No. 103. Kers4e Mad en Negentigste Jaargang, 1894. 1 ZONDAG 26 AUGUSTUS. VEaKlEZIWG. PAARDENMARKT te Alkmaar Maandag 3 September 1894. Gemeenteraad van Alkmaar. Nederland. Vergadering Woensdag 29 Aug. 1894, ILKMAARSCHE CÖURMT Dezo Courant wordt Kinsdag-, Konderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 9,89; franco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers f 9,96. Fr(Js der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengeu ter algemeene kennis, dat de verkiezing van een lid van den Gemeenteraadin plaats van wijlen den heer T. L. KOORN zal plaats hebben ten Btadshuize op KIASKACi 4 iUPTKHBEIl 1894, en eer het verhinderd kon worden, gaf zij zich daarmee een diepe snode in dan hals. De heer dr. Melchior was zeer spoedig na het voorval ter plaatse doch de vrouw gaf na weinige oogenblikken den geest. De jonge Boes heeft zich gedurende den tijd die er tusschen den moord en zijne arrestatie verliep als een echte booswicht gedragen. Hij hielp o. a. de vermoorde »Zou je dat meenen was het antwoord »nu_dan wordt het mijn tijd Daarop liep zij naar achter, kwam terug en sneed zich in tegenwoordigheid van twee bezoekers, haar echtgenoot en drie kinderen, met een scheermes den hals af. |)c zetmachine. Bij de firma Binger te Amsterdam is sedert eenige van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 urenen _0 herstemming, zoo noodig, op Klnsdag 18 §epteiu- Anna Beijers begraven, droeg van het hek van het kerk- dagen j eon machine in werking, welke eeno revolutie ber, gedurende dezelfde uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLA1NE PONT 21 Aug. 1894. De Secretaris NUHOUT van dek VEEN. des namiddags 183/4 uur. hof tot aan het graf haar lijkbaar mcö en hield een der I n "j0 z8tters-wereld te voorschijn kan roopen. Het werk, tonwen vast waarmede men de kist in hot graf liet dat tot noc toe door zetters wordt verrichtgeschiedt nederdalen. Ook zijne moeder was bij de begrafenis en thans machinaal. En dat het geschiedt met veel succes, naast het graf staande, legde zij, tijdens de rede van bewijat het drukke gebruik, hetwelk er o.a. in Londen den heer ds. Klutjve, groote droefheid aan den dag. van wordt gemaakt. Daar zijn zetterijen waar dertig Den 19 bracht hij met andore jongens een bezoek aan dergelijke machines staanterwijl er in het geheel onge- het graf, om de kransen nog eens te bekijken. Van de ve0° duizend moeten geplaatst zijn. De machine, welke gelegenheid die de fotograaf Niestadt gafom zich de door stoom wordt gedreven heeft een grondvlak van portretten dor vermoorde vrouwen te koopen maakte 0Dgeveer i/2 al in het vierkant en vrijwel dezelfde hij als een der eersten gebruik en tot zijn patroon richtte hoogte. hijonder het vortoonon der portretten de opmerking, Rechts van den zetter bevindt zich aan het bovenste dat het zoo akelig vond, dat Anna op zulk eene wijze hij gedeelte de bak, eigenlijk een soort trommel, welke de aan haar einde was gekomen; hij zou een lijstje om haar Etters bevat. Die trommel is verdeeld in een menigte portret laten maken. Tegenover andere jongens liet bij zich uitdat hij in staat was om den moordenaar, als deze binnen zijn bereik was, in riemen te snijden. Hij had reeds lang een oogje op Anna Beijers. Het kleine afdeelingen voor elke lettersoort één van achte ren is hij breednaar voren loopt hij spits toe zoodat de ruimte van elke afdeeling daar juist groot genoeg is om één, lettor door te laten. De letter wordt echter Punten van behandeling: Onderzoek