Stadsberïcliten. I werd door eene bejaarde dame en de bovenste door een weduwnaar met 5 kinderen. De brand breidde zich zoo snel nitdat de bovenbewoners zich slechts met moeite konden redden. De man en twee kinderen kregen daarbij nog ernstige brandwonden. De kap is geheel verbrand en de bovenverdieping gedeeltelijk. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft van Wouw, den beruchten aanranderuit het Haagsche Boschdie in hoogor beroep gekomen was van het vonnis waarbij hij wegens diefstal met geweldpleging tot 4 jaren gevan genis veroordeeld was, veroordeeld tot 6 jaren gevangenis. DeNederlandscheBond voor Algemeen Kies- en Stem recht heeft den 19 te Utrecht eene buitengewone alge- meene vergadering gehouden, onder leiding van den heer P. J. Helsdingen. Er waren 15 afdeelingen tegenwoordig. Aan de orde was de vraag of de Bond in zijn tegen- woordigen vorm moest blijven voortbestaan. De voor zitter die dit punt inleidde verhaalde de geschiedenis van den Bond en ging nahoe er langzamerhand twee stroomingen in de socialistische wereld waren gekomen en hoe de sociaal-democratische Bond den Bond voor Alg. Kies- en Stemrecht hoe langer zoo minder noodig had. Zoo door te blijven gaan met den Bondwas onmogelijker moest verandering komen. Daarom had het hoofdbestuur de volgende vragen gesteld I. Behoort de Bond in zijn tegenwoordigen vorm te blijven voort bestaan II. Zoo neen behoort hij dan te worden op geheven III. Zoo neenwelke verandering moet hij dan ondorgaan in zijn aard en samenstelling Na uitvoerige bespreking, waaraan deeluamen de heeren Gerhard, Troelstra, Stellingwerf, Mods, Vitus Bruinsma, van der Goes, van der Vegt en anderen, werd de eerste vraag in stemming gebracht. De stemmen staakten, 56 voor en 56 tegen18 leden stemden blanco. Volgens art. 17 van het reglement moet nu het referendum der Bondsleden beslissen. Do tweede vraag werd door 108 stemmen met neen beantwoord22 waren er voor. Bij de behandeling van de derde vraag stelde de afd. Haarlem voor om het program van den Bond in te richten als dat van de nieuwe Sociaal-Democratische Vereenigiug te Amsterdam. Op voorstel van den heer Gerhard werd dit veranderd in de vraag Zal de Bond een sociaal-democratisch program aannemen, ja of neen (Later zou dan over het program zelf worden gesproken en beslist). Deze vraag werd met 64 tegen 59 en 3 blanco stemmen toestemmend beantwoord. Bij kon. besluit ven den 10 (Staatsblad No. 142) is, in afwachting van eene regeling voor goed bepaald dat, nu de patentwet is ingetrokken, tot tijdelijke voor ziening in do regeling van het kiesrecht voor de kamers van koophandel en fabrieken, art. 9 sub 2 eerste lid van het reglement betreffende die kamers te rekenen van 1 November a.s., aldus wordt gelezen»dat men, om kiezer te zijn ter zake van eenig bedrijf van handel of fabriekswezenover het dienstjaar 1893/4 in het pa tentrecht moet zijn aangeslagen geweest voor eene door Ons het gemeentebestuur en de Ged. Staten gehoord voor elke kamer bepaalde som." Tevens is bepaald dat dit besluit vóór 1 Juni 1896 moet worden herzien. Te Maastricht heeft den 17 een sjouwerman zijne vrouw eene snede in den hals toegebracht en zich daar na vrijwillig bij de politie aangemeld. Do vrouw werd naar het gesticht Calvariënborg gebracht. Den 17 en 18 zijn te 's-Gravenhage o. a. voor de hoofdakte geslaagd G. Bakker en W. de Boer te Saan- dain en E. F. Avenarius