AJJöl A A ItSCllE (JOU ItANT Onbestelbare Brieven, Buitenland. Nederland. Advertentie n. No. 91. Zes on Negentigsten Jaargang. 1894. van Zonda; 89 Juli 1894. Tweede blad. gedurende de le helft van Juli 1894. D. Boermans, C. Mooij, H. OudenhovenAmsterdam J. Jong, Groet. Van Heerhugowaard: W. Nalk, Hoorn. Briefkaarten: Wed. Slors, A. Bakker, G. de Vries, J. Schuloin, Am sterdam. HELGIE. Den 25 heeft een onwoder, dat, vergezeld van plasregensover een groot deel des lands heerschte, groote schade veroorzaaki. In de straten van Luik stond het water 25 duim hoog, Te Blankenberghe overviel het den badgasten, die dientengevolge met opgestroopte broeks pijpen enz. onmiddelljjk hun verblijf moesten opzoeken. UldTSCHIiWII. Den 24 was de hitte te Parijs ondragelijk. Enkele personen vielen op straat bewusteloos. Elzas-Lotharlngen. Dr. Haas lid van den Rijks dag voor Metzdie zijnen zoon naar de militaire school te St. Cyr had gezonden heeft besloten geen gevolg te geven aan den aandrangop hem uitgeoefend om voor zijnen zetel in den Rijksdag te bedanken. ENGELAND. Hoogerhuis. Het begrootings- ontwerp is voor de tweede maal gelezen. Lagerhuis. Den 25 is het wetsontwerp tot gelijk making der plaatselijke belastingen in alle deelen van Londen in tweede lezing zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Den 26 deelde de onder-minister van buitenlandsehe zaken mede dat op uitnoodiging van Engeland de re- geeringon van Duitschland Rusland en Italië aan hare vertegenwoordigers te Peking en te Tokio hadden gelast, de pogingen vaD de engelsche vertegenwoordigers ter voorkoming van den oorlog te steunen. De regeering had nog geen bericht ontvangendat de vijandelijkheden tusscheu China en Japan een aanvang hadden genomen wel liep er een geruchtdat eenigen tijd geleden schoten gewisseld waren tusschen japansche soldaten en de wacht van het koninklijk paleis te Seoul. FRANKRIJK. Van het tweegevecht tusschen het kamerlid Denoix en den bij het lot aangewezen strijder der verontwaardigde verslaggevers van de pers is afgezien, na de verklaring van genoemd lid, dat hij geeue bedoeling had gehad om te beleedigen. De heer Petrot heeft by de Kamer een voorstel inge diend om kwaadwillige schending van het briefgeheim strafbaar te stellen. Den 26 heeft de jury den anarchist Meunier, beschuldigd van de dader te zijn van den aanslag in het koffiehuis Very, schuldig verklaard met aannoming van verzach tende omstandigheden. Het hof heeft hem daarna tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Bij het vernemen van zijn vonnis riep hij uitDe maatschappij zal het niet lang meer maken Moed gehouden, kameraden Leve de anarchieBij de behandeling dezer zaak verklaarden verschillende getuigen den beklaagde niet te herkennen omdat hij thans een baard droeg en tijdens het misdrijf niet. De president van het hof liet een barbier ont bieden, die zijn baard afschoor, waarna alle getuigen hem dadelijk herkenden. Hij ontkende alle schuld aan het gebeurde. Kamer. Bij de op den 26 voortgezette beraadslaging over de wet tegen de anarchisten kwam een amendement in behandeling tot beperking van den duur der wet. De minister van justitie drong op verwerping van alle amen dementen aan. Verscheidene sprekers voerden ten gunste van genoemd voorstel het woord. De minister-president zeide te hopen dat aan de wet een voortdurend karak ter zou worden gegeven opdat de onderdrukking der anarchistische woelingen werd verzekerd. De wet was alleen tegen de anarchie niet tegen een of andere staat kundige partp gericht. Beperkte de Kamer den duur der wetdan verklaarde hij zou eene andere regeering haar hebben uit te voeren. Het voorstel tot beperking van den duur der wet werd daarop met 280 tegen 230 stemmen verworpen, evenals, met 318 tegen 148 stemmen, een voorstel om te bepalendat de wet vervallen zou ingeval de Kamer ontbonden werd. Daarna is het wetsontwerp in zijn geheel aangenomen met 268 tegen 163 stemmen. De Senaat verklaarde het ontwerp onmiddellijk dringend de commissie, benoemd om verslag over het ontwerp uit te brengen bestond uit sluitend uit voorstanders. Den 