Het Onrecht Gewroken. No. 86. Zes en RTegentigste Jaargang. 1894. WOENSDAG 18 J U I, I. Stads-V roed vrouwen, PARIJSCHE BRIEVEN. FEUILLETON. B ii i to ii I a n tl. ALkMAARSGHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rjjk J 1, De 3 nummers f O.Oö. Pr(|s der gewone Advertentlën: Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- IER ZOON. Telefoonnummer: 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat met ingang van 16 Juli 1894 de stads-vroedvrouw Mej. G. G. Mölder, wonende aan de Oudegracht, wijk 11 310 belast is met den verloskundigen dienst in de wijken A H en en met ingang van datzelfde tijdstip de nieuw benoemde stadsvroedvrouw Mej. A. W. J. Vetter wonende aan de Molenbuurt, wijk B 15, in de wijken C, II en F. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT, Alkmaar De Secretaris, 16 Juli 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. XXIII. Parijs12 Juli 1894. 6 Juli. Om de gewoonte niet te verliezen onthalen de ochtendbladen ons weder op een lang verhaal over een moord in de rue Perronet. Een bediendemen zegt van de groote magazijnen du Bon Marché is de moor denaar en waarlijk was het niet noodig over dit feit drie lange kolommen to schrijven. Het slachtoffer is eene vrouw van slechte zeden die het den jongen man zeer lastig maakte hij deed alles wat hij kon om haar kwijt te rakendoch zij kwam hem steeds weder op zoeken maakte dan veel schandaalen in éen van die heftige scènes verloor de jonge man zijn geduld en doodde haar. De bladen hier schijnen te geloovendat het publiek bijzonder verzot is op zulke crimineele lectuur de gewone feuilletonsvooral die der couranten a 1 sou, verhalen steeds de alleronmogelijkste misdaden, en behalve de hoofdartikelen van de redacteuren en het gewone nieuws over Parijs zelvezoekt men in de meeste bladen onder de rubrieken «de omstreken van Parijs" en »de Provinciën" te vergeefs naar mededeelingen van aange- namen aard. Terwijl men b.v. in de Alkmaarsche Courant leest dat in Schageu Zijpeenz. enz. eene tooneelvoor- stelling plaats had of wel een pleiziertocht van school gaande kinderen zoo ervaren wij hier uit de omstreken zelden iets anders als ongelukken en misdaden terwijl toch iedere kleine plaats op zich zelve ruimschoots stof konde opleveren voor prettiger berichten. De vreemdelingdie Parijs bezoektloopt altijd ge vaar vooral wanneer hij 's avonds de groote café's op de boulevards binnengaatna eenige dagen zijne zakken vol te hebben met de wonderlijkste munten. Het is hier met het muntstelsel geheel anders als in Hollandwaar nooit meer dan twee geslachten recht van omloop honden, zoodattoen koning Willem III aan de regeering kwam, langzamerhand de beeltenis van koning Willem I uit de circulatie verdween. Hier hebben wij nog zilverstukken uit den tijd dor eerste fransche republiekdus van honderd jaar geledon maar bovendien hebben wij nog VAK EDAA I.VAI.Ii. Vertaald door Güillette. 2) Intusschen was de stoet nu werkelijk in het gezicht. Joscelyn kon, als hij de Hoogstraat opkeek, het onzinnige wuiven zien met hoeden en zakdoeken, de bloote zwaarden van de edellieden die zich bereid verklaarden voor hom te vechten, en, door zijn lijfwacht omringd, Zijne Majesteit zelf, de eenige die kalm bleef, en bedaard, in die algemeene opgewondenheid. Met eerbiedige hulde, weldra overgaand in angstige nieuwsgierigheid, hield Joscelyn de oogen op den naderenden monarch gevestigd. Deze had helaas, niets van het vorstelijke en hoffelijke tegenover het volk, dat de Tudors zoo te pas gekomen was en waardoor deze hun despotisch bestuur eenigszins dragelijk