Telegrafische Berichten. hagelslag. Nabij Edam brandde een door den bliksem getroffen hooiklamp af. Den 6 is te Arnhem o.a. voor de hoofdakte geslaagd K. Bankras van Spanbroek. Den 6 werden eenige jongens wegens een vergrijp in een der jatefabrieken van de firma Ter Horst Go. te Rijsen verwijderd. De wevers meenden voor hen partij te moeten trekken en staakten het werk. Den 7 hebben zij het werk niet hervat, tengevolge waarvan de geheele fabriek stil staat. Tot handhaving der orde welke echter nog niet gestoord is, zijn tien maréchansées aangekomen. Den 7 zijn te 's-Gravenhage o.a. voor de fransche taal geslaagd de dames M. C. Nijs te H e 1 d e r en L. P. J. van Beverwijk te Rijp. Den 7 is de boerderij van C. Panw te Lands- n»ct*r tot den grond afgebrand, vermoedelijk tengevolge van hooibroei. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft den 8 be vestigd het vonnis, waarbij de dienstbode te Groede tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld iswegens het verzuim om aan de justitie mede te deelendat Lampier voornemens wasde drie vrouwen die hij te Marolleput vermoordde, van het leven te berooven. God. Staten van Noordholland hebben verklaard, dat D. Postmaniet eervol ontslagen onderwijzer aan eene openbare school te Hedenibllk, de bevoegdheid tot het geven van onderwijs heeft verloren. Te Barslngerltorn is een geval van cholera met doodelijken afloop voorgekomen bij een van Langedijk gekomen schippersknecht. - Een arbeider te Rinsnmageestdie tijdens het maaien te veel karnemelk had gedronken, kreeg buikloop en was binnen eenige uren een lijk. Hij was gehuwd en had zeven kinderen. Do in de vorige week verloren vischtorpedo is op betrekkelijk korten afstand van de plaats, waar men haar het laatst zaggevonden en in beschadigden toestand te Helder aangebracht. Aan de Nederl. Stoombootmaatschappij, de groote fabriek te Feijenoordwaren in 1893 gemiddeld 648 werklieden werkzaam, aan wie f 490,000 loon werd uit betaald, tegen 954 met 556,000 loon in 1892. De ijzer en metaalgieterijen leverden ongeveer 2,/2 millioen P. giet werken uit. De Maatschappij de Maas aldaar keert over 1893 4 pet. dividend aan de aandeelhouders uit. De heeren van Zinderen Bakker en dr. Vitus Bruinsma hebben, de eerste in een met redonen omkleed schrijven, bedankt voor het lidmaatschap van den sociaal democratische!) bond. Tn dat schrijven wordt ten slotte gezegd dat die bond goed deed zjjn naam te veran deren in Anarchistische Bond, hetgeen hij inderdaad geworden is. Ie Leeuwarden werd in de vorige week een valsch bankbiljet van f 100 in omloop gebracht. Volgens de Friescho Courant, was het door het agentschap dor Nederl. Bank zelf uitgegeven. Amsterdam. Den 6 zijn in het Wilhelminagast- huis 2 personen aan cholera overleden. Den 6 en 7 zijn alhier o.a. voor do hoofdakte geslaagd S. Blom te H a a r 1 e m en A. vau Bielen te B e v e r w ij k. Door middel van valsche sleutels heeft men zich toe gang weten te verschaffen tot het perceel van den heer dr. 0. N. van do Poll op de Stadhouderskade en de brandkast zelfs weten open te breken, lie, effecten en de geldswaarden waren niet aanwezig, zoodat de dieven al leen een paar zilveren voorwerpon en eenige kostbaar heden hebben medegenomen. Reens is tegen 7 September gedagvaard voor de arr. rechtbank tor zake van bet opzettelijk belemmeren van een execntorialen verkoop, door den omstanders bij dien verkoop herhaaldelijk toe te roepenbiedt nietdoch laat alles aan mrj over, en door, indien iemand een