No. 104. Zes en Negentigste Jaargang. 1804. WOENSDAG 20 AUGUSTUS. Buitenland. ILkHAARSCHË COURANT. Deze Courant wordt Dlosdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar O,80franco door het geheele rijk 1, De 8 nammers f O,O0. Frys der gewone Advertentlën: Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummeri 3. Plaatsgebrek noodzaakt ons het Feuilleton achterwege te laten. UlliSCillilA'U. Voor oenige maanden had een praisisch officier in dienst beleedigende uitdrukkingen gebezigd tegen een voor de oefeningen der reserve opge roepen onderwijzer. Voor dat feit word hij door den krijgsraad veroordeeld tot eenigo weken vestingstraf. De Keizer schreef op den kant van het vonnis, toen het hem ter bekrachtiging aangeboden werd: «Ik wist niet, zulk een onbeschaafd officier in mijn leger te hebben.' Hot gevolg hiervan is geweest, dat de officier thans zijn ont slag uit den dienst heeft moeten vragen. FXHFLAX». Aan de monsterbetooging tegen het Hoogerhuis in Hydepark, namen den 26 ongeveer 100.000 personen deel, daaronder begrepen de afgevaardigden der I werklieden-vereenigingen. De volgende motie werd aange nomen »De meeting betreurt, dat de regeeriug geene bepaalde belofte heeft afgelegd omtrent de houding, tegen het Hoogerhuis aan te nemenverzoekt haar onmid dellijk stappen te doen tot afschaffing der nadeeligo en nuttelooze erfelijke Kamer en doet een beroep op alle kiezers in het Vereenigd Koningrijk om te weigeren eenigen candidaat te steunendie zich niet verbindt I mede te werken tot afschaffing van het Hoogerhuis. Lagerhuis. Den 24 heeft de onder-minister Grey verklaard dat er geen enkele reden was om te onder stellen, dat het britsche eskader in de watereu van Korea onvoldoende zou zijn. In de troonrede, waarmede de zitting van het Parle ment den 25 gesloten werd, worden de betrekkingen met het buitenland vriendschappelijk en vreedzaam genoemd. Intusschen wordt betreurddat verschillende kwestiën betreffende Afrika, tnsscben Frankrijk en Engeland ge rezen nog niet zijn geregeld. De wensch wordt uitge sproken, dat deze kwestiën geregeld worden z'onder nut telooze vertraging en moeielijke onderhandelingen zijn met dat doel aangeknoopt. Wat den toestand in Siam betreft, de regeering blijft voortdurend waakzaam. Enge- land's belangen in dat land zijn zóó overwegenddat zijne welvaart Engeland niet onverschillig kan zijn. Do hoop wordt uitgesproken dat alle kwestiën betreffende het fransch-siameesche verdrag eerlang afdoende geregeld zullen worden. Betreurd wordt de oorlog tusschen China en Japan, dien Engeland in overleg met Rnsland en an dere mogendheden heeft trachten te verhinderen. De rede eindigt met eene opsomming der aangenomen wetsont werpen, maar zegt niets van do besluiten van het Hoo gerhuis in de afgeloopen zitting. Fft.VXH.RIJK. Den 23 is te Domrémij, in tegen woordigheid der bisschoppen van Saint-DiéNancy en Monaco en van 20000 pelgrims, het gedenkteeken voor Jeanne d'Arc, een standbeeld van haar, onthuld. Er heeft zich eene commissie gevormd, om den Kroon prins van Rusland uit naam van Frankrijk een huwe lijksgeschenk aan te biedenzullende bestaan uit een I tafelservies voor honderd personen, versierd met de wa pens van alle fransche provinciën en steden. Zoo de bij dragen voldoende zijn, zal er kristal bijgevoegd worden. In een album zullen de namen der schenkers vermeld worden. OOSTHXRIJH-1IOXOVR1JF. Een werkman Drexler genaamd, 18 jaren oud, is tot 4 jaar cachot met strengen leefregel veroordeeld. Hij verklaarde een overtuigd anarchist te zjjn en bekendevoornemens te zijn geweesteen bom te werpen in een der drukste koffiehuizen van Weenen. RUSLAXD. In het zuiden is de oogst van het wintergraan beter dan van het zomergraan in het noor