Volksspelen-Vuurwerk. Het IJkkantoor. No. 92. Zes en Negentigste Jaargang, 1894. W O E N S 1» A O Stedelijk Museum te Alkmaar. FEUILLETON. B u ite nl a n d. 1 AUGUSTUS. Ne derland. 8) UJilAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Mlasdag-, Bonderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar Ot8Öfranco door het geheele rijk j 1, De 3 nummers f Bezichtiging tegen 1© ets. de persoon op Zondag 5 Aug., 's namiddags van 1—B uren. Kosteloozc bezichtiging op Zondag 12 Aug., 's namiddags van 1—3 uren, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter vergadering der Commissie op Don derdag 9 Aug. 1894, 's namiddags van 2—3 uren, ten stadshuize. Aan bh voor kinderen beneden 13 jaren worden geene toeqanqskaarten afgegeven. Verder is het m u s e u m te bezichtigen tegen betaling van 25 ets. de persoon op Maandag en Vrijdag van iedere week, van des namiddags 1 —3 uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de Wilhelmina- laan, te beginnen bij den toegang naar de Cadetten school en het gedeelte van de llarddraverslaan dat aan het bestuur der Vereeniging .Burgerkring" voor het houden van volksspelen op 2 Augustus a.s. afgestaan is, op dien dag van des voormiddags ÏO tot des namid- dags 5 uren voor het verkeer gesloten zullen zijn, en dat het, in het belang der openbare veiligheid, mede op gemelden dag verboden zal zijn, ter gelegenheid van het door die Vereeniging af te steken vuurwerk op het afgesneden kanaalvak: o. van des avonds 8 uren tot na den afloopop de Kanaalkade, van den Helderschen straatweg tot aan de Gedempte Nieuweslootte rijden met paarden of met rij- of voertuigen bespannen met paarden of andere trekdieren b. langs dat gedeelte van de Kanaalkade met vaar tuigen te liggen, zijnde den havenmeester opgedragen aan de schippers, die aldaar met een vaartuig liggen, vóór des namiddags 5 uren eene andere ligplaats aan te wijzen c. van des avonds 8 uren tot na den afloop met stoom- booten en zeilvaartuigen in het afgesneden kanaalvak te varen of stil te liggen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris, 31 Juli 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. rrj|s der gewone Advertentlën: Per regel f ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. VAN ED\A LTALL. Vertaald door Güillktte. Telefoonnummer BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbendendatnu de herijk in de buitengemeenten afgeloopen is het IJK KANTOOR alhier, te beginnen met 3 Augustus e.k., weder geregeld geopend zal zijn eiken Maandag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdagvan des voormiddags 9 tot des namiddags 1 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 31 Juli 1894. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. DlJlTSCllli AAD. Den 26 is te Koningsbergen het 350 jarig bestaan der Hoogeschool aldaar feestelijk her dacht. Voortdurend komen berichten van zware onwedors met hagel of regen tengevolge van de overgroote hitte. Over Kassei en omstreken heerschte gedurende bijna 10 uren een onweder, waardoor veertien malen de bliksem sloeg in gebouwen, waarvan de meeste aforaudden. In de nabijheid van Coblenz brandden zes gebouwen af en werd een meisjo door den bliksem gedood. Nabij Bad-Nauheim kreeg een meisje zonnesteek dat eenige oogenblikken later overleed. Ongeveer 25 soldaten van het garnizoen te Gieszen vielen gedurende de oefening flauwin de omstreken van Heilbronn 3tierven twee werklieden, die van de groote hitte ziek geworden waren. EXGKIiAXD. Den 28 des ochtends te vier uren heeft bij mist eene botsing plaats gehad tnsschen do Hamburgsche bark Ernst en de Castor van de Koninklijke Nederl. stoombootmaatschappij. Laatstgenoemd vaartuig is gezonken. De bemanning en do pasagiers zijn te Fol kestone aan wal gebracht. De Ernst is zwaar beschadigd en ligt voor anker, in afwachting van een sleepboot. FRAXIARIJïi. In den nacht van den 25 op den 26 is brand ontstaan in de houthaven te Marseille. De geheele voorraad opgeslagen hout en vijftion woningen zijn een prooi der vlammen geworden. Men vermoedt, dat de brand aaugestokon is. Den 27 is de zaak van Cornelius Herz beschuldigd van bedriegeljjke geldafpersing, voor de correctionoole rechtbank te Parijs behandeld. De rechtbank vereenigdo zich niet met het gevoelen van zijnon advocaat, dat nij niet bij verstek veroordoold kon worden. Vier engelsche geneesUoeren hadden verklaard, dat de gezondheidstoestand van Herz bem belette in persoon te verschijnen. Twee deskundigen, die gehoord