ANTWERPEN. ZONDAG 11» AUGUSTUS. Stadsberichten. No. 100. Eerste blad. Zes en Negentigste jaargang 1804. AIK1AARSCHE E01 RAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- eu Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Al km aar 0,8®franco door het geheele rijk 1., De 3 nummers f o,t»ö. #»rl}s der gewone Ailvertentlën: Per regel j 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- fER ZOON. Telefoonnummer: 3. Oud Antwerpen van de 16de eeuw is iets nieuws. Voorzeker iodere tentoonstelling der laatste 15 jaren, gaf oude gebouwen te zien, waarvan de voorgevel min of meer getrouw in vroegeren stijl was uitgevoerd maar hier is een geheele stadswijk verrezen, twee hectaren groot, waar ieder huis ook van binnen tot in kleine bijzonderheden, volgens historische gegevens is nagebootst. Max Rooses, den conservator van het museum Plantin en den schilder Frans van Kuijck, die de plannen voor oud-Antwerpen ontwierpen, komt daarvoor alle eer toe 1 Werd ooit op znlk een aangename wijze, een les in de geschiedenis gegeven als hier, opgeluisterd door op tochten, tooneelspelen, muziekuitvoeringen, vorstelijke intreden en ommegangen, waarvan do vroegere Antwer penaren zooveel hielden Hier zijn de vruchten van zorg vuldig geschiedkundig onderzoek, zoo toebereiddat tedere bezoeker ze kan genieten meer inzicht in de ge schiedenis, dan door het lezen van vele boekdeelen vele jaren lang, wordt hier door aanschouwing in enkele uren verkregen. Men treedt binnen door de Kipdorpspooi t, die de Hertog van Anjou in 1583 door overrompeling trachtte meester te worden. De burgers verweerden zich dapper en do aanslag mislukte. Ter herinuering staat op de poortauxilium suis deus. (God helpt de zijnen). Hoekige straten, onregelmatige huizen met vooruit springende gevels, oen Gothische kerk met een bagijnen- hofje, een groote markt, waarop hier en daar, do rood witte palen staan voor 't vastbinden van koeien hellebar- diers in 't rood, bedrij vige vrouwen en meisjes in bonte kleederdracht met levendigen oogopslag, het geheel vormt een levend geworden schilderstuk van zestiende eeuwsche meesters. Alle beroepen, die toen ter tijde bestaan hebben, zijn vertegenwoordigd: bakkers, beenhouders, boekverkoopers, kantwerksters, koperslagers, die middeneeuwsche kannen en schotels aanbiedenvlaamsche herbergen, waar de goudsche pijpen en komforen gereed staan; ja zelfs is er een kapper, die na uitvoering zijner kunstbewerking, een keurig certificaat afgeeft, waaruit blijkt dat gij in oud-Antwerpen geknipt zijt en ook is er een schilder zonder handen, die de kunstproducten van zijn voeten tentoonstelt. Een opgeslagen tooneel, dat zich midden tusschen de huizen op de markt bevindt en dat de stellage der vroe gere rederijkers verbeelden moet, wordt gebruikt om voorstellingen te geven, muziek en zang en oude kluiten (tooneelstukken), die verlokkende titels dragon, als: »de kwade schoonmoeder", en »Hans, de ezel en de kist". Decoratie ontbreekt, een plankje geeft aan, waar het stuk speelt. Dnizende toeschouwers staan op 't markt plein samengepakt, en onwillekeurig gaat men nit be geerte om alles te zien, te spoedig met de menigte mee, evenals op een drukken kermisdag. Het is opmerkelijk, welke groote overeenkomst de ten - toonstellingen van den tegenwoordigen tijd, met de ker missen van rensachtigo afmetingen verkrijgen De zucht naar rumoerig genoegen sterft niet uit. Bijna alle