Amsterdainsche Brieven. Buitenland. Nederland. tuiging kan een volk zijn onafhankelijkheid handhaven en op den duur bewaren. Naar onze meening doet men niet wèl, om een gewich tige zaak als de verdediging van ons grondgebied toch isslechts in militaire kringen te bespreken. Tot eiken prijs moet bij hot volk belangstelling in het krijgswezen gewekt wordentegenstanders mogen niet ontwekennoch met stilzwijgen beantwoord worden onverschilligen mogen niet langer hunne onverschilligheid voor wijsheid aanzien. Indien van hooger hand de wenk gegeven werddat aldus de meening was der Hooge regeering wie weet of dan de welbespraaktheid onzer kundige officieren niet evenveel in het belang van het vaderland zou uitwerken, als hun kennis beleid en plichtsbetrachting. XIX. Van den journalistischen komkommertijd die anders in Juli en Augustus valt, is dit jaar al zeer weinig te bemerken. Integendeel, voortdurend komt er iets aan de ordedat de menschen naar de courant doet grijpen en dat daarom door de journalisten tot in de kleinste bij zonderheden moet worden uitgeplozen. Jammer maar, dat het meerendeel der sensatiewekkende gebeurtenissen uit moorden bestaat. Nauwelijks zijn de eerste indrukken van het drama aan de Ceintuurbaan en van de vergiftigingsgeschiedenis in de Palmdwarsstraat verflauwdof de aandacht van geheel Nederland wordt gevestigd op een gruwelijk moordtooneel in het stille Schagen en het snood bedrijf eener dienstbode in het vriendelijke Bussnm. Gelukkig dat althans in deze beide laatste gevallen de gerechtigheid zal kunnen zegepralen. Ook in de hoofd stad ontsnapte aan veler borst een zucht van verlichting, toen het Donderdag bekend werd, dat de sluier, die over den moord te Schagen was gespreid, plotseling was weg gerukt. In de tijdingzaal van De Telegraaf, waar het be richt reeds vroeg in den morgen was opgehangen was telkens eeno groote opeenhooping van menschen om de nieuwste dépêches over het geval te lezen en Het Nieuws van den Dag had aanstonds voor bulletins gezorgd. Niet minder groot was de belangstelling van het pu bliek in het begin der week, toen de Bussummer moord menig ouderhart deed rillen. Moeders dachten dadelijk aan hun eigen kinderendie ze ook wel eens aan de zorgen van de meid toevertrouwden en vaders namen zich voor, voortaan zich niet al te veel op de dienstbaren te verlaten. Tot hun aller geruststelling kan gezegd wor den dat de heer Meinders wel wat lichtzinnig is ge weest toen hij Henriëtte Momber in zijn dienst nam. Had hij behoorlijk naar haar laten informeeren, dan had bij kunnen weten, dat zij bekend stond om haar losban dige natuur, reeds aan een kind het leven had geschonken en ook al een veroordeeling wegens diefstal achter den rug had. Van haar viel feitelijk niet veel goeds te wachten. Wij noemden het een geluk dat deze beide laatste moorden niet zijn gekomen op het lijstje der onontdekte misdaden iedereen zal dat volmondig beamen. Het vertrouwen in do scherpzinnigheid van de detectives en de justitie heeft in den laatsten tijd gevoelige schokken gehad. Zelfs begon zich langzamerhand reeds de meeuing te vestigen, dat 't niet zoo moeilijk was om in Nederland een moord te plegen en ongestraft te blijven. Nu is er niets, dat verderfelijker werkt op de veilighoid der maat schappij. 