Zes en UTegentigste Jaargang. 1894. ZONDAG 5 AUGUSTUS. China en Japan. Nederland. NO. 94. Eerste blad. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele rjjk 1, De 8 nummers f O,O0. Prj)8 der gewone Advertentlën: Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Men mag aannemen dat de aanleiding der vijande lijkheden usschen China en Japan niet algemeen bekend is. Geheel zonder belang zal een strijd dezer rijken niet zijn immers de waarde der nieuwe uitvindingen op militair gebied kan thans blijken, nu ze beproefd worden. Korea is een schiereiland grenzende ten noorden aan de rnssische bezittingen in Azië. De noordwestelijke grens van dit koningrijk (het telt 12 millioen inwoners) is niet ver verwijderd van Wladivostokeen rnssische havenplaats waar eenmaal het eindstation moet komen van den spoorweg dwars door Azië. Ten oosten is Korea gescheiden van het keizerrijk China door den golf van Petchili en ten westen vormt de Japansche Zee de afscheiding van Japan. De bodem van het koningrijk Korea moet buitengewoon rijk zijn aan mineralen en ertsen. Tengevolge van de jaloezie der naburen worden deze schatten evenwel niet ontgonnen en bestond reeds eeuwen lang, ijverzucht tusschen Chineezen en Japanners om dit schiereiland te bemachtigen. In lang vervlogen eeuwen was Korea rijker en be schaafder dan de naburige landen. De nijverheid had een hoogen trap van bloei bereiktde pottenbak- kersknnst was daar vroeger bekend dan in China of Japan. Reeds lang geleden werden langdurige en bloedige oorlogen gevoerd tegen de Chineezen om de belangen van die inlandsche nijverheid te verdedigen. Te vergeefs. Korea werd overwonnen en moest de suzereiniteit van China erkennen. Dientengevolge werd jaarlijks een schat ting betaald; en wat merkwaardig is, niet slechts China, maar ook Japan ontving jaarlijks eene geldsom tengevolge van een later aangegane schikking. De Japanners die naar 't schijnt met do invoering der europeesche beschaving liberale begrippen wenschen te huldigenerkenden eenige jaren geleden de geheele onafhankelijkheid van het koningrijk Korea, vorderden geen retributie meer en sloten een handelsverdrag. De Vereenigde Staten van Noord-Amerikadie in deze streken hun relatiën trachtten uit te breiden, sloten eveneens een tractaat met den koning van Koreaals ware hij een onaf hankelijk souverein. Frankrijk en Enge land volgden dit voorbeeld na evenals Amerika van China de verzekering ontvangen te hebben, dat genoemde koning bevoegd was om overeenkomsten aan te gaan. Nauwelijks waren deze verdragen tot stand gekomen, of men veranderde in China van meening en gaf openlijk t.e kennen dat Korea een schaiplichtigo staat was en onder de opperheerschappij van het keizerrijk stond. Voor gewone stervelingen die geen Chineezen zijn zal dit niet geheel duidelijk zijn de enropeesche staten hadden toch vóór het sluiten van traetateu hieromtrent zich geïnformeerd. Tot recht begrip dezer verwarring staat geen andere weg open dan van chineesch diplo matiek standpunt de zaak te bezien. Volgens chineesch staatsrecht ontvangt de keizer van China rechtstreeks uit den hemelmet uitsluiting van alle anderenhet recht om over de aarde te heerschen. Alle andere natiën en staten zijn onderworpen en schatplichtig aan hemafgescheiden van de vraag of ze schatting betalen of niet. Laten ze het na dan zijn het barbaren, rebellen, on willigen, wanbetalers. Nu kunnen op den voet van gelijkheiddie schat plichtige staten onderling wel verbonden sluiten over eenkomsten treffen of handelsverdragen aangaan maar deze tractaten heffen de suprematie van China niet op evenmin als ten onzent wanbetaling der belasting onaf hankelijkheid van 't staatsgezag ten gevolge heeft. Wanneer een afgezant van het hemelsche rijk naar koningin Victoria gezonden wordt, dat luidt zijn intro ductiebrief derhalve aldus Van den hemel ontvangen hebbende de heerschappij over het keizerrijk (d. i. China) en van de wereld daar buiten (dat zijn alle andere landen) en in overweging nemende het welzijn en de toekomst van al mijne va zallen ikde keizerverwaardig mij aan de Hooge Vrouwe van den schatplichtigen staat van Engeland te zenden enz. Dus uit chineesch diplomatiek oogpunt is het volkomen duidelijkdat Korea een vazalstaat isimmers de ver houding tot Amerika of Engeland is van gelijken aard. Het verschil blijft alleen, de al of niet betaling der schatting. De zooeven genoemde mogendheden hielden echter met deze eigenaardige staatkundige beschouwing geen reke ning en zonden hunne gezanten naar het hof van den koning van Korea. Ongelukkigerwijze is deze vorst een zwak persoon en staat