Nederland. S PAIS JE. Salvador, die de bom in den Liceo-schouw- bnrg te Barcelona wierp, is ter dood veroordeeld en bovendien tot 17 jaar bagnostraf voor elk der 20 omge komenen. TURKIJE. Den 10 heeft eene aardbeving in het geheele Rijk groote schade veroorzaakt. Te Stamboel werden tal van personen bedolven onder de puinhoopen van een gedeeltelijk ingestorten bazaar. Den 12 en den 13 is weder een krachtige aardschok gevoeld. TEKGENIODE STA TEW. De grootmeester der Ridders van den Arbeid heeft den 11 werkstaking afge kondigd van bijna een milloen werklieden, welke duren zou tot de eischen van de werklieden der Pullmaun- Maatschappij waren ingewilligd. Debs en andere aanvoerders zijn onder borgstelling van f 25000 ieder op vrije voeten gesteld. Debs de leider der werkstakers, heeft thans de werk staking der spoorwegbeambten voor geëindigd verklaard. Lombok. Het den 12 ontvangen regeerings-telegram uit Indië luidt': Vorsten stemden alle eischen toe, behalve uitlevering Madé. Generaal Vetter handhaafde eischen en rukte gis teren op, ontving bij opmarsch verzoek Vorsten om ver giffenis. Madé doodde zich. Identiteit bewozen. Mataram en Tjakranegara zonder tegenstand bezet. Gisterenna middag samenkomst met ouden Vorst. »Gezondheidstoestand gunstig." Genoemde Madé is de onechte zoon van den Vorst van Lombok, die de zaken leidde. Bij kon, besluit van den 4 is do gepens. dirigeerend officier van gezondheid der le klasse bij de zeemacht J. O. Harthoorn benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Den 5 hebben voor de arr. rechtbank te 's-Herto- genbosch terecht gestaan P. en J. de Bieoud 23 en 27 jaar beschuldigd van in de beruchte moordzaak te Osch onder eede eene valsche getuigenis te hebben afgelegd. Tegen ieder hunner werd eene gevangenisstraf van drie jaren geëischt. l)e Prov. Staten van Gelderland hebben den 6 met 31 tegen 18 stemmen verworpen een door vijf leden ingediend amendement op de provinciale begrooting voor 1895 om 3000 ter beschikking te stellen van Ged. Statonten einde daaruit te ondersteunen horstelling3 werken aan monumenten van kunst en geschiedenis waaraan ook door het Rijk hulp wordt verleend. Dit amendement bleek hoofdzakelijk ingediend te zijn mot het oog op de herstelling der Groote Kerk te Arnhem. De Staats-Courant van den 7 vermeldt de bijzon derheden voor de benoeming van een adspirant-ingenieur der marine op J 1200 jaarwedde. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft in hooger beroep J. van Nnland die door de arr. rechtbank al daar schuldig verklaard was aan doodslag van zijn kind door verstikking en veroordeeld was tot 12 jaren ge vangenisstraf, veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf, met het oog op zjjn overigens gunstig levensgedrag en zijne geringe verstandelijke ontwikkeling. Den 8 des morgens zijn in het Vledderveld te Frederiksoord twee niet verzekerde arbeiderswoningen met den geheelen inboedel tot den grond afgebrand waarbij eene oude vrouw in de vlammen omgekomen is. Te Rotterdam bedroeg het aantal nieuwe gevallen aan pokken in de afgeloopen week slechts zeven. De ontslagen onderwijzer A. Dijkstra, te Menaldum, heeft van den minister van binnenl. zaken ten antwoord ontvangen, dat bij onderzoek gebleken is, dat het ontslag niet verleend is, op grond dat hij anarchistische beginselen is toegedaan en dat ook op de vrijheid van denken door het raadsbesluit geen inbreuk wordt gemaakt, zoodat er voor tusschenkomst der regeering in dezen geene termen