Het Onrecht Gewroken. No. 95. Zes en Negentigste Jaargang. 1894. WOENSDAG Telefoonnummer: 3. 8 AUGUSTUS. 15 u i t e n 1 a n d. FEUILLETON. Nederland. ALIiMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het gekeele rjjk 1, De 3 nummers f 0,06. COURANT. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BELGBE. Te Luik stierven in het hospitaal van den 22 tot don 28 zestien personen aan cholera en zeven aan eene eholera-achtige ziekte. DLITSCIIliANTD. Den 6 des nachts hebben vijf dieven 350 gouden horloges met kettingen en eenige andere sieraden ontvreemd uit den zilversmidswinkel tegenover het postkantoor te Emmerik. Zij namen de vluchttoen een postbeambte ze ontdekte en zijn ver moedelijk over de hollandsche grens gegaan. ENUELAN». Lagerhuis. De behandeling der verschillende arti kelen van het wetsontwerp ten gunste der uitgezette pachters in Ierland is den 3 ten einde gebracht. Den 1 was een amendement- van den heer Sexton, een der toon gevende ieren strekkende om ten nadeele der nieuwe pachters de bepalingen te verscherpen met 128 tegen 57 stemmen (alleen ieren) verworpen. FRANTHRIJK. De wet tegen de anarchisteu is bij besluit van den president toepasselijk verklaard op Algeria. Den 3 is in do woning van een zijdefabrikant te Lyon een granaatdie op een schoorsteen lag en daar reeds sedert 1870 gelegen had, ontploft. Verscheidene personen weiden gewondwaarvan één doodelijk terwijl groote schade werd aangericht. Bij de behandeling der zaak van Caserio heeft de soldaat Leblancdie tegenwoordig gevangenisstraf te Marseille ondergaatvolgehouden, dat hij indertijd te gelijk met Caserio in het hospitaal te Marseille verpleegd was geweest; dat hij hem verteld had, dat men van plan was, president Carnot te vermoorden als deze te Lyon kwam. Toen Leblanc daarop gevraagd had wie zou vermetel genoeg zijn, om den president, die altijd door gendarmes en politie omringd is, te durven dooden, had Caserio geantwoord Het lot zal dit uitmaken. Uit het getuigenverhoor bleek nogdat mevrouw Carnot twee dagen na den moord een portret van den onthoofden anarchist Emile Henry ontvangen had, waaronder stond «Hjj is ter dege gewroken." Op de vraag van den pre sident aan Caserio, of hij den afzender kende, had deze ontkennend geantwoord doch daarbij gevoegd, dat deze goed gedaan had. Ook verklaarde hijhet thans te betreuren, dat hij den dolk weg geworpen had, aangezien hij hem had kunnen gebruiken tegen hendie hem be letten te vluchten. Generaal Borius bevestigde dat hij, op verlangen van president Carnot zeiven de naast de portieren rijdende kurassier-officiers had doen achter uit gaan. Caserio, die na de uitspraak van het doodvonnis naar de gevangenis van Saint Paul teruggebracht is heeft geweigerd tegen dat vonnis cassatie aan te teekenen. In een onderhond met den directeur der gevangenis die hem in zijne cel opzocht, betuigde hij zijn spijt, dat hij op de terechtzitting geschreid hadtoen de advocaat Dubreuil van de wanhoop zijner moeder gesproken had. VAN EDNA I.Vilil,. Vertaald door Guillette. 11) »Met pleizier", was haar antwoord, »maar zie eens Mr. Hampden, ik ben zoo bang dat ik geen gelegen heid meer zal hebben u rustig te spreken zoudt gij mij niet willen helpen met deze diamanten Tegelijkertijd opende zij een rood leeren foudraal; zelfs in het flauwe schemerlicht zag Joscelyn de steenen fon kelen en schitteren. Hampden nam het doosje in de hand en bekeek vol bewondering het prachtige halssnoer. »Wel zeker", antwoordde hij lachend, »wil ik je helpen dit mooie hij nam den collier er uiten deed hem haar om den hals. Clemency lachte en bloosde. «Het waren diamanten van mijne moeder; nu behooren ze mij en mag ik er mee doen wat ik wil. Toen ik hoorde hoe men geld en zilver naar Guildhall zendt, ten behoeve van het landhoe zelfs arme vrouwen haar trouwring brengen dacht ik aan deze steenen. Groot vader zegt, dat ik er over beschikken mag. Zoudt u ze morgen ochtend willen meenemen »Maar kost het u niet héél veel, afstand te doen van iets dat eenmaal uwe moeder toebehoord heeft Het is een prachtige collier, en van groote waardeHij zag het lieve meisje vragend aan. Juist omdat hij mij zooveel waard is, zou ik hem gaarne geven", zeide zij haar stem beefde. »Ik zou gaarne helpen en kan zoo weinig doen mannen kunnen hun leven geven voor het vaderlandvrouwen moeten thuis blijven, en treuren". ITALIË. Te Rome komen in de laatste dagen gemid deld per dag drie zelfmoordon of pogingen tot zelfmoord voor. Do geneesheeren schrijven die gevallen en de vele gevallen van krankzinnigheid toe aan do buitengewone hitte. 