't Is niet zoozeer de zwaarte van de straf op zichzelfdie afschrikwekkend werkt en voor doodslag met voorbedachten rade doet terugdeinzen als wel de zekerheiddat de misdadiger onvormydelyk in handen van den rechter valt. Wordt die overtuiging aan het wankelen gebracht, dan wordt hot eene snoode plan na het andere gesmeed en volvoerd. In Amsterdam ziet men dat ook op het gebied der straatrooverij. Eeuige malen hebben aanrandingen plaats gehad, zonder dat do politie de bedrijvers heeft kunnen opsporen en nu komen die aanvallen bijna eiken avond en nacht weder voor. Menschen, die door hun beroep 's nachts langs den weg moeten loopen en nooit eenige ongewenschte ontmoetingen hebben gehad, hoort mon thans klagen, dat zij een of ander onaangenaam avontuur hebben gehad of op vrij hardhandige wijze van hun geld zijn beroofd. De schuimers volgen blijkbaar een wel over legde tactiek, want, hoewel de politie den ganschen nacht surveilleert, worden zij bijna nooit gesnapt! Wat daar tegen te doen Uitbreiding van het politiecorps, zeggen sommigen, maar dat advies is niet wel overwogen, want hoeveel agenten men ook aanstelt, toch zijn er gedeelten van straten, die oenige oogenblikken onbewaakt zijn, en dan wordt natuurlijk de slag geslagen. Afschaffing van het verbod om wapens te dragen, zeggen anderen, maar wat men daarmee in het eene opzicht wint, verliest men weder in een anderDe straatrooverij zou daardoor wel verminderen, maar het getal der moordaanslagen ius- schen de twistende partijen zou waarschijnlijk weer ver meerderen. Wij zouden het meeste heil verwachten van de instel ling van signalen, waardoor men ten allen tijde do po- slist, »en Mr. Heyworth heeft, vergis ik mij nieteen krach- tigeu geest en een sterk gevoel van eigenwaarde." Mrs. Arbella zweeg. Armoede en hoogmoed waron on deugden, waar zij het meest geduld mee hebben kon, daar ze in haar leven een groote rol speelden. »Ik vind toch," was de slotsom, toen de zusters haar eenvoudig huisje binnengingen »zijn familie doet niet wijs hem zoo streng te behandelen. Al moge hij dwalen, het is zeer gevaarlijk een jong mensch zonder geld de wijde wereld in te zenden, en hij mag van geluk spreken iemand gevonden te hebben als Sir Robert, die zelfs bij de tegenpartij gezien en bemind is. Wat de politieke dwa lingen van onzen neef betreft hij is een man, en, 't is een feit dat mannen zich licht door dwaze vooroordeelen laten leiden. ÏVas hij een vrouw, ik weet zekor, dat hij even trouw aan den koning zou gebleven zijn als wij 1" Wordt vervolgd. litie kan waarschuwen, als men bedreigd wordt. In den beginne zou daarvan zeker misbruik gemaakt worden en de agenten uit den omtrek komen aanstormen voor een loos alarm, maar strenge straffen zouden aan dergelijk aardigheden wel spoedig een einde maken. Men heeft dat immers ook bij het alarmeeren van de brandweer gezien. De opening van don stadsschouwburg nadert nu met rassche schreden. Over de inrichting van het gebouw wordt door ingewijden met geestdrift gesproken echter niet geschreven, want alles moet tot de eerste voorstel ling geheim blijven, 't Is een groote teleurstelling, dat de Koninginnen op den eersten avond niet zullen tegen woordig zijn. 't Heet, dat Koningin Wilhelmina na den moord op president Carnot een doodelijken schrik voor Amsterdam gekregen heeft, omdat zij het idee fixe heeft dat de mannen, die tijdens het jongste bezoek socialisti sche strooibiljetten in het koninklijk rijtuig wierpen 't ook gemunt hadden op Haar en Haar moeder's leven Dit verhaal is door het Nbld. van Nederland in de wereld gezonden en wij laten het dan ook geheel voor zijn rekening Zeker is het, dat de jeugdige Koningin, als zij nu eens kwam, juist na dit in omloop gebrachte gerucht, op een dubbel warme ontvangst zou kunnen rekenen. En niet minder waar is het, dat het Nbld. v. Ned. 