den is het juist omgekeerd. Over het geheel wordt een eenigszins betere oogst verwacht dan ten vorigen jare. Het dorschen geschiedt langzaam wegens de groote voor raden van den vorigen oogst. Bij de uitwerking van het plan tot verbetering van de opleiding voor den handel is, op voorstel van den directeur van het departement van den handel Kowa- lewski, besloten een hoogeschool voor de handelsweten schappen te stichten. CHIXA. Den 18 zijn negentien japanscbe oorlogs schepen en dertien transportschepen de Tatoeng-rivier opgestoomd. Zes duizend soldaten werden daar aan land gezet, doch door de chineezen terug gedreven. Het geschut der chineezen richtte groote vernieling aan. De japanneezen Werden voor verdere vervolging bewaard door het vuur hunner schepen. Men zegt, dat 1300 japanneezen gesneu veld zijn. De pogingen der regeering om eene leening van een millioen taels te sluiten bij bankiers in Chinamet de handelsvloot tot onderpand, zijn mislukt. Europeesche bankiers hebben op zeer aannemelijke voorwaarden reeds aanbiedingen gedaan. JAPAX. Do eerste leening van f 75,000,000 is in korten tijd door bankiers en kapitalisten in Japan onder teekend. De te Shanghai woonachtige japanneezen, die als vei ligheidsmaatregel chineesche kleeding aangetrokken had den hebben van den amerikaanschen consul, onder wier bescherming zij zich gesteld hebben, bevel ontvangen de japansche kleeding weder te dragen, daar de chineesche overheid zich daartegen verzet had. AFRFFXIUDF STATFX. President Cleveland heeft den 27 zijn besluit aangekondigd om het tarief-ontwerp noch te teekenen, noch er zijne afkeuring over uit te spreken. Bij gevolg werd het ontwerp te middernacht wet. DF KOXIXUI VXF V IX ZFFLAXD. Den 24 werd ton tweeden male de oudheidkamer op het stadshuis bezocht, bij welke gelegenheid de heer Fre- deriks, rijks-archivaris, de noodige inlichtingen gaf om trent de geschiedenis der abdij en het herstellen der ge bouwen. Bij het bezoek aan de kelders der abdij moeston de koninginnen dwars door bet publiek over don openbaren weg gaan. Aan den maaltijd op het stadshuisaange boden door den gemeenteraadwerd de toespraak des burgemeesters weder door de koningin-regentes beantwoord Na afloop va» den maaltijd werd een gondoltocht ge- honden in het kanaal van Walcheren welke door de koninginnen bezichtigd werd van de Coskade waar alle heorenhuizen bovendien schitterend verlicht waren. Het rijtuig der koninginnen bleef stil staan en zoodra dit bekend was geworden werd het vuurwerk ontstoken en verscheen een prachtig stuk met do woorden: «Leve onze Koninginnen en Nederland en Oranje." Het geheele pro gramma van het vuurwerk slaagde uitstekend en werd bijgewoond door eene onafzienbare menigte, die krachtig van haren geestdrift en hare opgewondenheid deed blijken. Den 25 des morgens te 9 uur 40 min. vertrokken de koninginnon. Duizenden waren samengestroomd om daar bij tegenwoordig te zijn. Bij hot afscheidnemen drukten de koninginnen den burgemeester de hand eu ouder hot spelen van het Wilhelmus en het gejuich der menigte zette de trein zich in bewoging. De koningin-regentes in het zwart gekleed, wuifde uit het raam en de koningin, in het blauw gekleed, van hot balkon vau den salonwagen. Bij de aankomst aan het station te Goes, waar op het perron de leden van het gemeentebestuur en alle verdere autoriteiten aanwezig waren, zongen, zoodra de trein stilge houden had, de weezen van alle gezindten, benevens onge veer duizend schoolkinderen, allen met oranje versierd, onder begeleiding van kopermuziektwee coupletten van het Wilhelmus waarna twee weezen ruikers aanboden. Na dat oogenblik barstten luide toejuichingen uit. De ko ningin-regentes dankte den burgemeester voor deze hulde en verzocht