te Spaarmlain. Den 18 des nachts omstreeks half twee is aan het Noorder Buiten-Spaarne, onder Haarlemmerliede, de wind- houtzaagmolen van den heer H. Korsgenaamd «het Hert", door den bliksem getroffen en met de aangrenzeude houtloodsen afgebrand. Te Apeldoorn is bij het aangaan der school op den Stationsweg een jongen van zes jaren door een trans portwagen uit het kamp van Milligen overreden. Hij bleef onmiddellijk dood. Te 's-Gravenhage is tot lid der kamer van koop handel en fabrieken geaozen de heer A. J. H. van Rijn, leven. Voorbij, voorbij, voorbij!" schoen zij te zeggen. Hij vroeg zich af of heel zijn leven voortaan zoo een zaam en vreugdeloos zou wezen, of zijn opgeruimdheid, die hem tot nu toe alle verdrietelijkheden en teleurstel lingen licht had doen tellen ooit torugkeeren zou. Tal- looze sterren schitterden aan den hemelvan de plaats waar hij lag, zag hij duideiijs uen Grooten Beer; er was iets vertroostends in dat sterrebeelddat hij zoo dik wijls met anderen bewonderd had. Op eens herinnerde hij zich de woorden van den psalm, dien hij in het kerkje van Shortell had hooren zingen «Welzalig hy die op U bouwt..." Zeker, hij zon cp Cuu vertrouwen, aan Hem de toekomst, ook zijn toekomst opdragen. Was het niet mogelijk dat Hij, zelfs in het ontredderde Engeland, eenmaal het goede zou doen zegevieren; dat Hij, to Zijner tijd, de wolken en duisternis zou doen opklaren Deze nacht van verdruk king en wanbostunr was ten slotte slechts een nacht zells daarin ontbraken do getuigen niet, dio, schitterend van licht iu de hen omringende duisternis, het volk her innerden dat waarheidvrijheid en rechtvaardigheid heilig en duurzaam zijnen dat eenmaal de dageraad moest aanbreken. Door deze gedachte tot kalmte gebracht, viel hij iu slaap, en ontwaakte eerst toen een kudde herten hem op een afstand voorbij liep. Hij rees op van zijn varens en keek om zich heen do cavalorie, die hem in zijn droom ver schrikt had, loste zich op in de schoone diereu met hun sierlijk, rank gewei, hun droomerigo bruine oogen, hun zachte, gevlekte huid. Joscelyn vond dat hij nooit zoo iets moois gezien had, toen de geheele kudde, zoodra ze hom gewaar werd, over de groene, heuvelachtige vlakte in een lichten nevel verdween. De hooge olmen verhieven statig hun bladereukroon in de blauwe luchthier en daar dreef nog een enkel schaapjeer was iets in den vredigfcn morgen, in die frissche, geurige atmosfeer, dat Joscelyn een oogenblik een gevoel gaf als had hij die wereld van gisterenzoo vol zonde en ellende, verlaten als ware hij in het Paradijs ontwaakt. Wordt vervolgd. bierbrouwermet 273 stommen tegen 183 uitgebracht op den bankier den heer Gebel. Amsterdam. Den 20 en 21 zijn alhier voor de hoofdakte geslaagd D. Querner van JUldden-Beemster, J. Raven en G. Smit van Ejmond aan 5Bee J. D. Boes van Haarlem en J. W. Sasburg van Edam. De raadsleden Heineken en Gerritsen hebben een voorstel bij den gemeenteraad ingediend, strekkende om het gebed bij de opening der raadsvergaderingen te doen vervallen. Het gerucht dat den 21 in hechtenis was genomen de stoelenmatter Draaierdie dadelijk verdacht was geworden van het vermoorden van den slager J. J. Schut, aan de Ceintuurbaan op grond dat hij, bij een twist met zijne vrouw haar in dronkenschap toegevoegd zou hebben: «Pas op, of ik steek je dood met hetzelfde mes waarmede ik Schut vermoord heb" en waarmede de politie in kennis was