Het Onreciit Gewrota. No. 89. Zes en Negentigste Jaargang. 1894. W O E N S 1) A (1 25 J U LI. Inkwartiering. Buitenland. FEUILLETON. ALK1HAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt IMasd»g-, Ooaderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar/ 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Prp der gewone \d vertent lens Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat overeenkomstig art. 17 der wet van 14 September 1866 (Staatsblad No. 138) door hen is herzien en heden vastgesteld de lijst, bevat tende de namen der inwoners, die in aanmerking komen voor het verleenen van Inkwartiering en onderhoud van militairen en paarden, welke lijst aangeplakt en ter inzage voor een ieder is nedergelegd ter gemeente secretarie gedurende 14 dagen na heden. Bezwaren tegen die lijst kunnen schriftelijk worden ingediend binnen ééne maand na heden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris, 24 Juli 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. BELU1E. In het koninklijk park te Laeken zijn dezer dagen, na afloop van een feestmaal bij gelegenheid van de benoeming van een kapitein en twee onder luitenants, door zes onderofficieren, die in zeer beschonken toestand verkeerden, verschillende baldadigheden gepleegd. Behalve dat zij de prachtige bloembedden vernielden doodden zij ongeveer 30 fazanten kwetsten de zwanen in den vijver, deden het roeibootje der Prinsessen zinken en beschadigden des Konings rijwiel. De Koningdie ten hoogste over deze wandaden verontwaardigd was heeft gelast, dat het recht zijn loop moet hebben. Twee der aangehouden onder-officieren zjju uit de kazerne ontsnapt en waarschijnlijk over de grenzen govlucht. DIJITSC11LAAI». De zaak der smaadbrieven schijnt gesust te zijn. De opper-coremoniemeester Kotze is naar zijn landgoed vertrokken. Hom was een aanbod gedaan om voor 60000 den naam van den schuldige te noemen; het is echter gebleken, dat dit een poging tot oplichting is geweest. De Keizer wil van de zaak nooit meer hooren spreken, omdat hij schjjnt te vermoeden, dat de ware dader een zoo hoog geplaatst persoon is dat er geen kans bestaathem voor het gerecht te brengen. DEAEMAKKEA. Den 28 vieren de Kroonprins en de Kroonprinses te Kopenhagen hnn zilveren bruiloft, bij welke gelegenheid verscheidene Vorsten tegenwoordig zullen zijn. EAGELAAU. Koningin Victoria is den 19 met prins en prinses vou Battenbergden russischen kroon prins en zijne bruidvan Windsor naar Osborne op het eiland Wight vertrokken. Het verzoeningscomité voor de geschillen tusschen 5) VAN EDAA UVAI.Ii. Vertaald door Guillette. DERDE HOOFDSTUK Het is de wet van den hemel, dat gij niet znlt kunnen beoordeelenwat wijs is., tenzij gij eerst besloten hebtte weten wat recht is, en dit te doen. Ruskin. »Heb je al ontbeten?" vroeg Sir Thomas, toen hij den volgenden morgen Mr. Gainsborough's studeerkamer binnentrad waar zijn zoon juist van de ontbijttafel op stond. »Warm bier? Neen, dank je, ik heb 't warm gekregen van die wandeling den berg op. Ik zal niets gebruiken, maar, nu we daar over spreken, Joscelyn houd eens een oogje op Dick. Ikzelf ben, Goddank, zeer matig, en wou graag dat mijn zoons het ook waren maar Jervis heeft in dat opzicht in 't buitenland niet veel goeds ge leerd, en je zult zien, die goeie Dick volgt hem na als we niet oppassen. En hoe is 't nu met je peetvader »Hij ligt steeds in diepen slaap", zei Joscelyn, »de dokter denkt dat hij niet weer bij kennis zal komen eenige dagen zoo liggen zal en ongemerkt den doodslaap ingaan." Joscelyn was zeer bedaard; doch de uitdrukking van zijn gelaatde toon zijner stem bewezen hoe het hem aan het hart ging. »Arme kerel 1 Is het wezenlijk zoo erg? Arme kerel!" Joscelyn had kunnen glimlachen over deze woorden Hij vond zijn peetvader volstrekt niet te beklagen; neen, deze was er beter aan toe dan zij, die in dezen ellendigen, moeitevolleu tijd moesten blijven leven niet wetend waarheen zich te wenden om raad, om leidiug. De ge dachte aan zijn toestand viel hem op eens dubbel zwaar op het hart. Hij zuchtte. mijneigenaars en werklieden heeft goedgekeurd het schik kingsplan, volgens hetwelk de loonen, met 10 pet. ver minderd onveranderd zullen blijven tot het begin van 1896. Lagerhuis. Den 23 heeft de minister Grey verklaard, dat Italië aan de regeering mededeeling had gedaan van de bezetting van Kassala met de verzekering dat deze gebeurtenis op geenerlei wijze bedoelde verandering te brengen in het tot nog toe gevolgde beleid van zich aan de verplichtingen jegens Groot-Brittannië te