Mond- en Klauwzeer. Het (tal tlewiien. No. 96. Zes en Negentigste «laargang. 1894. V It IJ 1) A (j 10 AUGUSTUS. Onderwijzeres Meisjesschool. Buitenland. FEUILLETON. Nederland. SCHË COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en ïaterdagavond uitgegeven. Abonnomontcprijs per maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het gelieole rjjk j 1, De 3 nummers f Pr)ts der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COs- TER ZOON. Telefoonnummer3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar; Overwegende dat het wenschelijk is, de verspreiding ran het hier en daar onder het vee heerschende mond en klauwzeer zooveel mogelijk tegen te gaan Brengen tor algemeene kennis, dat op de veemarkt ,e A l< 14. BI A A 11 uit gemeenten waar besmettelijke ziekte onder het hoornvee heerschtalleen hoornvee wordt toegelaten op vertoon van eeno verklaringniet onder dan tweemaal vier en twintig aren afgegoven door den Burgemeester der betrokken gemeente inhou dende dat onder het beslag waarvan het aangevoerde vee afkomstig is, geen besmettelijke ziekte onder het vee heerscht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 7 Ang. 1894. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. Zij, die in aanmerking wenschen te komen voor On derwijzeres aan de Openbare School voor Meisjes te Alkmaar(hoofd mej. J. EL Pruim) op f 650,— jaarwedde, worden verzocht zich oudei over legging van stukken te wonden tot het Gemeentebestuur, vóór 22 Augustus a s. Bezit der aanteekening voor de fransche taal is vereischte. DE.A KMA 1114 KA. Het ministerie Estrupp heeft zijn ontslag aangeboden en da koning heeft het aan genomen. Tot minister-president en minister van buitenl. zaken is de tegonwoordige minister van buiten], zaken Reedtz Totth benoemd de minister van justitie Nellemann blijft voor dat departementgeneraal 0. A. T. Thomsen wordt minister van oorlogvoor marine blijft de heer Raon voor openbare werken blijft de heer In- gerslev voor fiuanciën treedt de hoer C. D. Luettichan opde heer Bardenfleth voor eeredienst en openbaar ouderwijs de heer Hoerring, thans minister van binnenl. zaken ad interimblijft bij dat departement. DUIT9CHLAAD. Vier van de vijf' dieven, die te Emmerik horloges gestolen hebbenzijn reeds aange houden. Het aantal horlogesdat gestolen werdis minder groot geweest, dan aanvankelijk vermoed werd en bedroeg 200 in plaats van 350. Een had nog 80 horloges, een ander nog 30 in zijn bezit, BAGELAAD. In Wales is op de rivier Mawdeach een bootje omgeslagen. De tien daarin gezeten personen zijn allen verdronken. Lagerhuis. Do onder-minister Edward Grey heeft den 6 verklaard, dat Japan beloofd hoeft geene krijgs bewegingen tegon Shanghai en toegangswegen te zullen ondernomen. Op deze voorwaarde zal de chineesche regeering de toegangswegen tot Sangbaï niet versperren. De oorlogvoerende landen zonden volgens den minister de vaart der schepen van de onzijdige mogendheden niet mogen belemmeren. Alleen wanneer er tot eene blok kade werd overgegaan die eerst vooraf behoorlijk was VAN KDAA LTALL. Vertaald door Guillette. »0 sehoone dagzoo kalm zoo zacht Ras moet gij al uw blijdschap derven, Do dauw beweent u val van nacht Want gij moet sterven. O sehoone roosal staart ge ons blind Met vurig rood en trotsche verven Weet dat uw graf zich hier bevindt, En gij moet sterven. O sehoone lente in lichtgewaad Al weet nw jeugd niet van verderven Uw bloem valt af, uw lied vergaat, En gij moet sterven. Alleen een sehoone sterke geest Zal voor geen macht ter wereld beven In doodsgevaren allermeest En 't krachtigst leven.'' Jaren later herinnerden Joscelyu en Clemency zich nog den diepen zucht die Hampden ontsnapte, toen de laatste akkoorden van de harp wegstierven in den stillen nacht. aangezegd of wanneer er van oorlogscontrabande sprake was, zon dit het geval kunnen worden. Ten slotte zeido hijdat de oorlogvoerende partijen volgeus hem niet konden beslissen, wat al of wat geen oorlogscontrabande was zonder de rechten van onzijdige Staten in aanmer king to nemen. Minister Grey heeft den 7 verklaard dat het aanbod van Nederlandom do Costa-Rica kwestie aan een scheidsgericht te onderwerpen, nog steeds in rechtsgeleerd onderzoek was. FK.IAHR1JH. Te Roubaix is de bank van leening afgebrand. De schade wordt cp twee millioen francs geschat. Een hoog geplaatst italiaansch officier is nabij de ita- liaansche grens op fransch grondgebied gevangen genomen als verdacht van gegevens verzameld