Hel önreeli! Gewroken. Nationale Militie. No. 90. Zes en Negentigste Jaargang. 1894. V R IJ D A G 27 J U LI. Gemeente-rekening. Buitenland. FEUILLETON. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aaauschrijving, ondorstaanden verlofganger aldaar, om zich bij zijn korps te vervoegen op den dag, hieronder vermeld, 's namiddags vóór 4 nren, op 13 Augustas 18944e regiment vestingartillerie lichting 1892 garnizoen den Helder GËHRll V K IS T K 11. Hij moet voorzien zijn van zijn verlofpas en heeft recht op vrij transport naar zijn korpstijdig ter gemeente secretarie aan te vragen. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 25 Juli 1894. A. MACLAINE PONT. ALklIAARSCHE COURAVT. Deze Conrant wordt ö!nsd»g-, Donderdag- eu Zaterdagavond uitgegeven. Abonnomentsprjjs per maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rrjk f 1, De 3 nummers f 0,06. Pr|)g der gewone Advertentlën: Per regel J O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. 8uppletoire begrooting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennisdat de eerste sup- pletoire begrooting, dienst 1894, heden den Gemeenteraad aangeboden gedurende de eerstvolgende veertien dagen op de gemeente-secretarie ter inzage neder- gelegd en tegen betaling der kosten in afschrift ver krijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris, 25 Juli 1894. NU HOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de gemeente-rekening, dienst 1893 met alle daarbij behoorende bescheiden heden den Gemeenteraad aangoboden op de gemeente secretarie voor een ieder ter lezing nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 25 Juli 1894. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. FRAAK.KIJK. In de vorige week was op de muren van Parijs een anarchistisch plakkaat op wit papier aangeslagendat dns het aanzien had van een officieel plakkaat, ten einde aldn3 de politie te bedriegen. De biljetten van particulieren moeten eeno andere klear dragen. Er stond dan ook boven aan met VAN EU AA 1ÏALL. Vertaald door Guillette. 6) »Zeker!" lachte Joscelyn. »'t Is een aardig meisje om mee te wandelen, geestig om mee te praten, nog al lief om eeng aan te denken, maar daarmee is alles gezegd.'' Zij waren nn langs oen kronkelend pad, dicht bij een kerkje, gekomen, en de rnime vlakte van Conlesdon Com mon lag voor hen, waar men uitstekend gelegenheid had de paarden in galop te zetten. Toen zij het dorpje Kat- terbam bereikten, hadden beiden er een klenr van, en reden met welbehagen langzaam voorbij de dorpshuizen met hun rieteu daken en keurige tuintje3voorbij de herberg met haar pannen dakde vriendelijke pastorie, met haar zware eiken het park van een landgoedeenige vruchtbare akkers; het kerkje, met zijn aardig, slank torentje, en het eenvoudige kerkhof. De weg maakte hier oen scherpe bocht rechtsaf, en liep langs een heuvelrand, van waar men het gezicht had op een liefelijke vallei een dier boschrijke dalen, de glorie van het graafschap Surrey, Deze weg weinig meer dan een pad over particulier terreinbevond zich in een allertrenrigsten toestand, het spoor was als een sloot zoo diep, de kanten hard gebakken door de sterke zoneen groot contrast met Conlesdon Common, waar het rijden een genot mocht heeten. Jni3t op dit punt zagen zij een zware familiekoets naderen een lomp gevaarte dat al schommelend door oen fraai span paarden werd voortgetrokken. De broeders haalden hun rossen in tegen de heg die aan de eene zijde den weg begrensde. Het was er zeer smal, maar iets verder zon het voorbijgaan nog moeielijker zijn, want de een of ander had een kruiwagen laten staan, dicht bij den tuinmnnr, aan de andere zijde van den weg. Waaraan bet nn is toe te schrijven dat paarden zulk een inge- bankerdeu hekel hebben aan kruiwagens, ik weet het met, doch het feit is, dat de koetspaarden schuw werden leen zij er voorbijreden, dat de koetsier evon de heer schappij over hen verloor en zij plotseling verschrikt uih- groote letters gedruktStad Parijngemeenteraad, besluit van 20 Juli 1894. Op dit biljet las men het volgende »Uit naam der verdediging gaat het proletariaat spreken. Wij zullen als bij toeval slaan wij zullen handelen als wilde beesten. Burgerij, vergift, dolk, dynamiet, brand stichting zullen u bedreigen. Onze vlugschriften onze dagbladen worden in beslag genomen onze zalen ge sloten de propaganda van het woord wordt ons ver boden. Wij zullen nn spreken door gebaren." De politie heeftzoodra zij het bedrog met het witte papior heeft ontdekt, de plakkaten