VERKOOPING Advertentièn. gomeente Haarlem ten einde bij den bouw van het nieuwe post- en telegraafkantoor aldaar het gemeente bestuur de gelegenheid te geven de gevels van dit gebouw aan do Zijlstraat en aan de Nobelstraatter verbreeding van die straten, achter de oude rooilijnen te plaatsen en de daarvoor vrijvallende streek grond te koopen. De prijs bedraagt per vierk el zooveel als de Staat betaald heeft voor de ten dienste van dezen bouw aangekochte erven met hunne opstallen. Pensioenfonds voor werklieden. Aan de werkliedenvereenigingen, de Nutsdepartementen en de afdeelingen van den Bond van Orde in de provincie Groningen is door eene commissie, belast met hot stichten van een pensioenfonds voor werklieden een schrijven verzonden, waarin zij in overweging geeft, een werkman op 60-jarigen leeftijd een pensioen te verleenen van 150, wanneer hij van zijn 15 tot zijn 60 jaar per week 15 cent stort. Daar 15 cent te hoog voor den werkman is, stelt die commissie voor dat hij 5 cent zal betalen terwijl door patroons en meergegoeden een suppletiekas worde opgerichtwaarin de ontbrekende 10 cent komt. De commissie verlangt te weten I. hoevoel werklieden van deze regeling zouden willen gebruik maken en II. alle werkgevers gegoede ingezetenen en instellingen te vragenof zij wenschen mede te werken aan de vor ming van een suppletiekas en zoo jahoeveel zij per jaar wenschen bij te dragen. Den 1, des namiddags ongeveer te 3 uur, hoeft in de nabijheid van Rozendaal (N.-B.) een duel met den degen plaats gehad tusschen den heer Drumont van het Parijsche blad Libre Parole, en den franschon afgevaardigde graaf d'Elvawegens een beleedigend artikel in genoemd blad. Het duel had op nederlandsch grondgebied plaats omdat Drumont, die zich in België heeft gevestigd om veilig te zijn tegen de anarchisten-wet, «de gastvrijheid, welke hij van België bad ingeroepen, niet wilde schenden.'' De beide heeren reden ieder in een rijtuig, waarin mede twee getuigen en een doctor, in de richting van Seppe. Twee redacteurs van de Etoile Beige volgden hen. De politie, van de zaak onderricht, vertrok in de richting, waarin de rijtuigen zich hadden begeven, maar toen zij op de plaats kwam, waar het duel was gehouden, sprongen de hoeren in de rijtuigen en verwijderden zich in de richting van België. De heer Drgmont moet in het linkerbeen gekwetst zijn. Den 2 zijn te Maastricht zes personen door cholera aangetast en is één overleden. In het geheel zijn sedert 29 Juli aangetast 32 en overleden 15 personen. Bij een kort, maar hevig onweder, dat den 2 boven 's-Graveuhage losbrakis do bliksem geslagen in een huis aan de Obrechtsstraat, zonder brand te veroorzaken. Zeven pannen van het dak werden verbrijzeld. Dien dag is te Nieuw-Lekkerland eene door den bliksem getroffen landbotwerswoning afgebrand. Bij het zware onweder, dat den 2 boven Leerdam en omstreken woeddeis aan het Renoijsche veer eene vrouwdie de kinderen in huis geroepen had en z6lve nog even buiten bleefom enkele voorwerpen binnen te halen door den bliksem gedood, Volgens den regenmeter der Rijks-Landboawschool te Wageningen is in de maand Juli 119 streep water gevallen tegen 127 streep ln de maand Juli 1893. De kantonrechter te bwft qgpg vyp had, waar zij wist dat de pokken heerschten, en toen naar hare woning te Maassluis gegaan was, veroordeeld tot 3 dagen hechtenis. Behalve zij zelve, zijn daarop in haar gezin nog zes personen door die ziekte aangetast, waarvan drie zijn overleden. De kantonrechter grondde zijn vonnis op art. 8 der wet van 4 December 1872, Stbl. No. 134. Wjilen ds. P. Engelen, rustend pred. bij de ned. herv. kerk, overleden te Apeldoorn, heeft de volgende legaten vermaaktaan de ned. herv. Diaconie te Hoogvliet 500, ned. herv. Kerk te Hoogvliet 500, id. te Sloten (Noord holland) 2000, de ned. herv. Diaconie te Sloten (Noord holland) f 1000 de bewaarschool te Sloten j 260, het Algemeen Wees- en Armhuis te Sloten (N.