te hebben voor eene topografische kaart. Den 5 is voor het Hof var. Parijs de behandeling aangevangen van de zaak van dertig personen als bo- hooronde» tot eene vereoniging van anarchisten. Vijf beschuldigden waren afwezigwaaronder de ingenieur Paul Reclus en de hollander Alexander Cohen. Krachtens do nieuwe wet tegen de anarchisten wordt de behandoling niet openbaar gemaakt. Een leerling van het instituut Pasteur te Parijs dr. Yersin is naar Hongkong tegaanom de pest te bestndoeren. Hij heeft daar de pestmicrobe ontdekt. Het graf van Carnot werd den 5 door moor dan 10000 personen bezocht. Don vorigen dag was door mevrouw Carnot, vergezeld van bare twee zoons, op dat graf de zilveren krans nedergelegd welke door het ge meentebestuur van Petersburg toegezonden was. HXTSLAAD. Van don 29 Juli tot den 4 Augustus hebben zich te Petersburg 313 gevallen van cholera voorgedaan waarvan 240 met d iodelijken afloop. Van den 22 tot den 28 Juli waren te Warschau 159 geval len en 83 doodenin hot gouvernement Warschau on derscheidenlijk 394 en 212. JAPAA. Op nieuw hebben de japanners eenige weinig beteekeuende chineeseüo posten veroverd en Asan bezet. De chiueezen zonden daarbij 500 dooden en gewonden hebben, 12) Baron Sternberg. Bij bnitengewoon politieblad looft de belgische regeering eene belooning van tienduizend francs nit aan dengeen die zal doen ontdekken en aanhouden Jagolkowsky, zich ook wel schrijvende Jahol kowsky, Cyprien Philippe, geb. 27 April 1865 te Boboff, gouvernement Voroneije (Rus land) verbljjf gehad hebbende van 2 Nov. 1893 tot 28 April jl. te Lnik onder den valschen naam van baron Ernest d'Ungorn Sternberg, geb. 26 Febr. 1867 te Nest- koutchnoye (Rusland.) Signalementlengte iets meer dan middelmatig, vrij gezet, opgetrokken schenders, haar blond, voorhoofd hoog, oogen lichtgrijs, neus plat, kleur vaal bleek, opgeblazen voorkomen, baard, geknipt vóór vertrek naar Lnik, knevel blond en lang, een kuiltje in den kin, twee litteekens op den linker bovenarm en op een der beenen litteekens aan het scheenbeen, welk been een wei nig sleept, de voeten onder het loopen zeer buitenwaarts gekeerd, hanglippen, half geopend en stork vooruit stekend, zelfs als hij niet spreekt. Hij spreekt zuiver Dnitsch, Russisch, Poolsch en tamelijk Fransch. Hij heeft van 1886 tot 1890 de academie voor sehoone kansten te Petersburg bezocht en sedert verblijf gehouden in verschillende landen. In 1893 in dienst gegaan bij het vreemdenlegioen iu Afrika, liep hij reeds in Juli van dat jaar weg, terwijl hij den 17 Juli 1893 te Orau het paspoort deed viseereu, waarvan baron Ernst d'Ungern Sternberg eenige dagen te voren beroofd was. Sedert hield hij zich in verschillende plaatsen op. In den nacht van 28 April jl. is hij uit Luik gevlucht om zich te vestigen te Maastricht ondor den valschen naam van Richter zich uitgevendo aan sommigen voor handelsreiziger, aan anderen voor werktuigkundige. Daarna begaf hij zich naar Amsterdam, waar hij brieven ontving onder den naam van Anber en zich Stein noemt. Hij wordt o.a. verdacht van te zijn do dader of medeplichtige van de op 21 en 28 April en 3 Mei jl. te Lnik gepleegde dynamiotaanslagen. Ieder, die eenige aanwijzing kan doen in deze zaakwordt verzocht zich te wenden tot^ den procureur des Konin.-s of don rechter van instructie te Lnik of tot den officier van justitie te Maastricht. Bij kon. besluit van den 4 is benoemd tot eersten luitenant bij de dienstdoende schutterij te laainlam de heer C. Poel en tot tweeden luitenant de heer M. van Ordon Wz. Bij kon. besluit van den 4 zijn benoemd bij den goneralen staftot sous-chef van dien staf de kolonel W. Rooseboom van den generalen stafen tot kolonel de luitenant-kolonel W. G. F. Snijders, van het 4e regt. infanterie. Bij kon. besluit van den 4 is 1°. aan den heer J. van Someren Brand adjudant in buitenge wonen dienst van H. M. de Koningin op zijn verzoekeervol ontslag verleend als kolonel-commandant der dienstdoende schut- torij te Amsterdam met dankbetuiging voor zijne veel jarige bij die schutterij bewezen uitstekende diensten en met vergunning om de uniform der schutterijmet de onderscheidinga-teekenenaan zijn rang verbonden te blijven dragen en in zijne plaats benoemd de gepens. kolonel der infanterie J. W. Boeliard. Bij kon. besluit van den 4 is, met ingang van den 15: 1°. aan don heer R. Mijsberg, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als majoor-commandantmet den personeelen rang van