Het Onreclit Gewroken. No. 88. Eerste blad. Zes en Negentigste Jaargang. 1894. ZONDAG 22 J U LI. Arbeiderswoningen. FEUILLETON. N ederland. in. V? «r /-til ALKMA VRSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dl*sd*g-, Daaderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. rrjjs der gewone Advertentiën: Per regel j 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Meermalen werd eigendom van woningen, een toover- woord genoemd;; het zou wonderen doen, bij den arbei denden stand. Geen beter middel tot spaarzaamheid dan de wensch op te wokken, om een eigen »te huis" te verkrijgen. En moet het onroerend goed te gelde gemaakt worden, wat nood? het zal dikwijls blijken een winstgevende be legging te zijn geweest. Aldus meenen de voorstanders van persoonlijk eigendo m. Jammer maar, dat er zoo veel kans is, als hettoover- woord uit handen van den toovenaar geraaktdat hij dan geen formule heeft, om het wederom in zijn macht te krijgen. Misschien doet de persoonlijke eigendomsvorm eenmaal wonderen, maar meer niet. Daartegenover staan nadeelen De arbeider mist door dien vorm de vrijheid om zich te verplaatsen; de woning is hem een blok aan het been. Zal hij die verkoopen op een ongunstig oogenblik Bij overlij den rijzen ook moeielijkheden. Het vermogen moet worden verdeeldhet huis zal wel het eeuige bestanddeel der nalatenschap zijn. Verkoop ligt voor de hand. Doch dan is de deur geopend voor personen, die men liefst wil buiten sluiten, voor huisjesmelkers. Deze laatsten hebben meestal contant geld, dat de werkman meestal mist. Voor de huisvesting zelf, is onbeperkt persoonlijk eigen dom niet minder gevaarlijk. Zoolang de woning niet overgaat kan men door reglementen en huurcontracten verandering van den oorspronkelijken toestand weren. Maar daarna Hoe kan men beletten dat de eigenaar het kleine buitenverblijf aan twee families verhuurt en zelf een opkamertje betrekt. Hoe, dat hij het zonnige tuintje als kroeg inricht of er een wildernis van maakt Te Mühlbausen zijn, als men Je opgaven gelooven mag, alle tuinen bebouwd. Derhalve was men ten onzent steeds bedachtden eigenaar in zijn heerschappij te beperken en wel zoo, dat er weinig van overblijft. Men verbiedt zekere neringen, het houden van kostgangers, het bren gen van den eigendom in anderen staat het verkoopen zonder kennisgeving aan het bestuur enz. Te Amsterdam bij de bouwmaatschappij ter verkrijging van eigen woningen, verplicht men den eigenaar, aan geen ander te verkoopen dan aan die maatschappij on tegen taxatie. Terecht vraagt het rapport (blz. 200), zal die bepaling doel treffen De eigenaar die verkoopen wil, vindt maar één kooper en nergens is bepaald, dat de maat- VAN EDNA MAMi. Vertaald door Guillette. 4) Joscelyn slaakte een diepen zucht. In den neteligen toestand waarin hij zich bevond zou hij volgaarne met den stervende omgeruild hebben zeer tegen zijn zin verliet hij de stille ziekenkamervoegde zich bij zijn vader die hem beneden wachtte en wandelde met hem naar het paleis van den bisschopwaar de koning zijn intrek genomen had. Sir Thomas was den heelen weg over druk en vroolijk aan het redeneeren. Bij den Minster Green ontmoetten zij Dick, een en al opgewondenheid over het vooruitzicht bij den koning te worden toegelaten. Joscelyn echter verkeerde als in een droom. Het drukkend gevoel van de keuze die hij binnen zoo korten tijd doen moestverdreef iedere andere gewaarwordingen hij had slechts een flauw bewustzijn van het gebeurde. Hij herinnerde zich later alleen het binnenkomen in het statige paleis, den eersten aanblik van de groote feestzaal, vol met, den Lincolnshireschen adel, die in groote getale naar de stad gekomen waren, als blijk van hun trouw aan den koning, en de droef geestige oogen van den vorsttoen hij aan Z. M. voor gesteld werd, en deze de zijne ontmoetten. Alles was spoedig afgeloopen. Hij liep weder buiten in de trissche lucht, met Dick naast zich, al lachonde en pratende, blij dat de plechtigheid voorbij was en vol lof over den koning. Joscelyn hooide er niet naar zijn eigen gedachten hielden hem bezig. Was het, vroeg hij zich af, de dood van Strafford, welke die droefgeestige uit drukking had gebracht in die oogen, die hem steeds ver volgden Was het de gedachte aan den dreigenden schappij tot overnemen verplicht is. Nog eene andere vraag wordt gesteld «Wanneer nu de maatschappij eens g0en lost heeft de woning over te nemen en de eigenaar, in 