houden. De minister Buxton zeide dat over de toekomst van Swa ziland nog steeds onderhandeld wordt. FRAAKRIJK. De politie te Marseille heeft een anarchistenclub gesloten. Den 19 des voormiddags isin tegenwoordigheid van mevrouw Carnothare zonen en de vroegere officieren van het militair huishet lijk van president Carnot uit den kelderwaarin hot voorloopig bijgezet was overgebracht naar den kelderwaar het voorgoed zal blijven, en waar ook zijn grootvader rust. Een zekere Filippine die onlangs als knecht in een waschhuis den moord op president Carnot verdedigd had is door de waschvrouwen aldaar eerst half dood geslagen en daarna aan de politie overgeleverd. Te Morbihan is met 649 stommen tot lid van den Senaat gekozen de heer Marzellekoningsgezind tegen 300 stemmen op don republikeinschen candidaat. Kamer. Den 21 is de eerste paragraaf van art. 2 der anarchisten wet aangenomen met 320 tegen 176 stemmen nadat verschillende amendementen verworpen waren met name een amendement-De Rameldat door de regeering en de commissie afgewezen was dit werd verworpen met 267 tegen 229 stemmen. De tweede en derde paragraaf werden daarop aange nomen. Een amendement van den radicaal Montaut waarvan de strekking was, dat de bepalingen der grond wet moesten worden in acht. geromen, we'd aangenomen mot 466 tegen 28 stemmen. De vierde paragraaf werd met 271 togen 199 stemmen aangenomen. De minister van justitie erkende dat de teksten met elkaar in tegenspraak waren en vroeg verzending naar de commissie, ten einde een nieuw onderzoek in te stellen. De radicaal Brisson nam akte van deze verklaring van den minister en stelde voorde verdere beraadslaging te verdagen tot 15 October. Dit werd verworpen. Daarentegen werd een voorstel der commissie, om de behandeling tot den 23 te verdagen aangenomen met 280 tegen 237 stemmen. De zitting werd daarna op geheven. Den 23 deelde de heer Lasserro mede, dat de com missie, in wier handen het wetsontwerp tegen het anar chisme was gestelden de president-minister overeen- Ja jongen", vervolgde Sir Thomas »je hebt altijd veel van je peetvader gehouden en hij van jon. Maar kom moed gevatbet leven ligt voor je open en iu deze tijden van beroering mogen zelfs jongere zonen hopen eenmaal een goede positie in de maatschappij te zullen bekleeden. Ik wensch soms dat jij de oudste waart, je komt veel meer met mij overeen dan Jervis. »Ja, ik herkende Jervis bijna niet, zoo is hij veranderd maar na eenige weken in Engeland zal hij wel weer de oude worden". Sir Thomas schudde treurig het hoofd, en hernam »Neen, hij bevalt mij niet..: Hij is verkwistend ge worden, losbandig, goddeloos, hij is geen Heyworth. Maar jij, Joscelyn, je moet mijn rechterhand zijn. Ik bouw nu mijn hoop op jou, want, ik kan het niet ontkennen ik ben teleurgesteld in mijn eerstgeborene zeer teleur gesteld." Nooit nog had de vader zoo vertrouwelijk met zijnen zoon gepraatJoscelyn was getroffen door de treurige uit drukking op zijn gezicht en de klank zijner stem hij gaf dus uiting aan de woorden vau troost en van ge hechtheid die in hem opwelden. »God zegen je, beste jongen", zei Sir Thomas, met dien helderenzonnigen glimlach dien vader en zoon met elkaar gemeen haddenen die hen zooveel op elkaar deed gelijken. »Ik reken op jou om mijn naam eer aan te doen, om te toonen dat je een Heyworth bent. Maar ik kan niet langer blijven. Het onderhoud van Zijne Majesteit met Lord Willoughby van Erebie, die hem de toezegging van zeshonderd man paardenvolk van den adel uit Lincolnshire kwam brongen zal nu wel afge- loopen zijn, en daarna vertrekt het Hof naar Beverley. »Is u er op gesteld dat wij nog heden naar Shortell afreizen?" vroeg Joscolvn. »Zou ik niet bij mijn peet vader blijven »Neeu, 't is beter dat jullie zoodra mogelijk naar huis gaat. Hij kan nog eenige dagen bewusteloos liggen je kunt toch niets voor hem doen. Wanneer alles meeloopt, komen Jervis en ik over twee of drie weken ook, maar ga jij terstond aan het werk en laat er iedoren dag geëxerceerd worden. Vaarwel, beste jongen, goede reis. Hij kuste hem. Joscelyn deed zijn vader tot de voor deur uitgeleide en zag hem na tot hij achter het hek van het bisschoppelijk paleis uit hot oog verdween. Toen gekomen waren aan de Kamer te vragen, den tekst van het wetsontwerp onveranderd en zonder amendementen aan te nemen als blijk van vertrouwen jegens de regee ring. De heer Brisson verzette zich hiertegen en zeide, dat de verklaring van den president-minister van geene waarde en ongrondwettig was. De minister bleef op zijn stuk staan. De boulangist