hemde bevolking haren dank te betuigen. Nn werden nog twee coupletten van het Wilhelmus ge zongenwaarna de trein verder stoomde. De koninginnen hebben geschonken 1200 aan de armen te Middelburgj 1000 aan die te Vlissingen en aan die te VeereDomburg en Westkapelle ieder ƒ300. De bedienden van den polder Walcheren ontvingen 200 Mevrouw de Brauwechtgenoote van den commissaris der koningin ontving een gouden armband met de let ters W en Eterwijl mevrouw Sehorerde echtgenoote van den burgemeester van Middelburgen mevrouw Tutein Noltheniusde echtgenoote van den burgemeester van Vlissingen, een dergelijken armband ontvingen zonder de letters W en E. Te Middelburg zijn gedurende de feestdagen acht gou den horloges en verschillende andere voorwerpen van waarde geroldterwijl te Vlissingen een zakkenroller een franschmanin hechtenis genomen werd op het oogenblikdat hij bij eene dame een voorwerp trachtte te rollen. moord te Schagen. «Alot is ontslagen", ziedaar het groote nieuws waar mede Schagen's burgerij Zondagmorgen werd begroet Na eene volledige bekentenis van Boeswaaruit moet blijken dat moeder en zoon gemeenschappelijk het gru welstuk hebben gepleegd, is Alot uit Alkmaar Zaterdag nacht teruggekeerd. Beschuldigde Boes moet in 't bijzijn der rechters Alot vergiffenis hebben gevraagd voor de snoode aantijgingtegen dezen ingebracht. Ook moet Klaas Boes hebben verklaard dat hij de inbraak ten huize van den heer Asser heeft gepleegd. Gelijk men weet, werd in Maart j.l. ten huize van genoemden heer ingebroken, bij welke gelegenheid een dameshorloge werd vermistdatzooals nu bleek door beklaagde Boes is verkocht aan een gezel van donzelfden winkel waar hij werkte. Uit het volgende blijkt hoe Klaas Boes aan de valsche beschuldiging tegen Simon Alot kwam. Op de Haarlem sche kermis werd Alot gezien eu aangesproken door J. de Vries venter in sigaren uit Schagen die daar zijne waar zocht kwijt te raken. Ook Alot bood hij zijne waar aan. Alot was echter niet tot koopon geneigd maar stelde aan de Vries voor, dezen in een naburig koffiehuis te tracteeren. Bij die gelegenheid trok het de aandacht van de Vries dat Alot bijzonder ruim van geld was voorzien. Te Schagen teruggekomen, vertelde de Vries in een gesprek in het café-Boes, dat hij onder meer te Haarlem ook Alot had geziendie er nogal goed scheen bij te zitten. Daar men wist dat Alot niet in het bezit van veel geld kon zijn wijl zijne moeder hem een rijksdaalder had gegeven om te Haarlem werk te zoeken, werd de Vries aangespoord van een en ander kennis te geven aan den heer Borman, burgemeester van Schagen. Deze ontbood toen Alot om^ van hem de herkomst dier gelden te vernemen, 't Blijkt dat Alot toen en later eene valsche verklaring heeft afgelegd die de vermoedens tegen hem versterkten. Daarbij kwa men thans tal van kleinigheden. Alot had op den morgen van den moord aan een jongetje gevraagd Staat er veel volk bij Bute voor de deur en hoeveel politie Alot had zich den geheelen dag niet op straat laten zien, was reeds den morgen daarop naar Haarlem ver- trok'keu en volgens ooggetuigen blijkbaar gejaagd geweest. Alot miste zijne daagsche klceren en tal van andere by- zonderheden kwamen aan het licht. In 't nauw gedreven verklaarde hij ten slotte, dat hij zijne gereedschap en daagsch pak had verkocht en zoo in 't bezit van het geld wargekomen. Dat bleek bij onderzoek waar te zijn. Maar toch, er was en bleef veel duister en Alot werd streng in 't oog gehouden. Intusschen schijnt men bij Boes niet gerust geweest te zijn en om den schijn tegen Alot te verstolken, legde Klaas Boes in den nacht van Maandag en Dinsdag een gouden ketting neer op het erf van Alot. Deze ketting wera al spoedig ter plaatse door de politie gevonden Het