Het Onreclit Gewroken. No. 85. Tweede blad. ZCS 611 ]V6g6IltigSt6 JcLclFgclllg 1804. ZONDAG 15 J1JLI. SCHUTTERIJ. Dinsdag 17 Juli 1804, FEUILLETON. Onbestelbare Hrieven, Buitenland. AlkMAARSOHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per i maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Aria^ Prïjs der gewone Advcrtcntlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERHs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de commis sie voor de schutterij, bedoeld bij art. 15 dier wet, op 's namiddags te l'/2 are precies, ton raadhuize dezer gemeente, zitting zal honden tot het beoordeelen der lichaamsgebreken en verdere bezwaarschriften tegen den dienst bij de schutterij met inbegrip der krachtens art. 9 der wet ingeschrevenen ondor opmerking dat alleen bij persoonlijke opkomst vrijstelling van den dienst kan verleend worden terwijl wanneer vrijstelling van broederdienst verlangd wordt, bovendien schriftelijke be wijzen, voor dien tijd ter gemeente-secretarie aan te vragen gevorderd worden. Dienstdoende schutters kunnen hunne bezwaren tevens op die zitting doen onderzoeken. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT, Alkmaar Do Secretaris, 10 Juli 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. Plaatselijke directe belasting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat het kohier der plaat selijke directe belasting, dienst 1894, op 27 Juni 1894 onder no. 22 door den gemeenteraad vastgesteld en bij besluit van 4 Juli d. a. v. no. 24 door Gedeputeerde Staten van Noordholland goedgekeurd, op heden aau den gemeente-ontvanger ter invordering is uitgereikt, zullende dit kohier in afschrift gedurende vijf maanden, aanvang nemende 11 Juli 1894, ter gemeente-secretarie overeen komstig art. 264 der gemeentewet voor een ieder ter lezing liggen. Bezwaarschriften tegen den aanslag kunnen op onge zegeld papier bij den gemeenteraad ingediend worden binnen drie maanden na den dag der uitreiking van de aanslagbiljetten, welke uitreiking op 16 Jali a.s. bepaald is Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris, 10 Juli 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. TkRklEZIieEli. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad in de ont stane vacatures van de heeren H. J. BRUINVIS over leden en Mr. A. P. DE LANGE die als zoodanig ontslag heeft genomen zal plaats hebben op Dinsdag 31 Juli a.s., en de herstemming, zoo noodig op Dinsdag 14 Augustus a.s. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar De Secretaris 10 Juli 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. VAN EDSIA LYALL. Vertaald door Guillette. 1) EERSTE HOOFDSTUK. Drie jong'lingen die zich niet anders verbeeldden Dan morgen een dag als liet heden te zien, En eeuwige jeugd te genieten. Shakespeare. De heete stralen van een Julizon beschenen twee miters, die op uitgeputte, met schuim bedekte paarden, op oen hobbeligen zandweg, door de heide van Lincolnshire reden. Aan weerskanten strekte zich een onafzienbare, kale vlakte nitmet hier en daar een breede sloot welke de enkele akkers van elkander scheidde. De hitte scheen echter geen invloed te hebben op de stemming der reizigers, evenmin het eentonige landschap; zij redeneerden drnknu en dan zelfs hoorde men een hartelijken lach. Beiden waren jong, stonden om zoo te zeggen aau den ingang van het leven want juist dezer dagen hadden ze hun graad gehaald te Cambridge de wereld lag voor hen open, en ze zagen de onzekere toe komst met vreugde tegemoet. Ofschoon de gelijkenis tusschen hen niet in het oog vallend mocht heeten bleek toch duidelijk, nit stem en manier van spreken, dat het broeders waren; misschien door het ongelijke in karakter gingen zij bovendien als vrienden met elkander om. Joscelyn Heyworth, de oudste, trok het meest de aandacht; een zekere bonhomie, welke echter een degelijken aard niet verbergen kon, nam een ieder voor hem in. Dick, een jaar jonger, had, ofschoon gedurende de 2e helft van Juni 1894 G. Bruin, AmersfoortMevr. J. E. Roos, Nijmegen A. Geelen, Wieringerwaard. Van K o e d ij k A. Bakkers, Amsterdam. Van Znidscharwoude: A. Swart, Amsterdam. Dnitschland: J. Groen, Greven. BELGIE. De Pole Nord (Palais d'Eté) te Brussel, den 30 December 1.1. geopend, is den 11 des ochtends af gebrand. DITITSCHI.AIVD. Volgens officieële berichten zijn in zes duitsche steden en dorpen langs