gesteld is gebleken onjuist te zijn geweest. Driehulzen. De kerkoraad van Driehuizen en Zuid-Schermer heeft tot predikant aldaar beroepen den heer G. J. ten Brummeler Andriesse te Zuidzande (Zeeland). Kgmontl aan Zee. Het bouwen van een nieuw gebouw voor de Prins Hendrik-Stichting alhier is onder hands aanbesteed aan den heer J. Ruijgewaard, aannemer alhier, voor 101.356. Haarlem. Bij de harddraverij den 22 alhier op den Droef gehouden waren twaalf paarden opgekomen. De prijs J 250 werd gewonnen door «Plawneij" van de heeren Th. J. Dop en Vermaat te Hilversum de eerste premie f 100 door «Rejected" van even genoemde hoeren en de tweede premie j 50 door «Krijlatij" van den heer Joh. do Mol. De baan lang 350 elwerd bij de be slissende ritten afgelegd door «Plawneij" in 292/5 sec., door «Rejected" in 294/s sec. en door «Krijlatij" in 29 3/5 sec. Helder. Schipper B. Vlaming, met de Tesselsche blazerschuit T. X. 11, uit de Noordzee alhier binnengeko men, heeft medegedeeld, dat do aan boord dier schuit dienende knecht^ W. Boon buiten de Haaksgronden door een on gelukkig toeval over boord geslagen en verdronken is. Er waren terstond pogingen aangewend om hem te redden, maar deze bleven vruchteloos. Hij is 24 jaren oud en laat eene weduwe met een zeer jong kind onverzorgd na. Hensbroek. De kermis is in deze gemeente in de beste orde afgeloopen. De gewone vermakelijkheden waren dit jaar vermeerderd door de aanwezigheid van het paardenspel van den heer N„ Cohen. Een talrijk publiek bracht daaraan een bezoek en zeer voldaan keerde dit huiswaarts. Ook op de kermis te Oterleek hebben die voorstellingen zoo voldaan dat den 22 eene extra voorstelling gegeven werd. Aan het hoofd der school in deze gemeente is eene toelage verleend voor zijne moeielijke werkzaamheden gedurende de vacature van het onderwijzend personeel. Kolliorn. De choleralijder is herstellende. Hoe wel in een groot gezin en in eene dicht bevolkte buurt, bleef het bij dit eene geval, dank zij den krachtigen maat regelen van gemeentewege. Het schoolfeest zal zich in deze gemeente op 31 Aug. bepalou tot prijsuitdeelingonthalingen en kinderverma kelijkheden iu de kolfbaan. In plaats van prijstrekking kunnen de kinderen vooruit kiezen wat zij het liefst hebben, waardoor voorkomen wordt, dat men iets ont vangt, wat men alreeds heeft iets wat meermalen plaats vond. Op de kinderzangschool is men reeds weken bezig met het leeren van op 31 Augustus toepasselijke liederen. Wornierveer. De 3»/2 pet. geldleening ten be hoeve der gemeente-gasfabriek, groot J 26500, is op ééne obligatie toegewezen voor 101 pet. Spanbroek. Een der lieden, wiens inboedel den 22 gerechtelijk zou worden verkochtheeft het laatste oogenblik afgewacht om zijn schuld te voldoen. Deur waarder en afslager waren reeds verschenen en brachten de koopjes buitenshuistoen de man de wijste partij koos en betaalde. De h".:I h~t r Is eerder gedaan. ^cku^cn. Van wege do Schager Harddraverij-ver eniging „West-Friesland" werd hier den 21 de gewone jaarlijksche harddraverij ?ehoud»n d"cr .a:\Lr. van jiiiiar, ïd omspannen voor tweewielige rijtuigen. Er werd aan deelgenomen door 7 draversnl. „Joöl Tabor", van den heer A. de Graaf, te Bussum, «Tabor III" van den heer Oortmau Gerlings, te Hoorn, «Ninus", van den heer J. Koster, te Heemstede, «Jonge Tabor II", van den heer A. de Ridder, te Noord-IJpolder, Wilhelmina III", vin den heer