afgescheurd. Hamer. Den 24 is het geheele artikel 3 der anar- chistenwet aangenomen na verwerping van alle amen dementen. De aangehouden paragrafen van art. 2 werden mede aangenomen waarna het goheele artikel met 304 tegen 193 stemmen goedgekeurd werd. Na verwerping van verscheidene nieuwe amendementen werd het geheele artikel 4 mede met 323 tegen 131 stemmen aangenomen. Vervolgens ving de behandeling van art. 5 aan. De beide eerste paragrafen vau dit artikel luidden »Iu de gevallen bij de tegenwoordige wet voorzien, en in alle gevallen waarin het te la3te gelegde feit een anarchistisch karakter heeftkunnen de gerechtshoven en de rechtbanken de openbaarmaking der besprokingen geheel of gedeoltelijk verbieden in zooverre deze open baarmaking een ernstig gevaar voor de openbare orde zou kunnen opleveren. >Alle inbreuk op dit verbod zal gestraft worden met gevangenis van zes dagen tot een maand en een boete van 1000 tot 10.000 fr." De republikein Denöchau verklaarde, dat de regeering don verkoop van bnitenlandsche bladen, welke do bedoelde processtukken en verslagen bevatten, niet kan verbieden, daar zulks tot intornationale verwikkelingen zou kunnen leiden. Da minister van justitie Guérin antwoordde daarop dat men noch de drukkersnoch de schrijvers zon ver volgen, maar de verkoopers en de rondventers dier bladen uitroepen van de linkerzijde). Er moet gezord worden, dat de anarchisten de rechtbanken niet als oen propaganda middel gebrniken. Do radicaal Lockroy bestreed deze verklaring heftig. De minister-president Dupny merkte op, dat do regeering de bevoegdheid heettden invoer van bnitenlandsche bladen te verbieden. De republikein dr. Denoix verdedigde het artikel. Terwijl hij aan het woord was werd op de tribune der pers rumoer gemaakt. Do onder-voorzitter De Mahy, die als voorzitter optrad gaf toen last om de tribune der pers te ontruimen. AaD dezen last werd wat bard handig uitvoering gegeven zoodat de verslaggevers der pers levendig protesteerden. weken. Er volgde een oogenblik van de grootste ver warring. Joscolyn's merrie steigerde en sprong, en viel ten slotte met zijn ruiter in het zand, tot ontsteltenis van Dick, die, achter hem staande, aan het gevaar ont kwam. Hij steeg onmiddellijk af om zijn broeder te helpen de koetsier slaagde er in zijn verschrikte beesten tot rast te brengen, terwijl het portier van do koets eensklaps ge opend werd en een jong meisje er uit sprong, gevolgd door een ond heer die haar arm nam. Beiden kwamen naar hen toe juist toen het Joscelyn gelukt was zich van zijn paard los te maken ou hij trachtte op te staan. »Gij hebt n, vrees ik, erg bezeerd", zei de onde heer, met hoffelijke belangstelling. Het was een klein, gerim peld mannetje, met een geel, glad geschoren gezicht, en grijs haar, bijna even lang als dat van Joscelyn. »Het was do scbnld van onze paarden, grootvader", boorde hij een lieve meisjesstem. Joscelyn keerde zich om ten einde de spreekster te zien. Zij scheen ongeveer van zijn leeftijd en was, bij don ouden heer vergeleken, eer groot te noemen; zij was in hot wit gekleed, met een zwart flaweelon kap over het hoofd, de linten los wegens de warmtelieten een deel van de donkere kastanjebruine krullen zien, welke bij een zoo lief gezichtje behoorden. Het had een ernstige uitdruk king, een zacht kleurtje, fijn gepenseelde wenkbrauwen en schitterende Ukraine oogen, thans verschrikt en vol angst het geheel zoo zacht en vrouwelijk als men zich denken kan. Joscelyn voelde terstond dat hijhing hot van hom af, haar alle vordriet zon willen besparen en riep Bekommer u niet over mij! Het beceekent niets, ik ben alleen even bewusteloos geweest." Maar toen hij opstondontsnapte hem onwillekeurig een schreeuw van pijn en hij moest den arm van zijn broeder grijpen om niet te vallen. »Er is iets niet in orde, vrees ik," zei de onde heer. >De knie, als ik mij niet vergis. Gij moet in geen geval blijven staan. Mattheti3help mijnheer in het rijtuig. Neen waarlijkik dring er ernstig op aan dat gij van mijn rijtuig gebruik maaktgij zijt niet in staat mv paard te bestijgen en zondt het kwaad kannen verergeren. Wij zijn vlak bij huis, en zullen alles in het werk stel len om n te helpen." Joscelyn maakte beleefdheidshalve nog eenige tegen werpingen, doch de edelman stond op zijn stuk, on woldra bevond hij zich in de familiekoets met zijn gastheer en De socialist Humbert stelde voor, de zitting te schorsen; dit voorstel werd verworpen. De voorzitter hief toen het verbod tegen de pers op maar