Het Onrecht Gewroken. ies en JVegentigste Jaargang. WOENSDAG Burgeravondschool Onbestelbare JSrieven, Buitenland. 15 AUGUSTUS. FEUILLETON. 10. Het huis van afgevaardigden heeft den 13 des avonds het ontwerp-tarief van den Se naat aangenomen met 182 tegen 105 stem men en daarna het ontwerp tot vrijstelling van kolen met 160 tegen 104 stemmen. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar/ 0,80; franco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers f 0,06. met A-jarlgen cursus te Alkmaar. Inschrijving van leerlingen aan bovengenoemde inrichting voor den cursus 1893/94 zal plaats hebben op Woensdag 15 Augustus voor hen die de school voor het eerst wenschen te bezoeken, en op D o n- derdag 16 Augustus voor leerlingen van den vorigen cursus, telkens 's avonds van 79 uren, in het gebouw der burgeravondschool. Zij die een bewijs kunnen overleggen van met vrucht het lager onderwjjs aan eene openbare of bijzondere school gonoten te hebben, worden van het vereischte toelatingsexamen vrijgesteld. Het schoolgeld bedraagt 5,per leerling 2,50 voor wie dit bezwarend is en geheel vrij voor hen die geen schoolgeld betalen kunnenter beoordeeling van Burgemeester en Wethouders. Yoor zooverre er plaatsruimte is kuunen leerlingen uit omliggende gemeenten tegen het hoogste school geld worden aangenomen. Spreekuur van den Directeur tusschen 2 en 3 uur in het gebouw der school. De Directeur H. J. DE GROOT. gedurende de 2e helft van Juli 1894. J. van der Leeden Gouda; Mevr. de La Maar v. d. Boon's-Gravenhage P. Mendersma Haaren D. Koorn Pz„ HeemstedeW. van der Braak 's-Hertogenbosch Mej. S. Deker, Schermerhorn. Uit Heerhugowaard: G. de Jager, Nieuwveen. Warmenhuizen: B. Eikelboom Oudesluis. Briefkaarten. J. Leegwater, Krommenie. Prfjs der gewone Advertentiën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer BELGIE. Nadat de italiaansche socialist Cipriani te Brussel verklaard had vrijwillig het land niet te wil len verlaten is hij aangehouden en door de politie naar eene stoomboot te Antwerpen gebracht die hem naar Engeland bracht. Te Luik zijn volgens officiëel bericht van 29 Juli 4 Aug 18 personen aan cholera gestorven. Bij de te Antwerpen op den 13 gehouden rijwiel-wed strijden is bij dien over 1609 el de eerste prijs gewonnen door A. Lehr, Duitschland, in 2 m. 53 sec.de tweede door Jaap Edenbij dien over 10 mijlen de eerste prijs door Jaap Eden in 16 m. 54 sec., de tweede door I. Green, Engeland en de derde door Brown, Engeland. Bij den wedstrijd van juniores (liefhebbers) over 1609 el, werd de eerste prijs gewonnen door Luyten, uit Antwerpen, de tweede door StendellMortselde derde door van Hees, Groningen. DENEMARKEN. De leider van de radicale op positie in het Folkethingde heer Edward Brandes heeft zijn mandaat als lid van den Rijksdag nedergolegd en zich metterwoon in Noorwegen gevestigd. DUITSCHLAND. Te Berljjn is door hagelslag en stortbuien ook zeer veel vernield. Er vielen hagelsteeuen ter grootte van een vuist. In een kelderdie onder liep, verdronk een kindje. Pruisen. In het westen der provincie Posen hooft een zwaar onweder, vergezeld van storm, gewoed, dat aanzienlijke schade heeft toegebracht in de districten Bomst en Mesenitz. Van een zwaar beladen wagen, die omgeworpen werd, is een der geleiders, een man, gedood. ENGELAND. De Keizer van Duitschland heeft in het begin der vorige week met zijn jacht Meteor weder deel genomen aan den zeilwedstrijd bij Cowes. Do beker der koningin is gewonnen door het jacht van admiraal Montague." Den 9 nam hij am den strijd geen doel, ten einde den strijd te laten tusschen de Britannia van den prins van Wales en de Vigilant van don amerikaanschen spoorwegkoning Gould. Do amerikaan, die twee minu ten vóór gekregen had werd met een verschil vau twee min. 14 sec. verslagen. Lagerhuis. Den 8 is het wetsontwerp betreffende de verdreven iersche pachters bij derde lozing met 199 tegen 167 stemmen aangenomen. In het Hoogerhuis is het reeds voor de eerste maal gelezen. Den 10 is door deu onder-minister Grey medegedeeld, dat aan de japansche regeerirg kennis gegeven is, dat zij met het oog op de omstandigheden waaronder de vernieling van de Kowshing heeft plaats gehad, verant woordelijk zal worden gesteld voor alle verlies van en- gelsche goederen. Het wetsontwerp tot instelling van een plaatselijk be stuur in Schotland alsmede dat tot instelling van prijs- rechtbanken in de koloniën werd