00STENRIJH-IIONfiARIJE. Sedert het uit breken der cholera in Galicië op 7 April tot 31 Juli zijn 687 ziekte- en 325 sterfgevallen aan die ziekte voor gekomen. RITSLAAD. Te Petersburg neemt de cholera at. Van 29—30 Juli werden 50 personen aangetast en overleden er 36 van 31 op 1 Aug. 50 en 32. Den 30 werden nog 550 lijders verpleogd tegen 604 en 679 op de beide vorige dagen; den 1 Aug. 351. In de drie eerste weken van de epidemie werden volgens officieele opgaven 1307 personen aangetast, van wie 1057 overleden. In de grensgouvernementen zijn van 29 Juli tot 2 Augustus 882 personen aangetast en 454 overleden. AEREE1NIGDE STATEN. Den 1 is in Chicago in eene timmerloods brand ontstaan welke zoo grooten omvang verkreeg, dat eene tramloods en veertien groote fabrieken verbrandden. Een man kwam om, terwjjl vier personen van de brandweer bij het blusschen gedood on zeven verwond worden. Twee spuiten en verscheidene slangen verbrandden. 2200 personen zijn door deze ramp buiten werk. De schade wordt op f 5.000.000 begroot. CRISTA. De keizer heeft aene bekendmaking tot zijn volk gericht, waarin hij verklaart, den opgedrongen oorlog aan te nemen en den onder-koningen en bevel hebbers der troepen gelast, do pest aanbrengende japan- neezen in hunne legerkampen uit te roeien. Verder heeft hij bij besluit van den 2 verklaard zijne rechten op het Koreaansche schiereiland te zullen doen erkennen. De geheele chineesche strijdmacht wordt geplaatst onder bevel van den onder-koning Li-hoeng-tsjangwien de handhaving van 's Rijks rechten is opgedragen. Hij heeft bevel gegeven alle japansche schepen, die genomen worden, te vernielen. JAP AM". De regeering ontving van generaal Ohshima, den bevelhebber der japansche troepen in Korea, het berichtdat den 29 Julina een hardnekkig gevecht van 5 nren de chineesche verschansingen te Chanhow nabij Asan stormenderhand ingenomen waren. Van de 2800 chineezen waren er 500 gesneuveld; dejapanneezen verloren 5 officieren en 70 man. De chineezen waren gevlucht naar Hangchow. Vier kanonnen en veel ma terieel waren bnit gemaakt. Het hoofdkwartier der chineezen was bezet. Bij kon. beslnit van den 24 Juli is bepaald, dat de militieraad in Zeeland behalve in Middelburg, tot het houden zijner eerste zitting mode in de gemeenten Zierikzee, Halst en Oostburg zal vergaderen. »Neengij znlt iets beters doen als ik mij niet in u vergis", sprak Hainpden, vriendelijk. «Gij znlt bidden zult de u toevertrouwde kinderen grootbrengen in liefde voor waarheidvrijheid en rechtvaardigheid zultmis schien zonder het zelf te weten invloed uitoefenen op vele mannen die thans ten strijde trekken. Wat de diamanten betreftals gij het waarlijk wenschtzal ik ze naar Guildhall meenemen." »Als het n belieft," klonk het ernstig. «Grootvader zegt |dat ze veel waarde hebben, jjmdat ze op Holland sche manier geslepen zijn, met veel facetten." Zij maakte een gebaar als wilde ze den ketting af doen en nu reeds geven, doch Hampden weerhield haar. «Draag ze van avond, en morgen bij het huwelijk. Laten ze nog eenmaal gebruikt worden voor het doel waarvoor zij bestemd zijn, vóór zij dienen tot verdediging des lands." Eenige oogenblikken later lachten zij weder hartelijk om een ruwe berekening van Hampden over het aantal soldaten, dat behoorlijk schoeisel zou kunnen krijgen als de diamanten in laarzen waren omgezetof hoe velen gevoed zouden kunnen worden, zoo men er brooden voor kocht. De knecht bracht nn ook het licht binnen twee waskaarsen in zware, massief zilveren kandelaars, maar Clemency beval de luiken open te laten. «Het is zulk een mooie avond", zeide zij. «Zie daar is nog het rood der ondergaande zon; we zullen morgen mooi weer hebben." Geen van drieën sprak. Hampden stond voor het open raam naar buiten te kijken, in den stillen zomeravond zijn gelaat, eenige minuten geleden helder en vroolijk had "nn iets onbeschrijfelijks treurig, hoewel onder die treurigheid toch hoop verborgen lag. Hij had in zijn privaat leven veel verdriet gehadhij dacht aan den op handen zijnden oorlog die dood en verwoesting zou brengen in zoo menig gezin, aan zijn gesprek met Joscelyn Heyworthwiens moeielijke positie hem aan het hart gingaan Clemencyen het offer van hare diamanten. Hij, zoo doordrongen van de noodzakelijkheid het zwaard nit de schede te trekken en den blinddoek Te Maastricht zijn sedert het uitbreken der cholera op den 29 44 personen aangetast en 18 overleden. Den 31 is ter roede Texel een vischtorpedo