Schaakprobleem JVo. 57. m I m Wm Stadsbericliten. 346e STAATSLOTERIJ. Nr. 11422 f 1500; nrs. 14219 en 16932 f 1000; nrs. 104, 4840 en 16115 f 400; nrs. 1022, 4546, 4938,13151, 14151 en 16049 f 100. No. 12675 f 5000no. 4079 f 1500nrs. 13174 en 14846 f 1000; no. 12769 f 400; no. 20405 f 200; nrs. 283, 3392, 11659 en 12190 f 100. eenigo malen rond geslingerd. Vreeselijk verminkt werd hij naar het gasthuis gebracht. Den 24 en 25 zijn voor de hoofdakte o.a. geslaagd G. Westerveld te Haarlem, IJ. de Wendt te Helder en J. Walig te Krommenie. Den 24 is één persoon in het Wilhelmina-gasthuis aan cholera overleden en den 25 weder één. Drie nieuwe gevallen hebben zich voorgedaan. Te Bussum is den 26 overleden de heer C. J. M. Dijk mans, directeur der Hollandsche Hypotheekbankder Nederl. Grootboekbank en der Nederl. Verzekeringbank, lid der Prov. Staten voor Noordholland en tot voor korten tijd iid van den Baad van Amsterdam. Den 1 September wordt te elf uren des morgens in de vestibule de nieuwe schouwburg op het Leidsche plein door den Raad van Beheer der Stadsschouwburg-Maatschap pij waarvan do heer G. A. Tindal voorzitter is, plechtig aangeboden aan de gemeente. Des avonds te 8 uren geeft die Maatschappij door het Ned. Tooneel eene invitatie voorstelling met medewerking van het orkest van het Concertgebouw, onder leiding van den heer Kes. Het programma luidt als volgtI. OuvertureDie Weihe des Hanses van L. v. Beethoven; II. In de Directiekamer, dramatische schets in één bedrijfIII. Jolanthe (Koning René's Tochter)IV. De Blotscèno van Gijsbrecht van Amstel. Den 2 en 3 wordt de voorstelling van den 1 voor het publiek herhaald. Den 26 is na uitvoerige besprekingen, met algemeene stemmen, aangenomen het volgende besluit door hen, die opgeroopen waren tot het vormen eoner nieuwe sociaal democratische partijwelke oproeping uitgegaan was van de heeren L. Cohen, Zwolle; J. A. Fortuijn, A. H. Gerhard F. van der Goes en H. Polak Amsterdam W. P. G. Helsdingen Rotterdam H. van KolAijwaillo (België)J. H. Schaper Groningen H. Spiekman Sap- pemeer P. J. TroelstraUtrechtH. J. van der Vegt, Zwolle en W. H. Vliegen Maastricht »De conferentie van den 26 Augustus 1894 te Zwolle; a. constitueerende een nieuwe sociaal-democratische partij, op den grondslag dor internationale socialistische be weging b. betreurendedat de houding van den oudenzich nog altijd noemenden Soc.-dem. Bond, de werkelijke sociaal democraten dwingtzijn gelederen te verlaten door het officieel verketteren van al wat als sociaal-demo cratisch op den voorgrond treedt c. protesteerende tegen elke pogingom hare trouw aan het socialistische vaandel in verdenking te brengen alsmede om haar revolutionair karakter te doen be twijfelen d. zich er juist van bewust zijndedat de arbeiders in den klassenstrijd alle middelen moeten aangrijpen om het kapitalisme ten val te brengen roept de arbeiders van Nederland opom met terzijde stelling van alle sympathieën of antipathieën jegens personen mede te werken tot den bloei eeuer nieuwe, verjongde sociaal-democratische arbeiderspartij die op elh gebied haar invloed wil doen gelden derhalve zoowel op politiek als op economisch terrein wil strijden en met vasten tred wil voorwaarts gaan om de zege praal der sociaal-democratische ideeën te bewerk stelligen." Bedankt voor het beroep bij de ned. herv. gemeente te Oostzaai» door ds. A. L. Th. van der Ven te Ab- bekerk-Lambertschaag. Blijkens telegram van den gouverneur-generaal van dun 20 wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 329,740 pikols. Bij kon. besluit van den 23 is de heer dr. W. Renssen geneesheer van het Nederl. herv. diakonessen- huis te Arnhem en bij kon. besluit van den 24 de heer H. F. J. Tutein Nolthenius, burgemeester van Vlissingen, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De heer A. op de Laak, hoofdonderwijzer te Noord- wijk en lid van de Prov. Staten van Zuidholland die onlangs in hechtenis was