werden, verklaarden, dat Cor nelius Herz baron de Reinach door bedreigingen geld afgezet had tot een bedrag van LI .290.000 francs, waar van 4.675.000 francs aan de Panama-Kanaalmaatschappij behoorden. Het Openbaar Ministerie eisente de hoogste straf. Uitspraak den 3 Augustus. De socialistische Kamergroep heeft den 28 eene verga dering gehouden en een zeer heftig manifest opgesteld, waarin de anarchistenwet werd aangeduid als eene wet tegen de persoonlijke vrijheid en als een misdadige wet. In het manifest wordt de raad gegeven, met minachting deze wet te ontvangen, die de jury afschaft en waarbij het mogelijk wordt, iemand in de gevangenis te zetten voor een redevoering, een artikel, het zingen van een liedje, een zoekgeraakten brief of zelfs een gebaar. Ten slotte wordt de raad gegeven, de noodigo koel bloedigheid daartegenover te stellen, om niet in de strikken te vallen van deze samenwerking van het pa- namisme met de reactie. De koffiehuisbediende Morel te Lyon is tot 5 jaar ge- vangenisstraf veroordeeld wegens het deelnemen aan de plunderingen op 25 on 26 Juni van den moord van Carnot. De zitting der Kamer is den 28 gesloten. 1TALIF. De beschuldigden in het rechtsgeding be treflende de Romeinsche Bank zijn vrijgesproken. OOSTEXR1 JK-HOXGARIJE. Aarts-hertog Wil lem Frans Karei, inspecteur-generaal der artillerie, die te Baden bij Weenen vertoefde, is den 29 des middags bij het maken van een wandelrit van zijn paard gevallen, dat voor de electrischo tram schrikte. Hij werd zwaar gewond naar zjjn kasteel vervoerd, waar hij te half zes overleed. RUSIiAAB. De voorschotten der Rijksbank op graan hebben tot den 8 Juli 12.916.000 roebels bedragen. De uitvoer van Rusland had over de eerste vijf maanden eene waarde van 251.085.000 roebels tegen 183.359.000 over hetzelfde tijdperk in 1893. De invoer bedroeg 178.830.000 tegen 140.895.000 roebels over dit tijdsverloop in 1893. Buitendien werd aan goud en zilver voor 56764000 roebels ingevoerd tegen 11470000 in 1893. De stand van het zomer- en winterkoren is tengevolge van <jpn regen beter geworden. In de zuidelijke gouvernementen is de oogst reeds be gonnen, en da rogge- en gerstoogst zelfs ten deele afge loopen. De hoedanigheid en hoeveelheid van het geoogste is zeer bovredigend en het stroo overvloedig. De gierst- en maïsvelden staan er weer beter bij. Naar alle waar schijnlijkheid zal de oogst in het algemeen zeer bevre digend zijn. Te Petersburg zijn van den 23 tot den 24 voorge komen 146 ziekte- on 68 sterfgevallen aan cholera tegen 151 en 93 in de vorige 24 uren. Volgens officiëel bericht kwamen in de grensdistricten van den 10 tot den "20 771 ziekte- en 349 sterfgevallen voor, waarvan alleen in Radorn van den 12 tot den 18 333 ziekte- en 133 steif- gevallen. CHIXA. Drie japansche oorlogschepen ontmoetten den 27 bij Asan de beide chineesche oorlogschepen Chenquen en Kotze en een adviesjacht, die zeven transport schepen geleidden. Er ontstond een gevechtde Chenquen trok zich terug, de Kotze wist met zes transportschepen te ontsnappenhet adviesjacht viel in handen van de japanners die het zevende transportschip in den grond boorden. Denzelfden dag violen de japansche troepen de chineezen bij Asan aanmaar de bijzonderheden daar omtrent zijn nog niet bekend. De engelsche kruiser Tortoise vertrok den 29 Van Shanghai om de engelschen te Chefoo te beschermen. Joscelyn had meer dan eens gelegenheiddit op te merkenen verviel ongemerkt in de gewoonte van allen in huis om op Clemency te steunen, haar raad te vragen, en naar haar te luisteren met een eigenaardigen eerbied, als ware zij een oudere zuster. Ondanks haar schoonheid en lieftalligheid bleef zijn hart vrijhij beschouwde haar meer als een beschermengelsoms lag er een uitdrukking in haar blik als zag zij ietswat voor anderen onopge merkt bleef, en ofschoon hare oogen hem vriendelijk en vol belangstelling aanzagen wanneer zij voor hem zorgde, hadden zij niet het betooverendewaardoor Anna Bar rington iederen man dien zij op haren weg tegenkwam, haren slaaf maakteen dagen weken soms maanden lang gevangen hield. Clemency had menig huwelijksaanzoek gehadmaar op een wereldsche manier, formeel, met. weinig vooraf gaande hofmakerijwant zij was in den omgang met de bnitenwerold schuw en op een afstand zelden vertoonde zij zich in haar waren aard voor anderen dan haar huis- genooten. Ieder in de buurt wist dan ookdat Miss Coriton het voorbeeld der goede koningin Bess volgen en ongetrouwd wilde blijvenhaar minnaars treurden