uitgestalde voorwerpen zijn niet alleen te koop, maar de voorbijgangers worden aangeroepen, ja bijna aangehouden, om eenig voorwerp zich aan te schaf fen vooral indien men opmerkt, dat gij reeds een pakje draagt, laat men u niet ongemoeid voorbijgaan. Maar nieuw is, terwijl men vroeger wilde dieren liet zien, dat thans bij voorkeur wilde volksstammen worden vertoond. Arabieren in een straat van Cairo, op oude kameelen. Syriers met hun vreemdsoortige dansen en eontoonige muziek, Egyptenaren, die met behulp van hun grooten teen hout bewerken, Anamnieten met hun theater, af zichtelijke Turken in prnllenwinkels, Zoeloes, krijschend om boeren, burgers en buitenlui aan te moedigen om hun spul binnen te treden, enz. Aan 't andere einde van het terrein, staat een banale impressario, de wonderen nit te kramen van Pawnee-bill en zijn roodhuiden, de Edelharten en spoorzoekers, de helden der mexikaansche nachten, waardoor Gustave Aimard onze jeugdige verbeelding prikkelde. Niet minder vermakelijk is de bezichtiging van den vijver, waarin een schuitje met een vijftiental menschen, dat uit de hoogte komt aanrollen, terecht komt, zoodat het water de angstigen, in het gelaat spateen nieuw genoegen waarbij turkscho schop niets is. Ginds ziet men eeu dame wier japon kunstig van glas vervaardigd is en die inplaats van medaillons en strikjes kleine gloeilampjes draagt; met recht eon verblindend schouwspelen een voortreffelijke dracht in onzen tijd, waarin men zijn leven niet zeker is. Niemand zou deze electrische Amerikaansche durven aanraken Hier naast staat een tent, waar de slaugendans wordt uitgevoerd Een dame wier costuum (behalve nit de gewone kle dingstukken) uit twee lakens bestaat, ieder voorzien van een stok, zwaait op buitengewoon, snelle wijze, met hare armen de lakens in de rondte, alsof ze wilde vliegen terwijl gekleurd electrisch licht, dit levendige schouwspel opluistert. In een woord, wie kermis wil houden op ouderwetsche wijze, en toch wat nieuws wil zien, kan niet beter doen, dan Antwerpeus-tentoonstelling te be zoeken de toegangsprijs is eeu franc, en de meeste spellen zijn voor 10 of 20 centimes toegankelijk. »En hoe was de Hollandsche afdeeling vraagt onze lezer misschien. Op deze netelige vraag weten we geen beter antwoord, dan dat de schilderijen steeds het beste is, wat van ons land op tentoonstellingen te vinden is, altijd met uit zondering van cacao, kaas on jenever. En 't luchtkasteel vraagt een ander. Het Antwerpsche luchtkasteel zal gereed komen, ver zekerde men ons, nadat de tentoonstelling geëindigd zal zijn. »En de bestuurbare luchtballon?" Tegelijk met het luchtkasteel. Het eigenaardige van luchtkaateelen is bo vendien, dat zij niet verwozenifjirt worden. Het gemis van deze nieuwigheden, zal wel de schnld van de Brusselaren zjjn, die even vijandig tegon Ant werpen staan, als, zooals men wel placht te zeggen, do inwoners van Alkmaar tegen Hoorn. »Qnze opvatters", aldus schrijft een rechtgeaard Ant- weipenaar, worden door de Brusselaren met leede oogen aangezien; en toen men het gedacht had opgevat, om een wereldtentoonstelling tot stand te brengen, toen begon men zooveel mogelijk aldaar mot stokken in het wiel te steken, om wat men hier op touw wilde zetten, ge heel te doen mislukken. Trots die tegenkantingen, werkte men in Antwerpen door wat inentte Brussel ontworpen had, viel in *t slijk en onze tentoonstelling verrees op korten tijd uit den grond om thans ieders bewondering op te wekken.'