genomen, is den 24 losgelaten en weder in zjjne woonplaats teruggekeerdwaar hij met gejuich door eene talrijke menigte ontvangen werd. Den 24 en 25 is te Zwolle voor de hoofdakte ge slaagd J. C. Schuchart te Spanbroek. De gemeenteraad van Apeldoorn heeft met op 3 na algemeene stemmen besloten de kermis te behouden. Het vermogendoor wijlen den heer Joël Oppen- heim Sz. bij olographisch testament aan het Instituut voor doofstommen te Groningen onder den last van vrucht gebruik vermaakt bedraagt f 400,000. De heeren W. A. Graaf van Lijnden, lid van Ged. Staten van Zeelanden jhr. W. A. van Reigersberg Versluys president der arr. rechtbank te Middelburg zijn benoemd tot kamerheer in buitengewonen dienst. Te Zevenbergen zijn de scholen gesloten wegens het heerschen der diphteritis. De schoolopziener in het arr. 's-Gravenhage, de hoer Snouck Hnrgronjeheeft krachtens de hem bij art. 29e der wet tot regeling van het lager onderwijs gegeven bevoegdheid den gemeenteraad aldaar voorgesteldden onderwijzer D. Boer te ontslaan op grond dat deze in een door hem geteekend stuk opgenomen in de Volks onderwijzer van Januari 1894, den heer Hölscher, hoofd der burgerschool te Scheveningen, beschuldigingen toege voegd had en hij geweigerd heeft te voldoen aan het ver zoek, om deswege zijne verontschuldigingen aan te bieden in den vorm, hem aangegeven door eene commissie, aan wie opgedragen was een onderzoek in te stellen naar de vraagof hjj in dienst der gemeente kon blijven. Die commissie, aan wie gebleken was, dat voor de beschuldi gingen geen grond bestond, was door burg. en weth. benoemd naar aanleiding van een door den heer Hölscher verlangd onderzoek naar de tegen hem ingebrachte be schuldigingen en bestond uit den wethouder van onder wijs, den districts- en den arrondissements-schoolopziener. Schcrmerliorn. Als een bijzonderheid kan wor den gemeld dat een pereboom van den hoer G. M. alhierwaarvan de vruchten nog niet zijn afgeplukt alreeds weder in bloei staat. Bergen. Den 27 werd alhier de gewone jaar lijksche harddraverij gehoudenwaaraan 10 paarden deelnamen. Er werd in 2 series geloopen. In serie A behaalde den prijs »Marie'' van den heer W. Veenhuijsen, bereden door den heer C. Plomperde premie »Cora" van den heer P. Brakenhof, bereden door den heer IJ. Oldenburg. In serie B won den prijs Pietje" van den heer P. Bogtman, bereden door den heer C. Bogtman; de premie »Snuitje" van den heer P. Smit, bereden door den eigenaar. Kolhorn. Van de meeste arbeiders zijn de aard appelvelden door ziekte aangetast. De niet aangetaste knollen zijn bovendien slecht. Van besproeiingen heeft men hier dit jaar niet gehoord, wat te betreuren is, nu het juist een geschikt jaar zou zijn om er de waarde van te beoordeelen. De granen in den polder Waard en Groet blijken dit jaar veel lichter te zijn dan andere jaren. Blijft het weder thans droogdan zal het met het spruiten wel gaan dit valt zeer mede. Alleen de erwten waarvan nog veel te velde ligt hebben veel van hunne waarde verloren en zijn in het algemeen zeer zuinigsuiker bieten daarentegen staan bij een ieder bijzonder goed. Warmenhuizen Den 28 had van hier de eerste belangrijke verzending roode kool naar Broek op Lan- gedijk plaats. Bij gegegenheid der harddraverij met paarden onder den man tijdens de kermis, werden de prijzen gewonnen door de paarden van de heeren P. Sevenhuijsen, M. Da- lenberg en P. Sevenhuijsen. Wognum. Den 25 is overleden de heer H. Witte bol, oud-strijder van de citadel van Antwerpen. Egmond aan Zee. Den 31verjaardag on zer Koningin zal herdacht worden door een schoolfeest dat zeer aantrekkelijk belooft te worden. Een optocht van vierhonderd kinderen met een zegekarwaarop de Koningin wordt voorgesteld en voorafgegaan door mu ziek zal het feest openen. Verder zal de vreugde der kinderen niet weinig worden vermeerderd door een ma rionettenspel een goochelaar, verschillende spelen en de gebruikelijke versnaperingen. Kgmondbinnen. De