't door zijn gewaagde bewering op zijn geweten zou hebben, als 't op den aanstaanden Koninginnedag eens kwam tot heftige botsingen tusschen de oranjeklanten en de socialisten. HEUGIE. Bij een referendum in het Volkshuis te Brussel over de vraag, of de socialisten bij de algemeene verkiezingen in October al dan niet met de radicalen zullen samenwerkenis die vraag met 200 stemmen meerderheid bevestigend beantwoord. Er waren 2500 stemmen uitgebracht. HUITSCHIiAXB. Blijkens bekendmaking van het rijksbureau voor openbare gezondheid hebben in het geheele Rijk van den 13 tot den 20 32 nieuwe gevallen van cholera en 23 sterfgevallen plaats gehad. EXGEUAXB. Volgens het veertigste jaarverslag van den postmeester-generaal zijn in 1893 verzonden 2.853.534.000 brieven postkaarten drukwerken eircu laires dagbladen en postpakketten. Den 26 zal in Hyde Park te Londen een monsterbe- tooging tegen het Hoogerhuis gehouden worden. Te Maastricht is een milicien van het 2 reg. inf., die zonder verlof zijn garnizoen verlaten had, aangehouden onder vordenking van manslag, gepleegd op H. Willems wiens lijk op den 29 Juli even buiten Maastricht in het kanaal drijvende werd gevonden. Hij ontkent. Den 22 des avonds heeft zich bij de maréchaussées te Echt aangemeld een 24jarig landbouwer uit Konings bosch-Echt mededoelende dat hij dien namiddag met een schot uit zijn jachtgeweer in de voorkamer bij on geluk zijne moeder had getroffenwaardoor zij kort daarna was overleden. De arr. rechtbank te Groningen in raadkamer vergaderd heeft de zaak tegen mr. Wijckerheld Bisdom aldaar naar de openbare terechtzitting verwezen. Bij den heer A. de Goede in de Furnier is eene koe aan het miltvuur gestorven. Hoewel zij reeds bij den slachter Kluft te Kwadijk wasis zij verbrand op last van den burgemeester. Te Bussum zijn in het huis van den moord sigaren gevonden, overeenkomonde met die, welke in de cantine te Naarden verkocht worden. Aan de jas van den beschuldigde Koelman zijn eenige knoopen gevonden wolke met bloed bevlekt waren en waaraan haren van de verslagene. De gemeenteraad van Aalsmeer heeft besloten, met het oog op de door den hagelslag geleden schadede kermis dit jaar aldaar in September niet te laten doorgaan. Amsterdam. Den 23 heeft de arr. rechtbank Pieter Johannes van der Linden, 21 jaren oud, die den 20 Mei trachtte zijne moedor en zijnen oom te vergiftigen door het werpen van arsenicum in de thee, die hij wist dat zij drinken zouden veroordeeld tot 15 jaren gevan genisstraf de oisch was 10 jaren geweest. Haarlem. Den 23 is door het provinciaal bestuur van Noordholland bij enkele inschrijving aanbesteed de uitvoering van baggerwerk op vijf plaatsen in het Noord- zeekanaal, geraamd op f 14700. Laagste inschrijvers de heeren A. Yolker Lz., te Sliedrecht en P. A. Bos te Gorinchem voor f 12670. Moogkarspel. Den 22 des morgens is een meisje levenloos uit eene sloot, in de nabijheid van de woning, waar zij diende opgehaald den 21 des avonds was zij van een bezoek aan hare ouders te Enkhuizen terugge keerd. Oudkarspel. Op een stuk land behooreude aan den heer A. Hartland in de Diepsmeer, is onder 14 stuks vee het mond- en klauwzeer uitgebroken. Aan de den 22 gehouden kolfwodstryd werd deelge- nomou door 24 personen. De prijs werd gewonnen door N. Pronk, Oudkarspel, met 131 p., de le premie door P. Kraakman met 129 p., de 2e premie door K. v. Kleef met 125 p., do serieprijs door A. Kist met 51 p.allen Zuidscharwoude. Wegens onvoldoende deelneming kon het prijsbiljarten niet doorgaan. Oterleek. Den 22 ontstond brand in het hooi ten huize van den veehouder G. Blom bij deze gemeente. Met prijzenswaardigen