-H.) J 500, te Apeldoorn, aan de ned. herv. Diaconie f 1000, de 2e Christ. Bewaarschool der herv. gemeente 250, de Kerk- geroepen waren vorwaarloozend, tot nadeel van het land, zich met het staatsbestuur hadden bemoeid ja, zelts de voornaamste aanstokers van den oorlog met Schotland waren hoe zij eindelijk de overtuiging gokregen hadden, dat, met een koning die zichzelven boven de wet achtte, met een vorst, wiens bestuur Engeland in een zoo treurigen toestand gebracht had, die zich verschool achter het begrip van 80uvereine macht bij den monarch en lijdelijke ge hoorzaamheid van de onderdanen, er nooit anders wezen kon dan verdrukking en ellende. Hij besloot met te zeg gen dat voor hen die hun vaderland liefhadden, de vraag thans was wilden zij het overgeven aan het wetteloos beheer van iemand die de eer van het land in het stof had vertrapt, of, de wapenen opnemen, strijdend voor de overmacht van het Parlement, den doodslag toedienen aan een heerschappij welke de koning zoo schromelijk misbruikt had, en verhoeden dat Engeland ooit weer werd overgeleverd aan de genade van één onbevoegd en onver antwoordelijk heerscher. Toen hij zweeg, heerschte er een oogenblik stilte in de kamer, doch weldra begon Joscelyn, die zich onweerstaan baar tot den merkwaardigen man aangetrokken gevoelde, bedenkingen te maken welke Hampden vriendelijk en geduldig trachtte te wederleggen. Met bewonderenswaardigen tact, met de zeldzame be scheidenheid hem eigen hoorde hij Joscelyn aan deed nu en dan een vraagsprak een woord van twijfel of deed door zjjn eigen woorden bij den spreker licht ont staan. Hij was bovendien vol sympathie voor Joscelyn's moeielijke positie een sympathiewelke kracht gaf tot lijden, en een werkeloos leven onmogelijk deed schijnen. Eenigen tyd later werd de deur voorzichtig geopend en Clemency trad binnen, een angstigen blik werpend op Joscelyn. »Ik kom eens hooren of gij het licht aangestoken wilt hebben", zeide zij, «maar laat mij u niet storen." «Neen, wij zijn juist klaar", zei Hampden, die haar te gemoet ging, »en ge zult ons genoegen doen met iets voor ons te zingen en daardoor in een vroolijke stem ming te brengen." Wordt vervolgd. voogdij Herv. Gem. f 500, het Godsdienstonderwijs Herv. Gem. 500, het Ziekenhuis f 500, het Ned. Zendeling genootschap te Rotterdam 1000 do vereeniging van Verwaarloosde Weezen te Nijmegen f 4000, te Amsterdam aan Sareptasteun voor weduwen J 250de ned. herv. Diaconie f 1000 de Vereeniging tot Werkverschaffing aan blinden f 250de Philantrophische inrichting te Deutinchem f 500de ned. herv. Diaconie te Elburg 1000, het Weeshuis Herv. Gem. aldaar f 500. Do Onder-Koning van Egypte zal eenige dagen te Schevoningen doorbrengon. Het bestuur van het Diakonessenhuis te Utrecht heeft van een onbekende voor de nieuwe afdeeling f 10000 ontvangen. De gemeenteraad van Leimuiden heeft aan den heer P. Ledeboer, notaris te Aalsmeer, vergunning ver leend tot droogmaking van den Westpias. Te Baarn werd den 2 eene bloemententoonstelling gehouden, welke door de Koninginnen bezocht werd. Te Antwerpen is in hechtenis genomen de beambte der gasfabriek te 's-Hertogenbosch, die de gasgelden niet eerlijk verantwoord bad. Voor het bouwen eener school voor lager onderwijs met gymnastieklokaal en onderwijzerswoning met meubi lair te