LOMBOK. No. 106. BersteWad- Zes en Negentigste Jaargang. 1894. ZONDAG 2 SEPTEMBER. LOMBOK. Nederland. ALkMAARSCHE C01 RAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers f O,O0. Telefoonnummer: 3. Pr\Js der gewone Ad vertent IPn: Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Geen grooter ramp heeft den laatsten tijd het vader land getroffen, dan de overvalling in Lombok. De berichten zijn van dien aard dat men ze bijkans niet kan gelooven. Evenmin kan men zich eene voorstel ling maken van de aangrijpende droefheid der gezinnen, wier verwanten deel uitmaken van de in Lombok achter gebleven krijgsmacht. Vooral wanneer men leest in de telegrammen de bizonderhedenwaarmee deze calamiteit gepaard ginggeen water, fourageering onmogelijk, goe deren achtergelaten om gewonden in wagens te vervoeren. Mataram toestand nog slechter. Bivak prijsgegeven enz. Hoe pjjnljjk de berichten ook mogen zijn, wij twijfelen er niet aan of de regeering zal alles wat haar bekend wordt, openbaar maken. Maar welke gevoelens ook rijzen, voordat alle gegevens bekend zijn, schorte men zijn oor deel op omtrent de oorzaak van het échec. Op de vraag, of, en op wiens raad, de onvoorzichtig heid begaan werdom in het land door te dringen de kust te verlaten de legermacht te verdoelenheeft elk antwoord thans geen andere waarde, dan die eener voor barige gissing. Want men bedenke, dat de leiders en hoofdofficieren allen mannen waren die hnn sporen verdiend hadden die bij ervaring de moeielijkheden eener expeditie ten volle beseften, en wier beleid ia het noorden van Sumatra herhaaldelijk gebleken is. Eerbiedige hulde zij gebracht aan allendie op het veld van eer sneuvelden Ernstig zal de indruk zijn die deze débacle in Indië gemaakt heeft. Vandaar dat. op don Minister, die in 's lands vergader zaal kort geleden zich verantwoordelijk stelde, voor de uitzending der troepen naar Lombokeen hoogst moeie- ljjke taak rust. Toen den achtsten Juni j.l. in de Eerste Kamerde heer Pjjnacker Hordijk uiteenzette, waarom hij eene expe ditie gevaarlijk achtte en wees op de ongezondheid van het klimaat in Lombok en de goede bewapening van de inlandersdie in het bezit zijn van 25000 geweren en 1000 achterladerstoen antwoordde de heer Bergsma minister van koloniën .Ofschoon ik ten volle gevoelwelke groote verant woordelijkheid op den Minister rustdie bij het onder nemen van dergelijke expeditiën deel van de Regeering uitmaakt, aarzel ik geen oogenblik om te verklaren, dat ik die verantwoordelijkheid ten volle op mij neem.'' Het is evenwel te hopendat alle verwijten die ge woonlijk op een dergelijk échec gedurende den Atjeh- oorlog volgden, thans achterwege mogen blijven. De vraag, die men zich te stellen heeft, is deze Wat kan hier te lande gedaan worden om het verloren prestige te herwinnen Want dat het geschokt is, daar omtrent make men zich geen illusiën. Zoo ooit, dan mo gen nu de tranen, over het ongeluk gestortden blik niet benevelen. Het feit, dat door de bevolking de onoverwinnelijkheid van de compagnie betwijfeld zal wordenverhele men niet. In de nabijheid van Javaden hoofdzetel onzer macht zijn wij verslagen. Het gevaar om geheel Java van troepen misschien voor langen tijd te ontblooten, wordt door de Indische regee ring blijkbaar niet gering geschat. Immers de Gonvernenr-Generaal seint .Aanstonds vergadering Raad van Indiëmet commandanten leger en vlootom te beraadslagen mijn denkbeeld tot dade lijke zending bataillon en artillerie." Dit zou geheel overbodig zijnindien men volkomen gerust tot dezen maatregel dnrfde overgaan. Nu op twee plaatsen in den Archipel het leger wordt verdeeld, en de beschikbare reserve in het vnur gebracht iszal de regeering niet aarzelenom althans tijdelijk de Indische krijgsmacht te versterkenen tot bereiking van dit doel, geldelijke