No. 85. Eerste blad. Zes en HTegentigste Jaargang. 1894. Z 0 N 1) A (1 15 J L I. Arbeiderswoningen. N ederland. Stadsberichten. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt IMasdag-, llonderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar 0,8ö; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f ©,Oii. Pr||g der gewone \<I verten tien: Per regel 0,15. Groote lettors naar plaatsruimte. Brieven franco aan do Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. ii. Sommige uitheemsche spreekwijzen zijn mooielijk in 't Hollandsch te vertalen, zonder dat zij hnn kracht ver liezen. Zoo wordt het gezegde »qn'un bon averti en vant deux" slechts ten halve weergegeven, door de opmerking, dat hij, die goed gewaarschuwd is, dubbel op zijn hoede kan zijn. Voor hen die eene bouwvereeniging wenschon te be sturen, is het een aanwinst, indien zij zich volledig op de hoogte kunnen stellen van de moeilijkheden, die soort gelijke ondernemingen elders ondervonden. Van daar dat het rapport, gesteld door de heeren J. van Hasselt en L. Verschoor, voor de Maatschappij tot Nut van't Alge meen, een belangrijk werk is. Het bevat eene bloemlezing van bezwaren, die een jeugdige bouwvereeniging op haar pad uit den weg moet ruimen en tevens van idealen die elders zijn prijsgegeven. In iedere stad komen huizen voor, die zoo weinig aan de eischen der gezondheidsleer voldoon, dat men ze gaarne ten spoedigste zag verdwijnen. Zou 't nu niet op den weg oener bouwvereeniging liggen, om ook dit doel na te jagen, om ook het aankoopen en verbeteren van oude huizen in haar program te schrijven Immers door aan bouw van nieuwe perceelen, komt er slechts verschuiving van bewoners de oude blijven bewoond wellicht daalt zelfs de huurprijs dier oude woningeu dientengevolge oen weinig, maar wat helpt dit, aangezien de ledige plaats aanstonds wordt ingevuld door hen, die van het platte land naar do steden verhuizen Het verslag zegt o. i. terecht, dat het opruimen van onde woningen do krachten eoner bouwvereeniging tc boven gaathet blijkt onmogelijk, om de daaraan ver bonden kosten te dragen. Wanneer eigenaars van oude krotten opmerken, dat hun waar gezocht wordt, dan vragen zij een hoogen koopprijs en de speculatiegeest wordt vaardig. Door het koopen van het bebouwd terrein, met waar- delooze afbraak, verhoogt men de uitgaven te veel en verkrijgt men niet veel meer dan zeer duren grond. Deze ervaring deed men op te Amsterdam, te Leeu warden, te Groningen enz. Alleen 's Gravenhage vormt eene uitzonderingdaar had de vereeniging bebouwd terrein gekocht, dat later in het centrum dor stad kwam te liggen en dat voor hoogen prijs van de hand werd gedaan. Tenzij zeer bijzondere omstandigheden zich voordoen is het dus voorzichtig om met het opruimen van oude huisjes zich niet in te laten. Te Leiden hoeft de vereeniging tot bevordering van den bouw van werkmanswoningen (professor Greven is voorzitter) hetzelfde ondervonden; de aandeelhouders ont vingen geen cent rente. De Leidsche gemeenteraad is thans I met zijn besluit van 28 Juni jongstleden die vereeniging zeer ter wille geweest, door een rentegarantie van 3 */2 voor eene leening van honderdduizend gulden, te geven- Dat met zulke krachtige hulp iets gedaan kan worden' behoeft geen betoog. In ieder geval beginne men niet met steun van de ge meente te vragen. Eerst getoond wat men zelf kan De rapporteurs van het bedoelde werk verdeelden hun arbeid in drie deelen. Het eersto hoofdstuk bevat eene beschrijving van verschillende bouwvereenigingen het tweede technische vragen alsde kosten, de huurprij zen, de materialen de constructie, den bouwtranthet derde, de vragon over den eigendom. In eene beperkte ruimte kan slechts voor enkele hoofd zaken de aandacht gevraagd worden. Allereerst de bouwtrant. Het spreekt wel van zelf, dat het wenschelijk zou zijn om alle woningen met het front naar het zuiden te plaatsendit kan echter slechts zelden. Aanbeveling verdient daarom, indien de huizen niet allen naast elkaar kunnen komen, de z.g. Mühlhauser bouwtrant, waarvan men zich gemakkelijk een denkbeeld kan vormendoor een vierkant in vier gelijke deelen te verdoelen, en daarop vier samenhangende woningen zich te denken, wier oppervlakte even groot is als een der geteekende kleinere vierkanten3/4 gedeelte blijft dus tnin en dit geeft aan 't geheel een vriendeljjk aanzien het wordt na verloop van tijd (bij goed bestuur der vereeniging) een reeks van villa's in het groen. Genoemde schrijvers zijn gestemd voor het z. g. cottage-systeem n.l. waarbij