Kralingen was de heer A. P. Boef te Rotterdam voor f 55.515 de laagste inschrijver. Fgmond aan Zee. Den 1 heeft de gewone jaar- lijksche beproeving der alhier aanwezige reddingsmiddelen plaats gehad. Er werden 2 vuurpijlen afgeschoten, waarvan de hollandsche een afstand bereikte van 322 en de engelsche pijl 410 el. Het aan boord brongen der reddingzak doet wel veel vorwachten doch goed beschouwd is daaraan te veel verbonden alvorens eenig succes kan verwacht worden. Haarlem. Den 2 is door het provinciaal bestuur van Noordholland bij enkele inschrijving aanbesteed het vernieuwen van den op 20 Maart 1894 door aanvaring vernielden remtoestel van de draaibrug in den Rijksweg over het Noordzeekanaal te Ve'sen, geraamd op f 2380. Laagste inschrijver L. Renses te Beverwijk voor f 2180. Den 2 hebben twee schutters in uniform oproerige ge schriften verspreid onder de schuttersdie opkwamen ter deelneming aan de parade. Toen ze in de gelederen stondenwerden ze ontwapend en naar het politie bureau gebracht, waar proces-verbaal werd opgemaakt. Na de parade werdeu ze vrijgelaten. De architect v. d. Arend hoeft aan den gemeenteraad alhier vergunning gevraagd voor den aanleg en de exploitatie eener stoomtram HaarlemZand voort. Schagen. Met ingang van 1 September is de com mies der rijksbelastingen, de heer A. Braamhorst alhier, als zoodanig overgeplaatst naar Amsterdam. De heer H. W. v. d. Berg van Nijmegen zal hem hier vervangen. Den 2 werd in het lokaal-Blauw alhier eene bui tengewone vergadering gehouden van de vereeniging tot het houden van jaarlijksche paasclitentoon- stellingen van vee te Schagendie door 61 leden, waaronder 7 bestuursledenwerd bijgewoond. De ondor-voorzitterde heer Jb. Zijpopende de verga dering met de aanwezigen geluk te wenschen met de verjaring van H. M. de Koningin-Regenteswelke wensch met luide toejuichingen werd beantwoord. In korte woorden heriunerde hij verder aan de welgeslaagde i t - "nfitr1 i;"£f on - - I- - den, aan het vertrek van den voorzitter, den heer Beels, aan den steun, dien de vereeniging reeds zoo ruim had ondervonden en aan de bereidwilligheidwaarmee de keuring van paarden vanwege het paardenstamboek door het bestuur der vereeniging het Nederl. Paardenstamboek op den Paaschtentoonstellingsdag was gehouden. Voor volgende jaren hoopte de voorzitter, dat dit wederom zou gebeuren. Met den wensch, dat de beraadslagingen in dozo ver gadering wederom tot den bloei van de vereeniging zou den bijdragen opende de heer Zijp de vergadering. De notulen werdeu gelezen en goedgekeurdwaarna de voorzitter verzocht in behandeling te mogen brengen een schrijven van Hollands Noorderkwartier, datingekomen was, nadat de oproepingsbriefjes reeds waren gedrukt. De ver gadering keurde het voorstel des bestuurs goed en luisterde naar de voorlezing van den brief, die op uitvoerige wijze weergaf, wat er op de vergadering te Abbekerk in zake de Paaschtentoonstellingen was besproken en welke motie er was voorgesteld. De heer Zijp diende de vergadering, op verzoek van het bestuur, van praeadvies en weerlegde de beweringals zou meer dan ééno Paaschtentoon- stelling binnen kleinen kring van nadeel zijn voor den boerenstand. Volgens zijne meening was dit juist een voordeel, waarom hij namens het bestuur voorstelde het ingekomen schrijven eenvoudig voor kennisgeving aan te nemen. Onder luid applaus werd dit bestuursvoorstel daar niemand over deze zaak het woord verlangde, aan genomen. Van samenwerking in zake de Paaschtentoon stellingen te Schagen Alkmaar en Purmerend zal dus in zoover het de Schager tentoonstelling betreftniets komen. Tot bestuurslidin