F. Mnnnikhms, te Zaandam, «Bles", van den heer A. de Ridder, te Noord-IJpolder en «Willem III", van den heer C. Broers, te Benningbroek. De prijs van f 200 werd behaald door «Jonge Tabor II", van den heer Ridder, berijder de eigenaar de eerste premie (f 75) door «Willem III", van den heer Broers, berijder de eigenaar en de tweede nremie (f 25) door Wilhelmina III", van den heer Mnnnikhuis, berjjder de eigenaar. Het feest werd 'savonds met een prachtig vuurwerk besloten. geone inspanning hun te groot was. Een woord va waardeering voor Alkmaar's justitie is op dit oogenbli zeker niet misplaatst. Wij ontvingen het volgende schrijven van de Hfe- deriandsche Kamer van Koophandel te Lon den 2 Coleman Street, E.C. Het is iu den laatsten tijd voorgekomen dat bij het scheikundig onderzoek van monsters van zuivel pro ducten iu Groot-Brittannië vergissingen gemaakt wer den die in eenige gevallen in tijds konden hersteld wor den doch waarvan in andere gevallen personendie waarschijnlijk geheel onschuldig waren, slachtoffers werden, Het komt ons daarom gewenscht voor de aandacht van belanghebbenden die tengevolge van eene analyse moeie- lijkkeden ondervonden, te vestigen op de wenschelijkheid, om hun productzoo spoedig mogelijk na het eerste on derzoek, te onderwerpen aan eene nadere analyse door een bevoegd deskundige hier te landedaarbij zorg dra gende dat dit onderzoek plaats hebbe op hetzelfde mon ster als dat, waarop de eerste analyse plaats had. Indien de uitkomsten van het tweede onderzoek verschillend zijn dan zoude dit groote invloed kunnen uitoefenen en de belanghebbenden kunnen vrijwaren voor de gevolgen eener eerste ongunstige analyse. Het spreekt van zelfdat onze Kamer, hoewel bereid om den handel zooveel mogelijk te helpen in zulke ge vallen geenerlei verantwoordelijkheidhetzij voor de juistheid van analyses, hetzij voor eventuëele kosten, op zich kan nemen maar zij heeft adressen verzameld van scheikundigen te Londen, Manchester, Newcastle-upon- Tyne en Sheffield, die volgens door haar verkregen inlichtin- gon in alle opzichten bevoegd zijn analyses van zuivel producten uit te voeren en stelt de namen en adressen gaarne ter beschikking van hendie daarvan opgave mochten verlangen. De Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen A. A. H. B o i s s e v a i n, voorzitter. H. S. J. M a a s secretaris. Woord te Schagen. Simon A 1 o ttimmermansknechtoud 29 jaar en^ N i c. Boes, meubelmakersleerling, oud 17 jaar, beiden te Schagen werden in den vroegen morgen van den 23met rijtuigen gevankelijk naar Alkmaar vor- voerd en iu de celgevangeuis in voorloopige bowariug gebracht. Laatstgenoemde heeft bekend medeplichtig te zijn aan den moord en wijst Alot als den moordenaar aan die echter blijft ontkennen. Nic. Boes woonde naast het percoelwaar de moord plaats had en behoorde onder de dragers, dio Anna Beijers naar hare laatste rustplaats droegen. Er werd een aanzienlijk bedrag in contanten en ver schillende gouden en zilveren voorwerpen opgegraven on in beslag genomen. Het voorloopig zoo gunstige resultaat van de ijverige bemoeiingen van de alkmaarsche justitie, met name van den officier van justitiemr. F. F. Karseboomen den rechter van instructiemr. A. C. Lagerweij ver nemen wij met groote ingenomenheid. Ook te Schagen zal het verademing gev<*n, maar den afschuw verhoogen, nu de waarschijnlijkheid zoo groot is, dat het plaatstge- nooton waren, die