luitenant-kolonel,van de dienstdoende schutterij te Utrecht, met dankbetuiging voor zijue veel jarige bij die schutterij bewezen diensten en met ver gunning om de uniform der schutterij met de onder scheidingsteekenen aan zijn rang verbonden te blijven dragen, en in zijne plaats benoemd de heer mr. A. J. M. Bake thans kapitein bij die schutterij. Bij het onweder van den 6 is te Nichtevecht een gehnwd winkelierdie in de deur zijner woning stond door den bliksem gedood. Te Beerta sloeg de bliksem in de Groote Kerkwaardoor groote schade doch geen brand ontstondte Lonneker in eene woning en te Oostmahorn in eene boerenwoningwelke beide per- ceelen afbrandden; te Sua wonde in den grooten water molen en te Vorden in den Wildenborgschen molen, die vóór 14 dagon door den bliksem een wiek verloor, welke beide molens ook tot den grond afbrandden. Van ver schillende plaatsen en vooral in Znidholland wordt mel ding gemaakt van schade veroorzaakt door den zwaren Den volgenden dag werd het huwelijk van Faith Cori- ton in het onde kerkje te Katterham ingezegend, on Mr. Bennett, verlangend zoodra mogelijk in Gloucester terug te komen, nam haar tegen alle gebruiken in nog dien zelfden middag mee daar hij niet wist wanneer de vijan delijkheden losbarsten en het reizen gevaarlijk worden zou. Het afscheid tnsschen de zusters was zeer aandoenlijk, maar Clemency hield zich goed zij was doodsbleek en liep als versaft door het hnis, met die eigenaardige uit drukking in de oogen die Joscelyn meer had getroffen. Hampden volgde weldra het voorbeeld der jonggehuw den en maakte zich tot vertrekken gereed. Terwijl zijn paard gezadeld werd zat hij in de bibliotheek met de kleine Monnie op de kniePrudence, Hal, zelfs de schuwe Hester, allen stonden om hem heen. Vriendelijk en vroo- lijk als hij was, scheen het alsof alle zonneschijn het huis verlaten ging. Clemency's tranen, straks zoo dapper terug gehouden, begonnen nu te vloeien. Hij bakte zich en gaf haar een kas. «Vaarwel, kindlief," zei hij teeder. »God zegen u. Ik zal nw geschenk aan het vaderland niet vergeten." Daarop zich tot Joscelyn keerend, die onwillekeurig opstond, ofschoon hem volstrekte rust voor zijn knie was aanbevolen, greep hij hem hartelijk bij de hand, zag hom ernstig vragend in de oogen en zei «Vaarwel, Mr. Heyworth. Ik geef de hoop nog niet op dat wij elkaar zullen wederzien en wel onder dezelfde vlag. Als ik u ooit van dienst kau zijn, laat het mij weten." De anderen volgden hem naar buiten terwijl Joscelyn zich zuchtend weder op zijn rustbank uitstrekte. «Zon hij dezen koning der mannen woderzien", vroeg hij zichzelven «en zoo ja, zon het wezen als vriend of als vijand VIJFDE HOOFDSTUK. Een mensch heeft evenzeer het recht zijn verstand te gebruiken in het onderzoeken der waarheid, als hij het recht heeft met zijn oogen voor zich uit te zien. Whichcote. Shortell Park was reeds bijna drie weken het tooneel van dagelijksche oefeningen in den wapenhandel. Lang zamerhand was de kleine troep in sterkte toegenomen. Dank zij Dick's welsprekendheid, den ijver van den goe den onden Sir Thomas, thans uit Yorkshire terug, de bedreigingen van Jervis, de aardigheid om van oen ouden snorrebaard, die in meer dan één bniteniandschen oorlog gediend had, exerceeren te leeren, waren de dorpsbewoners vol vuur en leverden gewillig de noodige manschappen. De kleine Rosamond Heyworth gaf het kijken naar het exerceeren iederen dag verniouwd genotmeestal zat zij onder den esehdoorn, bij het hek van het park, met haar tronwen makker Cymro, een van haar broeders honden, en den ouden Barnaby, den portier. Men zag onmiddellijk in Rosamond een zusje van Jos celyn zij geleken sprekend op elkander, en ondanks iets teers in het gezichtje bleek duidelijk dat, mocht ook het lichaam zwak zijn dit twaalfjarige meisje een flink ka rakter had. Rosamond was do jongste en verschilde eenige jaren mot degeen die op haar volgde. Niemand had hare geboorte blijde begroet; ze was altijd achteraf gezetvan haar vroegste jaren had ze geleerd zich alleen bezig te honden en weinig van hare omgeving te vorwachten. Nooit hadden de bedienden voor haar een vriendelijk woord de huiskapelaan die tevens het ambt van gou verneur vervulde, gaf haar ellenlange lessenhaar moeder bemoeide zich zelden met haar of het moest wezen om te knorren haar vader ging zoo geheel op in zijn dochter Isabelladat hij geen liefde scheen over te hebben voor

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1