en administratieve bezwaren ter zijde stellen. Tot eiken prjjsmoet grooter onheil worden voor komen Optimisme betreffende de gehechtheid der inlandsche bevolking aan ons bestuur zou in omstandigheden als deze, misplaatst zijn. Moge de regeering bjj alle partgen in den lande steun vinden Een den 30 ontvangen regeeringstelegram luidt Van de vermisten zijn teruggekomen kap. Kamerman, licht gewond en 34 europeesche minderen waarvan 7 gewond. Generaal Vetter heeft aan de marine opgedragen Mataram te beschieten. De vijand heeft de westzijde van Mataram versterkt de granaten der marine zijn ten zuidoosten van Mataram neergekomen. Aan Quispeldir. commandant der maritieme mid delen is correctie aangegeven. De balisehe strand- kampong Tanambat werd door de marine beschoten. De hoofden van Tandjong Karang en Sekar Bela en de sasaksche kampongs bij Ampenan zijn opgeroepenzij betoonen de meeste hulpvaardigheid en medewerking. Het verraad zou uitgegaan zijn van den ouden Vorst op aansporing van Prenggama. Djelantik zou met zijn volk niet meegedaan hebben toch is zijne houding ver dacht, daar hij ons niet gewaarschuwd heeft. Liefrinek is naar de oostkust om de Sassakkers aan te sporen, het balisch gebied te verontrusten. Omtrent een hernieuwd offensief optreden en hetgeen daarbij in acht te nemen is, deelde generaal Vetter mij zijne voornemens mede. Opgave van de namen der gesneuvelde minderen is nog niet mogelijk. De toestand der naar Soerabaija overgebrachte ge wonden is over het algemeen zeer gunstig. Het N. v. d. Dag ontving nog de volgende berichten Gesneuveld: le luit. genie Van der Staajj. Vermist: Lindgreen Van der PlankDe Graaf Ujlaki. Heden vertrekken naar Ampenan de lnits.-kol. Scheuer en Frackers, de directeur Scherer, kapt. Vis. De adjudant (van den Gonvernenr-Generaal) kapt. Kroll is belast met het overbrengen van een geheim schrijven van den Gouverneur-Generaal. In een tweede telegram, waarvan de inhoud voor een groot deel ons van andere zijde reeds bekend was en dat wij onzen lezers ook al mededeeldenwordt o. a. nog gemeld Boerma niet gesneuveld, alleen gewond, le luit. Dooremans gedurende tranport gestorven. jEen particulier telegram van den 1 aan het Handels blad meldtDe artillerie is nu 32 stukken sterk, onder leiding van den majoor Feuilletau de Bruijn. De rijksbestuurder Djelantik hondt voldat bjj on schuldig is aan het verraad en heeft verlof gevraagd om met zijn leger naar Bali te mogen oversteken. De gouverneur-generaal heeft de vergunning daartoe gewei gerd en bevolen Djelantik als vijand te beschouwen. Tjakra Negara is door de Sassaks ingesloten. Met het oog op de ernstige gebeurtenissen op Lom bok heeft de minister van koloniën bepaalddat het detachement snppletietroepen, sterk 50 man, dat den 15 September van het koloniaal-werfdepöt naar Rotterdam en van daar per stoomschip Salak naar Batavia zou vertrekken, op eene sterkte van 200 korporaals en sol daten en 8 odder-officieren zal worden gebracht. Bovendien zal het detachement, dat 29 September van dat depót naar Indie moet worden uitgezonden en 75 man zon bedragen, worden gebracht op eene sterkte van 150 korporaals en soldaten, benevens 7 onder-officieren. Met het detachement, dat 1 Sept. vertrekt, levert het kol. werfdepot dus in die maand een contingent aan snppletietroepen van 418 onder-officieren en minderen. Men schrijft ons uit Amsterdam van Vrijdagavond omtrent den Koninginnedag Terwijl joelende volksmassa's langs mijn venster trekken heb ik, na een vermoeienden dag van rondzwerven door de stad, even de pen opgenomen om voor de lezers van de Alkmaarsche Courant een kort verslag op te maken van de wijzewaarop in de hoofdstad de Koninginnedag is gevierd. Mijn eerste tocht gold vanmorgen den Dam, want de socialisten hadden in hunne organen en in strooibiljetten