de plaats van den heer mr. C. H. Beelswerd met 43 van de 62 stemmen gekozen de heer Jb. Denijs, secretaris der gemeente Schagen. Tot voorzitter werd met 52 van de 54 stemmen gekozen de heer Jb. Zijp, tot dusver onder-voorzitter. In de plaats van den heer Zijp werd nu de heer Jb. Denijs gekozen tot onder-voorzitter. Tot leden van de commissie voor het nazien der rekening en verantwoording van den pen ningmeester werden gekozen de heeren van de voordracht van het bestuur n.l. J. v. d. Maaten en Verhoeff, beiden van Schagen en C. Spaans van Barsingerhorn. Het voorstel van de verlotingscommissie om voor 1895 vijftien duizend loten beschikbaar te stellen vond nogal eenige bestrijding, vooral van de heeren J. v. d. Maaten van Schagen en C. Schenk uit Anna-Paulownapolder. Aangenomen werd na eenige bespreking het bestuurs voorstel om de vermeerdering van loten nog eens in nadere overweging te nemen en het bestuur vrij te laten, hoe het best te handelen. Toen hierop de heer H. de Leve van Purmerend als oprichter der Paaschtentoonstollings- vereeniging onder fliuk applaus tot lid van verdiensten was benoemd sloot de heer Zijp met een kort woord de druk bezochte vergadering. Warmenhutzen. Gedurende Juli hadden bij de postspaarbank plaats 20 inlagen, samen groot f 101,50; 1 terugbetaling f 33. Amsterdam. De heer mr. J. C. de Vrie3, rechts geleerde raadsman der uitwonenden, heeft hun in over weging gegeven hun bescbrijvingsbiljet voor de inkom stenbelasting met de volgende opmerking aan het gemeen tebestuur terug te zenden »De ondergeteekende heeft zijn hoofdverblijf niet in «Amsterdam en kan evenmin geacht worden aldaar langer »dan drie maanden te verblijven, aangezien hij onafge broken verblijft en dus ook zijn hoofdverblijf houdt in »de gemeente Tot verdere invulling van dat biljet «acht hij zich niet verplicht." Den 1 des morgens hebben ongeveer honderd timmer lieden wier patroons de door de gemeente aangenomen bepalingen van minimum loon en maximum arbeidsduur niet wilden toestaanhet werk gestaakt. Het aantal patroons en aannemers, dat thans de bepalingen door de werklieden heeft ingevoerd (23 cent minimum per uur en een werktijd van 11 unr maximum 's zomers en 10 uur 's winters) bedroeg den 3 144, terwijl 28 nog twijfel achtig zijn en zich zullen neerleggen bij het besluit van «Amstel's Bouwkring". 44 Werkgevers hebben zich ver klaard tegen de regeling. Het comité der timmerliedenvereenigingen verzocht de directie van de Marinewerf om een onderhoud om de kwestie te bespreken ten aanzien der timmerlieden op 's Rijkswerf. Op dat verzoek was den 2 nog geen ant woord ingekomen. Volgens officieele bekendmaking heeft zich den 3 alhier een geval van cholera voorgedaan. Helder. Den 1, des avonds omstreeks 9 uren liep alhier het geruchtdat de Reinier Claeszenhet nieuw gebouwde pantserschip, dat tot het inschieten van vischtorpedo's van Hellevoetsluis naar hier kwam en dat te vijf uren op den middag van dien dag van de oefe ningen ter reede in de haven was gekomen, ging zinken. Het zeewater drong de machinekamer met geweld binnen en wel in zoo groote hoeveelheid dat men er spoedig tot de knieën onder water stond. Mot behulp van 2 sleep- booten werd het schip zeer behoedzaam achter in de haven gebrachtwaar het vastgemeerd werd. Den 2 des ochtonds, was het schip eerst leeg gepompt, waarna het naar het droogdok gesleept werd. Het water is binnen gedrongen door de circulatieklep die door een gebrek niet gesloten kon worden. Kieuwe Aiedorp Deze week namen alhier aan den grooten kolfwedstrijd van de Noordhollandsche Kolfvereeniging 100 spelers deel. De eerste prijs