bisschop van Haarlem heeft tot kapelaan alhier benoemd den heer F. C. van Beukering. Helder. Het gemeentebestuur is voornemens te bewerkendat de alhier vroeger bestaan hebbende Nor maalschool weder in 't leven zal worden geroepen. Naar aanleiding van dit voornemen hield de Heldersche afdee- ling van den Bond van Nederl. onderwijzers den 25 des avonds een openbare vergadering, waarin de opleiding tot onderwijzer aan Normaalscholen als onvoldoende en onge- wenscht werd gebrandmerkt. De heer Ketelaar, van Am sterdam leidde de bespreking in. Ten slofte werd met bijna algemeene stemmen de volgende motie"aangenomen »De vergadering, gehoord de inleiding en de daarop ge voerde debatten, spreekt hare afkeuring uit over de op richting van normaallessen." Zaandam. Den 9 September is het 25 jaren geleden dat alhier de eerste kaas en botermarkt gehou den werd. De gemeente-rekening over 1893 is den 23 vastgesteld met een batig slot van 14235,93 de ingediende be grooting voor 1895 sluit in ontvangsten en uitgaven op f 243053,31. De commissie voor de gemeente-gas fabriek en burg. en weth. hebben den Raad voorgesteld, den prijs van licht- en kookgas te verminderen en te bren gen op 8 en 5 centen per kub el. Bij kon. besluit van den 25 is den luit.-gen. R. A. Jackson lid van het Hoog Militair Gerechtshot, op zijne aanvragemet ingang van 15 Sept. a.s. een eervol ontslag uit die betrekking verleend. Hij is, in verband daarmedeop pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op 3000 's jaarseen en ander onder dankbetuiging voor de zeer goede diensten, door hem gedurende zijne veeljarige militaire loopbaan aan den lande en het leger bewezen. Bij kon besluit van dezelfde dagteekening is met ingang van genoemd tijdstip benoemd tot lid van het Hoog Militair Gerechtshofde kolonel R. P. Yerspyck plaatselijk commandant, te 's-Gravenhage. Den 27 is te Renkumbij een kortdoch hevig on weder, eon jongen uit Wageningen op den weg door den bliksem getroffen en gedood. Een persoon, die hem vergezelde, sloeg tegen don grond, doch bleof ongedeerd. De burgemeester van Zutfen heeft den 27 aan den gemeenteraad medegedeeld dat hij zijn ontslag als zoo danig gevraagd had. Den 27 heeft zich te Wijk aan Zee en Duin een geval van cholera voorgedaan bij een alleen wonend werkman. Te 's-Gravenhage werden in den laatsten tijd, vooral bij handelaren in boter en kaas, valsche rijks daalders in betaling gegeven door eene vrouw, die eieren kocht en bestellingen opgaf aan adressen die later niet te vinden waren. Den 27 is op aanwijzing van eene winkelierster een 24jarige vroow aangehouden die een groentenwinkel in de Frederikstraat dreef. Te hareu huize werden verscheidene valsche rijksdaalders gevonden, alsmede in den schoorsteen de gereedschappenwelke voor de vervaardiging der muntstukken gediend hadden. Deze vrouw leefde met een duitscher, vroeger reeds over de grenzen gezet, als zonder middelen van bestaan. Zij bekende alles; de man vervaardigde de muntstukken en zij gaf ze uit. Hij ontkent. li o ni b o k. Aan het Nieuws van den Dag werd den 27 uit Batavia gemeld, dat de nederlandsche troepen uit Lombok verraderlijk aangevallen waren; de cavalerie zou verstrooid en de gemeenschap tusschen Mataram en Negara ver broken zijn. Dit bericht is nog niet bevestigd. Een nader telegram aan het N. v. d. Dag meldt uit Batavia De resident is in veiligheidveertien officieren, ge neraal van Ham en honderd vijftig soldaten zijn bij den overval gedood. Het N. v. d. Dag zegt naar aanleiding van het eerste telegram Het telegram, heden door ons uit Batavia ontvangen, zou alleen reden tot groote ongerustheid kunnen geven, indien 't mocht blijken dat de bevolking, de Sassaks, van vrienden vijanden waren geworden. Dit is echter moeilijk denkbaar na de vriendschappelijke gezindheid welke onze troepen overal ontmoetten. Veeleer zal men den verraderlijken aanval dus toe te schrijven hebben aan eene poging van de Balineesche