geloofsbrieven van de heeren Mr. F. F. I vorige jaar met St. Nicolaas had hij haar een door I g|8chts doorgelaten wanneer gedrukt wordt op een der Karseboom en C. Bosman, onlangs tot raadsleden verkozen. Trekking der sectiën voor het onderzoek der gemeente' begrooting voor 1895. Verzoek van mej. P. W. Cohen Stuartom eervol ontslag als onderwijzeres aan de openbare school voor meisjes. Van de vaste commissie van financiën. Rapport op de rekening der schutterij over 1893. Idem idem stads-apotheek over 1893. Idem idem van het gasthuis over 1893. Idem op het verzoek van A. Godijn, eervol ontslagen nachtwacht, om pensioen Idem op het verzoek om 300 subsidio uit de gemeentekas voor den in April 1895 te houden wedstrijd van handwerkslieden. Van Burgemeester en Wethouders. Ie Snppletoire gemeente-begrooting voor 1894, met rapport der commissie van financiën. Ontwerp-beslnit tot beschikking voor dienst 1895 over de vaste uitkeering van het personeel. toetsenwolke zich ten getale van negentig (zes rijen van 15 toetsen) rechts van de machine bevinden. De .zetter" raakt een toets aan bijv. de t. Onmid dellijk glijdt uit de afdeeling t's van den lettertrommel t naar beneden valt op een hellend drijfriempje een hem zelf gemaakten naaidoos gegeven. Anna beantwoordde zijne genegenheid niet. Uit vrees echter en om hem zich niet tot vijand te maken, had zij hem ook wel eens iets ge geven zelfs eenmaal geld. Vrouw Boes was den 19 in de kerk waar de predi- kant Kluijve het H. Avondmaal bediende. Toen deze I en blijft benoden aan dat helleudo vlak staan botsende de ontzettende daad besprak, werd algemeen opgemerkt, tegen een koperen plaatje dat haar togeuhondt. Op de dat vrouw Boes zeer ontroerd was, doch op eenig kwaad voigt bijv. een e een 1een e dan de letters gr vermoeden kwam men niet. aaftot men de letters van het woord .telegraaf', Den eersten dag na den moord stelde vronw Boes de netjes naast elkander gerangschikttogen het plaatje bezoekers van haar koffiehuis in de gelegenheid om een beeft staan. Achter dat woord moet een kleine ruimte .wit" voor komen do zetter drukt op een plaatje links van zijn toetsen en onmiddellijk glijdt oen .spatie' naar beneden en schuift zich van zelf tegen het woord. Daarop volgt een tweede woord een derde enz. tot de regel gevuld iswaarvoor het sein gegeven wordt door een schel. De kijkje te nemen over de schattingdie haar erf van dat van de wed. Bute scheidde. Vandaar uit kon men het lijk der weduwe in oien stoel zien zitten wat. men zóó gelaten had in afwachting van de komst der justitie, die te twaalf nar plaats vond. Zij verklaarde daarmeö een besten dag te hebben gehad. Ook teekeude zij op de lijst tot het bijeenbrengen van de premie op het ont- I ze[ter drnkt nu op een stangde gezette regel wordt dekken der moordenaars. naar links geschoven tot hij komt vlak voor den pot Simon Alot, die door Klaas Boes wordt gezegd waarjn de letterspecie in gesmolten toestand zich bevindt de moordenaar te zijn, doch die alles ten stelligste blijft en jn dien toestand gehouden wordt door een gasvlam Rapport op het adres van het Bestnur der Vereeniging I ontkennen is sedert drie jaar gehuwd, doch reeds vroe- welke daaronder is aangebracht. In den specie-pot is tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noor- ger bad zijne vrouw hem wegens slechte behandeling eün gleufde gezette regel komt juist voor die gleuf derkwartier en van de afdeeling Alkmaar der Holl. verlaten en eerst onlangs had zij opnieuw de echtelijke waarnit