werd behaald door den heer J. B. Wil- ken te Nieuwe Niedorp met 137 puntende tweede door den heer C. Zomer te Zuidsc'narwoude met 133, de derde door den heer P. Kraakman aldaar met 131de vierde door den heer W. Tensen te Schellinkhout, even eens met 131de vijfde door den heer A. Haringhuizen te N. Niedorp met 129 en de zesde prijs door don heer H. Ton te Oudkarspel met 128 punten. Ook de heer Bronkhorst te Haarlem behaalde 128 punten, terwijl de serieprijs werd gewonnen door den heer Pronk te Oud- karspel met 52 punten. Het Technlkum Hittweida (Saksen) met het nieuw gebouwde electro-technische instituut en de daartoe be- hoorende inrichtingen, geheel in overeenstemming met de tegenwoordige eischen, telde in het afgeloopen 27e school jaar 1468 leerlingen, die de afdeelingen voor machine- ingenieurs en electrotechnici, in het bijzonder voor werk bazen bezochten. net eerstvolgende winterhairjaar öegint 15 October en het kostelooze voorbereidings-onderwijs 24 September. Nadere inlichtingen over het doel en den aard van de verschillende leerplannen, de opleiding en de electrotech- nie zoowel als de in 't bijzonder daarvoor ingerichte laboratoria, machines en derg. zijn in het programma dezer inrichting te vinden, dat op franco aanvrage gratis en franco wordt toegezonden. Te beginnen met 1 September a.s. zal, iu Scheltema Holkema's Boekhandel, te Amsterdam, hot eerste num mer verschijnen van een Tweemaandelijkse!! Tijd schrift voor letteren, kunst, wetenschappen en politiek, onder hoofdredactie van Ma. van Deijssel en Albert Verweij. De prijs per jaargang van zes afleveringen, ieder van 9 10 vel druks, zal 7.50 bedragen. Het streven om in dit tijdschrift het intellectueele leven van dezen tijd vrijwel volledig, en door de boste krachteu waarover ons land beschikt, vertegenwoordigd te doen zijn, mag als geslaagd beschouwd worden, daar men, naast de hoofdredactie, zich de medewerking heeft weten te ver zekeren van de volgende bekonde schrjjvors en schrijfsters die 't zij in hunne vaste rubriek 't zij door afzonder lijke bijdragen voor de verschillende afdeelingen van het tijdschrift zullen werkzaam zijn dr. A. Aletrino J. F. AnkersmitG. J. P. J. Bollandt, Emmanuel de Bom G. Busken HuëtOyriel Buyssemr. Frans Coenen Jr., dr. (Jh. M. van Deventer, dr. H. van Eek, Marcellus Emants, mr. F. Erens, Etha Fles, C. Y. Gerritsen, Jose phine Giese, F. van der Goes, dr. Herman Gorter, C. F. van der Horst, dr. D. G. Jelgersma, dr. G. Jelgersma, André Jolles, dr. G. KalS, Jan KalfF, dr. R. A. Kolle- wijn, J. de Koo, Prosper van Langendonck, Hélène La- pidoth—Swarth Jac. van Looy mr. M. C Lotsy, Joh. de Meester, Hugo Muller, Frans Netscher, prof. dr. A. PiersonAry Prins, R. N. Roland Holst, Henrietta van der Schalk, J. Thorn Prikker, Jan Toorop, mr. M. W. F. Treub, Gust. Yermeylen, Jan Veth, dr. G. van Vloten, F. M. tVibaut, Ph. Zilcken. op Maandag 6 Augustus 1894 's morgens te 10 uren, in «Diligentia", te ALKMAAR, van een vol ledig Salon-AmeublementKasten, Tafels, Stoelen, Spiegels, Schilderijen, Vloerkleeden, Karpetten, Staand Horloge, Bedden met toebehooren, antiek Porcelein, Glas-, Aarde-, Koper-; Tin- en Blikwerk, nieuwe gegoten For nuizen, dito geëmailleerde Pannen en Ketels, Brandkast, 6oud en Zilver, enz. Te zien 5 Aug., van 123 uur. Vooraf verkooping op het HOF van Dorsch-, Kaa3- en Paardenkleeden, Perzelmkleeden voor schippers, lange en vierk., Wagen van 800 kiio draagvermogenRijtuig kussens, grove Meubelen, Afbraak en Rommeling, en dadelijk daarna verkooping van Hachela en nieuwe Fornuizen. Ileum. HLK1V.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 6