27 is de wet met 205 togen 34 stemmen aangenomen. lOORWEfiGS. De zitting van het Storthing is den 25 gesloten vóór de sluiting der zitting werd nog de commissie benoemd, die de wapens van leger en vloot heeft op te nemen. De Tweede Kamer heeft met 96 tegen 7 stemmen ver worpen het voorstel om den acht urigen arbeidsdag bij de Rijksinrichtingen in te voeren. Wel werd besloten met ingang van 1 September, bij wijze van proef, in eenige inrichtingen 53 uur per week te laten werken. RU8LAKD. Den 22 zijn te Petersburg 151 personen door de cholera aangetast en 93 lijders overleden. Den 23 bedroeg het aantal lijders 828 tegen 867 op den 22. VEREENIGDE STATEST. De verliezendoor de laatste groote werkstaking veroorzaaktworden be groot op ruim 16 millioen 16,000,000.) Bij een grooten brand in stallen te Washington in den nacht van den 24 op den 25 zijn drie mannen der brandwoer omgekomen en 200 trekpaarden verbrand. De schade wordt op 750.000 begroot. CRISTA. Het bericht, dat de oorlog tusschen China en Japan verklaard zou zijn, is, volgens telegrammen van den 26 des avonds niet bevestigd don 27 des mor gens te tien uren had noch de chineescbo, noch de japan sche gezant, officiëol bericht ontvangen van eene oorlogs verklaring. Bij kon. besluit van den 4 is aan den heer jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek op zijn verzoek eervol ont slag verleend als lid tevens voorzitter der commissie, belast met het afnemen der consulaire examens, onder dankbetuiging voor de daarin door hem bewezen diensten, en in zijne plaats benoemd de heer mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, lid der Tweede Kamer, Dij koninklijk besluit van den 17 is de Staatscom missie bij kon. besluit van 16 Sept. 1891 benoemd 'tot voorlichting van de regeering omtrent de grondslagen waarop de regeling van de administratieve rechtspraak volgens de grondwet behoort te berusten, ontbonden, met dankbetuiging aan haren voorzitterharen secretaris en hare verdere leden voor den volbrachten arbeid. Deze commissie heeft den 15 Mei verslag uitgebracht. Bij kon. besluit van den 23 is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de heer J. Schalkwijk te Ellemeet, heemraad van het waterschap Schouwen. Bij kon. besluit van den 24 zijn benoemd tot bur gemeester van Zij pc on Callantsoog de heer G. C. Hulst en van den Helder de heer C. A. Beukenkamp, beiden met ingang van 7 Augustus. Den 24 is te Arnhem het nieuwe St. Elisabeths- gasthuis plechtig ingewijd. Bij een onweder op den 25 zijn twee van de drie mannendie op ééne lijn in het weiland bezig waren distels te steken door den bliksem dood geslagen de middelste viel alleen op den grond Den 25 is te Elden gemeente Eist de hofstede toebehooronde aan en bewoond door don heer E. Smids, door den bliksem getroffen en afgebrandde 18jarige dienstbodedie met de overige huisgenooten in één ver trek was, werd gedood. Dienzelfdon dag zijn nabij Breu- kelen twee knechts van den landbouwer van Bemmel door den bliksem gedood do zoon werd licht gewond aan hot gezicht en aan het been en bleef eenige oogen- blikken bewusteloos. Te Enschedé is een 16jarig meisje door den bliksem gedood. In den omtrek van Zutfen was het onweder van hagel vergezeld waardoor groote schade ontstond. Den 25 is bij een zwaar onweder boven Stavoren de bliksem in de ned. herv. kerk geslagen zonder veel schade te veroorzaken. De gemeenteraad van Delft heeft den 25 een ver zoekschrift, om verbetering aan te brengen in den toe stand der stinkende grachten, gesteld in handen der ge zondheidscommissie. Den 25 is van oen spoorwegarbeider te Nijmegen, die onder den trein geraaktede arm afgereden. Den 26 is te Rotterdam waar hij wegens ziekte verpleegd werdoverleden de heer mr. J. P. N. Ermerins, archivaris van het provinciaal gerechtshof in Zeeland. Tusschen den Ketel en Schokland is een met steenen geladen schip lek geraakt en gezonken de op varenden worden gered. Bij het eindexamen voor de hoogere burgerscholen in de provincie Overijsel zijn bij het schriftelijk gedeelte onregelmatigheden voorgekomen, tengevolge waarvan aan