bestaan. Bij beschikking van den minister van waterstaat zijn eenige kweekelingen der Polytechnische School te Delft van 1 Juli tot en met 31 Aug. a.s. als buitengewoon opzichter in dienst gesteld o. a.J. P. van Vlissingen en M. B. N. Bolderman bij den bouw eener nieuwe schutsluis met eenige daarbij behoorende werken te IJmulden; J. G. Rovenek bij het maken der gebouwen voor een stoomgemaal nabij de Oranjesluizen te Schel- lingwoude; en W. J. Burgersdijk bij het leggen van een dam voor het vormen eener bergplaats voor baggerspecie in het open IJ. Te Soerabaija zijn negen valsche bankbiljetten van 1000 aangehouden een tiende valsch biljet was nog niet achterhaald. De Maatschappij voor Gemeento-crediet heeft tegen den 18 de inschrijving opengesteld op 500.000, gedeelte der tiende serie, groot f 1.000.000, 3 pet. obligatiën van f 1000 tegen 96 pet. De heer jhr. C. C. T. Six te Amsterdam is benoemd tot ingenieur bij het college der «Zes Steden" in Noord holland. De Prov. Staten van Limburg hebben de begroo ting voor 1894 aangevuld met een nieuwen post ter be strijding van de kosten eener vermoedelijke komst van de Koninginnen te Maastricht. In do laatste vergadering van den gemeenteraad van Loosdrocht is eene mededeeling ingekomen van me vrouw de wed. van de Poll dat zij ten behoeve der gemeente-financiën een bedrag van f 25000 zal doen in schrijven op het Grootboek der 2) pets. Werk. Schuld, voor welk geschenk aan de geefster dank betuigd werd. De gemeenteraad van Leeuwarden beeft afwijzend beschikt op het verzoek om in de bestekken van gemeen tewerken een minimum loon en een maximum werktijd op te nemen. Bjj kon. besluit van den 4 No. 48 is met ingang van 1 Augustus op zijn verzoek benoemd tot commies der telegraphic van de tweede klasse de heer W. F. K. Wethmar, thans directeur van het telegraafkantoor te Edam. Den 11 des nachts is aan den IJweg te Haarlem mermeer eene landbouwschuur van C. Beers afgebrand drie paarden, een veulentwee graskalveren en eenig pluimgedierte zijn in do vlammen omgekomen. Den 11 is het vonnis der arr. rechtbank fce Mid delburg, waarbij Machiel Lampier, tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld is wegens den drievoudigen moord te Marolleput, door het gerechtshof te 's-Graven- hage bevestigd. Bij kon. besluit van 27 April No. 7 is een pensioen van f 437 verleend aan mej. H. A. Krooneman onder wijzeres hoofd eener openbare lagere school te Enk- hu i z e n van 5 Mei No. 32 van f 667 aan F. Ludowig of Ludewig, hoofd der openbare school te Castricum; van 15 Mei No. 25 van f 976 aan M. Dirken hoofd der oponb. school te Bloemendaal. Wijlen de heer W. van Ameijden te Dordrecht overleden, heeft al zijne hypothecaire schuldvorderingen, ten bedrage van f 38500, vermaakt aan het Vereenigd Wees- en Nieuw-Armhuis aldaar, onder den last om uit de rento daarvan eenige jaarlijksche uitkeeringen te doen aan verschillende instellingen aldaar. Op de 43 jaarlijksche algemeene vergadering der Vereeniging tot bevordering van Fabrieks- en Handwerks- nijverheid in Nederland, te Utrecht gehouden, werd o.a. een besluit genomen, waarbij men zich vóór de spoedige invoering van Kamers van arbeid verklaarde. Den 21 zal van Deth te recht staan voor de arr. rechtbank te Middelburg wegens beleediging van den heer mr. Nahuijs officier van justitie te Arnhemdoor hem genoemd „een groote lafaard" en „een schandvlek der rechterlijke macht." Voor het herstellen en verbeteren van Rijkstelegraaf- lijnen tusschen Haarlem