't nauw gedreven, toch aan een ander verkoopt, wat heeft ze dan anders dan een actie tot schadevergoeding wegens con tractbreuk Op deze vraag kan men met een gerust ge weten antwoorden: «Niets anders, en aan die actie heeft zij niet veel." Volgens de heeren van Hasselt en Verschoor doet men beter, geen persoonlijk eigendom te beoogen. De onderne mingsvorm, die hen 't meeste aantrektheeft tevens op de meest ruiterlijke wijze de eigendomsverkrijging over boord geworpen. Eindelijk zal misschien niet iedere lezer gelooven dat de samensteller van het rechtskundig gedeelte bij de op richting eener bouwvereeniging, menige klip te ontzeilen heeft. Als alle leden eener arbeidersvereeniging model huurders waren, dan kon iedereen dit onderwerp wel regelen. Maar rekening houdende met de menschelijke natuur, behoeft men zich niet voor te stellen, dat de leden eener eventueel opteriehten Alkmaarsche werkmansbouwver- eeniging, allen zonder uitzondering, brave menschen zijn en blijven, die hun huis keurig netjes onderhouden, die nooit bedanken voor het lidmaatschap tenzij even voor treffelijke personen gereed staan hun plaats in te nemen, die steeds op tijd en ongevraagd hun huur betalen enz. De ondervinding leert anders, bijv.te 's-Gravenhago (bij Vooruit II) waar de totale huur in ronde cijfers be draagt 18000 en waar men sommige jaren slechts f 14500 werkelijk int. Door de inrichting der statuten van Vooruit IIkan men niet bij uitzetting de goedkoopo procedure voor den kantonrechter volgen maar moest men bij wanbetaling een eisch instellen bij de arrondissements-rechtbank. In 1889 joeg een dor leden de vereeuiging op groote kosten tengevolge van een langdurig proces. Hij bleef een jaar in het wederrechtelijk bezit der woning toen men de waterleiding afsneed, verschafte hij zich wasch- water door in zijn tuin een putje te graventerwijl hij drinkwater (als hij dit noodig had) van de buren kreeg, van de leden der Vereeniging dus, die hij benadeelde. Vindt men het begrijpelijk, dat dit en dergelijke feiten zelfs de vereeniging Vooruit II met rassche schreden achteruit brachten, dan geeft men onwillekeurig toe, dat het ontwerpen der reglementen een lastige taak is, waar voor men een bekwaam rechtsgeleerde behoeft. Het ge mis van goedkoope en vooral spoedige beslissing der ge- opstand Was het wantrouwen in zijn raadslieden Ver halen, in Cambridge gehoord, over gemis aan eergevoel en vertrouwbaarheid bij den koning, in zonderling con trast met zijn bekende reinheid en stiptheid in andere op zichten stonden hem op eens voor den geest. Dan weer dacht hij aan het onverschillig toekijken bij de hardvochtige bejegening van John Drake bij de Stonebow, zoo weinig overeenkomend met zijn spreekwoordelijk geworden ernst en vroomheid. Toch, ondanks de verkillende uitwerking van 's konings gebrek aan medelijden, was er bij Joscelyn geen sprake van vijandelijke gezindheid. Alleen keerde telkens de pijnlijke vraag terug: «Wie waren eigenlijk 's konings vijanden En hoe te strijden voor dat recht, waarvoor het stervende slachtoffer eener gehate tyrannie zoo vurig gepleit had »U kijkt niets vroolijk, Mr. Heyworth, zei de aanvallige Anna Barrington, met haar vriendelijksten glimlach, toen hij een weinig later de balzaal binnentrad. «Stemt de gedachte aan den oorlog u zoo ernstig «Misschien wel," antwoordde hij, even glimlachend doch tegelijkertijd ontsnapte hem een zucht. «Wat mij betreft", hernam Annanaar hare rose sa tijnen schoentje kijkend„ik vind het wel een prettig vooruitzicht. We zullen niet langer sterven van verveling; we krijgen belangrijke nieuwsbrieven over veldslagen betoonden heldenmoed en belegeringen. Het zal wezen alsof men in den tijd der Fransche romances leeft." Het tweetal stond bij een boogvensterde luiken waren niet gesloten het raam was wijd open. Joscelyn keerde de schitterend verlichte zaal den rug toe en keek naar buitenin den zoelen zomeravondin het westen zag men nog de gloeiende kleureu van den zonsondergang. «Noemt u dat romantisch P" klonk het verbaasdniet zonder bitterheid. «Hoe is het mogelijk! De oorlog, die zooveel verwoestingzooveel verdeeldheid aanbrengt «Dat zie ik er niet in. Natuurlijk zijn wij allen aan de goede, de rechte zijde; ieder die van hoogo geboorte is volgt den koning." «Hoe dat zal gaan, weet ik niet", zeide Joscelyn, «doch in ieder geval zijn er ook niet hooggeborenen. Of schillen tusschen de vereeniging en hare leden, kan