behoorlijk bod deed, uit te roepenmannen, daar wordt geboden weg met dien indringer." De verkiezing van twee raadsleden, in plaats van de heeren Wüste en dr. Cuypers, is bepaald op den 4 Sep tember. Zaterdag 11 Augustus wordt als beursvacantiedag beschouwd. dit stille, verlegen meisje, dat nooit werd aangemoedigd hem liefde te toonenen het niet wagen zou te spre ken zoo men niet eerst het woord richtte tot haar. Het voortrekken van het eene kind boven het andere heeft, van de dagen van Jacob af, veel kwaad gedaan en Sir Thomashoe weinig hij dit ook vermoeddehad veel misdreven door zijn blinde voorliefde voor Isabella. Deze, de oudste dochter, regeerde het gezin aan al haar wen- schen werd gehoor gegeven, en zij was hierdoor zoo totaal bedorven dat de straf reeds begon en zich openbaarde in een knorrigontevreden humeur. Voor de buitenwereld bleven hare fouten niet verborgenzij was verre van be mind hetgeeu voor een zoo exigeant persoontje een voort durende kwelling was. Sir Thomas droeg grootendeels de schuld van Rosa mond's stilschuw karakteren van menig verdriet waarvan niemand hoorde dan Cymrohaar veilige ver trouwde. Rosamond gevoelde dat zij evenveel van haar vader en moeder hield als Isabella, en ofschoon zich geduldig aan haar lot onderwerpendvond zij de manier waarop men thnis met haar omging hoogst onrechtvaardig. »Want, zie je, Cymro", sprak ze tot den hond, haar gloeiend gelaat in zijn zacht krullend haar verbergend, en hem tegen zich aan drukkend »als Isabella ziek is al beteekent het nog zoo weinigis het heele huis in rep en roer, men loopt haar na met versterbende middelen, en ze gaat naar Tunbridge of naar Epsom wat alléén reeds een zieke beter zou maken het reizen op zichzelf is al heerlijk; maar als ik niet wel ben, mag ik het zelfs niet zeggen, men lacht mij uit, en als het zoo erg is dat ik in bed moet blijven zie ik den heelen dag nie mand krijg akelige drankjes en zelfs jij mag niet bij mij komen." Dan likte Cymro het heete gezichtje, en hot kind schonk den hond de liefde en aanhankelijkheid, welke de natuur voor de ouders bestemd heeft. Gelukkig voor Rosamond brak er een tijd aan toen haar leven vroolijker werd. De jongens bezochten nu en dan het ouderlijke huis, van school of van de academie. Barsingerliorn. K. Schoorlonderwijzer alhier, is den 8 te 's-Gravenhage voor de fransche taal ge slaagd. Bergen. Mej. T. Briefjes alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te lintjewinkel. Kgmond aan Zee. Tot bewaarschool-onderwij zeres te Wormerveer is benoemd mej. M. G. Postma alhier. Haarlem. Den 7 is de in de cholerabarak op genomen lijder overledenin den laten avond is een schoorsteenveger kostganger van den overledene door cholera aangetast, naar de barak overgebracht en aldaar den 8 overleden. De gemeenteraad heeft den 8 gehandhaafd zijn besluit om de kermis te laten doorgaan. Een voorstel van het lid, den heer Klein, om de kermis dit jaar te doen ein digen op zaterdag a.s. des middags te 12, in plaats van maandagavond, werd verworpen met alle stemmen op 2 na en een voorstel om de kermis te sluiten zaterdagnacht te 2 uur en eerst weder te openen maandag morgen te 9 uur met alle stemmen op één na. Het voorstel van burgemeester en wethouders om op het Wilsonsplein een gebouw te stichten ten dienste van het drie- en vijfjarig middelbaar onderwijs voor jongens werd verworpen, evenals een voorstel om daartoe te be stemmen de plaatswaar nu het Proveniershuis staat aan het einde der Groote Houtstraat. Hedeinbllk. Jan