bij derde lezing aan genomen. FUANKRUh. Bij de voortgezetto behandeling van de anarchistenzaak voor het Hof verklaarde de heer Górand, directeur van hot stcJHgk laboratorium, den 8, dat hij overtuigd was, dat de flesch met kwik, bij Féneon gevonden, dezelfde was als die door Henry was achter gelaten. Ook de verdere ontplofbare stoffen, in het bureau van Féneon, ambtenaar aan het ministerie van oorlog gevonden, waren dezelfde als die door Henry ea Pau wels gebruikt. De uitspraak in deze zaak is geweest, dat ontkennend beantwoord werd de vraag van schuld aan samenzwering, doch bevestigend wat diefstal betreft. Ortiz werd veroordeeld tot 15 jaar dwangarbeid, Chericotti tot 8 jaar, Bertani kreeg 6 maanden gevangenisstraf. De anderen werden vrijgesproken. Met toepassing van de nieuwe anarchistenwet heeft de arr. rechtbank te Parijs Monod oud-directeur van een I anarchistisch blad, wegens verheerlijking van den moord op president Carnot, tot 5 jaren dwangarbeid veroordeeld. RUSLAND. Van 5—11 Augustus zijn te Petersburg 156 ziekte- en 101 sterfgevallen aan cholera aangegeven. Op den 6 werden nog 246 cholera lijders verpleegd. Van 29 Juli tot 4 Aug. werden cijfers 139 en 73, in de gou vernementen Petrikav 125 en 75, Petersburg 321 en 104 en in 8 andere gouvernementen 106 ziekte- en 84 sterf gevallen. De staat van het wintergraan en het zomergraan was in het midden van Juli zeer bevredigend alleen gierst en boekweit waren bijna overal bevredigend. In het zui den is de oogst van het wintergraan en de gerst zeer gunstig uitgovallen. De proefdorsch leverde 50 pet. boven den gemiddelden oogst op. De Keizer heeft ter herinnering aan het huwelijk zijner dochter een besluit uitgevaardigd, waarbij de oprichting van eon opvoedingsgesticht voor vrouwen, genaamd Xenia Instituut, bevolen wordt. Het paleis van wijlen grootvorst Nicolaas Nicolajewitsch zal voor dat doel ingericht worden en de regeering zal jaarlijks 125.000 roebels uitkeeren tot het onderhoud dier stichting. Voor de aan die stichting te verbinden ambtenaren en ondorwijzers zal een pensioen fonds worden opgericht, waarvoor de Keizer 500.000 roe bels beschikbaar hoeft gesteld. ZWITSERLAND. Bij Grnndelwald heeft een gids bij het bestijgen van een bergtop een misstap gedaan waardoor hij naar benoden stortte en dood aan den voet der steilte gevonden werd. VEREENICJDE STATEN. De conferentie over de tarfcfwetten had den 9 een vruchtelooze bespreking over de rechten op steenkool en ijzererts. Do afgevaardigden van het Huis der Afgevaardigden bleven bij hun oisch om vrijen invoer van steenkool en verlangden vermindering der rechten op wol, katoen en metaal. Die van den Senaat verklaarden zich bereid toe te stemmen in vrijdom voor suiker onder voorwaarde dat de wet door den Senaat goedgekeurd voor het overige zooals zij thans luidt, zou worden aangenomen. De afge vaardigden van het Huis weigerden op dit voorstel te antwoorden voordat een nadere beraadslaging had plaats gehad. Het lot van het tarief-ontwerp is daardoor even onzeker als te voren. Te Basset in Texas zijn zeven kinderen diebij het naar school gaan door een hevig onweder overvallen onder een boom beschutting zochten, doodelijk getroffen door den bliksem, die in dien boom sloeg. JAPAN. Volgens bericht uit Chefoo zouden de ja- paneezen den 10 des avonds Port Arthur, het chineesch maritieme station bij kaap Liautshan, aangevallen heb ben, maar teruggeslagen zijn. VAN EDNA LÏALL. Vertaald door Güillette. 14) Joscelyn kreeg een kleur, en bracht het gesprek op iets anders. »Wie geeft? Sir John, of ik Zoo wist hij Lady Heyworth's aandacht weer bij het spel te bepalen en de avond ging zonder verderen tegenspoed voorbij. Doch terwijl de gasten opstonden om te vertrekken, overviel Joscelijn andermaal een akelig gevoel van een zaamheid, toen Sir John Winter een toespeling maakte op den oorlogde andere heeren spraken er over door, en het geheele gezelschap hield zich met dat onderwerp bezig. Hij luisterde zwijgend, tot het hem te machtig^ werd en hij de kamer verliet, onder voorwendsel te zien of de rijtuigen voor waren. Evenwel, toen eenige oogenblikken later de laatste gast vertrokken was, gevoelde hij dat zij een veiligheidsklep vflor hem geweest waren, het noodlottig uur hadden helpen verschuiven, en dat de tijd gekomen was om het Dick te vertellen. Zijn eenige troost was dat hij van Jervis oogen en scherpe tong niets te vreezen had, want