* FRAH11RIJK. Den 14 is te Parijs, alleen in te genwoordigheid van de voornaamste familieleden het huwelijk voltrokken van den heer Ernest Carnot, tweeden zoon van wijlen don President der Republiek en mej. Ciovis, dochter van een Senaatslid. Toen Caserio werd medegedeeld dat de tijd gekomen was om het doodvonnis op hem te voltrekken, hield hij zich met geweld kalm en weigerde iemand te zien, daar hij niets meer te zeggen had. De weg van de hoofd deur dor gevangenis naar het schavot, 50 el lang, werd door hem in de kar afgelegdwaarmede de houten der guillotine aangevoerd waren. Eenige gevangenendie de terechtstelling konden hoorenriepenWeg met Deibier! (naam van den beul) en Leve deanarchie! Hetpubliek was op zulk een grooten afstand gehouden, dat het weinig kon zien. Alleen werd gejuicht toen het vonnis vol trokken was. Caserio had in een brief aan zijn advocaat verzocht, dat men het lijk niet naar de snijkamer zou verzenden. Het is onmiddellijk begraven. ITAIiIE. Te Rome is in het huis van een dagblad venter een bom gevondendie geheel gereed was om geworpen te worden. Zij geleek volkomen op die, waar door eenigen tijd geleden de ontploffing voor het gebouw der Kamer werd veroorzaakt. De staat van beleg op Sicilië is met ingang van den 13 ingetrokken. Wrootebroek. Dr. D. Kruijfhooft, geneesheer alhier, herdacht den 17 dezer den dag, waarop hij vóór 50 jaren de geneeskundige praktijk aanvaardde. Spanbroek. Aanstaanden Woensdag zal alhier huisraad en inboedel van twee personen gerechtelijk wor den verkocht, wegens niet-betaling der verschuldigde hon denbelasting. Ded rij fs belasting. De minister van financiën heeft bepaald, dat in het aanslagbiljet voor de bedrijfsbelasting moet vermeld wor den of de aanslag overeenkomstig de aangifte met af wijking daarvan of ambtshalve is opgelegd. Ail den moord te Behagen. Een eigenaardigdoch zeer verklaarbaar verschijnsel is het, dat in plaatsen, waar een gruwoldaad js gepleegd als in onze gemeente, de inwoners zooveel mogelijk maat regelen nemen om zich te beveiligen voor een dergelijk lot als de vermoorde vrouwen is overkomen. Het heeft wel iets van het spreekwoord als het kalf verdronken is enz. Naar we b.v. weten hebben velen zich hier dezer dagen een revolver aangeschaft of oen oud pistool laten opknappen, om geladen op de beddeplank bij de hand te hebben. De deuren worden 's avonds met zorg gesloten en de vensters nog eens extra nagekeken. Bjj het minste gerucht in den nacht wordt men met schrik wakker en luistert zenuwachtig naar wat er volgen zal. Alleen wonende vrouwen brengen de nachten bij familie leden door of nemen een vertrouwd manspersoon als waker in huis. Langzamerhand zal die ongerustheid die zenuwachtige gejaagdheid wel weer afnemen en alles tot het oude terugkeereu maar nu leeft meu er toch in en niet voor zijn pleizier. Bij de minste verdenking op een of ander persoon vormen zich groepjes menschen, die de omstandigheden bespreken en altijd maar weer aaudringen op streng onderzoek. Woensdagnacht bleven velen tot na één uur nog op de straten, omdat er weer een man in verhoor werd genomenwaarvan men dit en da(^ en nog veel meer zeide. De justitie houdt na tuurlijk zooveel mogelijk rekening met alles wat er vermoed, gefluisterd en gezegd wordt, onderzoekt zooveel in haar vermogen is en geeft wel gehoor aan de wenschen van