Wageuaar, die in het begin van dit jaar de cellulaire gevangenis te Sneek in brand stak is uit het krankzinnigengesticht alhierwaar hij verpleegd werd, ontvlucht. St. I'ankras. Den 7 is met algemeeno stemmen herkozen tot lid van het bestuur over het polderdistrict St. Pancras, de heer Jacob Wagenaar, aldaar. Scheriuerliorn. Het Veefonds alhier betaalde over het eerste kwartaal van dit jaar voor verlies van 5 stuks vee eene schadevergoeding van f 410. Verzekerd waren op dat tijdstip 552 stuks vee. Uitgeest. Den 6 is te 's-Gravenhago voor de hoogduitsche taal geslaagd mej. M. J. Schaap, alhier. H armenhuizen. Tot leden van het bestuur der banne zijn den 7 met 30 van de 33 uitgebrachte stemmen gekozen de aftredende leden, de heeren T. Hoo- geboom en C. Frans. De leden der onderofficiers-societeit »Koningskroon" te Amsterdam, zijn voornemens zondag, den 12, wandel tochten met muziek te houden door deze gemeente en Schoorlwaartoe zij met een pleizierboot des middags te Schoorldam zullen aankomen. Het maandblad tegen de vervalseliingcn, on der redactie van dr. P. F. van Hamel Roos. te Amster dam no. 1, bevat: onze elfde jaargang (1884—1894); onderzoekingen van levensmiddelen en handels-artikelen gedaan aan het Bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291 Amsterdam directeuren dr. P. F. van Hamel Roos en A. Harmens Wz.con trole-onderzoekingen: brood en meelrogge bloem havermout, bruin brood, beschuit, boter, lever traan, thee, geconserveerde levensmiddelen, cognac, kaneel- likeur, koolznurhoudend water; uittreksel van het verslag der workzaamheden van de Gezondheids-commissie te Maastricht over het jaar 1893. Ivervalschingen in Engeland botervervalsching vervalschte zemelen w e- tenschappelijke berichten: boter analyse vol gens de methode Brulléhygiëne en industrie: het gebruik van gesteriliseerde melk bij zuigelingen de waarde van rietsuiker als voedsel (I) oorzaken van vergiftiging door vauielje-ijsvergiftiging van vee door bladoren van perzikenboomen versterkt insectenpoeder aluminium en zijn nieuwste toepassingeneen nieuwe grondstof voor vaten invoer van vleesch in Engeland europeesche paarlvisscherij in de toekomst; feuilleton: een nieuwe wijze van theebereidingadderbeten met doodelijk gevolgnog eens de witte tanden der negers do vensters openwijnsteenboomenhoeveel zijn onze ledematen waard scheikundig congres te Brussel. Het programma van het onderwijs aan do Rijks- landbouwschool te Wageningen voor het leerjaar 1894'95 is verschenen. Het bevat alle bijzonderheden die o.a. adspirant-leerlingen noodig hebben te weten. P"wiawnw en met Joscelyn en Dick kon hot kleine zusje het opper best vinden zij hield van beiden innig veelmaar het gevoel voor Joscelyn was bijna aanbidding. Hij was altijd lief voor haar, teeder, in vergelijking met de ruw heid der anderen, bovenal, rechtvaardig, waar de anderen onrechtvaardig waren. Ook sprong Joscelyn voor haar in de bres waar 't noodig was; ofschoon zelf een gemin achte jongere zoon had hij iets over zichiets in zijn manieren, een verborgen wilskracht misschien, waardoor hij, in spijt van zijn geboorte, een positie innam in het gezin. Vanzelf was hjj bij iedereen bemind, en menig maal wist hij kleine voorrechten te verkrijgen voor de arme verdrukte Rosamonddie hem zijn moed en vrij moedigheid benijdde en met gronzenlooze bewondering tot hem opzag. De eenige die bovendien veel van haar hield, was Barnaby, de oude portier; hij was steeds haar bondgenoot en ook dozen