gemaakt hadden zijn hart stond alleen open voor zijn naaste omgeving in geen enkel opzicht kon men hom den vader van zijn volk noemen; koud, onverschillig, teruggetrokken, had hij niets in ruil aan te bieden voor de toewijding en aan hankelijkheid der menigte. Vivat Rex Vivat Rex riepen de honderden geeste lijken, die aan weerskanten van den weg geschaard ston den, waarna, zooals in een schotschrift uit die dagen een ooggetuige schrijft: «Zijne Majesteit zich verwaardigde, genadiglijk zijne vorstelijke goedkeuring te betuigen over een zoo gepaste hulde." Zoo smal was de straat, en zoo laag de eerste verdie ping van de herbergdat de broeders aan het raam op ééne hoogte en vlak naast den Koning stonden. Dick Hey worth, zijn zwaard in de hand, schreeuwde uit alle macht mee maar Joscelyn was met stomheid ge slagen; hij vergat alles om zich heen, en hield, als hing zijn leven er van af, de oogen steeds gericht op het schoone, trotsche, ijskoude gelaat van den vorst. al de munten der latijnsche unieBelgen Zwitsers Italianen en Grieken. Groote geïllustreerde prenten worden steeds rondgevent, waarop alle munten vermeld staan welke wij wel mogen aannemen, en ook die, welke geweigerd worden een bewoner van Parijs zal zich niet gemakkelijk een verkeerd geldstuk in de hand laten stoppen. Doch de vreemdelingdie een goudstuk wisselt in een café en daarvoor een Peruviaan Spanjaard of Roumeniër terug krijgt, en deze den volgenden dag niet kan kwijt raken wordt dan bang en weigert vervolgens BelgenGrieken en andere stukkenwelke hij gerust kan aannemen doch hij weet dat niet en daardoor ont staan dikwijls de grappigste tooneelen. Thans worden ook de Italianen buitengesloten na 25 Juli hebben die hier geen cours meerdoch de omnibusmaatschappij weigert ze nu reedsmet het gevolg dat publiek en conducteurs de grootste ruzie krijgen. 8 Juli. In een vorig schrijven deelden wij mede, dat het feest van 14 Juli dit jaar niet zal doorgaan. Inder daad had de prefect van politio eene circulaire gericht aan de commissarissen van politie te Parijs, waarbij alle orkesten en bals in de open lucht fakkeloptochten enz. dit jaar verboden werden. Ook zou er geen enkel vuur werk worden afgestoken. Deze maatregelen waren ge nomen ten teeken van rouw over den dood van president Carnot. Doch van verschillende zijden werd gewezen op het groote nadeel voor zoovele takken van nijverheid, zoo al die genoegens geheel werden verbodenalleen voor het vuurwerk zouden daardoor meer dan twee duizend werklieden een geheel jaar bun middel van bestaan verliezen. Daarom is eene wijziging gebracht in de eerstgenomen besluitenbals en orkesten zijn weder geoorloofdhet vuurwerk zal worden afgestoken verschillende schouwburgen geven gratis-voorstellingen de openbare gebouwen worden geïllumineerd enz. enz. Alleen in de buurt van do Champs Elyséesdus uit kieschheid tegenover mevrouw Carnot, zal alles doodstil blijven. In ieder geval zal tcrii het Fete Nationale een karakter dragen van treurigheidin de omstreken van Parijs zullen de burgemeesters aan de bevolking ver zoeken zich van alle vreugdeblijkon te onthouden en de 60 000 francs, welke de staat bijdraagt tot opluiste ring van de feestelijkheden te Parijsworden ditmaal aan de armen uitgedeeld. 