vier candidaten het afleggen van het mondeling examen geweigerd werd, volgens kon. besluit van 10 Maart 1870 art. 13, 4 lid, luidende: Candidaten, die zich aan eenig bedrog bij het schriftelijk examen schuldig maken, wor den niet verder tot het examen toegelaten." De arr. rechtbank te Middelburg heeft G. van Deth, wegens beleediging van een ambtenaarveroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Te Maastricht heeft de Staat een huis in de Jacobstraat aangekocht voor f 23000, om tot postkantoor te worden ingericht. Tot behoorlijke inrichting van het lager onderwijs is, behalve de gewone bijdrage, bedoeld bij de wet op het lager ouderwijs, subsidie verleend aan Echteld ƒ800, Eist en Opijnen 1000, Groenloo 1000, Hoogvliet f 900, Katwijk f 1500, St-Jansteen f 800, Ter Neuzen f 1680, Ooststellingwerf 4000, Opsterland j 4000, Schoterland f 3000, Sloten (Friesland) 1176, Weststellingwerf 7000, Leek f 2500Odoorn 2100 Merkelbeek f 750 Sle- naken j 550. Door de Noordhollandsche Tramwegmaatschappij is aanbesteed het maken van acht trambrnggen in de Beemster. Van de 23 inschrijvers was de heer J. de Vries te Purmerend voor j 8596 de laagste. Amsterdam. Den 25 heeft de gemeenteraad bij herstemming met 17 tegen 9 stemmen verworpen het voorstel van burg. en weth waarover den 11 Juli de stemmen gestaakt haddenom aan de Amsterdamsche Vereeniging tot het bouwen van arbeiderswoningen voor haar doel een terrein af te staan en eene som gelds van ton hoogste f 553.661.70'/i tegen 3'/j pet. 's jaars. Edam. Bij herstemming is tot lid van den ge meenteraad gekozen de heer H. F. Schagen. Haarlem. Bij kon. besluit van den 24 is be noemd tot voorzitter van het college van regenten over het huis van bewaring alhier de heer mr. H. Enschedé lid van het college en tot lid van dat college de heer mr. A. A. van der Merschkantonrechter en lid van den Raad. Enkhulzen. De gemeente-rekening over 1893 sluit in ontvangsten op 96376.23in uitgaaf op f 88833.12s, alzoo met een voordeelig slot van ƒ7543.105. Oudkarspel. Deze week geraakte oen kind, dat achter op de veeren van een wagen was gesprongen om oen eind mee te rijden, zoodanig tusschen den wagen en een der wielen beknelddat de hulp van een smid noodig was om het kinddoor het afnemen van het wielte bevrijden. Zware kneuzingen heeft het kind niet bekomen. Schagen. Binnen kort zullen hier pogingen worden aangewend tot het stichten eener afdeeling van »Het Witte Kruis". Wormerveer. De 3pets. geldleening dezer gemeente, groot f 26000, werd den 26 op ééne obligatie tegeu 101'/g pet. gegund. Men schrijft ons uit Otulkarspcl De gemeente is in feestdosch om de feestvierenden op zondag, den 29 te ontvangen. Ofschoon het weder tegenwoordig in een abnormalen toestand is, zullen wij hopen dat op dien dag de zon de feestvierenden moge bestralen zoodat het festival van den Noordhollandschen Zangersbond die kosten noch moeite ontzien heoftbe kroond moge worden met een goeden uitslag. Verschillende tenten zijn opgeslagen om de feestvie renden te ontvangen; de zalen van den heer Slotomaker zijn allen keurig versierd op het schoolterrein staat eene tentwaarin de ruim 200 zangers voor het publiek eene uitvoering zullen gevenen waar de Kapel van de Kon. Ned. Marino te den Helder des namiddags haar concert zal doen hooren. Alles is met vlaggen versierd. De ingezetenen zullen door het uitsteken hunner vlag gen toonen prijs te stellen op een feestdat de Noord hollandsche Zangersbond aan deze gemeente verschaft, 't Is te wensehen voor de gemeente dat een ieder zoo veel mogolijk medewerkt tot handhaving der orde en tot een geregelden afloop dezer feestelijkheid opdat de vreemdeling bij het naar huis gaan de indruk mede neemt Oudkarspel weet, hoe men feestvieren moet en kan. Dit is dan ook zeker de kroon op den onvermoeiden ijver on de vlijt van het hoofdbestuur van den Noordhollandschen Bond van zangvereenigingen. Hond van oud-onderofficieren. Aan de zevende jaarlijksche algemeene vergadering van den Ned. Bond van Oud-Onderofficieren welke op za terdag 4 Augustus a.s. te Utrecht in het café »Het Metalen Kruis" zal worden gehouden, heeft de Afdeoling Utrecht van den Bond eenige feestelijkheden weten to verbinden, die voorzoker het getal bezoekers zeer zullen vermeerderen. De afgevaardigdenwaaronder ook die van den Kon. Belgischen Bondzullen zater dag te 2 uren aan het station worden ontvangen en in optocht met hunne banieren door de stad naar het Park Tivoli gaan, waar de eerewijn wordt aangeboden. 