ieder ziju eigen woning verkrijgt. Geen ka zernebouw dus, die wel is waar het voordeel heef vau goedkoop te ziju, maar overigens allerlei voordeeleu mist afzonderlijke ^woningen van één verdieping verdienen de voorkeur. Het cottage-systeem vordert veel grond, maar de bouw kan licht zijn. Is de grond in de onmiddellijke nabijheid der stad te duur, danmoet men verder naar bui ten. Doch niet te verwant dan levert het verhuren moeielijkheden op, zooals blijkt te Delft in het Agueta park. Dikwijls staan daar woningen leeg en lang niet zijn zij allen verhuurd aan werklieden der gist- en spiritus fabriek. (Rapport blz. 117.) In het buitenland vindt men dikwijls goede huisves ting ver van de stad; arbeiderstreinen of trammen ver korten den afstand. Doch bij ons zou dit niet veel goven Gesteld dat men halverweg Heiloo oen aantal woningen had, dan bleven zij on verhuurd. De tramdienst zou te kostbaar zijn en te voet meermalen daags dien afstand af te leggen, dikwijls na zwaar werk verricht te hebben, dat kan ook niet. Men zij dus met de keuze van het terrein uiterst voorzichtig. Minder voor de hand ligt een andere vraag, die bij het oprichten der vereoniging ook beantwoord moet wor den het is de eigendomsvraag. Aanvankelijk stolt men zich niet alleen het schoone doel voor oogen om oude woningen op te ruimen, men wil ook den werkman eigenaar maken van het onroerend goed To Mühlhausen bracht men dit denkbeeld het eerst in praktijk. De be woners van de »Cité ouvrière" daar gesticht, betalen ge durende een zeker getal jaren een huurprijs hooger dan eigenlijk noodig is, om de kosten van bouwen, de rente enz. te dekken. Gedurende dien tijd blijft de vereeniging eigenares, daarna, en dus voor en door dat meerdere, gaat den eigendom op den bewoner over. Ook in ons land volgden verschillende vereenigiögen dit voorbeeldde leden kunnen spoediger eigenaren worden door vrijwillige afbe talingen op den koopprijs te storten. Naar het schijnt, gelden tegen persoonlijken eigendom wat men in officiëele stukken, met een deftig gezicht gewoonlijk noemt»overwegende bezwaren". Zijn zij gegrond Dit moge in een volgend artikel nader besproken worden. De leden der te 's-Gravenhage vergaderende Interna tionale conferentie voor privaatrecht, vergezeld van de ministers van binneul, bnitenl. zaken en waterstaat en enkele dames, hebben den 11 een bezoek gebracht aan marken, Volendam en Edain. De tocht naar Marken liep goed af, doch toen men dat eiland weder wilde ver laten, was de mogelijkheid om naar Volendam over te steken, geheel afgesneden. Door den invloed van den vrij hevigeu westen wind was het water zóó gedaald, dat men zelfs niet met botters de haven kon verlaten. Na verloop van een paar uren kon dit eerst geschieden. De burgemeester van Edam die de heeren te zijnent zou ontvangen, vermoedde, toen zij zoo lang weg bleven, de reden en zond het kleine politie-vaartnig, dat op de Zui derzee dienst deed, uit. Een deel van het gezelschap werd hiermede overgebracht en de overigen werden met een paar botters overgezet, doordat de waterstand iets ver beterd was. Te Edam werd een bezoek gebracht aan de kerk, het weeshuis en het oude mannen- en vrouwenhuis. Te Breda zjjn den 12 twee goederentreinen, de een komende van Roozendaal, de ander van Venloo, met elkaar in botsing gekomen, doordat die van Venloo te ver doorreed en den wissel voorbij liep en op het spoor van den trein uit Rozendaal kwam, juist toen deze het station binnenreed. De beide hoofdconducteurs werden gedood een machinist werd gewond. De materiëele schade is zeer aanzienlijk. Op de 3ï/j pets. provinciale geldleening van Fries land, groot f 275 000, was ingeschreven voor f 1.957 000 tot koersen van 98 tot 101 pet.aangenomen zijn de inschrijvingen van 100s/8 tot 101 pet. Te Hillegom is gebleken, dat de gelden uit de spaarbank, gesticht door do vereeniging Nut en genoegen, tot een bedrag vau f 10000 verdwenen zijn. Wijlen de secretaris Nienwenhuis was de beheerder. Sedert 8 Juni wordt te Farmsum, gemeente Delf zijl, een portefeuille vermist, waarin elf bankbiljetten van f 1000 en een bedrag van f 7000 aan bankbiljetten van f 100, f 200 en f 300. Uit de rekening van het Nederl. Zendeling Genoot schap te Rotterdam blijktdat de uitgaven over 1893 ƒ79,977,49 hebben bedragenen de ontvangsten ƒ75,790,90), zijnde 14000 beneden het vijfjarig gemiddelde. Gedurende Juni werden bij het Kol. Werfdepot te Harderwijk voor den indischeu militairen dienst aange nomen 176 personen aan wie eene som van f 45605 aan handgelden werd