spoed was de brandspuit met een 70 mannen op de plaats des onheils tegenwoordig eu mocht het gelukken de vlammen te blnsschen. Veel hooi is totaal onbruikbaar geworden. Gedurende een achttal uren bleven do spuitgasten aan het werk om het smeulende hooi uit de berg naar buiten te brengen. Uitgeest. Er is hier eene zangvereeniging opge richt onder den naam »Zang en vriendschap". Als directeur zal optreden de muziekonderwijzer Th. Rol alhier. De vereeDiging telt reeds een veertigtal leden dames en heeren. Sclicrmerhorn. Het consulentschap der ned. herv. gemeente, alhier, tijdelijk waargenomen door don heer ds. Jentink te Rijp, is van af den 24 opgodragen aan den heer ds. Schaaff te Grootschermer. Den 22 en 23 is te 's-Gravenhage voor de hoofd akte geslaagd J. P. van der Ploeg van St. Haartens- brog. Hennlngbroek. De heeren G. Spaander, lid van het dagelijksch bestuur en J. Kluister Jz., hoofdingeland bij de banne alhier zijn als zoodanig weder herkozen. Met het oog op de geringe kwaliteit van het meeste hooi in de bergplaatsen is men in deze streken weder druk bezig met het inkuilen van gras tegen den winter. HE KOXIXGIXXEX IX ZEEUAXB. Den 23 gingen de beide Koninginnen naar Vlissingen, waar zij aan het station bloemruikers ontvingen van mevrouw P. A. Tutein Nolthenius, echtgenoote van den burgemeester en van diens dochter. Do eerewacht stond bg het station opgesteld met een prachtig vaandel van karmijnrood fluweel, met zilveren franje omboord, in het midden het wapen der stad, een zilveren flesch met kroon, en in de bovenhoeken zilveren ornamenten, dat den 20 des avonds door genoemde mevrouw namens eenige dames uitgereikt was uit hetzelfde huis, waaruit ook in 1841 het vaandel der toenmalige eerewacht in ontvangst was genomen. Terstond na de aankomst werd een tochtje gemaakt per stoomboot van de Maatschappij Zeeland. Zoodra de boot in het gezicht kwam, loste het eskader op de reede saluutschoten. Langs de reede juichte het publiek de Koninginnen hartelyk toe. Het geheel leverde een grootsch schouwspelalleen werkte het weder niet mede, want het begon flink te regenen. (Bij het lossen der schoten is aan boord van de Stier een stoom- PÜP gesprongen waarby drie (matrozen vry ernstige en zes minder ernstige brandwonden bekwamen). Na dien tocht wer een dejeuner gebruikt in het nieuwe stations gebouw, dat aangeboden was door den gemeenteraad van V lissingen, het bestuur der Maatschappy Zeeland en bestuurders der Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen. Onder de aangezetenen behoorden graaf R. de Kerchove, gouverneur van Vlaanderen, inmiddels be noemd tot groot-officier der Oranje Nassau ordeen de heer de Grave, provinciaal griffier van Vlaanderen. De burgemeester sprak de Koninginnen toe. De Koningin -Regentes antwoordde het volgende »In de eerste plaats u mijnheer de burgemeester, en verder u allen mijne heeren wensch ik dank te zeggen voor den heildronk, uitgebracht op de Koningin en my. In de verplaatsing van het standbeeld van den grooten burger dezer stad aan wiens nagedachtenis wy zoo straks een dankbare hulde zullen brengen vond ik een reeds lang gezochte gelegenheid Zeeland en Vlissingen te bezoeken. De uitnoodiging tot de Koningin en mij ge richt door den Gemeenteraad van deze stad de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en de Maatschappy Zeeland, ter bewoning van het feestmaal, was ons dus zeer aangenaam en ik stel het op hoogen prijs met myne dochter te mogen aanzitten met u, myne heeren, die allen, elk op uwe wyze en hoe uitgebreid uw gewichtige werkkring zijn moge, toch voorzeker