de meeste verslag gevers weigerden terug te komen. De zitting werd voortgezet. Een amendement van den socialist Paschal Groussetbepalende dat de bij deze wet bedoelde processtukken zonden worden afgedrukt in het Journal Officieel, werd verworpen. De eerste paragraaf vau art. 5 werd met 323 tegen 167 stemmen aangenomen, en de zitting daarna tot don 25 verdaagd. Den 25 werd het amendement Humbert, strekkende om de openbaarmaking der pleidooien over de onbe voegdheid der rechtbanken te veroorloven, verworpen. Twee amendementen Gornand, waarbij de gevangenisstraf in een boete werd veranderd, werden mede verworpen met 333 tegen 101 en 375 tegen 98 stemmen. De tweede en derde paragraaf werden aangenomen. Bourgeois had voorgesteld paragraaf 3 te laten vervallen. Het geheele artikel 5 werd aangenomen met 314 tegen 147 stemmen. Een artikel, dat Viviani daaraan wilde toevoegen, werd met 370 tegen 42 stemmen verworpen. Daarna werd art. 6 in behandeling genomen. De socialist Janrès ontwikkelde een amendement, bepalende dat als anarchisten zouden worden beschouwd alle open bare pefsonen die handel drijven mot hun mandaat en zich laten omkoopen. Hij deed uitkomen dat allen die bij het Panama-schandaal zijn betrokken geweest, stemden voor de wet die thans iu behandeling is. Er ontstond een heftige woordenwisseling tnsscheu Ronvier en den radicaal Jourdandie aan Ronvier zijn aandeel in de Panama-zaak verweet. (Ronvier was des tijds minister van financiën en moest in December 1893 aftreden, ton gevolge van do Panama-onthullingen). Na een langdurige, zeer rumoerige beraadslaging werd het amendement-Jaurès verworpen met 264 tegen 212 stemmen. Artikel 6, luidende: »de bopalingen van art 463 Code Pönal zijn toepasselijk op de onderhavige wot' werd aangenomen onder voorbehoud van enkele additioneele bopalingen door een zeker aantal afgevaardigden voor gesteld. De beraadslaging daarover werd tot den 26 vordaagd. De verslaggovers hebben uit hun midden Dronet van de Libre Parole bij loting aangewezen om dr. Denoix tot een duel nit te dagen. De getuigen van beide par tijen hebben roeds een samenkomst gehad. tmiHHJHAIiAAD. Den 24 is te Athene de cere moniemeester van het hof met zijne vrouw, den secretaris en den intendant van den kroonprins een zeiltochtje gaan maken in de baai van Phaleriam. Door het omslaan der diens lieftallige kleindochter. Na door een poort te zijn gereden, stonden zij stil voor een onderwetsch huis, nit den tijd der Tndors, dat, mot zijn massieve muren en in lood gevatte ruitjes, den indruk maakte menig beleg te kunnen doorstaan. »Laat een kamer op de eerste verdieping in orde bren gen, Clemency", zei de grootvader »tot zoo lang kan onze gast in de bibliotheek wat rast nemen. Laat intns- sehen den dokter halen, die gelukkig juist van Croydon gokomon is en op Dower Honso logeert". »Clemency" dacht Joscelyn, »welk een vreemde naamHij klinkt Puriteinschtoch past hij bij haar. Nooit heb ik een gezichtje gezien, zoo lief en zacht, en tevens zoo ernstig". Hij was benieuwd den naam van zijn gastheer te hooreu het scheen dat deze hetzelfde omtrent hem dacht, althans hij vroeg of de hoeren dien avond nog ver haddon te rijden. »Over een paar mijlen zouden wij het doel van de reis bereikt hebben," antwoordde Joscelyn. Ons plan was te logeeren bij mijn oom, Sir Ralph Whitfield, van Bletehingley. Als de dokter mij het rijden verbiedtzal mijn broeder alleen dienen te gaan." »Ik ken Sir Ralph zeer goed. Gijlieden zijt dns Whit- fields?" »Dat is de naam onzer moeder. Wij ziju Heyworths van Shortell, in Hampshire." »Wat! zoons van Sir Thomas Hey worth »Is het mogelijk Kent gij hem riep Joscelyn. Wel, hij zal zich mijner niet herinneren," hernam de oude heer, »maar ik weet zeker hem ontmoet te heb ben, vele jaren geleden, toen ik in Hampshire gevangen zat. En nn jonker voorzichtigde knecht zal n met uitstappen helpen." Joscelyn liet zich onder hevigo pijn door een breede vestibule in eeu fraai gemenbeleerd vertrek brengen, waar hij, met behulp der bedienden, op een sofa werd gelegd. De woorden »toen ik gevangen zat" klonken hem steeds in de ooren. Wat heteekende dit En wie was die flinke, rimpelige onde heer Zijn stille vraag word beantwoord door het eerste bijna waarop zijn oog viel. Vlak hij de sofa stond een klein tafeltje, waarop een brief lag, met een zoo duidelijk ge schreven adres, dat Joscelyn met een oogopslag las Sir Robert Neal Court HouseKatterham, Graafschap Surrey.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1