Het önreclt Gewroken. No. 102. Zes en Negentigste Jaargang. 1804. V R IJ 1) A G VERKIEZING. PAARDENMARKT te Alkmaar Maandag 3 September 1894. R u i t e u 1 a n d. FEUILLETON. 24 AUGUSTUS. ALKMAARSGHE COURANT. Deze Conrant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers f 0,06. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de verkiezing van een lid van den Gemeenteraadin plaats van wijlen den heer T. L. KOORN zal plaats hebben ten stadshnize op DINSDAG A SEFTEHDER 189A, van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 uren en herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 18 Septem ber, gedurende dezelfde uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, 21 Aug. 1894. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. Prf|s der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. fARlAWJ Telefoonnummer: 3. UELGIE. Den 18 des avonds is te Luik de brug over het kanaal Luik-Maastricht bij het neerlaten met donderend geraas naar beneden gestort, waardoor al bet ijzerwerk los geraakte en tusschen de menschen viel, die ter weerzijden van de brug stonden te wachten. Het zoontje van den brugwachter werd gedood en drie andere personen, waaronder de brugknecht, werden zoo deerlijk verwond, dat voor het behoud van hnn leven gevreesd wordt. ENGELAND. lloogerhuis. Het wetsontwerp tot gelijkmaking der plaatselijke belastingen in de verschil lende deelen van Londen is den 20 by derde lezing aangenomen. Lord Kimberley zeidedat de regeering zich bezig hield met de hervorming van het personeel van het bestnnr in Uganda. Er wordt een maandelijksche trans portdienst van de kust naar Uganda in het leven ge roepen voor den dienst op het Nyauza-meer werden een stoomboot en sloepen gezonden. De onzekere houding van de regeering tegenover de Oost-Afrikaansche Maat schappij is op het oogenblik nog een beletsel om kost bare werken voor den aanleg van wegen te ondernemen. Thans bestaat er nog geen plan don militairen bevel hebber Coiville die uitstekende diensten bewijstterug te roepen, maar mettertijd zal een burgerlijk commissaris benoemd worden. De getalsterkte der Soedaneesche troepen zal op 1200 man worden gebracht; bovendien beschikt men in Uganda nog over dappere inlandsche troepen. Alle aanvragen van Coiville om oorlogsmateriaal waren door de regeeriug ingewilligd. Lagerhuis. Omtrent de zaak der Costa Rica Packet deelde de onder-minister van bnitenl. zaken mede dat het rapport dor kroonadvocaten over het aanbod van Nederland betrekkelijk een scheidsrechterlijke beslissing VAN EDNA LÏALL. Vertaald door Guillette. was ingekomen en dat het zonder uitstel zon worden onderzocht. Wat den oplichter Jabez Balfour betreft do bonds- rechter te Salta in Argentinië had gunstig beslist op de aanvrage tot uitlevering. Minister Harconrt verklaarde, dat de kwestiewelke gedragslijn te volgen tegenover het veto van het Hoogerhuis in zake de door het La gerhuis aangenomen wetsontwerpen eene der ernstigste was welke de Rogeering kon bezighoudendoch hij ge loofde nietdat hij hieromtrent in de tegenwoordige zitting een definitieve verklaring kon doen. Den 21 werd beraadslaagd over het rapport betroffende de begrooting van uitgaven. De heer Dalziel stelde voor, den post der bezoldiging vau de beambten van het Hoo gerhuis te schrappen. De regeering antwoordde dat zij het onnoodig achtte de belangrijke kwestie der verhou ding tot het Hoogerhuis ter sprake te brengen naar aan leiding van eene nietige zaak, als de bezoldiging van be ambten. De kwestie zal gedurende het aanstaande ver lof door de regeering onderzocht worden, ten einde tot eene beslissing te geraken. FRANKRIJK. Het hof der Seine heeft den 20 een jong italiaansch werkman Moschetto geheeten die herhaaldelijk in het openbaar op heftige wijze zijne vreugde over het vermoorden van president Carnot te kennen had gegeven, veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf en 50 francs boete. RUSLAND. Do Keizer heeft in lichten graad de inflnënza. VEREENIGDE STATEN. Het Huis van Afge vaardigden hoeft besloten het wetsontwerp van het Senaatslid Hill tot wering van vreemdo anarchisten niet moer in de tegenwoordige zitting te behandelen. Te Chicago zijn door de politie eenige helsche ma chinos, voor aanslagen bestemd, in beslag genomen. CHINA. Uit Shangai wordt van den 21 aan de engelsche Times gemeld dat generaal Tio den 16 soinde, dat de chineezen de japanneezen te Pingyang aangevallen en met groot verlies terug gedreven hadden. Den 18 deden de chineezen een nieuwen aanval en verdreven uit Chicago de japanneezen, die daarbij groote verliezen leden. DE KONINGINNEN