uitbetaald. Van die 176 personen waren 65 overgenomen van het leger hier te lande en van de overige 111 waren 26 vreemdelingen. De arr. rechtbank te 's-Gravenhage heeft den 13 de 17jarige Johaunette Frederika Deirkauf aldaar die zich schuldig maakte aan smaad, door opzettelijk leugen achtige en beleedigende verhalen te verspreiden omtrent ds. F. van Gheel Gildemeester, met het kennelijk doel om daaraan ruchtbaarheid te goven, veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. Te Maastricht is een aanslag gepleegd op het hnis van den bankier Philips. Een voorbijganger, Pieters ge naamd, waarschuwde een nachtwacht, dat een bom, waar van de lont brandde, in het raampost lag. De lont ging echter uit, toen zij tot aan het buisje dat in een flesch bevestigd was, opgebrand was. De bom bestond uit eene in een courant gewikkelde champagneflesch, die voor 3/4 ge vuld was met stoffen, welke aan een nader onderzoek onder worpen zullen worden en met spijkers schroeven enz. De aanslag wordt toegeschreven aan persoonlijke wraak neming. Do persoon, die te Maasstricht door cholera aange tast werd is overleden. De oorzaak zoowel van dit ge val als van dat te Elsloo-Beek wordt toegeschreven aan het gebruik van Maaswater. Egmondcn. Tot heemraad van de Egmondermeer is benoemd do heer R. Groot, Rinnegom. Tot de hoogere burgerschool te Zaandam is toegelaten Martijn D. Pranger te Egmond aauZee. Eerstdaags zal met den bouw van het nieuwe gesticht voor oude zeelieden een aanvang worden gemaakt. Dat geeft hier voor velen werk en brood, hetgeen voor menigeen een ware uitkomst is. De ingenieur-architect van Gendt, van Amsterdam heeft op het terrein reeds de noodige voorbereidende werkzaamheden verricht. W armenhuizen. Het hoofd der openbare lagere school, de heer P. Benjaminse, werd dezer dagen verrast door de ontvangst eoner buitengewono toelage, groot f 70, voor de meerdere werkzaamheden, door hem verricht tijdens de jongste vacature van onderwijzer. Castricuiu. Tot onderwijzeres alhier is benoemd mej. E. Smit te Hoorn met haar was voorgedragen mej. Mesman te Alkmaar. Opperdoes. Mej. J. M. H. Verhoeve te Hoorn is benoemd tot onderwijzeres alhier. Spanbroek. Onder de geslaagden voor het toe latingsexamen voor het Erasmiaausch gymnasium te Rotterdam behoort ook G. C. van Balen Blanken. Zuid- en Noordsclierincr, De rekening dezer gemeente over het dienstjaar 1893 is aan den raad aan geboden en bedraagt in ontvangst f 11076,511/2 en in uitgaaf f 10068,18, zoodat er een batig saldo is van f 1008,331/2. De hier op te richten huishoudschool zal den naam dragen van „de Alkmaarsche Huishoud- en In dustrieschool." Van den 7 tot en met den 13 Juli zijn aan de bad- en zweminrichting genomen 804 baden, waar van 88 door dames, 519 door heeren, 66 door weezen en 138 door onvermogenden drukste dag 7 Juli met 160 baden. De hoogste temperatuur was in die week 71° Fahren heit op 7 Juli; de laagste 64° op 13 Juli. Als lid der jury voor de internationale bakkerij- tentoonstelling, te Amsterdam, treedt o.a. op, onze stad genoot, de heer G. S. Üroenewoud. Door het Stedelijk muziekkorps zullen den 15, des avonds ten 7) ure, in den Stadshout de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. »Le 11e Juillet 1894", pas redoublé v. H. L. A. Ludwig 2. »L'union fait la force", ouverturo v. L. Ca- nivez3a. »Les rameaux", hymne pour euphonium v. Faure b. Czardas no. 1", sur des airs nationaux hon- grois van G. Michels 4. Fantaisie op motieven uit de opera »Faust" v. Ch. Gounod5. Ouverture de concert »Le conqnérant" v. A. Govaert6. Grande fantaisie sur l'opéra »Les joyeuses commères de Windsor" v. O. Nicolaï; 7a. Pilgerchor und Lied an den Abendstern aus der Oper »Tannhauser" v. R. Wagner; b. »Loin dn bal", intermezzo v. E. Gillet; 8. »Militaria", Grosser Potpourri v. Ad. Schreiner 1. Wie wil onder dienst? 2. Wat een genot soldaat te zijn. 3. Zwaard aan mijn linkerzijde. 4. Soldateuliefde. 5 Sta ik in den donkeren middernacht. 6. Het signaal om aan te treden. 7 Wat blazen de trompetten 8. Den ridder wacht de bloedige strijd. 9. Morgen marcheeren wij. 10. Steeds vooruit 11. Morgenrood 12. Te midden van den vijand Krijgsmuziek. 13. Signaal (rechtuit.) 14. Signaal (verzamelen.) 15. Gebed gedurende den slag. 16. Signaal (voorwaarts.) 17. Signaal (verspreiden.) 18. Signaal (rechtuit.) 19. Signaal (snel terug.) 20. Signaal (aantreden.) 21. Ik had een wapenbroeder. 22. Signaal (formeert co lonne.) 23. Legermarsch. 24. Kracht en moed. 25. Taptoe.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1