Het (Mt Gewroken No. 101. Zes en IVegentigste Jaargang. 1894. AV 0 E N S1) A G 22 AUGUSTUS. Ainsterdamsche Brieven. FEUILLETON. Buitenla n d. ALMAARSCIIE COURANT. Boze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en %!eterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,8®franco door het geheele rjjk f 1, De 3 nummers f O,«6. Prj)N der gewone Advertentlën: Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. XVIII. Hoewel in de hoofdstad geregeld 4 a 5 cholera-geval - len per dag voorkomen zou het zeer overdroven zijn wanneer ik aan mijn lezers ging vertellen dat er een groote cholera-vree9 over de ingezetenen is gokomen. Het tegendeel is veeleer waar. Nu de aziatische ziekto meer en meer een europeesche schijnt te worden en niet meer die verwoestingen aanrichtwelke aan vroegere jaren in de geschied hoeken zekere beruchtheid hebben gegeven neemt men met meer luchthartigheid kennis van de slachtoffers, die zij maakt en haast zich niet met voorzorgsmaatregelen. De stroom van carbol en ereoline, die in het vorige jaarmaar vooral in 1892 over Amsterdam werd uitgegoten is nu nog ternauwernood aan het vloeien; alleen de stadsreiniging doet wat meer van zich zien en dringt thaus door in de vervuilde sloppen en stegen waar Vechtwaterstralen onbekende verschijnselen zijn. De mannen van het vak zeggen dat cholora-vree3 een der eerste voorwaarden is om cholera te krijgen, en uit dat oogpunt is natuurlijk een kalme beschouwing van de ziekte een gunstige omstandigheid. Als evenwel die k 3me opvatting maar niet ontaardt in volkomen onver schilligheid en in het nalaten van de als heilzaam be kende voorzorgsmaatregelen 1 Op dien verkeerden weg geloof ik is men in Amsterdam druk bezig de eerste schreden te zetten. Van de week is men eindelijk eens begonnen met wat onrijp fruit als schadelijk voor de gezondheid af te keureu maar ik kan verzekeren dat ik dagou achtereen wagens vol zure pruimen en harde peren heb zien verkoopeudie een cholera-bacil zouden doen watertanden. Daarbij komtdat de voorzichtige menschenvoor wie anders de fruitvrouw 's morgens een welkome verschijning is haar thans laten voorbij gaan of veel minder van haar koopen. Op den prijs van het artikel heeft dat begrijpelijkerwijs een machtigen invloed. Sinds ik de pen opnam om dit epistel te schrijven, zijn reeds drie mannen met stootkarren, alias duwwagenslangs mijn ramen getrokkendie op den toon der verrukking over hun goedkoope waar voort durend brullen Peren peren twee centen 't pond. Anders wrijft zich de huisvrouw al in de handen als het perenseizoen gevorderd is tot »acht om een dup" nu krijgt zjj voor een dubbeltje genoeg om al de magen van een groote kostschool te streelen. Inderdaad schijnt 't mjj niet het geringste deel der taak van de overheid om bij haar zorgen voor de bur gerij ook te wakendat het aan lichtziunigen niet zoo gemakkelijk wordt gemaakt, hun gezondheid en daarmee die van anderen iu de waagschaal te stellen. Krachtige en herhaalde waarschuwingen voor het overmatig gebruik van garnalen, ooft enz. en voor het nuttigen van rauwe, afgevallen onrijpe vruchten zouden vooral wanneer zij in de volksbladen werden gepubliceerdzeer veel nut kunnen stichten. Van volksbladen gesproken van socialistische zijde wordt krachttg geijverd om op het Nieuwsblad van VAN EDNA LYALL. Vertaald door Guillette. 