den Weichsel acht ge vallen van cholera voorgekomen. Den staatsman Rudolf von Bonnigseu is ter eere van zijn zeventigsten verjaardag to Hannover een feestmaal aangeboden. Prins Bismarck schreef hem o.a. een harte lijke brief van gelnkwonsching. ENfGlELASlD. Volgens officiëele berichten zijn in 1892 692 werkstakingen uitgebroken waarbij 371.799 personen betrokken waren. Van deze werkstakingen werden bijgelegd of bij onderlinge schikking beëindigd 345 terwijl bij 115 gevallen de arbeiders toegaven. De minister van butieulundsche zaken heeft aan Japan en China de bemiddeling van Groot-Brittanuië aange boden tot bijlegging van het geschil over Korea. De re geering van Japan heeft het aanbod reeds aangenomen. Lagerhuis. De ondei-minister Grey heeft den 12 medegedeeld, dat do nederlandsche regoering het denk beeld van scheidsrechterlijke uitspraak in zake de Costa- Rica Packet geopperd heeft. Do regeering zal onder zoeken of en onder welke voorwaarden in dit voorstel kan worden getreden. IfKAXKRIJH. Den 10 ia de moordenaar van prosideut Carnot verhoord in tegenwoordigheid van den soldaat Leblanc die beweertdat hij met zes anderen geloot heeft om de taak dien president te vermoorden. Leblanc bleef zijn verhaal volhouden tegenover don moor denaar, die bleef bij zijne verklaring, dat hij geheel op eigen hand had gehandeld. Ten slotte weigerde hij iets meer te zeggen. Het hof van assises te Laval heeft den abt Brnueau, die zijn pastoor vermoordde en in eene put wierp ter dood veroordeeld. Mevrouw Gasimir-Perior hoeft f 5000 geschonken voor de menschlievende instelling, ter herinnering aan president Carnot op te richten. Kamer. Den 12 werd de beraadslaging over de directe belastingen voortgezet. De minister van financiën veel van het innemende van Joscelyn niet dien krach- tigon geest en schitterende hoedanigheden. Men kon min der op hem aan hij zon zieh nit goedhartigheid in allerlei moeielijkheden brengenwaar de oudere broeder met zijn vlugheid geen oogenblik gevaar liep. Aan dou anderen kant had de jongste een meer gelijkmatig humeur, en waar Dick nu en dan nit een lastig parket moest geholpen wordenwaar Joscelyn menigmaal verhoedde dat hij te veel den gebraden haan speeldehad ook Joscelyn menigmaal tegenwicht noodigen moest hij worden wakker geschud uit de melancholische buien waaraan de vroolijkste naturen dikwijls onderhevig zijn. De twee waren, als David en Jonathan, te nauwer aan elkander verbondenna de omstandigheden hen bijna voortdurend samen deden zijn; ook was er dezen vrien- deljjken zomermorgen niets dat hen waarschuwde voor een op handen zijnde veranderingniets dat hen toe fluisterde welk een gewichtige dag deze 13 Juli van het jaar 1642 voor beiden zon zijn. »Goddank Eindelijk de torens van den Lincolnschen Dom riep Joscelyn, toen hij in de verte den zwaren toren, en de kleinere spitsjes van den westelijken vleugelin de zon zag schitteren. »Hoezee! Nn zijn we gauw in »de Arend", en kun nen ons hart ophalen aan een lekker glas bier", stemde Dick in, zich de haren van het bezweette voorhoofd strij kend. Die zon is om te braden! We zullen de paarden op stal zetten, en, zoodra 't wat koeler wordt, een be zoek bij je peetvader brengen." »'t Gaat mij toeh aan 't hart hier nooit terug te zullen komen", zuchtte Joscelynterwijl hij den blik liet weiden over de groene vlakte naar de torens keek van de stad aan zijnen voet en naar den heuvel aan de andere zijde, waarop de prachtige Dom troonde. »Wie zegt, dat we hier nooit weer zullen komen lachte Dick; »Mr. Gainsborough kan wel honderd jaar worden Joscelyn schudde het hoofd. »Neen, na onze tijd in Cambridge om is, zal het gaan hierheen niet langer een zuinigheidsmaatregel wezen verdedigde het regeerings-ontwerp. Het tegen-voorstel van Jaurés tot afschaffing der vier directe belastingen werd met 364 tegen 142 stemmen verworpen. Het tegeu- voorstel-Cavaignac tot invoering eenor inkomstenbelasting werd verworpen met 267 tegen 236 stemmen. De regee ring vereenigde zich met een motie van den republikein Codet, luidendeDe Kamer, besloten te blijven streven naar de invoering eener inkomstenbelasting en vertrou wende op de verklaringen der regeering, noodigl haar uit, de wetsontwerpen, welke zij in voorbereiding heeft, spoedig in te dienen. ZWITIKRLAIVD. Nauwelijks is de tijd van de bergbeklimmingen aangebroken, of er wordt reeds