het publiek, waar dit iets meent gevonden te hebben, dat tot ontdekking van den dader zou kunnen leiden. Soms is men ongeduldig en wensohte men meer of strenger maatregelen tegen verdachten alles het gevolg van het innig verlangen dat er aan de ongerustheid eeu einde mocht komen door wat licht in deze duistere zaak. Nacht en dag is meu er van vorvuld. Wordt oen verdachte vrijgelaten, omdat zonneklaar bewezen is, dat de man het niet gedaan kan hebben geen mensch die den man er minder op aanziet en dat is ook zeer gelukkig. Den 17 is de officier vau justitie, de heer Karseboom, uit Alkmaarweor in onze gemeente teruggekeerd om persoonlijk te onderzoeken, in hoeverre er waarheid is in de booze geruchtenverspreid omtrent den mandie Woensdagnacht en Donderdagmorgen reeds in verhoor is genomen. Doch ook dit onderzoek heeft blijkbaar tot geen uitkomst geleid. Ondanks de ijverigste nasporingen heeft men op de weilanden achter de woningen op de Laagzijde geen ander spoor van den moordenaar kunnen vinden dan de enkele reeds vermelde voetstappen. Dat hij langs een heg tusschen twee tuintjes is gegaan, is zeer goed aan de struiken merkbaar. Bij den heer Niestadtphotograaf alhierzijn de portretten van de ongelukkige vrouwen verkrijgbaar. Eenige weken voor het ongeluk heeft hij van beide eene photografie gemaakt. Velendie de weduwe en haar nichtje hebben gekendmaken gebruik van de gele genheid op deze manier een blijvend aandenken aan hen in bezit te krijgen. De portretten zijn zeer jnist getroffen. Wederom zijn twee gevallen van mond- en klauw zeer in deze gemeente voorgekomen één aan de West- dijk bij vee van de weduwe de Koning en ééu bij vee van Goudsblom aan den Heilooërdijk. Cadettenschool. De minister van oorlog brengt ter voorloopige kennis van belanghebbenden, dat, tengevolge van den uitslag van het toelatingsexamens aan deze school,voor eene plaat sing als cadet in aanmerking komen Voor den dienst hier te lande J. C. Cramwinckel, W. Lasonder, H. A. C. Fabius, H. W. van Kerkwijk, M. J. E. baron Hnyssen van Kattendijke, H. IJssel de Schepper, W. A. M. van Nieuwstadt, W. J. Arriëns, A. van der Boon, G. L. M. H. Higly, C. E. Oosting, jhr. C. M. Storm van 's-Gravesande, jhr. J. W. Godin de Beaufort, R. D. Storm Buysing, S. G. N. Pieter, F. A. J. E. Bcudt, H. L. E. G. J. Werner, P. M. Schreu- ders, H. S. M. Nenjean, G. C. J. Bodde, R. H. A. van den Wall Bake, F. H. Prager, P. Halberstadt, N. W. Labrijn, R. C. Bakker. Voor den dienst in Nederlandsch-Indië H. A. Cramer, J. J. Sporry, J. C. A. Bannink, G. M. Holtappel, A. F. A. Hoog, J. W. M. Diemont, J. B. van der Dassen, J. J. C. Geul, A. Wiegand, P. E. de Vries, C. H. M. H. Kiès, J. D. P. Rijneke, A. J. van Lakerveld de Heus, I. M. Engers, J. R. Altink, jhr. W. E. van der Does de Bye, W. H. Cassa, G. J. Jannette Walen, C. L. A. J. graaf van Limburg Stirum, J. D. A. de Fremery, C. A. Remmert, H. G Koppel Hesselink, H. L. van Hoogstraten, W. Bueno de Mesquita, P. A. Charbon. (St.-Ct.) De cadet van het tweede studiejaar A. E. van der Heide, van de Cadettenschool alhier en bestemd voor den dienst in Nederl. Indieis overgeplaatst bij het leger hier te lande. De officier van gezondheid 2e klasse R. Sleeswijk, chef van den geneeskundigen dienst aan de Cadetten school alhier, wordt met 3 Sept. tijdelijk gedetacheerd bij het militaire hospitaal te Leeuwarden.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1