan heeftsprak hem vrijdaar het hem te laste gelegde niet bewezen was. DUITSCHLAIVI». De ceremoniemeester von Kotzo is uit zijne voorloopigo hechtenis ontslagen. Toch schijnt hij alsnog voor een krijgsraad te recht te zullen staan. De Bondsraad heeft het wetsontwerp tot opheffing van de Jeznïtenwet verworpen, maar het voorstel van Beieren om de redemptoristen toe te laten, aangenomen. BXGKIjAXI». Bij de zeilwedstrijden op de Clyde is het bekende jacht van lord Dnnraven aangevaren door DOOR PAUL LINDAU. 47o-o Ik keek den zonderling verwonderd aan. Wat mocht toch wel van deze buitengewone menschenschuwheid de oorzaak zijn Ik durfde het hem niet vragen. Wij zwegen beiden eeDe poos, omhoog turende naar de boomen en naar de schommelende sluiers van het hangende mos. Eindelijk vroeg hij mij hoe ik er toe gekomen was, te Cypress uit te stappen. Buiten hem, meende hij, had nog Wel nooit een reiziger van dit station gebruik gemaakt. Ik verhaalde hem hierop de aanleiding tot mijn ge dwongen oponthoud. »Gij schijnt Noordduitscher te zijn naar nwe spraak te oordeelen Waar is u vandaan vroeg hij mij. »Uit Berlijn." »Zoo zoo? Ja ja, dat dacht ik al. Uit Berlijn!... Eene mooie stad!" liet hij er op volgen, terwijl voor de eerste maal de stroeve onverschilligheid van zijne gelaats trekken een weinig scheen op te klaren en een vluchtige glimlach om zijne lippen speelde. «Kent gij Berlijn P" vroeg ik. »Ja zeker. Ik ken het. Ik heb er gewoond. Achttien jaar geleden wel te verstaan Jazoo om en bij de achttien iaar geleden »Sedert is er heel wat veranderd. Er zijn nieuwe, zeer schoone wijken verrezen en alle vreemdelingen, die er heenkomen vinden de stad met hare breede straten en mooie huizen verrassend grootsch." «Jaweldat kan ik mij wel denken Mooie huizen, Ja jaMaar dikwijls zitten de leelijkste vogels in kooien van goud Dus u woont te Berlijn Zoo zoo Ik heb de Satanita en verongelukt. De eigenaar, die met eenige dames en heeren aan boord was, werd met de bemanning en dat personeel opgenomen door de meest in de nabij heid zijnde booten. Vijf minuten na het ongeluk was het vaartuig in de diepte verdwenen. De Satanita was zwaar schadigd aan stuurboordzijde. De Keizer van Duitschland heeft aan lord Dnnraven zijn leedwezen over dit ongeval betuigd. lloogcrhuis. De oud minister Salisbury heeft een ontworp-vreemdelingenwet ingediend welke den 6 voor de eerste maal gelezen werd. Bij dat wetsvoorstel wordt der regeering het recht gegeven de ontscheping van landverhuizers te verbieden, indien dezen idioot, krank zinnig of zonder middelen van bestaan zijn of indien het waarschijnlijk is dat zij ten laste van de openbare liefdadigheid zuilen komen of indien zij aan eene ge vaarlijke of aanstekelijke of besmettelijke ziekte lijden. Vorder wordt daarbij aan den minister van binuenlaud- sche zaken bevoegdheid gegeven, alle vreemdelingen, die hij gevaarlijk acht voor de openbare orde of dio het be gaan van een misdaad bier of elders in de hand zouden kunnen werken uit het land te laten zetten. Do wei gering om het land te veriater. zon do eerste maal met hechtenis van een maand en in volgende gevallen van oen jaar wordeu gestraft. Miuister Rosebery beloofdehst ontwerp nauwkeurig te zullen onderzoekeu. FRAVHRIJH. De president Casimir Perier heeft ter gelegenheid zijner verkiezing en met het oog op don nationalon feestdag van don 14 den 5 een besluit ouder- teekend, waarbij aan 374 personen, wegens vergrijpen in verband mot werkstakingen veroordeeld kwijtschelding van straf verleend werd. Niemand der wegens ophitsing tot moord of plnndering veroordeelden was hieronder begrepen. Dien dag werden te Parijs en omstreken weer zeven anarchisten in hechtenis genomen. in do Temps komt eeue oproeping van eeuige hoog geplaatste