Nederland. B A C D F G f n iKOkhO. Eenige stammen der Kabylen zijn in opstand gekomen zij doodden enkele overheidspersonen terwijl andere vluchtten. Vele sterkten werden verwoest. De opstandelingen kozen eigen kaïds en bekommerden zich niet om de gouverneurs. De dubbele moord te Schagen. Een ontzettende misdaad houdt sedert Zondag den 12 de gemoederen in hevige spanning. In den morgen van dien dag werd namelijk aan het licht gebrachtdat in de kom der gemeente een vree- selijke moord was gepleegdafschuwelijker dan eenige andere van den laatsten tijd. Een jong meisje ging dien morgen het winkeltje binnen van do weduwe G. Bute, handelaarster in groenten, fijne vleeschwarenenz., om iets te koopen. Langen tjjd had ze daar reeds gestaan en geroepenmaar nie mand verscheen om haar te helpen. Een buurman trad toen het winkeltje binnen en wilde naar het achter den winkel gebouwde keukentje gaan om de weduwe die zeer doof waseven te waarschuwen. Toen hij de deur van het vertrek opende deinsde hij ontzet terug op bet zien der 58jarige vrouw die met doorgesneden hals op een stoel zat, geheel bevlekt met bloed. Oogen- blikkelijk liet hij door het meisje in den winkel de politie waarschuwen die spoedig ter plaatse kwam en in de slaapkamer naast de keuken het lijk van de 17-jarige Anna Beijers vond, met het eene been verward in een beddelakon, met het hoofd op den grond, eveneens met doorgesneden hals. Het ongelukkige meisje was blijkbaar in haar bed vermoord en er ten deele uitge sleurd. Het geheele bed, alsmede de wanden waren met bloed bevlektwaaruit men kon opmakendat het kind zich tegen haren aanvaller had verdedigd. Op den grond lag naast een bebloed hoofdkussen een groot vloeschmes, zooals men in vleeschwinkels, als die van de weduwegebruikt om rookvleesch en ham te snijden. Met dit mes moet de moord gepleegd zijn. Op de tafel naast de vermoorde vrouw die een snij boonenmesje in de hand hield, waarmee ze gewerkt had, lag een groot broodmes, het wapen van den vermoedelijk tweeden moordenaar terwijl een later achter het huis bij een kippenhok bevonden bijl bloedsporen vertoonde. Met die bijl heeft vrouw Bute een hevigen slag op het hoofd gehad. Op de keukentafel vond men verder eenige theekopjes, een omgeworpen koffiepot en een leege peer van een lamp. De olie uit die peer was na den afschu welijken moord gebruikt om over de lijken en het bed- degoed te gieten. Met lucifers is daarna getrachtde kleeren enz. in brand te steken Door gebrek aan lucht is die brand echter gebluschtwaardoor het plan van de onverlaten om door een brand elk spoor van hun misdaad uit te wisschen werd verijdeld. Beide lijken, dat van de vrouw aan de hand en den arm dat van het meisje aan het haar en hoofd, droegen de sporen van het vuur. Afschuwelijker handelwijze is zeker wel niet denkbaar. De kasten waren opengebroken en naar men zegt wordt er zilvergeld gemist. Of de moordenaars soms in hun werk verhinderd zijn weet men niet, maar de gouden en zilveren voorwerpen het bankpapier en eenige effecten bleken nog in huis aan wezig te zijn. Het tijdstip waarop do moord gepleegd iskan met vrij groote zekerheid bepaald worden. Zaterdagavond om half elf heeft eene vrouw de weduwe slapende zien zitten in de keuken; even elf uur was het, toen de heer R., komende uit het Noordhollandsch koffiehuis, in de woning angstig hoorde roepen: >0 God o God I" Een ander voorbijgangerde heer P., door R. daarop opmerkzaam gemaaktmeendedat dit wel niets zou zijnVrouw Bute had wel eens eene kleine oneenigheid met haar nichtje. Toen bei den niets meer hoorden ging de heer R. ook niet naar binnen wat eerst zijn plan was. Met een derden voorbijganger wachtende zagen ze in het duister lucifers aanstrijken die niet goed wilden branden en merkten zij eenig geloop, waarop zij wat dieper de straat ingingen om niet door vrouw Bute bemerkt te worden. Door de duisternis konden ze wei nig onderscheiden waarom zij niet anders konden den ken dan dat de weduwvrouw nog het een en ander had Sir Thomas bewoog zich nietantwoordde nietde slag versufte hem. Jervis barstte uit in een spottenden lach en riep Ziezoo, het groote woord is er eindelijk uitKun je het eigenlijk wel met je geweten overeen brengen het zwaard om te hangen Of zullen we het genoegen heb ben als