haren bloei balemmeren, kan een bron van teleurstellingen op leveren. Doch de bezwaren waarvan wij enkelen aanroerden zijn overkomelijk en mogen niemand weerhouden de bouw vereeniging in het leven te roepen, want zelfs die moeie lijkheden vertoonen een lichtzijde in hot overwinnen van tegenspoed schuilt een opvoedende kracht. Afgeschei den van het resultaat is vereeuiging van werklieden nuttig. Zij leeren de beteekenis en de gevolgen van samen werking beter gevoelen en begrijpen en de puinhoopen van velerlei illusiën en verwachtingen vormen dikwijls een fundament voor een hecht en sterk gebouw Men late zich dan ook niet afschrikken door den eersten den besten hinderpaal met een vergrootglas te bekijken. Het Kamerlid van der Linden de deken der advocaten, een der flinkste figuren uit den bloeitijd van het liberalisme, zeide altijd «zoek nooit leeuwen op een weg, waar zij niet zijn." Bij kon. besluit van den 17 is benoemd tot heem raad van den Anna Paulownapoliier de heer A. Jz. Kaan. De Prov. Staten van Groningen hebben den 17 beslotenvoor 1895 30 opcenten op de grond- en de personeele belasting te heffen, nadat met '28 tegen 13 stemmen verworpen was een voorstel om 31 opcenten te heffen. Bij kon. besluit van den 17 is benoemd tot commis saris van politie te Utrecht de heer P. J. Dammers, thans commissaris van politie te Amersfoort. Den 18 des nachts is te Rotterdam een roeibootje, waarin drie zeelieden gezeten waren behoorende tot de bemanning van een in de Rijnhaven liggend stoomschip, in de haven gezonken waarbij de drie zeelieden omge komen zijn. Den 19 is door het prov. bestuur van Noordbolland bij enkele inschrijving aanbesteed: l. het maken van twee ramtoestellen en een due d'alf in het buitenkanaal te IJ m u i d e n geraamd op 15400. Laagste inschrijver de heer H. Deutekom te Amsterdam voor f 14347 2. het weder opbouwen van het gebouwtje van de zelfre- gistreerende peilschaal bij het kustlicht te Dnrgerdam geraamd op 1440. Laagste inschrijver de heer H. J. Buis te Urk voor 1158. Den 19 des avonds 8 u. 15 m. zijn de beide Ko ninginnen te Baarn aangekomen en door eene talrijke menigte zeer toegejuicht. Beiden zagen er zeer welvarende uit. Aan den afgetreden minister van waterstaat C. Lely is een pensioen verleend van f 2718. De wedrennen te Bussum op den 28 zullen door beide Koninginnen bijgewoond worden. rekent u ben niet mee Uals vrouw kunt niet ge voelen wat het zegtzijn eigen landgenooten te moeten aanvallente vechten misschien voor een zaak waarvan mon zelfs het rechte niet begrijpt!" «O foei, u bederft heusch mijn pleizier riep Anna pruilend. «Hoe komt u er bij, op dezen feestdag zulke sombere gesprekken te beginnen Hoorde muziekwij kunnen hier niet langer blijven!" Joscelyn keorde zich met een zucht van het open raam en leidde Anna eenigo minuten later door de statige passen van de monuet. Hoezeer wenschte hij dat het leven even eenvoudig mocht zijn als deze dansen men even eens zijn geheimenissen naar vaste regels kon doorgron den! Maar... waren er geen fondamenten waarop hij kon voortbouwen In ieder geval stond dit hem helder en klaar voor den geestzijn plicht was de quaestie met ernst te bestudeeren ofschoon hoe dit te doen en wat er de uitslag vau we zou zouhij wist het niet. De menuet werd gevolgd door een coranto op de muziek van Whitelockeeen der populairste melodiën van dien tijd. Zonder hen in hot, minst te benijdenzag Joscelyn Anna dansen met een paar andere begunstigde bewonderaars. Het verledon en het tegenwoordige waren als dood voor hemonzichtbaar door de sombere schaduw van de toekomsthij danste werktuigelijk meezelf verbaasddat hij in een zoo vroolijk gezelschap zich zoo treurig voelen kon. Alles waar hij eenmaal vau hield, werd hem aangebodengoede muziek een uitstekende dansvloerde goede opinie van allen om hem heen Anna's lief gezichtje en bekoorlijke glimlachtoch woog het hart hem als looden was hij blij toen de klok negen sloeg en het uur der verlossing daar was blijde zelfs dat hij Anna vaarwel zeggen kon en in de koele avondlucht kwam. In de ziekenkamer vond hij Mr. Gainsborough's toe stand eer verergerdmaar het lijden en de onrust van den stervonde stemden meer met zijn eigen stemming overeon dan de vroolijkheid in de danszaal. Hij was blijde hier te zijn het was hem een vreugde, zijn peetvader te verzorgen en in de stilte van den nacht bij hem te zitten.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1