IN ZEELAND. Den 21 te 12 n. 10 min. spoortijd kwamen de Koninginnen in Middelburg aan, opgewacht door eene onafzienbare menigte, die, versierd met Oranje, haar met geestdrift toejuichte en lnide de kreten liet hooren vanOranje boven! en Leve de Koningin 1 Op het perron van het station, waar alle autoriteiten en de eerewacht met het muziekkorps der schutterij aanwezig waron, werden de Vorstinnen verwelkomd door den burgemeester en de leden van den Raad, die in de wachtkamer zich ver- eenigd hadden, De dochter des burgemeesters den beer jhr. mr. L. Scborer, stelde de Koningin een ruiker ter hand. Toen de Vorstinnen in het voor haar gereed staande hofrijtuig stapten, werd der Koningin een raiker aange- boden door een 10 jarig meisje, Catharina 1 ieternella Stevens, dat zonder handon geboren is. In een met vier paarden bespannen rijtnig (de Koningin in het witde Koningin-Regentes in het zwart) werd onder uitbundig gejnicb langs den vastgestelden weg gereden naar het Gonvemements—hotel in de Abdij alwaar de eerewacht van de infanterie opgesteld was en do muziek van het 3 regement het Wilhelmus speelde. Ie 12 n. 45 min. had aldaar een dejeuner plaats. To half twee had de ge deeltelijke uitvoering plaats van de kinder-cantate Mi- chiel Adr. de Rnyter door 400 kinderen van de Volks zangschool de openbare en bijzondere scholenonder leiding van don componistden heer A. Leijser en met begeleiding van de schutterij muziek. Daarna had de voorstelling der verschillende kloedordrachten van do boerinnen in Zeeland plaats. Dertig verschillende drach ten waren vertegenwoordigd. Te half drie ontving de Koningin-Regentes de inwoners der provincie Zeeland die hunne opwachting kwamen maken; daaronder waren verscheidene burgemeesters van het platteland in hunne eigenaardige kleederdracht. Te 4 uren ving do rijtoer door de stad aan. Overal juichte de menigte do Vorstin nen met geestdrift toe. Na een bezook aan het Raad huis ving de maaltijd aan. De tafel was vorsierd door den heer Zomordijk Bussink die zulks ook iu 1862 ge daan had bij het bezoek des Konings. Naast de Regentes zat rechts de Koningin, daarnaast de heer van der Bilt, oudste lid van Ged. Staten. Links van de Regentes de Commissaris der Koningin en mevrouw de Brauw. Over de Regentes zat de schont bij nacht. Beide Vorstinnen waren gedecolleteerd, do Regentes in het zwart met een rivière van diamanten, de Koningin in lila moteenléon- tine van diamanten en robijnen. De Commissaris der Koningin sprak de Koninginnen toe en werd door de Regentes boantwoord, die een dronk wijdde aan den bloei en den voorspoed van Zeeland en aan het welzijn van allo Zeeuwen. Te half zeven reden de Koninginnen uit om de illimunatie te zien, die uitstekend slaagde. Het Raadhuis vooral was prachtig verlicht. Het weder was vrij goed. Den 22 is onder goed weder (de lncht was be wolkt) een rijtoer over het eiland Walcheren gemaakt, waarbij o. a. een bezoek gebracht is aan Domburg eu Veere, waar bezichtigd werd de beroemde beker, in 1551 door Maximiliaan van Bonrgondië aan Veere geschonken. Op dezen rijtoer is een paard van een huzaar gevallen en brak daarbij een poot. Aan het Badhotel te Dombrng werd een dejeuner gebruikt. Des avonds had in het gou vernementshuis een druk bezochte raoüt plaats. Bij kon. besluit van den 17 is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de heer W. J. Boel ken voorzitter van het hoofdbestuur van het Genootschap tot bevordering van den landbouw in Drente. Den 22, des nachts ongeveer half twaalf, is te 's-Gravenhage in het smalsto gedeelte van de Raamstraat een felle brand uitgebroken in een door drie gezinnen bewoond perceel, waarvan het benedenhuis gebruikt werd tot spekslagerjj en winkel, de eerste verdieping bewoond 18) ZEVENDE HOOFDSTUK. Hemel en Hel beide zijn diep binnen in ons. De Hemel bestaat allereerst in een rein gemoed, in een innerlijke gemeenschap met de natuur van God en in den drang tot het goede. In een ver hard gemoed, in zin tot hetgeen boos is, ligt de Hel. WniCHCOTE Joscelyn was den weg ingeslagen naar het stadje Farn- hamhij moest das het Holtbosch door, in die dagen veel uitgestrekter dan nu. Het was eigenlijk geen weg voor iemand die alleen liep en ongewapend, maar Jos celyn, te treurig gestemd om aan gevaren welke hem onder weg konden ontmoeten, te denken, liep in den stillen zomeravond onder de eiken en benken rustig voort. Het eenzame, het halfduister, het melancholische, stemden maar al te zeer met zijn denken eu gevoelen overeen toch deed het hem plezier toen hij het bosch achter zich had en het stadje naderde. Het was inmiddels laat