en Rotterdam was de heer D. Brugman Dzn. te Winkel voor 1484 de laagste in schrijver. Aan het asyl voor oude en gebrekkige zeelieden te Brielle is 1000 vermaakt door wijlen mevr. van Mau- rikvan Ulfen, overleden te Arnhem. Benoemd tot onderwijzeres te Ingen mej. N. Abbring te Mldden-Bceiuster. Te Rotterdam zal door het Nutsdepartement een volkshuis opgericht worden. De gemeenteraad van Opsterland heeft naar aan leiding van het onlangs genomen kon. besluitwaarbij goedkeuring onthouden is aan zijn besluit tot het aangaan eener geldleening van 5000 om van gemeentewege landbouw-werkverschaffing in het leven te roepen met 7 tegen 5 stemmen de volgende motie van den heer van Zinderen Bakker aangenomen „De Raad der gemeente Opsterland overtuigd als hij is, dat werkverschaffing op den grond een practisch mid del is tegen de steeds toenemende uitgaven voor armen zorg, „neemt met diep leedwezen kennis van een besluit der Hooge Regeering waarbij zijn beroep om voor gezegd doel een kleine leening aan te gaan niet kon worden goedgekeurd „stelt mitsdien haar verantwoordelijk voor de gevolgen i van eene steeds stijgende werkloosheid, omdat zij tot ver- J mindering daarvan niets heeft willen doen en gaat over tot de orde van den dag." Bij kon. besluit van den 25 Juni No. 61 is aan den heer mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, minister van binnenl. zaken, een pensioen verleend van 2001, met instandhouding van het pensioen, groot 1999, hem ver leend bij kon. besluit van 7 Oct. 1879 No 15. Te Elsloo (Limburg) is een geval van cholera voor gekomen bij een schipper, terwijl te Maastricht bij een vleeschhonwer een twijfelachtig geval plaats had. Bij kon. besluit van 9 is de heer mr. G. J. Goekoop, lid van de Tweede Kamer, te 's-Gravenhage, benoemd tot lid van het college voor de zeevisscherijen. Den 10 is te Zaltbommel een ijzeren Rijnschip, met grint geladen tegen een pijler van de spoorweg brug aangevaren en zoo hevig gestooten dat het een lek bekwam en onmiddellijk zonk. Persoonlijke ongeluk ken hadden niet plaats. Den 10 des avonds zijn te Ophemert afgebrand eene arbeiderswoning en eene daaraan grenzende land bouwerswoning met schuur en hooiberg. De spuit kon niet werken door gebrek aan water. Hot telegraafkantoor te Monster wordt met den 15 heropend. De heer Conrad lid der Tweede Kamer, heeft de benoeming tot voorzitter der Maatschappij van Nijverheid aangenomen. Amsterdam. Aan het door commissarissen in gezonden verslag van de bank van; leening wordt het volgende ontleend. In 1893 beleend 849.191 panden voor f 2,612,463,10 1892 895,435 panden voor f 2,635,312,90in 1893 dus 46,244 panden voor f 22,849,80 minder. In 1893 gelost 821818 panden voor f 2,545,964,40; in 1892 883,346 panden voor f 2,603,062,90 in 1893 dus minder 61,528 panden voor f 57,098,50 minder. In 1893 verkocht 28,249 panden voor f 102,636,36 in 1892 27.430 panden voor 100,531,86; in 1893 dus meer 810 panden voor f 2,104,50 meor. In 1893 is aan interest van geloste panden ont vangen 98,188,32 in 1892 101,252,96)in 1893 minder f 3,064,64). In 1893 is aan interest van verkochte panden ont vangen f 7,996,15); in 1892 f 7,913,22; in 1893 meer 82,93). In 1893 is aanadministratieloon ontvangen 31,178,081; in 1892 minder f 2,165,27). In 1893 is aan schattingsloon ontvanger; f 1,007,41); in 1892 f 639,18). Het aantal hulpbanken was op 1 Januari 11, benevens de inrichting aan het hoofdlokaal tor beleening van pan den van hooge waarde. De gemeenteraad heeft den 11 een voorstel van burg. en weth. tot het ongeschikt verklaren tot bewoning van de kelders van verschillende perceelen aangenomen. Over a tweede voorstel om een terrein on eene som gelds van ten hoogste 553,661,70) tegen 3) pet. 