dames voor tot de fransche vrouwenom bijdragen voor eene weldadige stichting ter eere van wijlen den heer Carnot. De nieuwe voorzitter der Kamei, de heer A. L. Burdean, i3 43 jaar oud. Hij was in zijne jeugd smidsknecht te Lyon en gebruikte zjjn vrijen tijd voor studie. Door hard werken verwierf hij een beurs en kon hij de hoogeschool bezoeken, waar hij o. a. oen prijs voor de wijsbegeerte behaalde. In 1870, op 20jarigen leeftijd werd hij vrijwilliger en won hij het kruis van eer. Na het afleggen zijner examens werd hij leeraar aan een lycee en vervolgens kabinetshoofd in het departement van openbaar onderwijs. Op 32jarigen leeftijd word hij Kamerlidwaar hij de algemeene aandacht trok door zijne welsprekendheid. In 1889 was hij verslaggever van do begrootingscommissie, in 1893 minister van marine en eindelijk minister van financiën. Hij is een heftig tegenstander van de socialisten. De moordenaar van president Carnot heeft door tus- schenkomst van den minister van binnenl. zaken tot president Casimir Perier een brief gerichtwaarin hij dezen verzoekt hemveonig geld te willen zenden om het harde gevangenisleven een weinig te verzachten. in eeue eeuwigheid niemand nit Berlijn gesproken. Dat zal óók wel een jaar of achttien geleden zijn Woonde u vóór achttien jaar ook al te Berlijn »Ja zeker." »Zoo zoo Dan hebben wij zeker ook wel gemeen schappelijke kennissen gehad." «Zeer waarschijnlijk. Mocht u zich voor dezen of genen bijzonder interesseeren dan zal het mij hoogst aangenaam zijn n eenige inlichting te kunnen geven." «Bijzonder interesseeren? Neen! Ik interesseer mij voor geen sterveling bijzonder sinds lang al niet meer Dat schijnt u te bevreemden. Maarziet geik heb juist de eenzaamheid opgezocht omdat niets mij meer aanlokteniets mij meer bevredigdeen omdat ik van de menschen niets meer wilde weten Gij kent de ge schiedenis van het kleine meisje, dat met Kerstmis eene mooie pop gekregen had en dat die pop reeds den vol genden dag in het vuur smeet. »Waarom heb je dat ge daan vroeg de moeder. »Ik heb tot de pop gezegd dat ik erg veel van haar hielden zij heeft mij niets ge antwoord", zeide het kind Zóó ongeveer is het ook mij gegaan." En voelt ge u in deze volslagen afzondering nn inder daad gelukkig «Gelukkig? Dat is een groot woord Ik ben tevreden. Eigenlijke vreugde ken ik niet maar evenmin ook leed." «Eerlijk gezegd ik benjjd u niet!" »Ik ben ook niet benijdenswaardig maar evenmin behoeft gij mij te beklagen. Ik heb hetgeen ik noodig heb, en ik leef zooals ik wil." Hij stond op. »Wilt gij een glas met mij drinken Kom dan binnen als ik n verzoeken mag." Door het smalle venster en door de half geopende deur drong slechts zeer weinig licht in het inwendige van het blokhuismij althans sloegbij den overgang nit het schelle middaglichthet duister zoozeer op de oogendat ik in het eerst zoo goed als niets onder scheiden kon. Van lieverlede werd dit beter en nn zag ik in het midden van het vertrek eene grove tafel met een paar stoelenlinks in den hoek eene stookplaats met «Ik word zeer siecht gevoed, schrijft hij, en inderdaad zÜt gij mij wel hulp schuldigomdat gij het aan mij te danken hebtdat gij President der Republiek zijt." Te Lyon zijn 30, te Marseille 11 anarchisten in hech tenis genomen. Van de laatstgenoemde elf zijn acht italianen over de grenzen gezet. ■TALIE. Kantor. Den 7 werd het wetsontwerp op de pers overtredingen behandeld. De minister-president Crispi stelde voor, den 8 te beraadslagen over het wetsontwerp, waarbij de regeering gemachtigd wordt, aan erkende anarchisten eene bepaalde woonplaats aan te wijzen. Als protest daartegen verlieten al de leden der oppositie de zaal. Toen over Crispi's voorstel gestemd zou worden was het vereischte aantal leden niet tegenwoordig. Den 9 