ge worden, hij bleef staan en keek nog eens om, naar den kant van zijn ouderlijk huis. In hot westen zag men een gele lichtstreop van de ondergaande zon lichte, wazige wolkjes dreven door de lncht, een verrukkelijke avond. Met een diepen zucht keerde Joscelyn zich om, ver volgde zijnen weg en liep het stadje in. Door de bekende straten gaande, dacht hij, hoe, niet lang geleden, het zijn grootste plezier was met Dick en den ouden Barnaby de paardenmarkt te bezoeken. Een afgrond gaapte tusschen dien zonnigen tijd en het tragisch heden hij was een ander mensch, alleen de schrijnende pijn der herinnering, en het contrast met zijn eenzaamheid deden hem ge voelen, dat hij dezelfde Joscelyn Hoy worth was van die gelukkige dagen. In vele huizen zag hij de ramen ver licht, en uit de bekende herberg >Bnsh Inn" kwamen vroolijke stemmen tot hem. Al had hij geen geld om een onderkomen te vragen voor den nacht, dien hij buiten moest doorbrengen, Rosamond's stuivers konden hem toch een stnk brood en een glas bier bezorgen, en hij gevoelde na zijn lange wandeling dat hij de twee laatste dagen niet veel gegeten had. Hij trad dus do bekende gelag kamer binnen, waar, onder een spraakverwarring van stemmen, de waard hem vol eerbied welkom heette. Mr. Giles Graham, van Guildford, was vertelde de waard met eenige vrienden aan den avondmaaltijd de jonker kon dus van alles krijgen. Wat verlangde hij? Eenige sneden van een mooien schapenbout? Een vette kapoen Een gebraden kuiken, brood en kaas Ieder een zou zich bij znlk een aanbod schamen over zijn armoede, vooral als deze een gevolg is van beginselen, en vrijwillig op den hals gehaald. Ook Joscelyn voelde die valsche schaamte hij bloosde als een jong meisje, toen hij de smakelijke aanbiedingen van den waard van de hand wees het hinderde hem dat de man begrijpen zou dat hij geen geld had om te betalen. Evenwel, dit was slechts voorbijgaande, weldra vergat hij alles in het luisteren naar het gesprek dat om hem heen gevoerd werd. Mr. Giles Graham een goedige, welgedane edelman, scheen te diep in het glaasje gekeken te hebben, en zat druk te redeneeren tegen iemand aan zijn rechter hand, met een norsch, onaangenaam gezicht. Joscelyn merkte al gauw dat het over den oorlog was. »Snrrey voor het Parlement, zeg je bulkte Mr. Gra ham, »'t mocht watdo kerels verkoopen de huid van den beer vóór hij geschoten is. In Surrey zijn ze over 't algemeen streng koningsgezind." Zeker, zeker," gaf de ander ten antwoord, de wenk brauwen fronsend, »dat blijkt genoeg uit het feit waar we over komen praten. Maar de opstandelingen vallen de huizen van den katholieken adel aan, en maken zich van hun wapenen meester, ook wij moeten dus doen wat we kunnen. Hoe staat het in nw bnurt, Sir Andrew De aangesprokene die aan het uiteinde der tafel zat, was voor Joscelyn niet zichtbaar. »Er is er, zoover ik weet, slechts één", klonk het antwoord, .maar dat is wel de moeite waard, 't Is een mooi hnis uit den tijd der Tndors't ligt op een hoogtevlak aan den rijweg. Daar zijn heel wat wa penen te vinden en wat beter isveel kostbaarheden de eigenaar is een der rijksten van het land." »Het zal goed verdedigd worden", zei Mr. Graham. »Dat geloof ik niet", antwoordde Sir Andrew, »de onde Sir Robert Neal heeft er in 't minst geen erg in hem kunnen we gemakkelijk aan." »Goed, dat blijft dus afgesproken; ods eerste wapenfeit zal het kasteel van Sir Robert Neal zjjn en hoe eer hoe beter." Op deze wijs werd het gosprek vervolgd, over allerlei landgoederen waar men dacht wapenen te vinden, maar de invloed van den wijn deed zich langzamerhand bij de heeren geldenen Joscelyn maakte gebruik van een dolzinnig drinklied om ongemerkt den aftocht te blazen. Of hot gezelschap had in het geheel niet op hem gelet óf men had in de luidruchtige vroolijkheid de voorzich tigheid uit het oog verloren, die het licht mogelijk zou achten, dat de onbekende tot de partij van het Parlement behoorde. Na Rosamond's stuivers tot den laatsten toe te hebben uitgegeven verliet Joscelyn de herberg, en ging in den zomernacht den weg weder op. Zijn plicht was hem nn duidelijk hij moest onmiddellijk naar Katterham gaan en Sir Robert vertellen wat hij geboord had maar te veryioeid om dien avond verder te loopensloeg hij van den weg af en zocht een geschikt plekje onder een boom om in een greppelden nacht door te brengen. Toch kon hij den slaap niet vattenzijn hoofd was vol. Hij luisterde naar het klagen van den wind in de olmen boven zijn hoofdde dorpsklok sloeghet was hem als luidde de doodsklok over zijn vroege?

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1