Augustus-avond zat het tweetal als gewoonlijk gezellig met elkaar te praten. »Hé", zei het kind, opziende naar het trouwe, harige gezicht, »ik wou dat ze altijd bleven exerceeren. Ik vind het zóó prettig er naar te kijkenhet zal akelig stil wezen als ze weggaan naar den oorlog, niet waar, Bar naby Dat zal vreeselijk zijn 1" Barnaby schraapte zijn keel, en begon met een bevende stom een rijmpje te zingen waar hij telkens mee voor den dag kwam »In Spanje trok een leger binnen, Doch niemand wist wat daar te beginnen; Toen namen zij een wijs besluit, En trokken er terstond weer nit Rosamond lachte; ze kende het lied, een satire op de ongelukkige spaansche expeditie die de engelschen zoo verbitterd had tegen wijlen den hertog van Buckingham. »Denk je, Barnaby, dat het met dit leger ook zoo gaan zal Denk je dat er misschien in 't geheel niet gevochten wordt »Wie weet... wie weet..." zei Barnaby, diepzinnig het hoofd schuddend. »Dat kan niemand van te voren De minister van .justitie. De Haagsche correspondent der Zaanl. Ct. is zeer in- genomen met het feitdat op last van den minister van justitie een rechtsvervolging of instructie is ingesteld tegen de vereeniging tot weigering van belasting-betaling te Amsterdam. Overigens twijfelde hjj er niet aan of de heer van der Kaay die bekend staat als een recht schapen en kundig jurist zou een uitnemende opvatting van zijn taak toonen. Nog versterkt is de correspondent in zijn gunstige opinie over dezen bewindsman door het geen hjj dezer dagen van hem vernamwaardoor hij een nieuw bewijs heeft gekregen dat de tegenwoordige mi nister van justitie een man is van recht en zelfs de schijnbaar geringste inbreuk op de vrijheid en het recht tracht tegen te gaan. In een Haagsch hotel had iemand gelogeerd op wie de politie het oog scheen te hebben; het bleek echter, dat de man niets kwaads in het schild voerde en men liet hem ongemoeid. Hij liet evenwel een koffer achter en verzocht den oberkellner van het hotel hem dio na te zenden naar Roozendaalterwijl hij kort bij kas zijnde f 25 van dezen leende de koffer zoutegen rembours van de 25plus een belooning voor den kellner worden opgezondenmaar mocht ook afgegeven worden aan iemandwiens naam de reiziger opgaf. Deze »iemaud" werd echter door de politie opgespoord en toen men vernam, dat de koffer van den reiziger door hem wellicht te Roozendaal zon worden afgehaald gaf onze politie daarvan kennis. De onbekende gesignaleerde kwam werkelijk den koffer opeischen en werd aangehouden, terwijl de koffer in beslag werd genomen. De oberkellner vroeg aan den expediteur, die de koffer had verzonden, het bedrag van het rembours, maar kreeg ten antwoord; de koffer is door de politie aangehouden ge krijgt geen geld terug. De man nam daar zoo maar dadelijk geen genoegen mede. Hij wendde zich tot de politie autoriteiten die in de zaak betrokken warendoch ontving zelfs geen antwoord. Toen vroeg hij den minister van justitie zijn tusschenkomst te willen verleenen. Deze zag terstond in dat het in beslag nemen van een aan een derde geadresseerdeonder rembours afge zonden kofferop grond van het feit dat degene die haar kwam afhalenmet de justitie een rekening had te vereffenen, niet aanging, en dat de afgifte van den koffer, zonder betaling van het remboursbedrageen onrecht matige daad was. Hij gelastte dus de onmiddellijke terug zending van den koffer aan den oberkellner, die inmiddels van den geadresseerde een nader adres had ontvangen om hem op te zenden en die op deze wijze