Naquet werd tot de orde ge roepen met inschrijving in de notulen. Het centrum verlangde, dat er over een sluiting der Kamer gestemd zou worden. De heer Pourquery de Boisserin werd voor de tweede maal tot de orde geroepen. De commissie en de regeering verklaarden verscheidene amendementen vervolgens voor onaannemelijk, die daarna met groote meerderheid werden verworpen. Het eerste gedeelte van artikel 3, bepalende de straf in geval van herhaling, werd goedgekeurd met 316 tegen 180 stemmen het tweede gedeelte met 327 tegen 148 stemmen. Het geheele artikel werd vervolgens met op steken der handen aangenomen. ■TALIE. Bij de behandeling der financiëele voor stellen van de regeoring in den Senaat op den 20 wees Crispi de beschuldiging dat hij aan grootheidswaanzin zou lijdon, met kracht van zich. Hij verklaarde niet te twijfelen aan den steun van den Senaat en vroeg een wapenstilstand. Hij herinnerde er aan dat hij er over gedacht had de Kamer te ontbindenmaar dit was onnoodig geweest. Do algemeene beschouwingen werden gesloten. Den 21 werd artikel 2 betreffende de belasting op het roerend vermogen aangenomen met ongeveer 150 tegen 50 stemmen. Het geheele ontwerp werd aange nomen met 146 togen 51 stemmen. Nadat de minister president Crispi nog had medegedeeld, dat het bezetten van Kassala noch nieuwe uitgaven, noch het zenden van verdere troepen-versterkingen noodzakelijk zou maken en dat het gebeurde ook geen ongunstigen invloed zou uitoefenen op de betrekkingen met de mogendheden, werd de zitting verdaagd. OOSTKARIJK-HOAWARIJE. In de provinciën Galicië en Bukowina zijn sedert 7 April 323 en 19 cholera-gevallen voorgekomen waarvan 150 en 7 met doodeljjken afloop. RU8LAAD. Nabij Tabinsk is een te zwaar be vrachte veerboot in de rivier de Belaja gezonken, waar door ongeveer honderd bedevaartgangers verdronken zijn ZUID-AFRIKA. De inlandsche troepen dor trans vaal hebben de krijgsmacht van Malaboch aangevallen; tien zijner mannen zijn daarbij gesneuveld en verscheidene gewond. Malaboch's krijgheden hebben vervolgens de holen ontruimdwaarin zij de wijk hadden genomen. Generaal Joubert zal naar Woodbush gaanwaar hij den 2 Augustus met kracht tegen Malaboch zal beginnen op te treden. viel hem met schrik te binnen dat, voor hij die welbe kende gestalte wederom begroettehij net onderzoek moest hebben ingesteld naar de groote vraag van den dag, waarvan zooveel afhing. Zoo hij het niet met zijn geweten overeen kon brengen de partij des konings te kiezen en het Parlement te bestrijden Als hij door de studiewelke hij van de vrijheden van Engeland zou maken, zeer togen zijn zin, verdeeldheid brengen moest tusschen zijn vader en hem Reeds die gedachte alleen was hem eene marteling; hij liep het huis uit, als wilde hij ze ontloopen en sloeg ongemerkt den weg in naar den dom dien hij binnentrad. Buiten was de brandende zon de hitte van den zo merdag de hinderlijke menschenmassadie stond te wachten, in de hoop den koning nog eens te zien; daar binnen was het koelvol van die rust en dien vrede die de natuur niet altoos geven kan, doch die men zelden te vergeefs zoekt in een schoon, eerwaardig kerkgebouw. Hij zette zich in den zuidelijken vleugel op een steenen bank neeren keek naar de gebeeldhouwde engeltjes in het Triforium. Het groote gebouw was leeg; de plechtige stilte bracht een oogenblik kalmte aan zijn ontroerd gemoed. Waar het licht, dat hem iu zijue onwetendheid klaarheid brengen zou, van daan komen kon hij wist het niet, hij wist enkel dat het komen moest. Met heel zijn ziel wenschte hij het goede te doenhet overige berustte bij God. Doch op eens koerden al zijn angsten terug. Het was zoo het hoe berustte bij God maar de smart, het lijden was voor hem. Zoo het bewustzijn van wat recht washem onheil bracht in deze wereldver guizing van allen die hij lief had, wat dan? Erger nog, als het oneenigheid tusschen hem en zijn vader, tusschen hem en Dick ten gevolge had wat dan Heel zijn hart kwam in opstand bij het visioen van een slagveld, van de gezichten die hij liefhad, als vijanden tegenover zich. Zou hij dit kunnen dragen Kon de plicht iemand leidon op een weg zóó wreed Joscolyn sprong overeind en liep de kerk op en neer worstelend met zijn ver beelding, ernstig, vurig het gebed opzendend van koning David: »Leid mij, o Heer, in Uwe gerechtigheid, ter wille mijner vijanden; maak Uwen weg klaar voor mijn aangezicht." Eenige oogenblikkon later werd de schoone vrodige kathedraal die daar zoo rustig stond in eon land vol

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1