Het Onrecht Gewroken. Zes en IVegentigste Jaargang. 1894. ZONDAG 29 J U L I. Kortere Werktijd. FEUILLETON. N ederland, NO. 91. Eerste blad. M.kUAAItSCIIE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprgs per maanden voor Alkmaar 0,80; franco door bet geheele rgk f 1, De 3 nummers f 0,06. Prp der gewone Advertentiën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Het was eene opmerkingdie dr. de Gelderde rector der vroegere Latijnsche schoolbij de bespreking der onde geschiedenis nooit verzuimde te makendat, ofschoon volkomen onpartijdigheid door den geschiedschrijver nooit kou worden bereikt, hij verplicht was daarnaar te streven. Als onpartijdigheid voor de historici onbereikbaar is, hoe veel te minder is zij het voor hen die vragen van den dag behandelen. Toch blijft niets zoozeer te betreuren als het feit, dat tegenwoordig alle vragen op maatschappelijk gebied steeds met heftigheiden zonder dat naar eenige objectiviteit getracht wordt, besproken worden. Volkomen onpartijdig kan niemand zijnmaar wat wel kanis met den wil van onpartijdigheid verschillende meeningen beoordeelen. Hoe menigmaal wordt met meer hartstocht dan waar heidsliefde betoogd dat door invoering bij de wet van den zoogenaamden normaal werkdag (werktijd 8 uur minimum weekloon 20) de sociale quaestie ongeveer zou zijn opgelost 1 Waar zou dat heen moeten vragen de tegenstanders met niet minder overdrijving. Tot hoever moet de staats bemoeiing zich dan wel uitstrekken Zal men haar be perken tot fabrieken? Hoe de grens te trekken tusschen fabrieken en huisnijverheid Hoe zal het b.v. gaan met de rotterdamsche sjou werlieden zoo vragen zij die 24 nren achter een moeten werken om een stoomboot te lossen of te laden Hoe mot de bakkers en de dokters Zul len zij de patiënten om acht nnr helpen maar te half negen hun vrijheid geven, om zich zelf te genezen of om te komen Zal de onbemiddelde van goeden huize die tegen Sint Nicolaas werkt voor Arbeid adelt, of voor Tesselschadevergunning tot het verrichten van bor duurwerk behoeven als zij te 8 nnr 's morgens begon en 's middags om 4 ure nog niet gereed is Het is vernietiging van individneele vrijheidzoo roepen zij uit. Immersmet den maximum werktijd moet gepaard gaan staats-inmenging in den loonstandaard. De man, die 12 uren arbeidt voor 18 centen per uurdoet het in den regel omdat hij 6 dagen in de week 1,96 moet winnen, wil hij met de zijnen kunnen rondkomen; werkt hij tegen hetzelfde tarief maar 10 urendan staat hij voor eeu deficit van f 2,16 in de week. Zonder het organiseeren van loonsdwang heeft men hem dus KI»VA LYALL. Vertaald door Guillette. 7) Clemency nam lachend haar guitaar en ging bij het raam zitten; eeu oogenblik scheen zij verlegen, maar een blik op Joscelyn's verlangend gezicht deed dit spoedig verdwijnenzij kon zich niet voorstellen dat hij een streng criticus zou zijn. Misschien zong zij met opzet het lied van Ariël uit »De Storm het vroolijkste dat zij kendeen de oude eikenhouten wanden weerkaatsten welda de heldere tonen harer liefelijke meisjesstem. Toen het lied uit en Joseelyn nog bezig was haar te bedanken cd te zeggen hoezeer hij er van genoten had ging Sir Robert naar het raam en wees »Kijk daar rijdt de laatste hooiwagen en al de kin deren er achter aan Clemency stond op, en keek, met de eene hand op de guitaar leunend naar buiten in het zonnige, vriendelijke park. Zij konden duidelijk het zingen van het oogstlied hooren de schellefijne kinderstemmetjesen de ruwe tonen der boereu. Het vroolijke tooneeltje bracht haar de tranen in de oogen. »Wat is dat, kindlief? Tranen?" zei haar grootvader, zich tot haar keerende. Zij droogde ze haastig afblozend nu hij er de aan dacht op vestigde. »Ik dacht", zeide zij »aau de veranderingen die er het volgend jaar zullen zijn als de oogst weer binnen gehaald wordt Faith getrouwd en naar Gloucesterhet vaderland hoogstwaarschijnlijk het tooneel van een bur geroorlog, dit huis... wellicht... verwoest...'' De oude man legde vertroostend de hand op haar schouder en zei een slechten dienst bewezen. Het is de oeconomische onvrijheid van den arbeider, die zoodoende wordt inge voerd. Van deze en soortgelijke betoogen kan men zeggen, dat zij meer theoretische dan