in het bezit kwam van het hem toekomend bedrag. Deze gebeurtenisal heeft zij op zich zelf weinig te beteekenen pleit voor de hooge opvattingdie de mi nister van het recht heeft. Het is al te vaak gezien dat men, van wege de hoogere autoriteitde fouten en inbreuken op het rechtdoor de lagere ambtenaren in overdreven ijver gepleegd, tracht goed te maken of te bemantelen of dat tor wille van de justitie ongemotiveerde handelingen der politie werden door de vingers gezien of daarin berustook al werden daardoor andere belangen geschaad of rechten geschonden. Van mr. van der Kaay blijkt gelukkig iets dergelijks niet te vreezen en de briefschrijver brengt er den minister openlijk dank en hulde voor. De geest van reclame heeft in den laatsten tijd eene groote vlucht genomen. Zoo geven de importeurs van de Bonus thee aan den kooper van elke hoeveelheid een geschenk toe. Koopt men een J/2 ned. pond thee ad 1.50, dan krijgt men een trekpot toe, voor 2 ned pd. eene sprekende pop, voor 3 ned. pd. een theeservies, voor 10 ned. pd. een regulateur, voor 30 ned. pd. een tafel servies, (65 stuks) van graniet, voor 100 ned. pd. eene naaimachine in kast. 's-Gravenhage. Tusschen de politie en socialistische geestverwanten van den dezer dagen in het volkszeebad Scheveningen omgekomen metselaar heeft bij diens be grafenis eene vrij ernstige botsing plaats gehad tenge volge van de overtreding van het verbod om met roode vaandels grafwaarts te trekken. Een der aanvoerders werd ernstig gewond. De vaandels werden door de politie ontrukt. In de straten hadden eenige handtastelijkheden tusschen de menigte en de politie plaats. Dank zij de maatregelen der politie was het op de begraafplaats rus tig. De heer Domela Nieuwenhnis hield eene toespraak. zeggen, kind. Maar ik voor mij geloof, dat al dit gemaal zal eindigen in den bloedigsten oorlog dien Engeland ooit heeft doorgemaakt.'1 Op eens deed Rosamond, die om hem heen liep bloempjes te plukken in het grasden eerzamen Barnaby hevig ontstellen door met een gewichtig gezichtje te zeggen »Weet je wat ik wou, Barnaby?... Ik wou dat de vrouwen naar den oorlog mochten gaan en de mannen thuis blijven." »Goede hemel", riep Barnaby, »hoe kom je op zoo'n vreemde gedachte, kind Hoe kan zoo'n fijn, teer schep sel als een vrouw zich laten doodschieten »lk ben nog te klein, ik zou thuis blijven", zei Rosa mond beslist, »maar ik wou veel liever dat vader en de jongens hier bleven, en dat moeder en Isa, die nare juf en de meiden weggingen." Barnaby's breede schouders schudden van lachen ter wijl hij nogmaals verzekerde dat dit onmogelijk was. Maar terwijl Rosamond naar het excerceeren der dorpe lingen keek werkte zij het zooeven gemaakte plan voor zichzelve uit. Heeren zijn altijd aardiger dan dames", peinsde zij. »Het zal thuis zoo vervelend zijn zonder de jongons ais Isabella weg was dat zon dol wezen Zij sloeg bij die gedachte de handjes in elkaar van pleizierwant ofschoon oppervlakkig het zachtaardigste, gemakkelijkste kind van de wereld in baar binnenste was het menig maal alles behalve rnstig, en Isabella's onvriendelijkheid, het feit altijd bij de anderen achteruit gezet te worden, hadden een kiem van naijver en haat gelegd. Zij werd echter tot de werkelijkheid teruggeroepen door Cymro die van vreugde blaffend naar het hek vloog. Rosamond holde hem onmiddellijk achternaen opende de poort nog vóór Barnaby het doen kon, onder een luid gejuich Joscelyn Joscelyn!" Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2