vijanden tegenover Uw Edelheid te staan Ik zie dat nog niet gebeuren. Je blijft liever thuis bij 't vuur, lafaard die je bent 1" Maar dit was te veel voor vleesch en bloed. Joscelyn sprong overeind en trok in een oogwenk zijn degen, met den uitroep »Dat lieg je Leugenaar!" Dick wierp zich tusschen hen in Lady Heyworth en Isabella begonnen te schreien, Sir Thomas gaf met don derende stem bevel de wapenen neer te leggen, en rukte, uit vrees dat de beleedigde broeder niet luisteren zou Joscelyn het wapen uit de hand. Neen," zei hij, »een lafaard ben je niet, dat stem ik toe. Je bent erger je bent een verrader. Grcote God 1 Dat een kind van mij een afvallige wordt van zijn koning Hij zweeg, overmand door droefheid en toorn. Dit deed Joscelyn's verontwaardiging bekoelenhij vergat Jervis, hij dacht slechts aan zijn vader. »U zult toch nooit denken dat ik u met opzet dit verdriet aandoe Als u wilt, neem ik in het geheel geen deel aan den strijden ga naar Frankrijk, of Italië, tot de vrede hersteld is." Loop naar den duivel voor mijn partbarstte Sir Thomas uit. »WatDenk je dat ik ooit weer een cent voor je zal uitgeven? Wel zeker, ik zal je naar het buitenland sturen om je ontrouw te beloonenNeen mannetje eer zal ik je in arrest nemen en zorgen dat Zijne Majesteit althans één lafhartigen verrader minder heeft. Jij kunt het met je geweten overeen brengen de wapenen op te nemen tegen je Koning, ik om je in arrest te nemen. Gave God dat je nooit geboren waart 1" Vader pleitte Joscelyn, »hoor mij althans aan Laat mij u vertellen hoe Wordt vervolgd. te verrichten. In de woning rechts van den winkel het café van den heer Boes, werd ook iets verdachts achter het huis gehoord waarom de hond werd losgelaten, die luid blaffend achter het huis liep en ongetwijfeld een der moordenaars heeft bemerktdaar die achteruit over eene schutting is geklommen en zoo het hazenpad heeft ge kozen. De ander niet meer achteruit durvende gaan om den blaffenden hond is omstreeks kwartier over 12 uur ongemerkt de voordeur uitgevlucht. Buren meenen ten minste omstreeks dien tijd de schel van de voordeur te heb ben hooren overgaan. Hoe het mogelijk is, dat zulk een daad in het dichtst bevolkte gedeelte der gemeente op den tijd, dat de cafés moeten sluiten en dus de bezoekers heengaan, onopgemerkt is gebleven is een raadsel. Ter weerszijden van het huis bevindt zich bovendien een café. Met den trein van 12 uur 's zondags is het gerecht uit Alkmaar overgekomen en heeft den geheelen dag en nacht per sonen in verhoor genomen en nasporingen gedaan die tot dusver nog niet tot de ontdekking van de bedrijvers hebben geleid. Nadat eene photografie van de vertrekken en de lijken was genomenzijn de beide slachtoffers naar het ljjkenhnis op het kerkhof vervoerd. De bewoners onzer gemeente zijn diep verslagen over de gruweldaad en de deelneming in het ongeluk is algemeen. Dat de daders hunne gerechte straf niet mogen ont gaan is ieders wensch. De vermoorde vrouw is sedert 1881 weduwe van G. Bute. Haar eige naam is Jansje Stoel. Met veel succes dreef zij tot heden een handel in groenten, fijne vleeschwaren, enz. Niemand was er in de gemeente of hij mocht »vrouw Bute gaarne lijden. Evenzoo hield men veel van haar bijna 18jarig nichtje, de vermoorde Anna Beijers, geboren 10 October 1876 te Amsterdam. Sedert een half jaar ongeveer hield het meisje intiemen omgang met zekeren R. R., een Schager jongeling, thans in betrekking op de Binnendommerstraat te Amsterdam. Spoedig zou open- ljjk het engagement tusschen de jongelui bekend gemaakt zijn geworden. De gerechtelijke lijkschouw is geschied door dr. J. Simon Thomas vau Alkmaar en dr. Melchior van Schagen. Woensdagmorgen zullen de lijken weer naar het huis teruggebracht worden om te 1 ure ter aarde te worden besteld. Het gerechtelijk onderzoek duurt nog steeds voort. De tuintjes in de nabijheid van het huis zijn zorgvuldig onderzocht. Van eene schutting waren een paar planken afgeraakt, terwijl voetstappen gezien werden aan beide zijden van een slootje, dat de tuintjes achter de huizen van een stuk weiland scheidt. Maandagavond is de burgemeester der gemeente, de heer S. Berman, van zijne reis teruggekeerd. Van Zondagmorgen tot heden verzamelen zich telkens groepjes menschen voor de woning, die