wel practische waarde hebben. Want wat heeft de handwerksman aan die oeconomische vrijheidals hij den geheelen dag feitelijk alle vrij heid mist en geen behoorlijken rusttijd heeft. Bo vendien is de vrees voor staats-inmenging in deze vrijwel overdreven in Zwitserland bestaat sedert 1876 de normaal werkdag en men kan er zeker van zijn, dat geen der reizigers die dit land bezoeken er ooit iets van bespeurd heeftook niet als zij 's avonds laat aankwamen in een hotel en een maaltijd bestelden of wanneer zij op een ongelegen uur zwitserschen landwijn wilden proeven. De ergste staatsdwang is wel beschouwd die, welke zich in onze financieele individualiteit mengtdie in onze beurs zich gevoelen doet. Maar of het staatsblad een wet meer of minder bevat, laat ons dikwijls koud en interesseert ons niet. Geen feit wordt telkens zoo nit het oog verloren als ditdat wettelijke verbods-bepalingen weinig of niets uitwerken als het gros der burgers anders denkt dan de wet voorschrijft. Eeu wetdie geen ondersteuning vindt bij het volk is en blijft een doode letter. Wanneer men derhalve verkorting van den arbeidstijd wenschtdan moet men beginnen mot de openbare mee ning te veranderen op dit punt en niet eene wettelijke regeling als het middel bi] uitnemendheid voorstellen. „Geef ons bij de wet een Arbeidskamer van patroons en werklieden met bevoegdheid om de werkuren te be palen", zei Bebel bijna 10 jaren geleden (11 Maart 1885j in den duitschen Rijksdag. Doch zou daarmee het dool bereikt zijn vragen wij ons zelf af. Waren daarmee afgeschaft de drilscholen, waar jon gens den heelen dag allerlei boeken-geleerdheid wordt inge pompt of was daarmede verbeterd het lot der kellne- rinnen, die den halven nacht bier aandragen voor dorstende Duitschers, of was hiermede verkort het kousenstoppen voor huismoedersdie een groot gezin hebben Neen de oplossing van de vraag tot kortoren werk tijd ligt elders. Onze meeningen omtrent dit punt moeten zich wijzigen en dit is in zekere mate reeds het gevalmen kan met vreugde constateeren dat reeds de publieke opinie o. a. voor de zondagsrust gestemd is. Het is vrijwel onmo gelijk en ook niet noodig om in eens tot het maximum »Ja kindlief, onlusten zullen er zeker zijn, maar. loop ze niet vooruit. Als je in de toekomst wilt zien ga dan nog verder, denk aan het geluk en de vrijheid, welke door den strijd van heden voor het geslacht van morgen worden gekocht." Joseelyn zag haar door haar tranen heen glimlachen toen zij wederom naar het vreedzame tooneeltje in het park keek; de zwaar beladen wagen verdween juist uit het oog. De kinderen kwamen naar huis, harken en hooivorkjes over de schoudersen naarmate zij naderden hoorde men duidelijker de woorden van het lied. VIERDE HOOFDSTUK. Nieuwe nooden, nieuwe plichten, Alles wisselt met den tijd I Wie de waarheid bij wil houden Kieze een pad dat opwaarts leidt. Lowell. Clemency Coriton's leven was in menig opzicht een treurig, vieugdeloos bestaan geweestniet een Puritein- sche opvoeding had naar Joseelyn eerst meende dien ernstigen trek gebracht op haar schoon gelaat, die den kende uitdrukking in haar oogen. Haar moeder, eenig kind en erfgenaam van Sir Robert Neal, had een land edelman uit den omtrek getrouwd maar was gestorven toen Clemency nauwelijks een jaar telde. Een jaar later hertrouwde haar vader, en een tijd lang was het kind volkomen tevreden eu gelukkig. Geen praatjes van de bedienden konden haar argwaan doen opvatten tegen iemand zoo zacht en liefhebbend als haar stiefmoeder of jaloersch maken op de zusje3 die de een na de ander de stille kinderkamer kwamen opvroolijken. Maar toen zij bijna zeventien was, en iederen dag meer de vriendin harer stiefmoeder, viel er een donkere schaduw over het gelukkige gezin. Op één dag kregen twee kinderen te gelijk de pest. Clemency werd met Faith Hester Prudenceen den kleinen Hal onmiddellijk naar Sir Robert Neal gezonden, wiens huis eenige mijlen verder lag en dit overhaast vertrek was hun laatste afscheid van het tehuis dat zij van 8 uur te komen. Daarentegen moet ieder in eigen kring doen wat hij vermag. Iederdie een gezin heeft kan zorgendat geen noodeloos werk verricht wordtdat geen stof geveegd worde waar geen stof isen dat 's avonds