's Avonds wordt hun door het bestuur van Tivoli een concert der d.d. schutterij en daarna een soirée variée door de onderofficiers-vereenigingen van het gar nizoen aangeboden. Zondag 5 Augustus vangt te 8 uren de wedstrijd op het Fort de Bilt aan, welke uit 13 ver schillende nummers is samengesteld. Onder de prijzen bevinden zich medaljes van H. M. de Koningin don Commissaris der koningin, de gemeente Utrecht, do Ver. t. bev. v. vreemdelingenverkeer het hoofdbestuur van deif Bond en anderen. Matinóe op het Fort de Bilt en in Tivoli zullen den deelnemers 's middags worden aan geboden, terwijl een avondconcert en een groot vuurwerk, gevolgd door een bal, dien dag zullen besluiten. Maandag, 6 Aug., zullen de leden van den Belg. Bond en die van den Ned. Bond te 8il-1 per stoomboot naar Nieuworsluis vertrekken om aldaar de pupillenschool te bezichtigon. Een uiterst doelmatige gids met lijst van hotels au zienswaardigheden in Utrecht heeft de regelingscom missie ten gerieve der bezoekers doen samenstellen. Maatschappij van weldadigheid. Te midden van den strijd om het bestaan die thans allerwege heerscht en waaronder onze landbouwende be volking maar al te zeer gebukt gaatvervult deze Maat schappij nog steeds te Frederiksoord Wilhelmina'soord en Willemsoord hare verhevene roeping met eere. Zij opent nieuwe bronnen van bestaandoor heide velden te herscheppen in boschbouw- en weilanden en door het doen aanleeren van verschillende soorten van industrieëlen arbeid die een bestaan opleveren. Zij stelt voor velen de gelegenheid open om door eer lijken en productieven arbeid zich een onbekommerd bestaan te verschaffen en is een onwaardeerbare steun voor zoo velen die alleen staandeden strjjd om het bestaan niet kunnen volhouden. Zij tracht boven alles door onderwijs en opvoeding een beschavenden invoed uit te oefenen op allendie aan hunne zorgen zijn toevertrouwd. Aan schoolonderwijs wordt buitendien veel zorg gewijd. De godsdienstige vor ming in overeenstemming met de gezindtewordt ern stig ter hand genomenterwijl voor allendie leeren willende weg wordt gebaand om als bekwame arbei ders handwerkslieden tuiniers bloemisten boom kweekers boschbazen en vele andere vakken zich een eervol bestaan te verwerven. De zegen die van deze Maatschappij uitgaatis moeielijk te schatten. Zij roept daarom met vrijmoedigheid de medewerking van alle woldenkenden in den lande in. Aan meer alge meene medewerking heeft zij behoeftede medewerking van allen die het kunnen zonder onderscheid. Frederiksoord is vooral in den zomer een bezoek waard wie daar komtwordt gewoonlijk een medewerker. Zendt der Maatschappij geldzendt haar weezen ter opvoeding in het huisgezin eu ter vorming voor het leven. Als men op deze wijze alom in Nederland wilde werken, zouden van lieverlede werkeloosheidarmoede eu elko reden tot ontevredenheid zeer verminderen. Directeur dezer Maatschappij is de heer Job v. d. Have, te Frederiksoord (bij Steenwijk). O O ten huize van den heer A. ADMIRAAL Kz,, bij de R. C. Kerk, op Woensdag 8 Augustus 1891 's morgens elf uur, en wel Hoeliiuis van 3 puike Koeien, 1 puike Vaars, 2 Gras- kalven, 1 zwart Ruinpaard, 1 drachtige Zeug, 1 Kap- wagen, 1 Boerenwagen, 1 driewielige Kar, 2 Kaasperson, 1 Kaaswecker, 1 Kaastobbe, Boerengereedschappen, enz. enz. en nog om 1 November 1894 te betalen, onge veer 18000 Kilogrammen best gewonnen HOOI, en daarna verpachting van het NAURA8 van twee stakken Weiland, te Heiloo, een groot 1.98.90 hektare en een groot pl.m. 4 hektaren en te veld staande snijboonen, slaboonen, appelen en p e e r e n, enz. Er is gelegenheid tot stalling naast de plaats. Notaris H. J. HE LANGE.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 5