17) Hij schoof het schutblad uit het bijbeltje onder de deur door, en Rosamond sloop weg om het in stilte te lezen en te overleggen met Dick die niet begreep hoe men uit de gobelin-kamer zou kunnen ontsnappen. Evenwel, zij spraken af niets te laten merkenenzooals Jos celyn gevraagd had hem dien avond in het priëel te wachten. In de gobelin-kamer kropen de uren langzaam voorbij Even na het ontbijt hoorde Joscelyn den grendel van de deur schuiven en tot zijn verbazing trad zijn moeder binnen met een stuk brood en een kan water. Lady Heyworth hield wel het meeste van haar twee oudste kinderendoch Joscelyn was altijd bijzonder op zijne moeder gesteld geweesten bij het zien van haar be drukt gelaat, kwamen hem de tranen in de oogen. »Heb je berouw over je dwaasheid?" klonk de ijskoude vraag. >Neen", ik ben niet veranderd." Joscelyn had een gevoel alsof hij zon neervallen van uitputting en ver driet hjj greep eensklaps de kruik en dronk lang en gretig. Zij zag het aande wolk op haar voorhoofd werd donkerder, terwijl zij, op denzelfden harden toon hernam »Zoo gaat hethet is je verdiende loon. Je hebt heel wat droefheid gebracht aan je vader en mij nu wij juist behoefte hebben aan troost 1" »Moederriep hij in wanhoop laat dit toch geen scheiding brengen tusschen u en mijHoe kunnen de staatszaken iets te maken hebben met mijn liefde tot Nederland het boycot-systeem toe to passen. Dit blad hoeft in betrekkelijk korten tijd een hooge vlucht ge nomen en zelfs hot Vliegend Bladdat indertijd zooveel succes gehad heeft, geheel verdrongen. Goed geredigeerd als het wordtvinden de sociile vraagstukken in zijn kolommen geregeld besproking. De redactie stelt zich daarbij op een zeer vrij standpunt en kijkt geen der partijen geregeld naar de oogen. Hebben er botsingen met de politie plaats gehad dan is het niet a priori op de hand van do niteengeransolde menigte worden er betoogingen gehouden, waarbij de ernstige mannen weg blijven en alleen verzetlievende kwajongens zich roeren, dan schroomt het niet zich daarover in at keurendeu zin uit te laten kortom hoewei do goede zijde van het socialisme ruimschoots erkennende bezit het den moed om in noodzakelijke gevallen don socialisten en oproer kraaiers eens duchtig de les te lezen. Dit nu is den socialen lang niet naar den zinte meer niet daar verreweg het meorondeel der groote bladenzoo al niet liebdugelt met het socialismedan toch de daden zijner aanhangers zelden op krasse wijze hekelt. Het Handelsblad, dat indertijd Domela Nieuwen- huis telkens weer onder handen namheeft van die gedragslijn afgezien waaraannaar men zegt de be toogingen vóór het bureel niet geheel vreemd zijn. Eigen lijk is van de dagbladen in de hoofdstad het Nbld. van Nederland het eenige geworden, dat zoo nu en dan eens durft zeggen waar het op staat. Bij de meerderheid van de volksklasse schijnt dat geen ongunstigen indruk te makenwant het debiet der courant is steeds vooruitgaande. Neen, zoggen de socia listen, die conclusie deugt niet, want er zijn honderden abonné's van het Nieuwsbladdie zich aan de anti socialistische stukjes ergerenmaar toch het blad be houden, omdat zij voor hetzelfde geld geen betere lectuur meen en te kunnen krijgen. Daarom tracht men het nu zóó ver te brengen, dat allo vrienden van het soeialisme voor het blad zullen bedanken en de arbeiders daarvan niet langer notitie zullen nemen. Het dagblad de Echo hoeft, een tijd lang gemeend dat er van deze beweging partij te trekken viel. Hoewel niet geprononceerd socialistisch was 't aan zijne kolommen toch wel degelijk te bemerken dat er meer voorliefde bestond voor de vrienden van Domela Nieuwenhuis c.s. dan voor diens tegenstanders. De aandeelhouders hebben dat echter niet in het belang van het blad geacht en wenschten dat deze propaganda zou worden gestaakt. Het gevolg was een conflikt met den directeur-redacteur, dat met diens ontslag geëindigd is. In de wereld der typografen heeft 't een geweldigen indruk gemaaktdat gebr. Binger een tweetal zet machines