hofpartij om ons te weerstaan en het vroegere onbeperkte gezag te herwinnen, 't Komt ons niet te gewaagd voor, te veronderstellen dat de aanhangers van den zelfmoor denaar Anak Agoeng Madé, wellicht nog gesteund door andere Balineezen, een transport hebben aangevallen. De plaatsen Mataram en Tjakra Negara liggen op on geveer een paal afstand van elkaar. De hoofdplaats Mataram ligtzooals uit vorige be richten bekend is2 palen in reehte lijn van de West kust. Van Ampenande hoofdplaatsgaat men een rivier over en komt dan op een grooten breeden weg welke in rechte lijn oostelijk naar Mataram loopt. De plaats Tjakra Negara, ook wel Karang Asan genoemd, naar het Rijkje op Bali dat de bakermat is van de Lomboksche vorsten is een tweede versterkte plaats waar bijna uitsluitend Balineezen wonen, zooals trouwens in dit geheele westelijk gedeelte van het eiland; de Sassaks wonen moer bepaald in het oostelijk deel. Men zal zich herinneren dat onze troepen een groote verkenning zouden maken naar de Oostkusteen ma noeuvre welke trouwens bij de goede gezindheid der Sassaks als een zuiver militair vertoon moest worden be schouwd waarbij men gelegenheid had een indruk te geven van onze middelen en tegelijk om de minder ge kende gedeelten in kaart te brengen. Het is dus wel mogelijk dat de Balineezen dezen tijd hebben afgewacht om hun aanval te doen, nu de bezet ting van den daleem, de residentie, sterk verminderd was. In dien zin opgevat zou het bericht, op zich zelf ern stig genoeg, vooralsnog, geen reden tot groote ongerust heid behoeven te geven. Van den heer F. H. H. S c h u i t e den Haag. Zwart. y/////////A f g a b c d e Wit. Wit:Kg2. D c2. R b2. P g7. c3. d3. g3. g5. Zwart: K e5. c4. d6. e6. Wit begint en geeft in 2 zetten mat. Goede oplossingen binnen 8 dagen aan het bureau van dit blad. Oplossing van probleem No. 55. Uit de Illustrated London News. T c6. enz. Goede oplossingen ontvangen van J. D. Tauder, G. van Nieuwkuijk en L., Alkmaar; S. J. A., WoudsendSchaakclub »Excelsior", 's Hage. Briefwisseling. N., te A. e. p! beteekent »en passant" en mag zeer goed in eene partij gedaan worden en hoort dan ook wel degelijk bij het schaken. L. en anderen. Op uwe vraag zullen wij den componist zelf laten antwoordon aldus Nemen wij nu in aanmerking, dat elk probleem als het slot van eene schaakpartij moet kunnen beschouwd worden dan doet zich van zeiven de vraag voor wat wel de laatste zet van zwart zon kunnen geweest zijn. Wij nemen daarom achtereenvolgens de verschillende stukken van zwart in oogenschouw en beginnen met den Koning. Deze kan niet op een van zijn omringende velden hebben gestaan. Evenmin kan er een zet gedaan zijn met don Toren den Raadsheer of een der Paarden en komt men dus tot de overtuiging dat de laatste zet moet geweest zjjn d7—d5." Of zwart een beteren zet had kunnen doenlaten wij in het midden en beoordeelen het probleem zooals het ons werd gezonden. Red. 4e klasse,'le lijst, 27 Aug. 4e klasse, 2e lijst, 28 Aug. In de Harmonie heeft de heer Vleugels gezorgd voor een uitnemend varieteitengezelschap. De heer Soes man, hollandsche komiek verstaat op bijzondere wijze de kunst, om zijne toehoorders aangenaam bezig te houden. Wat wij van hem hoorden, was veelal nieuw, zonder dat hij in stuitende aardigheden vervalt: een talent, dat men in een hollandschen komiek zeker waardeeren mag. Van een paar hollandsche duettisten hoorden wij er het alleraardigste lied »de Monnikendammers,'' waarvan de melodie door den heer Crefeld sinds eenigen tijd, op marktdagen, op het carillon wordt gespeeld en zoo hier reeds populair is geworden. Le gebroeders Willy ver- toonen krachtoefeningen, op den vlakken grond, zóó ver bazend, als wij zelden zagen. De zekerheid waarmede zij werkenverhoogt er den indruk van. Mejuffr. Erna's hondendressuur is mede een hoogst belangrijk nummer op het programma. Vooral aardig is, wanneer zij den

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2