over hun hard lot, en noemden het wreed van de erfge naam van Sir Robert Neal's bezittiugenzulk een tegen zin te toonen in den heiligen staat van het huwelijk doch haar weigering was zoo beslist dat zij zelden hun aanzoek vernieuwden en Sir Robert wilde geen invloed oefenen op hare keus. Haar halfzuster Faith was verstan diger en had den eersten don besten pretendent aange nomen den Eerwaarden Christopher Bennettvan Gloucester Joscelyn hoorde met schrik dat hot huwelijk over acht dagen zou plaats hebben. .Dan zult u mij, hoop ik, naar het dorp laten ver voeren", zei hij. „In zulke dagen zou zelfs de Barmhar tige Samaritaan een zieken vreemdeling niet in zijn huis hebben opgenomen." Clemency lachte. »Maar u geeft ons niet den minsten last I Faith en Bennett beiden willen geen feesten bij hun huwelijk. Alles zal stil in zijn werk gaan wij verwachten slechts twee gasten een broer van Bennetten een oud vriend van grootvader, Mr. John Hampden. Het is zelfs nog onzeker of Mr. Hampden zal kunnen komen zijn werkkring en de voorbereidselen tot den oorlog nemen al zijn tijd in beslag." »Ik heb over hem gelezen in deze papierenwelke Sir Robert mij gegeven heeft", zei Joscelyn en hij wees op een grooten stapel gedrukte vollen. Clemency scheen medelijden met hem te hebben dat hij dit alles doorlezen moest. Vervelende lectuur, is het niet? Mij dunkt een uurtje met Mr. Hampden te praten, zal u beter op de hoogte brengen van den toestand van het land dan weken en maanden in die vervelende pamfletten te lezen. »Hij is wel iemand, die zijne overtuiging getrouw blijft,'' vervolgde Joscelyn, als dacht hij luid. Hij heeft smaad en gevangenschap doorstaan. Heeft het hem erg verbitterd?" Clemency lachte luid. Een vroolijkehartelijke jonge meisjeslach. »Neen, het is de liefste, de aardigste man, dien gij ooit in uw leven gezien zult hebbenWel is zijn gezond heid geknakt sedert hij in Gate House gevangen heeft gezeten maar zijn karakter is er door geadeld. Groot vader zegtdat er geen tweede in Engeland zoo groot is als hij en dit geloof ik ook. Ik vergelijk hem altijd met den man dien David in den vijftienden psalm be schrijft. En ofschoon ieder tot hem komt met zijn noodeu en bezwaren, en hij tot over de ooren in de bezigheden Xn de vorige week bedroeg het getal nieuwe ge vallen van pokken te Rotterdam slechts vier. zittoch is hem nooit iets te veelvoor de eonvoudig- sten de armsten voor oen ieder staat hij klaar." Zij liep de kamer door naar een vreemdsoortig, antiek kabinetopende hetnam er een brief uit en gaf hem Joscelyn ter lezing. .Hieruit zult gij u eenigszins een denkbeeld kunnen maken welk soort van man Mr. Hampden is. Hij schreef mij dien toen ik nog een jong meisje was, pas zeventien geworden. Toch had hij een man overstelpt met bezigheden nog tijd te denken aan de kleindochter van iemand die hom als knaap vriendschap betoond had." Joscelyn las den brief. Hij behelsde de tragedie van de familie Coriton en deed hem tevens een blik slaan zooals Clemency gezegd had in het karakter van den schrijverdiens edel hartvast geloof en ridderlijken geest. Hij begon te verlangen naar eene persoonlijke ken nismaking met dien tegenstander van scheepsgelden dezen kampioen voor de vrijheid, die, naar zijn brief te oordeelen vrij was van allen Pharizeeschen hoogmoed en bekrompenheid, welke Joscelyn tot nu toe als karakter trekkeu beschouwde van de tegenstanders des konings. Zooals Clemency terecht had opgomerkthet bestudee- ren der pamfletten dier dagen was doodvervelend. Joscelyn las de Derde Remonstrantie, de menigvuldige verklaringen, de verslagen van den toestand van het koninkrijk door het Parlement uitgegeven hij las de antwoorden van den koning de .Aanmerkingen op 's Konings antwoord aan de Lords en het Huis der Gemeenten den I9den Mei 1642"; zijn antwoord op het verzoekschrift der bewoners van Somersetshireen een schotschrift op eenige van .Zijner Majesteits laatste antwoorden en uitdrukkingen." Joscelyn raakte in de war tnsschen al die verwikkelin gen van den strijd en zocht wanhopig naar een over tuigend feit, waarbij hij zich zou kunnen neerleggen, want Sir Robert zeide niet veelen deed niets dan hem tel kens weer nieuwe papieren van beide partijen ter in zage geven. Het was hem een verlichting eens mee te praten over de toebereidselen voor het huwelijk, dat in het rustige gezin groote drukte gaf. Faith het aardige bruidjekwam hem som3 vertellen van haar aanstaand

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1