den moord bedreven De heeren Lagerweij en Karseboom hebben in deze zaak eene bnitongewone werkzaamheid ontwikkeld, waarbij Gemeente-rekening (vervolg). De ontvangsten bestonden nitrestanten van vroegere dienstent 2324.54batige saldo's van vorige diensten f 43745,64° inkomsten van gemeente-eigendommen en bezit tingen f 6405.925 40 opcenten op de hoofdsom der be lasting op de gebouwde eigendommen f 10695.1610 opcenten op de hoofdsom der ongebouwde eigendommen 533.22 50 opcenten op de hoofdsom der belasting op het personeel f 23715.68 (een bedrag van f2778.03 over dienst 1^93/94 wordt nog in de rekening over 1894 ver antwoord) vaste uitkeermg van het Rijk wegens de perso neel^ belasting f 44920.735; hoofdelijke omslag f 30177.735 (een bedrag van f 114.43 moet invorderbaar en een bedrag van f 225.62 kan oninvorderbaar verklaard worden); belasting op de honden f 1182.25 idem op de tooneelver- tooningen f 173; vergunningsrecht drankwet f 3397.50; leges, te secretarie geheven f 520.05heffing voor gebruik van openbare gronden en wateren f 554.86 tol op den Hoever- schelpweg t 1198.15; begrafenisrechten f 1327 A0; schoolgel den a. voor lager oudorwijs f 8856 24voor middelbaar onderwijs f 306.25; alle marktgelden f43239.493; opbrengst der gemeente-reiniging f 12433.36°verhaalde verplegings- losten van krankzinnigen f 325.10s; 30 pet. vergoeding van het Rijk in do koston van het lager onderwijs f 11197.14"; 25 pet. vergoeding van het Rijk in de kosten van den bouw der 2e openbare school voor onver- mogenden f 5314.195; opbrengst gasfabriek f 22595 67s, waarvan t o596.67° op dienst 1894 overgeschreven moet woiden, verschillende ontvangsten f2980.72°; opbrengst van ver kochte boomen en terrein f 470.40 en opbrengst der 31/, pet. geldleening van f 210.000, f 205.800. De uitgaven bestonden in Hoofdstuk I. Kosten van huishoudelijk bestuur f 142-32.47. li. jvosten van invordering der plaatselijke belastingen f 11069 50. III. Onderhoud van gemeente-eigendom..ten en lusten i afd. I. Jaarwedden f 4100; II. Onderhoud v^n gebouwentorens, enz. f 4437.76 III. Onderhoud van stratenwegen n enz. f 53471.95, n.l. Onderhoud van straten en pleinen f 10214 24. icsger. cn voetpaden f 8524.27. wandelplaatsen en plantsoenen f3529.185. bruggen en overzetveeren f 1519.565. pompen en riolen f 6911.II5. havens, vaarten, enz. f 1677.89. Diep- en schoonhouden vr.n havens, enz. f 533 96. Onaerhoud van klokken f 374.95. de begraafplaats f 468.19. Kosten der gemeente-reiniging f 19718.58°. afd. IV. Lasten f 401.805. Kosten der openbare veiligheid en brandweer. Hoofdstuk IV. afd. I. Jaarwedden f 10970.22, waaron der die der nachtwachts f3517 II. Andere kosten f 10240.365, waar onder voor straat-verlichting f 5997.01 en voor de schutterij f 1978.925. VKosten der plaatselijke qezondheids-nolitie f 337.—. VI. Onderwijs. afd. I. lager f 71102.785, waaronder f 24797.52° voor het stichten der 2e openbare school voor onvermogenden II. middelbaar en hooger f 10336 17, waaronder f 6483.21 voor de burgeravondschool en f 1250 voor de ambachtsschool. VII. Armwezen f 22407.685 waaronder f 3715.825 voor de stads-apotheek, f3651.18 voor verpleging van krankzinnigen f 1552.06 voor subsidie aan het gasthuis en f11194 burger lijk armbestuur. VIII. Rente van schuld f 14730 en aflossing van schuld f 20000samen f 34730. IX. Pensioenen f 2382.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2