door de politie is bezet. Familieleden komen van heinde en ver om inlich tingen te verschaften of van hunne deelneming blijk te geven. Het publiek is algemeen van oordeel, dat de moord door buiten de gemeente woonachtigen moet gepleegd zijn. Teekening van het woonhuis van de wed. G. Bute. straat A voorkamertje B winkeltje O gang D slaapvertrek met e bed stede van A. Beijer F keuken met aan wijzing van de plaats waar de vermoorde vrouwen zijn gevonden. G rommelkamer H plaatsje achter het huis met I schutting waarover de moordenaar ver moedelijk gevlucht is. E l Bij kon. besluit van den 8 zijn benoemd tot heem raden van den polder Oostzaan de heeren D. Taams Klaaszoon en G. de Ridder Gerritszoon. Bij kon. besluit van den 9 is benoemd tot com missaris der Koningin in Noordbrabant de heer mr. A. E. J. baron van Voorst tot Voorst, lid van Ged. Staeen van Gelderland. Den 12 is te Utrecht een geval van cholera voor gekomen bij een bewoner van den Zeedijk buiten de Weerd, bij de Vecht. In de afgeloopen week kwamen te Rotterdam slechts 3 gevallen van pokken voor. Ged. van Gelderland hebben aan de Koningin- Regentes ter vernietiging voorgedragen de door den ge meenteraad van Nijmegen vastgestelde strafverordening op het venten van nieuwsbladen op den openbaren weg. De werkstaking te Rijssen is geëindigd: op het dringend verzoek der arbeiders is den 10 de fabriek weder in werking gesteld met handhaving van het tijde lijk ontslag der vijf jongens. In den polder Waard en Kroel kan dit jaar met de maaimachines niets worden verricht. Door het liggen der granen moet alles met de hand worden geschoren. Amsterdam. De burgemeester heeft eene be looning in geld toegekend aan den korporaal W. F. Bakker van het 7e regt. infanterie, als blijk van tevre denheid over het verleenen van krachtdadige hulp aan een rechercheur van politie, toen deze in de Kalverstraat door het publiek werd mishandeld. Den 10 en 11 zijn alhier voor de hoofdakte o. a. ge slaagd M. J. de Die van Zaandam Sj. Dijkstra van Hoorn en M. Eikelenboom van Haarlem. Barslngerhorn. Den 10 werd besloten de kermis alhier den 12 aanvangende, te laten doorgaan. Aangezien juist in de wijk waar het thans kermis is de cholera offers eischte en de kermis hier als overal veel onmatigheid met zich brengtzoo wordt eene huis aan huis (ook te Kolhorn) afgegeven circulairebevat tende zeer nuttige wenken in het. algemeen niet zoo ernstig opgenomen als wel wenschelijk ware. Beverwijk. Den 13 des nachts had alhier het eerste geval van cholera plaats bij een persoon die te zBn op- V e 1 8 e n een choleralijdèr had verpleegd. De liider overleed spoedig. Haarlem. Den 11laatste kermiszondag slechts 2600 personen naar hier vervoerd. Tot den 14 zijn alhier vijf gevallen van choleraalle met doodelijken afloop, voorgekomen. Een kind van een der overleden vrouwen is als verdacht in de barak genomen. Hot garnizoen alhier is besmet verklaard, zoodat aan militairen aldaar geen verlof meer mag worden verleend, en zij, die uit andere plaatsen nog te Haarlem met ver lof mochten zijn, in hun garnizoen teruggekeerd, eerst vier dagen ter obsenvatie in het militair hospitaal ter plaatse moeten worden opgenomen. Helder. Officiëel is alhier bericht ontvangen, dat de Koninginnen op een nader te bepalen dag in de eerste helft van September een kort bezoek aan die ge meente zullen brengen. Kolhorn. Den 15 zullen een dertigtal school kinderen een gezelschapsreisje doen onder leiding van eenen onderwijzer, 's Morgens zal men wandelen van. hier naar Schagen, alsdan per spoor tot Alkmaar, verder wandelen naar Heiloo, Egmond aan den Hoef, Egmond aan Zee terug naar Bergen Alkmaar en verder gelijk de heenreis. Vele ouderen zullen het hun niet nadoen. Uangedijk. De handel in bloemkool is aan grootere rijzing en daling in prijzen onderhevig dan eenig effect op de beurs. Is bij den aanvang van de markt do prijs soms f 8 a f 9, op het einde van diezelfde markt daalt hij soms tot f 4. Het omgekeerde komt natuurlijk ook dikwijls voor. De prijs der Utrechtsche kool blijft onge veer op dezelfde hoogte: f 4. Die van kleine uien is op de helft gedaald en van f4 op f 2 gekomen. De handel in wortelen is stil, wat voornamelijk veroorzaakt wordt door den ge ringen uitvoer naar Engeland. Ook in gele