10 Juli. Generaal Edon is vrijgesproken. Dit is »lo grand fait du jour", de grootste gebeurtenis van den dag. Deze generaal is een man van 59 jaarden 14 Juni 1.1. inspecteerde hij de troepen van het fort van Charentonhij maakte toen aan den jongen luitenant Schiffmacher een veelbelovend officiereenige opmer kingen over zijn «tenue" en verzocht hem zijn revolver, model 1892te toonen. Deze revolver mocht niet ge laden zijn doch do jonge officier schijnt de gewoonte gehad te hebben dit wapen steeds geladen bij zich te dragen en de generaaldit niet vermoedendhield den loop schuin met het ongelukkige gevolgdat een schot den jongen man in den buik trofen hij den volgenden Op dat oogenblik hoorde men een akelig geschreeuw, in schril contrast met de juichende welkomstgroeten. Rechts van de Stonebow, baande een man zich met ge weld een weg door de menigte, steeds roepend: «Recht!" Recht 1" op een toon van onbeschrijfelijke zielesmart. Joscelyn's hart begon hevig te kloppen, terwijl hij naar den man keek die het waagde aldus zijn stem te verheffen. Een oogenblik zag hij hem zeer duidelijken zijn geheele leven heeft hij zich dat tooueel herinnerd. Een doodsbleek gelaatde sporen dragend van lijden en ver driet, donker, kort afgeknipt haar, zooals de strenge Puri teinen het droegen eon afgesneden neusafschuwelijke lidteekens, waar de ooren moesten zijn; het wrak van een man, in één woord, een levend getuigenis van de barbaarsche onverdraagzaamheid der eeuw, want hij was klaarblij kelijk geen misdadiger het gelaathoe ook door fana tisme gekenmerktwas een goed gezicht. Slechts een oogenblik bleef hij zichtbaar het volk viel in woede op hem aan onder vloeken en slagen werd hij verdreven. De Koningdie op het tooneel even weinig acht had geslagen als ware het het gonzen van oen wesp, keerde zich naar Sir John Monson en verzocht hem de toespraak voor te lezen door Zijne Majesteit bij deze gelegenheid te houden. Na afloop van deze plechtigheid bood de stad, door den AfgevaardigdeSir Charles Dalison hare ge- lukwenschen aan de Koning sprak voor de vuist weg eenige beleefdheden in antwoorden keerde door de Stonebow terug, al buigend tegen de corporatie, die hem, in optima forma, met muziek enz. begroet had. Intusschen was Joscelyn Heyworth uit zijnen droom ontwaakthij voelde dat er verkeerdheden bestonden welke verbetering eischten, en dat de Koning er onver schillig voor was; zijn hart kwam in opstand, hij keerde zich eensklaps tot do oude waardin die uit een ander raam naar den intocht had staan kijken, en vroeg: »Wie was die Rondkop die recht eischte Hoort hij hier in de stad thuis?" Zeker zeker, Jonker", was het verbaasde antwoord. «Iedereen in Lincoln kent hem. 't Is John Drake de schoolmeester, hij heeft een poos gevangen gezeten. Het Parlement heeft hem weer in vrijheid gesteld." «Waarom is hij gevangen geweest?" vroeg Joscelyn. dag overleed. Generaal Edon was zelf wezenloos van droefheid en de krijgsraad, voor welke hij terecht stond onder de beschuldiging van manslag door onvoorzichtig heid heeft hem vrijgesproken. Zulk een krijgsraad is publiekdoch gisteren was het bijna niet mogelijk toegang te krijgen want de toeloop was buitengewoon grootdaar velen gaarne een blik wilden werpen op Frankrijk's grootste generaalsBillotBrière de 1' Isle, IamontCramzel de Kerhué Vincendon de Coolsde Négrierallen met huune steken en pluimen en rid derorden. 11 Juli. Men spreekt nog altijd over de anarchisten en over de nieuwe wettende strengere bepalingen welke het ministerie zal voorstellen in de Tweede Kamer, ten einde de anarchie krachtig te bestrijden. Velen zien in deze nieuwe bepalingen eene beperking van met moeite veroverde vrijheden. Ook de gebeurtenissen in Amerika zijn van grooten invloed op Parijs. De exporthuizen hier ontvangen niet alleen geene nieuwe bestellingen doch de reeds gegevone orders ten bedrage van honderddui zenden franken worden dagelijks per telegram geannuleerd. Dit is dus een nieuwe slag voor den handel en voor de fabrieken. 