de speciedoor een vooroverbuigende beweging Maatschappij van landbouw betrekkelijk een winter- woning den rug toegekeerd, beslist weigerend weör bij van ,]en p0t j gedrukt wordt tegen en tnsscheu de letter cursus voor het onderwijs in de beginselen der land- baar man in te komen. Zij kreeg toen eene betrekking en aidns den regel zelf giet. Zoodra dit geschied is bouwkunde. aan de kaasfabriek te Schagen, en zij is daar nog werk- glijdt het zetsel weer naar rechts en komt tusschen twee Voorstel, in overleg met de raadscommissie voor de zaam. Kindereu hebben zij niet. Alot is timmerman scherpe messen die het effen en glad schaven. Kant en wik- en weegloonen tot vaststelling van verordeningen yan beroep in verschillende plaatsenals den Haag en I kiaar komt de gegoten regel te voorschijn door een op de heffing en invordering dier loonen met 1 Jan. 1895. Haarlem, is hij aan den arbeid geweest. Geruimen tijd smalle ruimte en blijft staan op een plaatje en wordt Voorstel betrekkelijk de benoeming van leeraren aan woonde hij te Haarlem in de Oude Raamstraat echter joor een veer naar de andere geschoven, de burgeravondschool en de uitbreiding van de lokalen ni0t tijdens den beruchten moord. Eerst daarna kwam dier school. hij te Haarlem en wel uit Hillegom. Rapport der speciale commissie omtrent het onderzoek I in de week na den moord had hij te Uitgeest reeds der gemeente-rekening over 1893. werk gevonden bij eon timmerbaas aldaar en hij zou Vergadering met gesloton deuren ter behandeling van dien dienst ook aanvaard hebben ware het niet dat rapporten der commissie van financiën omtrent bezwaar- I bij op de plaats geen kosthuis had kunnen vinden. schriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe Aanleiding tot het vestigen van verdenking op hem 1 letter in de spiraal slaat; de letters draaien mee rond belasting, dienst 1894. I moet gegeven hebben het feitdat toen namelijk in den ze Voor de afdeeling komen, waarin ze thuis behooren Benoeming van eono onderwijzeres aan de openbare I morgen dat de moord in de plaats bekend werd bijna orl ,j0 machine .distribueert" dus zelf het werk dat zij school voor meisjes, in plaats van mij. Cohen Stuart. I iedereen naar buiten snelde naar de woning der ver- I 0erst gezet heeft. De .spaties", die lang, wigvormig zijn, Idem van eon stembureau voor de aanstaande verkie- moorde vrouwen en hij kalm vóór d9 woning zijner beeft de vangarm laten staan hij heeft dus als 't ware zing van een raadslid. I ouders bleef staan een jongetje vragende of er veel I letters er uit getrokken. Het kan zijn dat de regel Idem van acht personen, om in aanmerking te komen I menschen voor het huis van de wed. Bate stonden, hoe- I min of meer los gezet is de machine vult hem zelf or zetter van 's Rijks directe belastingen in plaats veel en welke agenten van politie er waren enz. Hij aan ,joor die wigvormige .spaties" zoo aan te drukken, De regel is gereed. De letterswelke dien regel gevormd hebbenzijn intusschen niet op haar plaats geblevon. Zij zijn allen gegrepen door een langen arm die ze opneemt ze om hoog brengt en ze vasthoudt vlak voor een spiraal. Van onderen tikt er een mesje tegenaandie letter voor voor van de aftredende heeren J. C. Vonk en A. Goede Dz., en de overleden heeren H. J. Bruinvis en T. L. Koorn. Namens den Voorzitter van den Raad, Alkmaar, De Secretaris, 25 Aug. 1894. NUHOUT VAN DER VEEN. ging zelf niet kijken en was evenmin bij de begrafenis dat de regel de vereischte lengte krijgt. moord te Schagen