uit het buitenland hebben laten komen Aan den eenen kant wordt het gesmolten lood in de machine gebrachtaan den anderen zit iemand als hot ware de toetsen eener piano te bespelen en regel voor regel levert de machine het zetsel af. Losse letters heeft men derhalve niet alleen gestereotypeerde of gestiepte zooals de vakmannen zeggen regels. Een groot bezwaar hiervan is, dat iedere correctie het over- umet mijn plicht Ik wil beloven geen dienst te nemen; ik wil op Shortell blijven, het is niet eens goed dat u alleen zijt in dezen tijd van oproer." Je bent wel vriendelijk klonk het spottend. »Maar ik neem liever een lompen boer in mijn huis die ko ningsgezind is. Zou je wezenlijk denken dat ik een vijand van den koning tot beschermer hebben of als mijn zoon erkennen zou Neeneer je verandertwil ik je zelfs niet meer zien I" Zij keerde zich om om heen te gaan doch hij deed een paar stappen naar vorenen plaatste zich tusschen haar en de deur. Iets in de uitdrukking van zijn gezicht maakte haar bang; of het droefheid was dan wel vast heid van wil zij wist het niet. »Geef mij een kus, moeder", fluisterde hij. »Wij zien elkander voor het laatst." Zijn ernstige toonmisschien ook een zweem van moederlijken trots op den schoonenmannelijken knaap die haar het heengaan belettedie haar bijna gebood hem een kus te geven was te veel. Zjj kuste hem en verliet schreiende de kamer. Het zien van haar tranen maakte Joscelyn nog wanhopigerradeloos liep hij het vertrek op en neer. Ach was John Heyworth's lot ten slotte wel zoo treurig Zou niet de dood, een vroege dood aan al deze scheuring en ellende een einde maken Het is dwaasheid te denken dat alleen ouden van dagen den dood verlangend te gemoet zien; er zijn oogenblikken in de jeugd, wanneer een afkeer van het leven, een woest verlangen naar vrijdom van leed en pijn, zich veel krach tiger doen gelden, ofschoon een gezonde geest zulke ge. voelens overwint. Op den vloer der kamer liggende, het gelaat naar den grond gekeerd heel zijn lichaam stuip trekkend van snikken, zóó doorworstelde Joscelyn Hey worth zijn eerste groote droefheid totuitgeput door aandoening en gemis aan voedingde slaap op hem nederdaalde en de geest van zijn gestorven bloedverwant hem andermaal kwam troosten. Deze sprak van het korte, doch gewichtige leven hier op aarde, de eenige tijd den mensch gegeven om voor waarheid en recht maken van een geheeleu regel ten gevolge heeft. Onte genzeggelijk is dat een schaduwzijde van de zetmachine, maar "toch schijnt die in de praktijk niet onoverkomelijk te zijn want in het buitenland komen deze machines meer en meer in trek. Vinden zij hier te lande ingang dan ziet 't er voor de typografen duister uit. De kleiue bazen zullen tegen die concurrentie niet bestand zijn en hun zaken zien te niet gaan. Bij deze werkloozen komt nog een breede rij van gewono letterzetters wier handenarbeid overbodig is geworden. Of 't deze overwogingen zijn zouden wij niet kunnen zeggen maar wel weten wij dat de amsterdamsche typografen tegenwoordig druk in de weer zijn tot het vormen van een flink gestijfde woer- staudskas. Mij zou 't niet vorwonderen, als meu weldra hoorde van eischen om hooger loon en bij het niet- inwilligen dier eischen van een werkstaking. Het aauvankelijke succesdat de timmerlieden met hun strike hebben, prikkelt natuurlijk ook tot navolging. De mannen van hamer en beitel wonschen dat de particuliere patroons dezelfde bepalingen omtrent minimum loon en maximum-arbeidstijd op hunne ondergeschikten zullen toepassen als door den gemeenteraad de gemeente werklieden zijn vastgestold. De meesto bazen hebben daarin toegestemd en zij, die weigeren, kunnen geen werkvolk