No. 105. Eer9te b,ad Zes en Negentigste Jaargang. 1894. Y RIJ 1) A G 31 AUGUSTUS. LOMBOK. Gemeenteraad van Alkmaar. 7. Vergadering Woensdag 29 Ang. 1894, ALKIIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rjjk J 1, De S nnmmers f O,O©. Telefoonnummer: 3. Fr^Js der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Den 28 's avonds werd bij Koloniën ontvangen het achtergebleven telegram van den Gouverneur- Generaal. Het luidt als volgt .Generaal Vetter meldt: Den 25 te elf unr 's avonds werd Tjakra (Negara) overvallen. De beschieting duurde ook den volgenden dag. De verliezen in den loop van den 26 beliepen reeds 14 dooden en 85 gewonden. Er was geen water en fou- rageering was onmogelijk. De verliezen zijn toenemende; te drie uur 's middags werd teruggetrokken naar Mataram. De goederen werden achtergelaten om de gewonden in wagens te kunnen vervoeren. Onderweg werden hevige verliezen geleden. Te Mataram was de toestand nog slechter. Het bivak werd prijs gegeven, 's Avonds te acht uur kwam de kolonne-Bijlevelt uit het binnenland. Ook deze heeft zware verliezen geleden. Vivres ontbraken. Het bivak was niet te bereiken. De gemeenschap met Ampenan is verbroken. Ingesloten tusschen Tjakra en Mataram was een offen sief optreden onmogelijk. Do toestand was door de vele gewonden onhoudbaar. Den 27 's morgens te zes uur werd door omtrekking zuidwaarts teruggetrokken op Ampenan de verliezen waren toen betrekkelijk gering. Gesneuveld zijn4 officieren, 63 minderen. Gewond 12 officiereu 153 minderen. Vermist 6 officieren en 148 minderen. Vier veldkanonnen werden achtergelaten te Mataram. Omtrent de kolonne-Lawickdie in het binnenland is, is niets bekend. De oorlogschepen debarkoerden 200 man en het landmgs- geschut te Ampenan. Aanstonds werd eene vergadering gehouden van den Raad van Indië met de commandanten van leger en vlootom te beraadslagen over mijn denkbeeld tot het dadelijk zenden van een bataljon en van artillerie. Zoo noodig is meer beschikbaar. Ik sein u beslissing." De namen der gesneuvelden en gewonden, voor zoover het telegram die vermeldt, zullen later worden openbaar gemaakt. Het Nienw3 van den Dag ontving het volgende te legram GesneuveldGeneraal van Ham Overste Lawick van Pabstkapiteins LindgreenAbelevenle luitenant Boerma 2e luitenants Musqnetier, Alting, Vongessau Kalff, Kottin g. Zwaar gewond overste Bijleveltle luitenant Fuhr- kop; kapiteins Manders, Hngenholtz; le luitenants Doo remans Velds le luitenant Anssems. Licht gewond kapitein 's Graenwenle luitenant ^Hardi2e luite nants Timmer Franssen. Vermist: Kapitein Kamerman. Den 29 ontving het departement van koloniën het volgende nadere telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië De kolonne-Lawick van Pabst, die evenals de kolonne- Bijlevelt in het binnenland was ter verzekering van de gemaakte regelingen, tot bet opruimen van versterkingen en ter bevordering van den terugkeer van de menschen naar de dessa'sraakte op den terugweg bij de over gangen van de Babak en Narnada met de Baliërs in botsing, bereikte echter met verlies van slechts één licht gewonde den grooten weg naar Tjakra. Bij het binnenkomen aldaar werd geen schot gelost doch nauwelijks binnen, werd de troep uit de doorboorde muren allerhevigst beschoten, waardoor een verder voort gaan of terugkeeren onmogelijk werd. In den loop van den nacht en den morgen van den 28 bereikten eenige detachementen Ampenan. Twee bergstukken gingen verlorende sluitstukken werden echter meegenomen. Bij het telegram wordt verder opgegeven als Gesneuveld: Luitenant-kolonel der infanterie P. van Lawick van Pabstle luitenant der genie F. W. C. van der Staaij; 2e luitenant der infanterie F. Kalff en 6 minderen. Gewond: Kapitein der artillerie J. J. Temminck en de le lui tenants der infanterie H. J. de Jong en C. C. Musch, zoomede 18 minderen. Vermist: Kapitein der infanterie J. C. Lindgreen le luitenant der artillerie A. van der Plank; le luitenant der infan terie E. de Graafde officier van gezondheid 2e klasse S. Uplake en 95 minderen. Aan den gouverneur-generaal is per telegraaf verzocht, de namen der gesneuvelde gewonde en vermiste euro- peesche mindere militairen zoodra mogelijk te seinen Het Handelsblad ontving de volgende telegram men uit Batavia I. Onze troepen zijn bij Mataram onverhoeds overvallen en moesten, na groote verliezen te hebben geleden, terug trekken op Ampenandat thans versterkt is. Bijzonder heden over de toedracht van deze ramp ontbreken nog. Maar de verliezen zijn buitengewoon zwaar. Voor zoover thans bekend is, zijn generaal Van Ham, negen officieren en ongeveer honderd onderofficieren en soldaten gesneuveld. Veertien officieren en ongeveer 160 minderen zijn gewond en verder werden 6 officieren en 157 minderen vermist, die echter ten deele terecht komen. Donderdagden 30vertrekken naar Lombok vijf stoomschepen de Carpentier met een batterij veld-artillerieen eene sectie berg-artillerie; de Coen met een bataljon infanterie; de Tambora met 200 man infanterie, en do Japara met vesting- en veldartillerie. De Maetsuijcker brengt voorts eene sterke troepenmacht ter aanvulling over. II. De namen der gesneuvelde en gewonde officieren zijn Gesneuveld: Gen.