melding gemaakt van twee waaghalzen, die door eigen schuld naar beneden gestort en omgekomon zijn. De neiging tot het ondernemen van gewaagde, dolle tochten heeft veel van eene besmettelijke ziekte. De Weener hoogleeraar Kraft—Ebing schrijft hierover o.m. het volgende: Reeds in mijn werk Uber gesunde und kranke Nerven wees ik erop, dat het onzinnig is, wanneer kantoorheeren en stadsmenschen mot zwakke spieren, die geen lichame lijke vermoeienissen gewoon zijn alpentochten onder nemen. Men kan niet in enkele weken inhalen, wat men in oen geheel jaar aau spioroefeniug verzuimd heeft, nog afgezien van het gevaar, dat dergelijke geforceerde berg tochten te veel inspanning van het hart en de longen eischen. »Velo menschen hebben tegenwoordig »emoties' noodig om zieh lichamelijk gezond te gevoelen. Ht natuurgenot voldoet hun slechts, wanneer het hnn geboden wordt in den vorm van een gevaar, bijv. van het op halsbrekende wijze bestijgen van een hoogen berg. De normale meusch kan zich door verstandige wandeltochten verkwikken en versterken. Wanneer men oven wel nagaat hoe de Alpen- sport maar al te dikwijls beoefend wordt, begint men aan de normaliteit der beoefenaars te twijfelen men zon ze kunnen noemen met den naam dégénérés supérieurs, welke do fransckman geeft aan hen die aan buiten sporigheden behoefte hebben. »Het leelijke van hot geval is, dat bij zenuwachtige men schen gemakkelijk besmetting plaats grijpt. Anbry heeft in zijn werk over de besmetting van den moord gewezen op de aanstekende werking van nihilistische, anarchistische en andere misdadige gedachten. Zoo zon het ook met het Alpinisme kunnen zijn. De zenuwachtige rnensch zal dooi de beschrijving van het gevaar zich daartoe aangetrokken gevoelen. Wij weten, dat de pijnlijk nauwkeurige verhalen van Alpenongelukken met al hunne gruwelijke bijzonder heden in niet geheel gezonde hersenen de neiging tot navolging hebben gewekt, evenals het verhaal van de bijzonderheden van een zelfmoord bij menig ander het verlangen deed ontstaan zich op volkomen dezelfde wijze van het leven te berooven" De hoogleeraar acht het noodzakelijk, dat de pers het ontstaan van booze godachten, zooveel in haar vermogen is, voorkomt, door niet toe te geven aau de zacht naar sensatie, maar zich ten hoogste beperkt tot het mede- deelen der feiten. maar onkosten meebrengen. We zullen in het zuiden moeten blijven. Je zult het zieuwe zullen ons te Shortell vestigen en welgedane Hampshiresche haviken worden Hij onderdrukte een zacht en lachte. »Een havik van Hampshire, een hond uit Surrey, eeu wild zwijn van Sussex", spotte Dick. »We waren dicht genoeg bij die graafschappen om de keus te hebben. Maar zeg, wat denk je, heb jij eenig idee welke plannen vader met ons heeft Joscelyn schudde andermaal ontkennend het hoofd. »Neen; vader heeft er zich nog niet over uitgelaten; ik heb hem in mijn laatsten brief geschreven dat wo gaarne zouden reizen. Misschien vinden we antwoord in Lincoln." »Hm", bromde Dick, »van Jervis heeft hij 't goed ge vonden, maar je zult het zieu, óns staat hij 't niet toe De hemel gave dat jij de eerstgeborene waart en niet JervisWio weet of ik in dat geval niet iets anders ge kregen had dan snauwen en grauwen, 't Is miserabel, zijn leven lang de tweede of derde viool te moeten spelen 1" »Kom, kom", hernam Joscelyn, »je hebt geen klagen. Is niet in allo mogelijke kinderverhalen de jongste zoon altijd de piet Maar ik de prozaïsche middelste in een gezin van vijf kinderenik heb tot het einde van het boek niets te wachten dan middelmatigheid Jervis moet na ongeveer van zijn groote reis thuiskomen. Ik ben benieuwd of hij al in Shortell is of reeds bjj vader, in York." »Te Beverley meen je. Het Hof is al nit York ver trokken. Goede hemel I Kijk daar ginds eens Do heele weg zwart van menschen De broeders, die in den morgen Grantham verlaten hadden, waren reeds dicht bij hot Eleonore Kruis, even buiten de stad, het eerste van oen reeks monumenten, welke naar de rustplaats leidden der echtgenoote van koning Ednard eindigend bij het dorpje Charing, dicht bij Londen. Op dit pnnt vereenigde zich een andere wegnit het zuidwesten met dien waarop zij reden. Het bleek dat men uit dien hoek iets bijzonders verwachtte, want aan beide zijden stond het vol menschenallen in het zon- dagsche pak.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 5