12 Juli. President Carnot zal vooreerst wel in de herinnering dor Parijzenaais voortleven. Daarvoor zorgen ook c\p talrijke portretten en prenten. De schilders Chartran en Poilpot maken een groot Panorama, hetwelk over een jaar gereed zal zijnen den titel zal voeren van «Do drie Carnot's." Zij zullen ons de belangrijkste gebeurtenissen uit het leven van den betreurden presi dent en diens vader en grootvader in het geheugen roe pen Lazaro Carnot in den veldslag bij Wattignies, Hippolyte Carnot in 1848 eu de president Sadi Carnot in de verschillende tijdperken van zijne eervolle loopbaan. Nog hebben wij hier sinds twee dagen oen storm en stortregenswelke den zomer bijna in herfst veranderen. J. M. T. i:\Gi:i,AYB. De zoon van den hertog van York werd den 16 des namiddags in het paleis van den hertog van Teek te Richmond gedoopt door den aartsbisschop van Canterbury. De plechtigheid werd bijgewoond door koningin Victoria, den prins en de prinses van Wales, prinses Alex van Hessen en haar bruidegom, den Groot vorst troonopvolger van Rusland, den prins en de prinses van Battenberg, prinses Christiaan van Sleeswijk-Holstein, den hertog van Cambridge, lord Rosebery en lord Salis bury. De jonge stamhouder ontving de namen Edward Albert Christian George Andrew Patrick David. MEIjGIK. De rechtbank te Brugge heeft een bouw kundige, die beschuldigd word den dood van twee werk lieden en de verwonding van twee anderen veroorzaakt te hebben, doordat hij geen voldoende voorzorgon genomen «Hij heeft een boek geschreven tegen de Bisschoppen", zei de waardin «en de Sterrenkamerf) heeft hem aan de kaak doen stellen; daardoor is hij zijn ooren en neus kwijt, eu zijn geld ook en toen hij uit de gevangenis kwamvond hij zijn vrouw en kinderen gestorven. Ik voor mij geloof dat dit hem in de war gebracht heeft want vroeger was het een stille, bedaarde man, en tegen woordig doet hij niets dan als een waanzinnige rond- loopen en om recht roepen zooals daareven." Joscelyn zag in zijn geest dat tooneel weer voor zich het volk, hem door schoppen en slagen verwijderend, en het koude, ongevoelige gezicht van den Koning. Hadden zij een hond op die manier behandeld dan reeds zou men een trek van medelijden of belangstelling verwacht hebben op het gelaat van een goedhartig, gevoelig man, en deze fanatieke, deze mishandelde schoolmeester was een van 's Konings onderdanen «Waar woont hij?'' vroeg Joscelyn, vol van een onbe schrijflijk verlangen om den armen kerel de slechte be handeling, zooeven ondervonden, te doen vergeten. «Ik hoor dat hij bij den Jood op den berg in huis is. Niet tegenover de Bull Ringmaar wat ze 't huis van Aliron den Jood noemenbijna op den top van den heuvel." Hier werden zij gestoord door een uitroep van Dick «Hoera, Joscelyn, hoera! Daar is vader, te paard!" Joscelyn keerde naar het raam terug en de pijnlijke trek verdween van zijn gezicht terwijl hij uitbarstte in een hartelijken lach en den uitroep «Daar rijdt, zoo waar als ik leef, Jervis naast vader, met een pruik van wel een el lang en een hemels- blauwen strik «Poeh!... Meneer is door zijn reizen heelemaal ver anderd Heb je ooit zoo'n fat gezien 'k Lees al op vaders gezicht dat hij verbazend ingenomen is met zijn oudsten zoon er is voor ons weinig kans om onzen zin to krijgen vrees ik fEngclsch gerechtshofdat misdaden strafte buiten het bereik der wet. De naam is afkomstig van de met sterren beschilderde zoldering der vergaderzaal. V.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1