behoorlijk in rnst worde doorgebracht door bedienden en onder geschikten En verblijdend is het eveneens, dat reeds hier ter stede in den Raad met gematigdheid de vraag omtrent den korteren werkdag werd overwogen. Eene toenadering is blijkbaar. Het was juist gezien door de afdeeling Alkmaar van Patrimonium en door de vereeniging Verbetering door Eendracht, om hun eisch niet overdreven te stellen. Ieder moet toch toegeven dat bij het uitvoeren van gemeentewerken in de bestekken gerust de bepaling kan worden opgenomen, dat niet langer dan 11 uren mag worden gewerkt eu niet minder dan 18 centen per uur zal worden verdiend en door sjouwerlieden 14 cent. Ook bij de behandeling van die adressen :n de raads vergadering van 28 Maart jongstleden valt de welwillende beoordeeling op. Met'algemeene stemmen besloot de Raad tot het nemen van een proefovereenkomstig het advies van den heer Stoel en overeenkomstig den weusch van adressanten. Men verheugt zich in deze stappen wederzijds gedaan in de goede richting; doch juist op onpartijdig standpunt kan men zijne verwondering niet verzwijgendat bij de gunning van den herbouw van het stadhuis dit besluit van den raad voorbijgezien werd. Wij mogen er niet aan twijfelen of deze omissie zal voortaan niet worden begaan. Want, wil men ook in kleinen kring de zoo verderfelijke animositeit vermijden dan bestaat daartoe geen beter middel dan om billijke wenschen te geinoet te komen. De Staats-Courant van den 28 bevat den tekst der overeenkomst betreffende den stoomtramweg van Alkmaar naar Purmerend. Aan de Tweede Noordhollandsche Tramwegmaatschappij zijn voor den aanleg toegekend lo. door de provincie Noordholland een renteloos voorschot van 150,000 2o. jaarlijksche bijdragen van de gemeentenBeemster 700 voor 20 jarenRijp f 300 voor 10 jaren en van de polders: Beemster 1000 en Schermer 1000, beide gedurende den geheelen duur der concessie of tot 31 Dec. 1930. De Staat stelt ter beschikking der maatschappij een renteloos voorschot van 183,000 en is ten allen tijde bevoegd tot naasting van don weg tegen betaling van 25maal het bedrag der jaarlijksche winst. De stoomtramweg moet voltooid en in exploitatie ge bracht zijn binnen twee jaar na 3 Juli, den dag, waarop de overeenkomst aangegaan is. zoo liefhadden. Want eerst stierven Molly en de kleine Roberttoen werd hun vader ziek en stierfna slechts één dag bedlegerig te zijn geweesten ten slotte de arme moederna het levenslicht te hebben geschonken aan een klein meisje, dat te zwak en te teer scheen om te blijven leven. Op verlangen der moeder werd zij gedoopt mot den vreemden naam van Admonition »want", zeide de stervonde, »God heeft mij geleerd niet in deze maar in een andere wereld op duurzamo vreugde te hopen." De verpleegster fluisterde haar moed in, zij zou in het leven big ven, en voor haar kinderen gespaard worden Maar zij zelve wist wel beter, en na een paar dagen tus schen loven en dood gezweefd te hebben, ging zij zacht- kens de eeuwige rust in. Hare laatste woorden waren voor Clemency. »Zeg haar", sprak zij tot de verpleegster, »mijn kindje voor mij te verzorgen en lief te hebben, zooals ik bij haar de plaats haror gestorven moeder vervangen heb. Zeg dat ik God dank, die mij eene zoo lieve stiefdochter, en mijne kinderen oene zoo brave zuster tot voorbeeld heeft gegeven." Een maand later werd de kleine Admonition, nog zwak en teer in Katterham Court gebracht en Clemency vond voor haar droefheid den besten troost in het streven de opdracht harer stervende moeder zoo goed mogelijk te ver vullen en deze naar hare beste krachten de liefde en zorg te vergeldendie haar eigen jeugd zoo gelukkig hadden gemaakt. Vier jaren waren na deze vreeselijke ramp voorbijgegaansedert was Chaldon Manor gesloten gebleven en het huis van den ouden Sir Roberthot tehuis, niet alleen van zjjn eigen kleindochter, maar van al de Coritons. Het was voor Clemency geen lichte taak, plotseling het hoofd te worden in een zoo groot gezin tegelijkertijd oudste zuster en tweede moeder van zooveel kinderenen ofschoon zij van harte vroolijk kon zjjn had zij in den regel iets ernstigs over zich dat haar onder deed schijnen dan zij werkelijk was. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1