's jaars ter beschikking te stellen van de Amsterdamsche Vereeniging tot het bouwen van arbeiderswoningen om flinke wo ningen op te richten staakten na uitvoerige besprekin gen de stemmen. Een voorstel om te bepalen dat de woningen geen hoogere huur zouden mogen doen dan f 1,50, werd verworpen met 12 tegen 8 stemmen. Door het breken van den kabel der lift in de druk- Joscelyn, die veel van een pretje hield en zich graag onder een menschenmenigte bewoog, zette zijn paard aan tot hij, bij het Eleonore Kruis gekomen, stilstond, en een oudon boer vroeg wat die ongewone drukte beduidde. »God zegen u, jonker; Zijne Majesteit de Koning wordt van Newark verwacht'', klonk het antwoord, en er werd een gerimpeld verbrand gezicht naar den vrager opge heven. »Ja, ja, 't is zoo waar alsof het in den bijbel staat; ik heb mijn beesten maar alleen gelaten want ik moet hem eens zien." »Komt de Koning hier?!'' riep Joscelyn. »'k Ben be nieuwd of vader er bij isDat zou een buitenkansje voor ons wezenDick. We zullen ons best doen te mogen reizen wie weet of mijn peetvader ook niet een goed woordje voor ons doet." Misschien wil vader dat we dienst nemen in het leger van den Koning", zei Dick die iets in zijn binnenste voelde omgaan bij het zien van het enthusiasme der menigte, 't Zou toch eigenlijk min wezen voor ons ple zier op reis te gaan als we het zwaard konden aan gorden ter verdediging van Kerk en Koning om het goddelijk recht van »Om 's hemels wil, geen politiek riep Joscelyn, met ongeduld en blijkbaren tegenzin. »Wat mij betreft", hij lachte hartelijk, een echte jongenslach »ik houd het met Sir Andrew Aguecheek, en ben even graag een Brownist als een politicus. Maar wat denk je, zullen we hier blijven staan en den intocht zien »Neen, laat ons liever doorrijden; we krijgen anders geen stalling voor de paarden, 't Zal stampvol wezen in de stad." »Daar heb je gelijk in, 't is wel zoo verstandig", her nam Joscelyn. «Wat een geluk dat we juist dien mooien optocht treffen 't Is een goed teeken voor ons verder leven, aan het begin zulk een fortuintje te hebben." Met belangstelling keek hij naar de versieringen, naar het opgewonden volk, en lachte en praatte onder het rijden vroolijk met zijn broeder. Veler blikken werden intusschen op hém gericht, want, zooals een oud vrouwtje tegen een ander opmerkte: »'t was een lust om te zien, zooeenen knappen jongen 1" Joscelyn's gelaat was mannelijk zoowel al schoon; er sprak kracht uit het breede voorhoofd, verstand en geest uit de diepe donkerblauwe oogendie hijevenals zijn zonnigen, opgeruimdeu aard, van zijn Iersche grootmoeder geërfd had. Als om de eenigszins ernstige lijnen te ver zachten, was hij bijzonder blank, en hing een zware massa blond haar hem als goud over de schouders. Hij droeg de schilderachtige kleeding van dien tijdeen licht grijs lakonsch kostuum een grooten grijs kastoren hoed met blauwe veerenen hooge rijlaarzen. Richard Heyworth was eveneens een knappe jongen haar en gelaatskleur veel donkerder dan van zijn broeder, de eerlijke grijze oogen door en door goedhartig. Maar terwijl Joscelyn breedgeschouderd was, lenig, gespierd een geboren athleetzon men zeggen was Dick eer klein, met een langen hals, en iets looms in zijn bewe gingen, waardoor men