en witte kool is weinig handel, prijs van beide pl. m. f 5. Zoodra de droogte invaltzijn groote uien geschikt voor de ver zending. Nu is de handel daarin onbeteekend. Naar het zich laat aanzien zal er weinig aan uien geteeld worden. S<. Kaarten. De gemeenteraad heeft den 8, op voorstel van den voorzitter, besloten bliksemafleiders te doen plaatsen op de scholen met onderwijzerswoningen te Sint-Maarten, Valkoog en Eenigenburg. Spanbroek. Spanbroek mag bogen op een ijskelder, die een paar jaar geleden voor rekening der afdeeling West-Friesland van de Noordhollandsche vereeniging »'t Witte Kruis" gebouwd is. Maar meer dan den kelder bezit het echter niet. Hoewel deze verleden jaar nog geheel met zoden belegd is gewordenis er thans geen korreltje ijs meer in te vinden. Door de verbazende warmte kan 't toch zeker niet komen Schermerliorn. De vereeniging »Floralia" alhier, besloot weder als het vorige jaar, de tentoonstelling van de planten door haar deze zomer uitgereiktop den 31 te doen plaats hebben. De vereeniging »Eendracht" zal dien dag aan de school kinderen een feestje geven. Terschelling. Bij kon. besluit van den II is be noemd tot burgemeester dezer gemeente de heer D. Ree- deker, secretaris. Ursem. Enkele veehouders, aangemoedigd door de ten vorige jare verkregen gunstige uitkomsten gaan weder tot het inkuilen van gras over. Het regenachtige weder der laatste dagen geeft natuurlijk daartoe ook aanleiding. Uitgeest. Een droevig ongeluk had den 12 plaats in de nabijheid dezer gemeente. De schippersknecht J. Berkhout Bz., die zich met eene schuit op de Lange-meer bevond geraakte door een noodlottig toeval te water, en verdween terstond in de diepte. In den avond van dien dag was het lijk nog niet gevonden Zaandam. Den 9 deelde de voorzitter van den gemeenteraad mededat de teekeningenplannen en bestekken voor den sluisbouw ingekomen waren. De kosten van dien bouw zijn geraamd op 653809 als: f 444.809 voor sluisbouw en 209 000 voor uitdieping der Voor- en Achterzaan. In eerstgenoemd cijfer is be grepen 110.500 voor onteigening, waarbij thans ook Café Suisse" en »Café Alkmaar Packet" begrepen zijn, terwijl in de tweede som 15000 begrepen is voor ver breeding der doorvaartwijdte van twee bruggen. Dien dag werd op een verzoek van de afdeeling van 't Witte Kruis, om invoering van straatbesproeiing, met algemeene stemmen afwijzend beschikt. Een tweede geval van aziatische cholera heeft zich voorgedaan aan boord van hetzelfde vaartuig alhier. De vrouw van den schipper is bezweken. Het Programma van de Rijkslandbouwschool te Wage- ningen leerjaar 189495, inhoudende voorwaarden van toelating Afdeeling A 2. Hoogere burgerscholen en 3. Voorbereidende cursuster opleiding van technische ambtenaren bij het boschwezen in Nederl. Indie ligt aan het bureau dezer courant voor belangstellenden ter inzage. De opname van het onderstaande wordt ons verzocht: Tentoonstelling te Antwerpen. Uitstalling van den Nederlandscben Boekhandel. (Nederlandsche Afdeeling). Op de tentoonstelling te Chicago lagin Blookers Cacao-molen, een register, waarin die Nederlanders naam en adres konden teekenen die als leden wenschten toe te treden tot een te stichten Genootschap tot versprei ding van de Nederlandsche Taal" dat zijn leden zon tellen, overal waar leden van onzen stam gevestigd zijn. Het zou werkzaam zijn om onze taal te handhaven en te verspreiden, waar het mogelijk is. Het zou, waar het kon, de zedelijke en stoffelijke belangen van den neder landscben stam behartigen. Opdat het Genootschap groeie tot een machtig orga nisme dat zegenrijk moge werken in 't belang van onzen stamhebben wij de eer alle aan hunne taal gehechte Nederlanders onder dezen naam begrijpen wij Hollanders Vlamingen Kapenaars Transvalers Oranjevrijstaters, Nataleezen en Boeren en Nederlanders gevestigd in andere deelen van Zuid-Afrikaverder Nederlanders uit de koloniën van Oost en West en uit de Vereenigde Staten die de tentoonstelling mochten bezoekente biddenleesbaar hun naam en adres te schrijven in het register, dat daartoe neerligt in de afdeeling van den Nederlandscben Boekhandel. Het voorloopig comité bestaat uit de heerenPeter Benoit, Julius Obrie, Jan Te Winkel, Max Rooses, Panl 1

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2