zijn troon wankel. Meermalen liep hij gevaar om vermoord te worden en wat erger is, ook de bij zijne regeering geaccrediteerde gezanton liepen hetzelfde gevaar. De gezantschappen telegrapheerden om hulp en bescher ming aan hunne gouvernementen die daaraan dadelijk gevolg gaven door het zenden van soldaten. Maar China protesteerde tegen deze vreemde veiligheidsbewaarders in een harer vazalstaten. Het recht om in Korea de orde te herstellen, komt natuurlijk alleen aan het hemelsche rijk toe. En even natuurlijk is, dat Japan het recht tot herstel der orde door middel van Chineezen betwistwant op den voet van gelijkheid waren kort geleden met Korea handelstractaten gesloten. Bovendien de japansche re geering meent, dat zij, evenals iedere andere regeering, het recht heeft om eigen onderdanen te beschermen als zij gevaar loopenderhalve zond zij een leger. De chineesche regeering. zond als antwoord op die krenking van haar gezag 10.000 man. Het gevolg van een en ander is, dat het ongelukkige schiereiland Korea 150.000 man vreemde troepen rijker is die slechts 't oogenblik afwachten om elkaar te be vechten hoewel zij allen aanwezig zijn om de orde te herstellen. Aldus luidt in 't kort de geschiedenis, gelijk die door de fransche couranten wordt medegedeeld. Wat de strijdkrachten betreft het japansche leger bestaat uit 300.000 man, waarvan de helft slagvaardig is. De troepen zijn op europeesche wijze gekleed de officieren ontvingen in Europhnn opvoeding en van een voortreffelijk, in Japan vervaardigd repetitiegeweer, zijn de soldaten voorzien. Hun tegenpartij kan thans slechts over 60.000 op europeesche wijze geoefende man schappen beschikken men neme hierbij echter in aan merking dat de hulpmiddelen van een land dat 450 millioen inwoners telt, vrijwel onuitputtelijk zijn. Hoewel 28 Juli uit Shanghai getelegrafeerd werd, dat 3 japansche eenige chineesche oorlogschepen met trans portvaartuigen verjaagd hebbenschijnt de chineesche vloot toch zeer sterk te zijn en de nieuwste modellen van oorlogsbodems te bezitten. De Japanners hebben echter de snelvarendste kruisers. Doch genoeg reeds blijkt uit het bovenataande, waarom in Europa de belangstel ling in dezen oorlog levendig zal zijn. Torpedobooten, repetitiegeweren, snelvurende artillerie, dit alles zal op groote schaal worden toegepast. JAP AA. Kapitein von Hanneken, die zich aan boord van het onder britsche vlag varende chineesche trans portschip Kowshing bevond, dat met 1500 man in den grond geboord werd door de Japanners, heeft van de toedracht aan den britschen consul een onder eede op gesteld verslag uitgebracht. Volgens hem hebben de ja panners bij die gelegenheid de britsche vlag beleedigd en zich aan groote wreedaardigheid schuldig gemaakt door het niet redden der bemanning van dat vaartuig nadat het schip door het springen van den ketel in de lucht gesprongen en de bemanning te water geraakt was Bij het tweedaagsche gevecht bij Yachan, op de westkust van Korea, ten noordwesten van Chemulpo, zijn de ja panners door de chineezen verslagen. Hun verlies aan dooden en gewonden moet ongeveer 2000 bedragen. Den 2 is de illuminatie te 's-Gravenhage vrij goed geslaagddaar de lucht geheel opgeklaard was van eene donderbuiwelke in den namiddag zich ontlast had. Den 3 was voor den bouw van een post- en tele graafkantoor te Assen geraamd op j 31260 do heer K. Otten Meppelvoor 28000 do laagste inschrijver De Commissaris der Koningin in Noordholland heeft, vergezeld van drie leden van Gedeputeerde Statenden hoofd-ingonieur van 's rijks waterstaat en van den pro vincialen waterstaatin deze week een bezoek gebracht aan de eilanden Terschelling en Vlieland. Het diploma A voor de zuivere toepassing van het correspondentieschrift en vertrouwdheid met het systeem Stolfce-Wéry, is heden verstrekt aan: mevr. E. des Tombes en aan de heeren J. van AalsAmsterdam J. C. ten Pas, Oldenzaal; en H. Uurbanus, Helder. Over het proefschrift van een eandidaat voor diploma A moest afwijzend worden beschikt. De heer J. Esmeijer te Rotterdamheeft de stenO' graphie volgens het stelsel »Slolze-Wéry" in het leerplan van do 3 hoogste klassen van zijn instituut opgenomen. Wierlngerwaard. In de den 1 gehouden ver gadering van den raad waren alle leden uitgezonderd de heer Bakker, aanwezig. Na opening, lezing en goedkeuring der notulen werd aangeboden de rekening der gemeente over 1893, zoo mede die van het burgerlijk armbestuur. Eerstgenoemde bedroeg in ontvang 12160,öS'/j in uitgaaf 11307,791/1 batig saldo f 852,79; die van het armbestuur in ont vang f 2850,in uitgaaf 2854,70, nadeeiig saldo J 4,70. De heeren