zoek geraakt. Voor het terugvinden en terug bezorgen daar van is door den scbont-bij-nacht, directeur en comman dant der Marine te Helder, eene belooning van f 250 uitgeloofd. Den 2 is te Gellicumgemeente Deil eene vrouw door den bliksem doodelijk getroffen. De gemeenteraad van Leiden heeft den 3 besloten, dat de gemeente zich in rechten zal verweren ter zake van eene tegen don burgemeester ingestelde vordering tot schadevergoeding door J. P. van der Wallen, generaal agent van het sociaal-democratisch volksblad «De Baan breker", wegens hot beletten der verspreiding van dat Volksblad en de daardoor door hem berokkende schade. Bij kon. besluit van den 3 is benoemd tot notaris to Weesp do heer L. C. E. Hermsen thans notaris te Dosterblokker. De Urker vissoher Joh. Postdie den 3 met de vischschnit U. K. 156 van Nienwodiep vertrok met bestemming naar Urkis buiten do haven door het zeil over boord geslagen en verdronken. Hij laat eene vronw en vier kinderen in behoeftige omstandigheden achter. Den 3 is to 's-Gravenhage o. a. voor de fransche taal1. *o., geslaagd moj. M. Posthumus te Zaandam den 4 voor de engelsche taal, 1. o., D. Knoote te Haarlem. De Staatscourant van den 5/6 bevat de volgende kennisgeving van het ministerie van bnitenl. zaken Bij het uitbreken van den oorlog tusschen China en Japan heeft de noderlandsche regeering aan de oorlog voerende mogendheden haar voornemen bekend gemaakt om met betrekking tot dien oorlog de strengste onzijdig heid te handhaven. Do regeering herinnert den Nederlanders ook voor zooveel noodig aan die, welke in den vreemde zijn ge vestigd dat zij zich behooren te onthouden van elke handeling diein strijd met de nederlandsche wetten of het volkenrecht gepleegdzon kunnen worden ge acht vijandig te zijn aan eene der oorlogvoerende mo gendheden of met strenge onzijdigheid niet te strooken. Het is hnn aanbevolen de werkelijke blokkade en andere overeenkomstig het oorlogsrecht gebruikelijke maatregelen der oorlogvoerende mogendheden te eerbiedigen en zich daaraan te onderwerpenen niet toegestaan voor de legers en zeemcht dier mogendheden te werven tot uit rusting van hare oorlogsschepen mede te werken trans portschepen en oorlogcontrabande aan haar te verstrekken en voor haar te vervoeren en koopvaart of buithandel uit te oefenen. De regeering waarschuwt hen dat zij slechts dan op hare bescherming en tusschenkomst te hunnen behoeve kunnen rekenen, wanneer zij hunnerzijds zich zorgvuldig onthouden van elke schending der noutraliteitsplichten terwijl zij zich, by miskenning dier plichten, blootstellen aan schade moeilijkheden en vervolgingen van den ne- derlandschen of vreemden rechter. af te rukken was met dat al iemand met een zacht ge moed, een verfijnden smaak, en hij leed zooals alleen de sterken lijden kunnen. Joscelyn was geheel door hem betooverd hij voelde zich voor de eerste maal ia zijn leven in tegenwoordig heid van een leider der menschen ieder woordieder gebaariedere blik van Hampden had in zijn oog bij zondere kracht. Uit den ouden beuk op het gras, zong een lijster zijn avondlied. In de kamer was Clemency bezig eenige roode en witte rozen in een porceleinen vaas te schikkon de diamanten schitterden bij elke beweging. Alles ademde een eigenaardigde kalmte en toch had men een voorgevoel van naderenden strijd. Op eens keerde Hampden zich om en zei «Hadt gij niet beloofd voor ons te zingen Hooren wjj niet iets, als deze rozen geschikt zijn Zij bood ham do mooiste roos uit haar bonqnet aan. «Het gebeurt niet dikwijls dat deze gestreepte York en Lancaster een zoo mooie bloem draagt," zeide zij. «Ik houd er veel van ze hebben voor mij iets treurigs, maar zijn toch mooi." Hij stak de roos in zijn knoopsgat. «Zinnebeeld van vrede na strijd, van eenheid en ver deeldheid," sprak hij, half in gedachten. «Hoe velen van ons zullen het beleven vrede en recht te zien samengaan in een vereend Engeland Clemency zweeg't was als kon zij de woorden niet niten die haar voor den geest kwamen. Zij nam haar gnitaar, en liet de vingers over de snaren dwalen. «Kent n dat nienwe lied, op woorden van George Herbert: «O Schoone Dag"? vroeg Hampden. «Ik hoor dat de componist veel naam maakt. Het is een van mijn lievelingsliederen." «Grootvader hoort het ook zoo graag", zeide Clemency, en op Hampden's verzoek begon zij hiermede. Voor Jos celyn waren woorden en muziek beide geheel in harmonie met den stillen zomeravonden zjjn grondtoon van diepe melancholie. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1