bloek dat de ketting behoorde tot de vermiste voorwer pen van Bute. Men vermoedde terstond dat de ketting daar was noorgolegdzonder nog het hoe en waarom te begrijpen. Van wege den officier van justitie, den hoer Karseboom, werd daarop het volgende bulletin verspreid: «Eenieder die gisteravond en in den afgeloopen nacht tot heden ochtend te 7 uur heeft geloopen langs het Noord te Schagen, wordt dringend verzocht ten spoedigste zijn naam aaa de politie of justitie op te geven." Daarop meldden zich enkele personen aan die allen Klaas Boes op het Noord of in de nabijheid van het erf van Alot haddon gezien. Klaas Boes werd daarop uit een danshuis gehaald en verklaarde beslist niet op^ hot Noord geweest te zjjn. Gelijk men weetwas Klaas wegens zijne tegenstrijdige verklaringen als een der naaste buren van de vermoordenreeds in het oog gevallen. Tegen het kruisverhoor dat de zeventienjarige boos wicht thans ondergingscheen hij niet bestand te zijn. Doch op Alot rustten zware vermoedens; en daarom be tichtte Klaas Boes dezen van de daad en gaf zichzelven als medeplichtige aan. Op die manier ontliep hij het zwaarsto deel der straf. Op zijne aanwijzingon werden de gestolen sieraden en gelden in tegenwoordigheid van Alot in den tuin van Boes opgegraven, en beiden werden daarop geboeid naar Alkmaar gevoerd. De justitie heeft ook hier gelukkig licht weten te ver spreiden en zooals boven is gemeldAlot is te Schagen teruggekomen. «Zaterdagavond half acht," zoo vertelde Alot aan den correspondent van de Amsterdammer, «werd ik uit mijn cel gehaald en gebracht in een zaal, waar do officier van justitie met eenige andere heeren van 't gerecht en Klaas Boes waren. Toen ik binnen was, zeide de officier «Klaas, doe je plichtDeze stortte zich toen hevig weenende aan mijn voeten neder en riep: «O, Alot, Alot, je bent geheel onschuldigvergeef het meWat hij verder zeide, verstond ik niet, want zooals n wel begrijpen kunt, mijnheerik begon te dansen van blijdschap. Daarna kreeg ik mijn eigen kleeren weer aan de officier gaf mij reisgeld en ik holde naar 't station. Diep medelijden kreeg ik met de bejaarde ouders van Alotdie bij dit onderhond tegenwoordig waren. «De kroon is weg, mijnheer De kroon is weg 1" riep de va der onophoudelijk. Gisterenmiddag hebben de president van de rechtbank, mr. Sannesde officier van justitie, mr. Karseboom, en de burgemeester van Schagende heer S. Berman er een bezoek gebracht. Zij feliciteerden de ouders met de volkomen rehabilitatie van hun zoon en beloofden al wat in hun vermogen was te doen om te beletten dat er nadeelige gevolgen uit deze treurige zaak voor hen zon den voortvloeien. Te Utrecht zijn den 23 bij de kassiersfirma Jan Blijdensteijn Zoon ter beleening aangeboden 4 valsche obligatiën van 300 ieder, in de 31/» pets. leening der gemeente te De Bildt. De Gasverlichting-Maatschappij te Wageningeu heeft den 25 besloten, over 1893 12 pet. uit te keeren, tegen 16 pet. over 1892. De gemeenteraad van Harlingen heeft besloten de 4 pets. geldleeningen der gemeento te verwisselen in eene 31/1 pets. leening, groot f 115.000, en daartoe eene overeenkomst aangegaan met den heer A. Oppenheim te 's-Gravenhage. In de tweede helft van November wordt een vergelij kend examen gehouden voor surnumerair der registratie en domeinen waarvan het aantal plaatsen is vastgesteld op tien. Verzoekschriften, om aan dat examen deel te nemen moeten vóór of uiterlijk op 10 Oct. aan het de partement van financiën met overlegging van de ver- eischte stukken, ingezonden zijn. Amsterdam. In de chocoladefabriek de Nijverheid aan den Overtoom bij Amsterdam is den 24 een 17ja- rige knaap in aanraking gekomen met een jachtwiel en

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1