eer het krijgshaftige element zou verwachten bij den ouderen broeder, en den lust om de steden en schoonheden van het vasteland te bezoeken bij den jongere. Evenwel, waar te Cambridge Dick altijd klaar stond de Rondkoppen naar de maan te wenschen, en met al het vuur en de onwetendheid der jeugd over politiek te redeneeren had Joscelyn zich in het geheel niet bekommerd over de brandende vraagstukken van den dag. Hij had een hekel aan twist en tweedracht, hij hield boven alles van vroolijkheid, politiek verveelde hem, en, ofschoon het er veel op leek dat er weldra een oorlog zou uitbarsten, hij deed zijn best zich voor het oogenblik geheel te onthouden van een beoordeeling van het groote vraagstuk dat Engeland verdeelde. Hij behoorde tot die genen, die zich niet in het abstracte verdiepen kunnen, die rustig voortdommelen, tot zij wakker geschud worden in de onmiddellijke nabijheid van het levend geworden probleem, tot een of ander onrecht diepen indruk op hen maakt, en hen uit een vriendelijk droomland in het schelle lieht der waarheid plaatst. Lincoln moet in die dagen een der schoonste steden van Engeland geweest zjjn. De stad was voor Joscelyn Heyworth vol van de aangenaamste herinneringen; want hoe gelukkig zijn leven geweest was en hoezeer hij het ouderlijk huis in Hampshire liefhad, toch had hij hier, in Lincoln, voor het eerst het genot gesmaakt van volkomen vrijheid. Op Shortell Manor werd hij er altijd aan herin nerd dat hij slechts een jongere zoon was, en hoewel de Heyworths bijzonder aan elkaar gehecht waren en de banden des bloeds sterk spraken, Lady Heyworth was zeer streng, en Sir Thomas behandelde al zijn kinderen, behalve i Jervis, en Isabella, de oudste dochter, wel vriendelijk maar alles behalve zacht. In Lincoln merkte Joscelyn hier na tuurlijk niets van, en hij keek dus met een vroolijk hart en een vriendelijken blik naar den grooten Bargate opde j eerste stadspoortdie de stad aan den zuidkant voor j indringers beschermde. Met een trots als behoorde hij j werkelijk tot hare burgers, zag hij de schoone St. Botolph- kerk weder reed hij door de Gowteen watertje1 dat in die dagon de voornaamste straat doorsneed j voorbij de oude Saksische torens van St. Peter-at-Gowts en St. Mary-le-Wigford aan zijn rechterhand, de nieuwere kerken van St. Marcus en St. Benedictus links, en baande zich niet zonder moeite een weg door de dichte menigte. »We zullen probeereu of er in »de Arend" stalling te krijgen is", zei Dick. De waard echter verklaarde onmiddellijk dat er geen plaats was in zijn herberg, nu er zooveel edellieden naar de stad gekomen waren om Zijne Majesteit te huldigen. Daar zij in de »Saraceen" hetzelfde antwoord kregenl reden ze naar het logement «George Inn", een vreemd,! oud houten gebouwtje van één verdieping aan het eind der smalle Hoogstraatvanwaar men een mooi gezicht had op de Stonebow een der stadspoorten. Na hun reiscostuum voor het beste pak verwisseld en een maaltijd gebruikt te hebben zoo goed als zij dezen van het opgewonden volkje in de herberg krijgen konden, vonden zij de menigte op straat verbazend toegenomen, en hoewel Joscelyn grooten lust had in het gedrang te gaan, luisterde hij naar den wensch van zijn broeder, die beweerde dat men wat er te zien wa9 veel beter kon opnemen uit het raam van de herberg. Zij zetten zich dus voor het opengeslagen raam in de breede vensterbank, met een schaal aardbeien tusschen zich wachtend op

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 6