krij gen. Ten slotte zullen ook zij het hoofd wel in den schoot moeten* leggen want de strike blijkt met bijzonder veel doorzicht te zijn georganiseerd en in de weerstandskas voor de stakende gezellen vloeien ruime bijdragen van de vakgenooten die onder de nieuwegunstige bepa lingen werkzaam zijn. Het besluit van den amsterdamschen raad heeft der halve vèr reikende gevolgen. Onverwacht zijn deze evenwel nietwant zij die zoo ongaaruo zagendat de vroedschap het terrein van den socialen vooruitgang ging betreden, hebben daarvoor genoeg gewaarschuwd. IIEliUIE. Deu 18 is te Antwerpen het Congres voor kunst- en lettereigendom geopend door den minister van het rechtswezen mr. Bergereui. DUITSCHIiAND. De Vossische Zeitung komt krach tig op tegen de leening, welke China in Europa wil sluiten, niet omdat zij de kredietwaardigheid van China betwijfelt, maar omdat een staat als China, die zich zoo vijandig betoont tegen vooruitgang en beschaving, geen geldelijken of diplomatieken steun verdient. Te Berlijn werden ia de laatste dagen verscheidene anarchisten in hechtenis genomen, die echter op twee na, Schewe en Drager, weder losgelaten werden. Bij Schewe werden twee ongeladen granaten gevonden, zooals bij de snelvarende kanonnen gebruikt worden; verder inbrekers werktuigen en chemicaliën, die tot bereiding van ontplof bare stoffen kunnen dienen en verder nog andere werk tuigen, welke in de electro-techniek gebruikt worden. Men heeft dus waarschijnlijk met brutale inbrekers te maken. te lijdenen toen Joscelyn kort daarna ontwaakte was het met een verwonderlijk gevoel van kracht met het bewustzijn dat hij nuttig wezen konen ook hèm een opdracht was gegeven in den grooten strijd voor vrijheid en recht. Gelukkig voor hem dat hij geen blik kon slaan in de toekomst, niet wist, hoe pijnlijk, met hoe bleeke, holle wangen de Vrijheid langzaam, zeer langzaam naderkomen zou, gelukkig voor hem, dit vertrouwen, dat enkele maanden voldoende zouden wezen om vrede en gerech tigheid terug te brengen in Engeland. Want dit is zeker Wij zijn in hope zalig", en de teleurstellingen en rampen, die ondragelijk wezen zouden, kon men ze voorzien, kunnen wij dragen zoo ze een voor een, niet te gelijk komen. Verkwikt door den slaap en eenig voedselbegon hij nu onbeschrijfelijk te verlangen naar het uur van ont vluchting de tijd duurde eindeloos. Nu eens las hij in het bijbeltje, bekeek hij het portret van John Heyworth, of de aardige figuren der gobelins, dan weer liep hij de kamer op en neertrachtte zich de toekomst voor te stellen, en waar hij Mr. Hampden weder ontmoeten zou. Eindelijk hoorde hij tot zijn vreugde het kerkklokje van Shortell voor den avonddienst luiden daarna toen hij zich goed inspandede zware voordeur dichtslaan en de voetstappen van hen die naar de kerk gingen. Nu wist hij dat het oogenblik daar was. Na een blik door de kamer geslagen te hebben waarin hij zooveel had doorgemaaktliep hij naar den schoorsteen en klom niet zonder inspanning het gat in, waardoor den vorigen nacht de vleermuizen verdwenen waren. Toch bereikte hij uitgeput en vol roetde plaats waar de andere schoorsteen in dezen uitkwam. Hier rustte hij even dankbaar dat hij het tot zoover had gebracht. Het opklimmen was trouwens goed gegaanomtrent het nederdalen voelde hij zich niet zoo zeker. Gelukkig werd hij, aan lichaamsoefeningen gewoon, niet duizelig en ofschoon het dalen moeielijk en gevaarlijk was en hij zichzelven reeds voorstelde met gebroken armen en beenen in do kamer van deu huiskapelaan liggend weldra stond hij ongedeerd in het studeervertrekgeschramd en met bloedende handenmaar vrij.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1