door uwen arbeid bydraagt tot den bloei en werkzaam zyt voor de belangen van deze stad met u te mogen aanzitten in dit gebouw, waarin zoo vele belangen hun middelpunt zullen vinden. Te recht werd door umynheer de burgemees ter, gewezen op den alonden band tnsschen Oranje en Vlissingen. Wat het verleden te zamen hechtte zal de toekomst voorzeker niet verbreken en wy zyn overtnigd, dat do trouwe gehechtheid aan het Oranjehuis voortleeft in de harten van do inwoners dezer stad. Bewijzen van liefde en trouw, zij worden ons voorzeker niet onthouden en de wijze, waarop oud en jongarm en rijk ons eene hartelijke ontvangst voorbereiden, heeft ons zeer getroffen, De herinnering, welke wij van ons bezoek aan Vlissingen zullen bewarenkan niet anders dan een dankbare zyn. Mijne heeren, ik stel u voor te drinken op den bloei der Stoomvaartmaatschappij Zeeland, die schoone Btichting van den betreurden prins Hendrik der Nederlanden, op den voorspoed onzer Staatsspoorwegen, en van de Maat schappij aan wier goede zorgen de exploitatie is toever trouwd, en eindelijk, myne heeren, op het heil, het geluk, de toekomst van deze trouwe stad en het welzijn van hare inwoners." 'I e half twee werd op de Schelde een boottocht ge maakt en daarna werd naar het Stadshuis gegaan, waar, evenals te Middelburg, twintig meisjes bloemen strooiden. In de Oudheidskamer werd de De Ruyter-tentoonstel- ling bezocht: daarbij was o.a. het touwslagersiad, waar aan De Ruyter heeft gedraaid, toen hij jongen was op de lijnbaan van Lampsens te Vlissingen. Vervolgens had de heronthulling van het verplaatste De Ruyter standbeeld plaatswaarbij de burgemeester, tevens voorzitter van het Nutsdepartement, dat indertyd een werkzaam aandeel nam aan de oprichting van dit standbeeld eeno rede uitsprak aan het slot waarvan by do koningin uitnoo- digde het teeken te geven tot her-onthulling van het standbeeld. Zoodra dit teeken gegeven wasgaven de kanonnen van de oorlogsschepen het admiraals saluut en word door een kinderkoor een gezang aangeheven. De Koningin plaatste een krans op het beeld en de schout bij nacht de Brauw deed hetzelfde namens de Kon. Ned. Marine. In het slot der rede werd door den spreker o.a. dank gebracht aan de belgen voor hunne tegenwoordig heid. Al regende hetde voorgenomen rijtoer werd ge maakt en de optocht ging door, hoewel de praalwagens zeer veel geledon hadden. Na een bezoek aan het Badhnis vertrokken de Koninginnen terstond naar Middelburg, waar zy om vijf uur aankwamen. Onmiddelyk werd een telegram van dankbetuiging gezonden aan den burge meester van Vlissingen. Aan eene commissie, die zich gevormd had om hulp te verleeneu aan de weduwe en vyf kinderen van Heuseveldt, een weïkman die by de illuminatie op den 21 lampions aanstak in de Abdy en vielaan de gevolgen waarvan hy overleed, schonk de Koningin f 300. Den 24 bezocht de Koningin-Regentes alleen te Middelburg het gerechtsgebouw op hot hofplein, en daarna het Gasthuis, waar aan elk der zieken een uikertje ter hand gesteld werd. Vervolgens brachten beide Koninginnen een bezoek aan het praalgraf der Evertseu in de Nieuwe kerk. Terwijl het orgel zacht het »\Vien Neerlaud8ch Bloed" speelde, plaatste de Koningin een palmtak voor den gedenksteen in den muur van het praalgraf. Dr. H. J. L. Poort sprak de Koninginnen toe, waarna gezang 224, vers 1, werd gezongen. Vervolgens werd het Burger-Weeshuis bezocht en na het dejeuner in de Abdy het oude-mannen en vrouwen huis en ar menhuis en het gebouw van het Zeeuwsch genootschap van Wetenschappen.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 6