Klaas Boes, de meubel makersleerling, die bekend heeft medeplichtig te zijn aan den dubbelen moord is burgemeester van Schagen, den neer Berman. Lgna on T nn 1 a Tl I i' 11,1 ,1 .1 A n min an f nraa noolHan TPnri tegenwoordig. De voorwerpen van waarde, bestaande in eenige zakjes zilvergeld, eon knipje met gouden tientjes ringen en derg. sieraden werden, naar gezegd wordt, op aanwijzing van den jongen Boes gevonden tusschen twee gebouwtjes, welke van achteren hot erf van Boes begrenzendit steegje is niet wijder dan 29 duim. De heeren Karseboom en Lagerweij werden in hnnnen moeitevollen arbeid trouw ter zijde gestaan door den Dit alles geschiedt in een onmogelijk korten tijd, zoo dat in een oogwenk de regel gezetgegoten en weer gedistribueerd is. Geen regel, die langer is dan de andere; geen letter, die hooger staat dan zij moet staan. Alles kenmerkt zich door een gelijkmatigheidwelke geen zetter kan verkrijgen. Daarenboven heeft men nog het voordeel dat men steeds nieuwe letter heeft en een mooie druk gewaarborgd is. Een zetter kan evenwel op den verkeerden toets druk- de zoon van den barbie/en koffiehuishouder A. Boes en I afgebroken, gedurende drie dagen en twee nachten, werd I jjen eu dus een fout maken bij gewoon zetsel kan men diens tweede vrouw G. Jes. het onderzoek voortgezetzonder dat er aan ter ruste de fout verbeteren door eenvoudig het foutieve woord De ouders van den 17jarigen misdadiger hadden den gaan gedacht werd. er uit te nemen en een nienw voor in de plaats te middag van don 23 een verhoor van meer dan twee uren Van do aanleiding tot den zelfmoord van vrouw Boes bollen. Met oen machine is men genoodzaaktden ge- bij den burgemeester van Schagen, den heer J. Barman, wordt nog eene andere lezing gegeven. heelen regel, waarin de font voorkomt, over te zetten, onderdaan en waren weder in hunne woning terngge- De heeren G. van der Meij en J. Smit waren in do Joch aues gaat zoo vlug in zijn werk, dat zulks geen keerd°, wolke den gehoelen dag door de politie werd gelagkamer. Van het gesprek, met de vrouw des huizes bezwaar is. bewaakt gevoerd, deelt de heer v. d. M. het volgende meêz00 k#rt mogelijk hebben wij getrachteen niterst Te half acht ongeveer des avonds waren een paar V. d. Meij: Vrouw Boes, zon Alot schuld aan den oppervlakkige beschrijving der machine te geven. Opper- bezoekers in het koffiehuis waar ook de vronw van Boes moord hebben Juffr. Boes: Neen, mannen. Alot heeft geen schnid. Klaas heeft alles alleen gedaan. Ik heb zelf het bloed zich in de gelagkamer bevond en zij maakten tegen haar de opmerking: .Vrouw Boes, je zult wel meer van deu moord weten je weet wel waar het bebloede goed van uit zijne kleoron gewrongen je zoon is?" waarop vrouw Boes antwoordde: .Dan zon Alot onschuldig wezen en heeft Klaas hot misschien alleen gedaan als jelni dat denken, dan is mijn lijd gekomen". Zij ging daarop naar de achter de gelagkamer gelegen hiuskamor keerde met een scheermes in de hand terug V. d. M.Dan weet je er toch van 1 Juffr. B.Ik kon toch mijn eigou zoon niet verraden. De aanwezige Smit gaf daarop zijn vermoeden te ken nen, dat de politie vóór en achter hot hnis wel een oogje op haar zou houden. vïakkig moest zij uit den aard der zaak zijn want om zich een jnist denkbeeld van deze vinding te kunnen vormen zouden eenige teekeuiugen dringend noodza kelijk zijn. (Telegraaf.) Den 23 is to Arnhem o.a. als apothekersbediende geslaagd moj F. A. Twisk, geb. to Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1