de erfgenaam van Shortell Manor lag dronken in de eetzaal op den grond. Sir Thomas gaf zuchtend, op onverschilligen toon, bevel hem naar zijn kamer te brengen, keerde zich tot Joscelyn, met dien blik van liefde en vertrouwen die den jongeren zoon reeds te Lincoln gehinderd had, en zeide, hem vriendelijk goeden nacht wenschend »Ik ben blij dat je weer thuis bent, jongen, k Heb hartelijk naar je verlangd. Morgen zullen we heel wat te praten hebben". Joscelyn ging met de oogen vol tranen de breede eiken houten trap op, en had nauwelijks de deur der slaap kamer achter zich gesloten, of, tot verbazing van Dick, barstte hij als een kind in snikken uit. Aan zijn eigen leed was hij in de laatste dagen gewend geraakt maar van het verdriet, dat hij op het punt stond anderen te geven, had hij zich slechts eene flauwe voorstelling kunnen maken. Thans gevoelde hij eerst recht wat hem wachtte. ZESDE HOOFDSTUK. Wien God uitkiest voor de grootste beproe vingen, zal Hij van te voren aangorden met hetgeen hij behoeft om ze moedig te doorstaan Ralph Bbownino (1592—1659). Rosamond sliep dien nacht weinig. De jongens" zooals zij nog altijd genoemd werden, hadden hun kamer naast de hare, en met koortsachtige onrast hoorde zij hen uren lang praten, terwijl alles in huis sliep. In het eerst scheen het alsof ze het niet eens waren, weldra echter werden de stemmen kalmer, de volzinnen langer, de toon, verbeeldde zij zich, treuriger. Toen het gezin den volgenden morgen aan het ontbijt bijeenkwam, keek Rosamond vol bezorgdheid haar broeders aan. Ze schenen als altijd goede vrienden, doch het was duidelijk merkbaar dat ze zich moeite gaven om het gesprek gaande te houden en niet op hun gemak waren. Joscelyn had zich voorgenomen zjjn vader na afloop van het ontbijt te spreken te vragen, en hem, zoodra zij alleen waren en niet gestoord konden worden de volle waar heid te vertellen. Dick had beloofd te zorgen dat Jervis uit de voeten bleef, en ze wilden Rosamond opdragen haar moeder zoo lang mogelijk bezig te houden. Maar de meest weloverlegde plannen worden dikwijls verijdeld Jervisdie na de uitspattingen van den vorigen avond hoofdpijn had en erg prikkelbaar was vond op een ieder iets aan te merken het duurde niet lang of hy zag dat dejongens niet zoo vroolijk waren als anders en zei knorrig »Jullie zet allebei een gezicht als uilen in doodsnood Een paar mooie soldaten waar zoo weinig pit in zit 1" >Dick heeft zich tot nu toe vrij wat verdienstelijker gemaakt dan jij", sprak Sir Thomas die dit eene goede gelegenheid vond om zijn oudsten zoon op zijn plaats te zetten »en Joscelyn je zult eens zien hoe hij voor den Koning vechten zalWat zeg jij Jos Geen antwoord. Rosamond zag dat het bloed Joscelyn naar het voorhoofd steeg; uit liefde en medelijden deed zij een poging om hem te helpen en zei: »Is u niet blij vader, dat zijn knie. Maar hare moeder legde haar terstond het zwijgen op. »Rosamond! Hoe dikwijls moet ik je niet zeggen te wachten dat men tegen je spreekt 1" Het kind liet het hoofdje hangen doodsbang voor hetgeen volgen zon. »Heb ik het te Lincoln niet gezegd, vader, dat hij een haan is zonder sporen riep Jervis met een smadelijkeu lach. Joscelyn zal thuis blijvenbij zijn boeken, als wij ten strijde trekken. In zijn hart is hij een Puritein." De vader keek van den een naar den ander; het bleek duidelijk dat hij boos werd niet wist wat te denken of te zeggen. Te Lincoln was Joscelyn bij eene dergelijke beschuldi ging opgestoven van verontwaardiging, thans zei hij geen woordhij keek met neergeslagen oogen voor zich. Eindelijk gebood de vader: >Komt, jongens, geen ge kibbel. Wij hebben al onze krachten tot bestrijding van den vijand noodig en geen tijd voor huiselijke kibbela rijen. Waarom spreek je ook niet, Joscelyn? Maak liever een eind aan dit onzinnig gebazel. Zeg dat je voor den koning vechten desnoods je leven geven wilt, en daar mee uit." Joscelyn sloeg een vluchtigen blik om zich heen als wilde hij nog eenmaal de gezichten der zijnen zien eer zij voor goed voor hem veranderden. De uitdrukking van diepe smart op het zijne deed Sir Thomas schrikken evenals de kleine Rosamond er in het priëel van ont steld was. »Het doet mij in de ziel leed dat ik u verdriet moet doen, vader," begon Joscelyn, het spreken kostte hem blijkbaar moeite »maar ik kan niet de wapenen op nemen tegen het Parlement."

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1