Groneman en Kooij werden benoemd tot leden der commissie van onderzoek. Vervolgens werd overgegaan tot het opmaken eener voordracht ter benoeming van twee zetters voor 's rijks directe belastingen. Na verschillende stemmingen was de uitslag A. K. Kaan, K. A. Schenk, Jn. Jz. Kaan, J. D. Schenk, de beide heeren Kaan zijn aan de beurt van aftreding. Na eenigen tijd in comité te zijn bijeen geweest, werd een suppletoir kohier van don hoofdelijken omslag vast gesteld tot een bodrag van 83, Ingekomen is een adres van het bestuur der ambachts school voor Alkmaar en omstreken, met verzoek om van gemeentewege eene jaarlijksche subsidie te willen verleenen. Ofschoon burg. en weth. gaarne het nut der school erkennen, meenen zij met het oog op den verren afstand den raad te moeten voorstellen op het verzoek afwijzend te beschikken. De heer Groneman acht het ge- wenscht, dat, alvorens een besluit te nemen, burg. en weth. zich op de hoogte stellen van de inrichting dier school. Spreker acht de zaak van te veel gewicht, na onderzoek kon het praeadvies van burg. en weth. wel eens anders luiden. Na eenige bespreking wordt het voorstel-Groneman aangenomen. Het vervaardigen van de kaarten en den legger, voorge schreven bij provinciaal reglement, zal voor de som van f 220 worden opgedrggen aan den timmerman A. Visser. Bij de rondvraag zegt de heer Zijp, dat niettegen staande eenden gehokt moeten worden, men zoo hier en daar eenden ziet zwemmen. De voorzitter zal nauwlet tend laten toezien. De vergadering werd hierna gesloten. Spanbroek. Den 3 werd het gewone jaarlijksche schoolfeest gevierd. Begonnen werd met een rijtoer over Wognum, Nibbixwond, Oostwond, Benningbroek en Sij- becarspel. Daarna werden ouder gowoonte verschillende spelletjes gespeeld. Hoewel het weör zich niet gunstig liet aanzien, kwam het nog zeer goed af. Ook nu weer heeft het jonge volkje zich uitstekend vermaakt. Kolhorn. De gewassen in polder Waard en Groet lijden veel door de vele en zware regens. De haver wast door het oorspronkelijk gewas ligt tegen den grond en de nieuwe halmen schieten hier boven op de korrel kan zich niet ontwikkelen. Ook de gerst spruit zoo hier en daar al en is nog niet eens gesneden. Het ziet er hier voor de landbouwers zeer slecht uit. In het best van den zomer enwat wordt er verdiend? Waar moeten we van den winter heen? zjjn vragen, welke men tegenwoordig hier van de meeste ar beiders hoort, en terecht want 'tis waarlijk bedroe vend. Geen volle week maken de menscben en soms twee maal per dag druipnat achter uit den polder thuis, 't is een leventje. Halve verdiensten in den tijd dat nog wat voor den winter moet worden oververdiend, ja, de volks uitdrukking »het regent op de boeren, maar het druipt op het volk", blijkt thans maar al te waar te zijn. St. Pancras. Een jongman uit deze gemeente, die van tijd tot tijd aan toevallen leed, ging den 3 naar Koedijkwaar een schoolfeest gehouden werd. Omstreeks 10 uur in den avond keerde hij huiswaarts door den polder Daalmeer, waar hij vermoedelijk door een onge luk, te water is geraaktalthans in den vroegen morgen van den 4 werd zijn lijk door een landbouwer gevonden. Broek op liangedijb. Den 4 herdacht de geachte geneesheer dezer gemeente, de heer W. Stolp, den dag, waarop hij zich voor 25 jaar in deze gemeente vestigde. Oudorp. Het feest, dat den 2 aan de kinderen der school alhier, bij gelegenheid van het 25jarig jubilé van den heer Hoek als hoofd dier schoolis gegeven is uitmuntend geslaagd. Bij hunne wandeling door de gemeente, werden de kinderen feestelijk ontvangen en onthaald ten huize van den burgemeester, van den heer Gerrits, bij den heer pastoor en bij den heer predikant. Nadat zij bij den kastelein Morsch zich nog eens ferm te goed hadden gedaanging men naar het schoollokaal alwaar de Hof-artist David Tobias Bamberg de kinderen een paar uren zoude bezighouden. De heer Bamberg kweet zich flink van zijn taak. Hoeveel aardige goochel toeren gaf hij niet ten beste Verstond hij al niet de kunst van tooveren, zooals hij zich uitdrukte, in werkelijkheid, toch tooverde hij door zijne behendigheid en aardigheden de blijdschap en verrassing op do aangezichten der kinde ren, die niet moede zouden zijn geworden, al ware Bamberg nog eenige uren werkzaam gebleven. Maar de kinder spelen moesten een aanvang nemen. Hierbjj was voor ieder kind een fraaie prijs te verdienendie met de grootste blijdschap in bezit werd genomen. Met deze spelen eindigde het feest van den heer Hoekdat op ieder, die het bijwoonde, een hoogst aangenamen indruk zal hebben gemaakt.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1