werd het wetsontwerp op het in voorraad heb ben enz. van ontplofbare stoffen aangenomen met 197 tegen 43 en dat op do persovertredingen met 199 tegen 41 stemmen. liliXEUHUIlG. De Groothertog heeft bij besluit van den 28 aan zijne onlangs geboren kleindochter prinses Maria Adelaide Therose Hilda Antonia Wilbelmina den titel van Groothertogelijke Hoogheid verleend. In dat besluit wordt zij genoemd «zijne zeer beminde kleindochter." l'ORTLGAL. Den 7 is het handelsverdrag met Nederland gesloten. RUSIjAXD. De stand der winter- en zomergranen, behalve gierst en maïs, was in het midden van Juni op weinig uitzonderingen na bevredigend in vele gouver nementen zelfs goed. Dooreen genomen wordt een meer dan middelmatige oogst verwacht. Het regenachtige koele weder der laatste twee weken had een minder gunstigen invloed op den staud van het graan in vele streken in het zuiden en westen der gouvernementen van de Zwarte Zee. Den 4 en 5 zijn te Petersburg 41 personen door cholera aangotastvan wie 9 overleden. Den 5 werden in het geheel nog 60 personen verpleegd. Dien dag kwamen te Kroonstad 6 ziektegevallen voorwaarvan één met doodelijken afloop. SWITIERLAAD, De pogingen der socialisten om eene volksstemming te verkrijgen over de invoering van kostelooze ziekenverpleging en van een tabaks monopolie, zijn opgegeven, vermoedelijk na den ongnnstigen uitslag der volksstemming over het recht op arbeid. VEREENIttUE STATEIS. De Senaat heeft den 3 des avonds het tarief-ontwerp teu slotte aangenomen met 39 tegen 34 stemmen. Deze uitslag lokte uitbundige toojnichingen nit van de talrijke op de tribunes aan wezige belangstellenden. Na do aanneming werd besloten eeue bjjeenkomst te vragen met het Hnis der Vertegen woordigers over de amendementen, waarover geene over eenstemming verkregen was. Zeven leden worden daartoe afgevaardigd schouw en daarnaast op den grond hoog opgestapeld eene ma3sa blikken met geconserveerde levensmiddelen en oene batterij van flesschen. In den anderen hoek links lagen oranje-appelen wier sterke geur het vertrek op eene voor mij benauwde wijze vervolde. In den wand tegenover de deur waren zware krammen en duimen ge slagen, waaraan jachtgeweren en buksen van verschillend kaliber waren opgehangen. Patronenkistjes stonden hoog en droog op oene plank. Bovendien lag of stond aan alle kanton allerlei gereedschap verspreid: bijlen, zagen, ha mers tangen en wat dies meer zij. Terwijl mijn gastheer zeer zorgvuldig en ernstig nit verschillende flesschen eenen mij onbekenden drank be reidde die vervolgens met een paar sinaasappelschillen werd gekruid richtte ik tot hem de vraag »Waar is toch eigenlijk uw bed?" Zonder om te zien of zich in zijne bezigheid te laten storen antwoordde hij «Dóar rechts van de deur." En waarlijk daar in den donkersten hoek lag op den grond eene laag van het grijze slingergewas dat in de verte met zijne langezwevende vlechten zulk een prachtig effect maakte, doch er van nabij rechtaf leelijk uitzag. Over deze los gestrooide matras was de gedroogde huid van eenen zeer grooten alligator uitgespreid. «Hangend mos 1" verklaarde de kluizenaar, die zijn glas aan den mond had gezet en over zijn brouwsel tevreden scbeen te zijn. »Men slaapt nergens beter op." Ik hoorde hem nauwelijks want een zeker voorwerp, dat thans mijn oog ontdekte, nam al mijne aandacht in beslag. Het was het eenige sieraad in het vertrek. Boven het bed was het met een zijden lint bevestigd. De kleuren waren verschotendoch het fraaiezorgvuldig uitge voerde goudstiksel was voortreffelijk bewaard gebleven. Ik las de woorden. Op den eenen strik stondAan mijnen geliefden Hugo. Martha.'" Op den anderen „Her- kules en Omphale30 September 1873." (Slot volgt.)

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1