-maj. inf. P. P. H. van Ham, le luit. inf. J. W. Abeleven 2e luit. inf. L. G. Musqnetier 2e luit. inf. jhr. P, A. Alting von Geusau. Van de 6 officieren die vermist werden is nog ge sneuveld le luit.-adj. H. Kotting. Zwaar gewond: Luit.-kol. inf. II. F. C. van Bijlevelt, kapt. inf. F. F. F. Fuhrkop, kapt. art. G. C. Manders le luit. inf. J. T. Ter Bruggen Hngenholtz, le luit. inf. D. Dooremans, le luit. inf. G. J. Velds, le luit. art. H. U. S. Boerma, 2e luit. inf. H. J. W. G. Anssems. Licht gewond Kapt. inf. H. 's Graenwen, le luit. inf. J. P. C. Har die, 2e luit. inf. A. Franssen, 2o luit. art. G. J. Timmer. Van de zes als vermist opgegeven officieron zijn terug gekeerdde majoor v. d. gen. staf A. J. Hamerster, le luit. inf. A. A. O. Musch, de off. van gez. 2e kl. J. E. Janzeu en de 2e luit. inf. J. A. Jansendie evenwel licht gewond was. Nog vermist wordt de kap. inf. A. E. Kamerman. Van de als vermist opgegeven 148 minderen zijn 72 teruggekeerd. III. van dom 8. der De directeur van het binnenlandsch bestuur is naar Lombok vertrokken. De zeemacht bombardeert Mataram. Kapitein Kamerman, eerst vermist, is teruggekeerd; hij is slechts licht gewond. De Sassaks blijven op onze hand. De toestand is bevredigend. No. 7. des namiddags 133/4 uur. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 14 leden. Drie vacaturen. 1. De vergadering geopend zijnde, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. 2. Wordt gelezen een brief van den heer B. Koorn, waarbij hij den treurigen plicht vervult aan den Raad kennis te geven van het overlijden van zijnen dierbaren vader, den heer T. L. Koorn. De Voorzitter zegt »Mijne Heeren Wederom ontvangt de Gemeenteraad »de treurige mededeeling van het overlijden van een onzer raadsleden. Gedurende een reeks van jaren vervulde de heer T. L. Koorn zijne betrekking als Raadslid met den meesten ijver eerlijkheid en trouw. Zijn welwillende »en vriendschappelijke omgang zal bij ons allen zeker de aangenaamste herinnering achterlatenik stel voor, burg weth. te machtigen namens den Raad dank te be tuigen aan den heer B. Koorn voor de eer der kennis- »geving van het overlijden van zijn, ook door den Raad -•betreurden en geachten vader." Met instemming des Voorzitters voorstel aangenomen. 3. Wordt gelezen een brief van den heer mr. A. P. de Lange, houdende mededeeling, dat het hem tot zijn leed wezen gebleken is, dat het niet mogelijk is, de plichten, verbonden aan het lidmaatschap van den gemeenteraad, te vervullen te gelijk met die, welke de betrekking van lid der Tweede Kamer oplegt, waardoor hg zich genood zaakt ziet zijn ontslag als Raadslid te nemen. De voorzitter stelt voorhet volgende besluit te nemen De gemeenteraad, het besluit van den heer de Lange eer biedigende betuigt hem zijnen dank voor de veeljarige uit muntende diensten aan de gemeente bewezen. Aangenomen 4. Wordt overgegaan tot het onderzoeken deringeko men geloofsbrieven van de heeren Mr. F. F. Karseboom en C. Bosman, onlangs tot raadsleden gekozen. Op voorstel van de commissie van onderzoek, waartoe benoemd waren de heeren Boolmans ter Spill, Kraakman en de Wit, wordt tot de toelating dier heeren besloten. 5. Deelt de Voorzitter mede dat a. de ingekomen bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1894van J. W. van DuffelenE. D. Ham burger, H. van Middendorp, C. Pieket, Johs. Teders, P. Messelaar, wed. F. J. Peters, K. E. Scheld, G. J. Grom wel, H. G. M. Koorn, wed. G. A. Conijn, dr. J. A, Mensonides, J. Pastoor, R. de Groot Oz. en P. S chuij- temaker reeds in handen der vaste commissie van finan ciën om bericht en raad zijn gesteld; b. do gemeente-rekening over 1893 met de bijlagen, den gemeenteraad aangeboden bij brief van 24 Juli No. 667, waarvan aan iedor lid een afdruk ter hand gesteld is, verzonden is naar de in de raadsvergadering van 27 Juni benoemde commissie. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering inge komen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 6. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 3d Meitot het doeu van af- en overschrijvingen in de gemeente-begrooting voor 1893. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit 27 Juni No. 25, tot het bij de gemeente in eigen en onderhoud overnemen der Drnivenlaan. Brief ten geleide van het goedgekeurde kohier plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1894. 9. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbe sluit van 30 Mei tot het voldoen van f 100 uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente-begrooting voor 1894. 10. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbe sluit van 27 Juni No. '26 tot het in eigendom en onder houd overnemen van de straat in het bouwterrein langs de noordelijke sloot van de Cadettenschool. 11. Urief ten geleide van het goedgekeurde raadsbe sluit van 30 Mei No. 40 en tot regeling der jaarwedden van eenige onderwijzeressen aan de openbare school voor meisjes. 12. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbe sluit tot verkoop van gemeentegrond aan den Kennemer- straatweg aan den heer J. P. Kool Pz. Nos. 6 tot en met 12 voor kennisgeving aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders. 13. Brief waarbij wordt bericht datzooals in de vergadering van 27 Juni 1.1. werd medegedeeldde Minister van Justitie verzocht had, uitgewerkte plannen te overwegen en in te dienen tot verbetering van den toestand in de waterkom of de vijver in den hout. Tevens werd toen de verzekering gegoven, dat die plan nen aan 's Raads oordeel onderworpen zouden worden. Ten einde aan dat verzoek te knunen voldoen werden met den architect verschillende plannen besproken, welke besprekingen ten slotte geleid hebben dat twee plannen in bijzonderheden uitgewerkt zijn het eene strekkende om hot vuil- en hemelwater af te voeren naar de Hoe- vervaart bij de Kalkovensbrng, het andere om dat water af te voeren naar de Hoevervaart bij de Verlaatjes'orug- gen. De bijzonderheden van die plannen zijn niteengezet in een overgelegd rapport van den gemeente-architect. Burg. en weth. schromen niet als hun oordeel uit te spreken, dat zij beslist de voorkeur geven aan het plan, om den afvoer te doen plaats hebben naar de Hoever vaart bij de Kalkovensbrngdaar bij het andere plan veel meer kans zal blijven bestaan, dat vroeger of later daarvan hinder zal worden ondervonden. Bij eerstge noemde plaats woont bijna niemand en is ook niet te verwachten dat ooit gebouwd zal worden terwijl bij laatstgenoemde plaats aanbouw van meerdere woningen zeker te verwachten is. Welk plan ook uitgevoerd wordt, de Raad moet naar hunne meening in ieder geval vor deren, dat opgeruimd worde het riool dat thans uitloopt in genoemden vijver, ter voorkoming, dat daarvan ooit weder gebruik gemaakt kan worden. Zij kunnen daarbij tevens mededeelen dat zij zich den 7 dezer verplicht hebben gezien in verband met het voorkomen van cholera-gevallen, zich tot den Minister van Justitie te wen den krachtens artikel 6 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134) met het verzoek de wasscherij in de strafgevangenis, welke hoofdzakelijk de oorzaak is van don vervuilden toestand van den vijver, te doen staken, daar zij zich anders genoodzaakt zonden zien, den afvoer van vuil water in dien vijver geheel te verbieden en te beletten. Aan dat schrijven is door Z.E. met den meesten spoed gevolg gegeven. De wasscherij is van af den 17 dezer gestaakt en wordt weder uitgeoefend op de vroegere wijze door de bleekster de wed. Kesalhieraan den Wester weg. Gesteld in handen eener speciale commissie van vijf ledenwaartoe benoemd worden de heeren mr. J. P Kraakman, mr. H. Boelmans ter Spill W. F. Stoel, J. M. de Sonnaville en C. Janssen Cz. 14. Brief ten geleide van de gemeente-begrooting voor 1875. Bij die begrooting op de bijzonderheden waarvan nader terug gekomen wordtzijn de gemeente-belastingen tot hetzelfde bedrag uitgetrokken als voor 1894. Gesteld in handen der sectiën. Bij trekking wordt beslist, dat de eerste sectie zal bestaan uit de heeren Canters, Preijer, Goede, Rentmeester, J. de Lange en Vonk, met den heer C. W. Bruinvis, wethouder, tot bet geven van inlichtingen de tweede sectie uit de heeren Boel mans ter Spill, de Sonnaville, de Wit, Karseboom en Kraakman; de derde sectie uit de heeren Stoel, Janssen, Conijn, Bosman en het alsnog te benoemen lid, met den heer burgemeester tot het geven van inlichtingen. 15. Jaarverslag van regenten van het gasthuis over 1893. Voor kennisgeving aangenomen. 16. Brief van het Bestuur der Vereeniging de Am-

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1