de partij gen ooten opgeroepen zich daar te verzamelen om met elkaar naar het Frederiksplein te trekken. Hon derden nieuwsgierigen hadden evenals ik gedaan en daar ook nog troepjes opgeschoten jongens aan de oproeping hadden gehoor gegeven, was het op den Dam omstreeks elf nur buitengewoon drnk. Het kwaadwillig gezinde gedeelte begon met een rechercheur, dien zij toevallig kenden, toe te takelen, zoodat de politie een charge moest maken om hem te ontzetten. Ook bij het optrek ken door de stad moest van den wapenstok gebruik worden gemaakt, doch hierbjj kwam 't niet tot een ern stige botsing. In het Paleis voor Volksvljjt had inmiddels in de groote ooncertzaal een festival plaats gehad van eenige muziekvereenigingen uit noord- en znidhollandsche dorpen, onder leiding van het dilettanten-muziekgezelschap »Am- stel's fanfarecorps". Het denkbeeld daartoe was uitgegaan van de »Vereeniging tot veredeling van het Volksvermaak'', wier eere-voorzitterburgemeester Vening Meinesz een toespraak had gehouden nadat het Wilhelmus was uitgevoerd. Het plan bestonddat deze vereeniging in optocht trekken zoude naar het feestterrein achter het Rijks museum. Wacht, hadden de socialisten gezegd, daar zullen wij een stokje voor steken. Wij mogen geen optochten houden en nu zullen zij 't ook niet doen. Dat was de reden, waarom de mannen van den Dam naar het Fre deriksplein waren getrokken. Dwarsfluiten hadden zij meegenomen en daarmee tracht ten zij de marchen der fanfare-corpsen te overstemmen. Juist toen de stoet zich in beweging had gesteld, hieven de socialisten hun vrijheidslied aan en ontplooiden zij een roode vlag. De politie mocht dit niet toelaten en hoewel er een soort paniek onder de feestvierders ont stond, sloeg zij er met stok en sabel duchtig op los. Ook de oproerkraaiers lieten zich niet onbetuigd en brachten o. a. een agent ernstige verwondingen toe. Er werd door de politie evenwel zoo kalm en vastberaden opgetreden, dat weldra het verboden lied niet meer werd gehoord en de roode vlag verdween. Het was een indrukwekkend tooneel die duizenden menscfgm langs het Westeinde en de Stadhouderskade in aaneengesloten gelederen te zien voorttrekken. De hel dere zonnestralen deden de met zilver en verguldsel ver sierde banieren gelijk zijn aan kostbaar fluweel met schitterende flikkerende vonken bezaaid die in glans slechts wedijverden met het geblikker der smetteloos gepoetste instrumenten. Van de balcons der huizen wer den den corpsen met hunne opwekkende muziek de Hosannah-kreten toegejuicht en de vaderlandsche wijzen vonden veelvuldigen weerklank. Slechts één donkere plek bood het schilderij die bende achteraan, haveloos met opzet gekleed, vervloekende hnn onmacht om alles in de war te sturen. Vier jaren achtereen hebben wij reeds den lezers van dit blad beschreven, wat er op het museum-terrein was te zien tot vermaak van de menigte. Daarom kunnen wij voor de vijfde maal volstaan met te zeggen, dat ook nu weder specialiteiten en luchtballons te baat waren genomen om het publiek te boeien. Ook de beruchte drassigheid van bet terrein verloochende zich ditmaal niet. In andere gedeelten der stad werd insgelijks de laat ste van de maand op feestelijke wijze doorgebracht. Vooral de parade trok ditmaal veel bezoek en veel aandacht daar voor het eerst militaire wielrijders hierbij hunne diensten verleenden. Wat de avond zal opleveren, is bij het schrijven van dit vluchtige verslag nog niet te zeggen. Wel kan geconsta teerd worden dat de deelname aan het Koninginnefeest dit jaar drukker is geweest dan het vorige. Ook waren meer vlaggen uitgestoken en was meer werk van de eta lages gemaakt. Een eigenaardigheid van vele amster- dammers is, dat zjj in gewone dagen wel ooren hebben naar het zoet gefluit des socialen vogelaars, maar als het den feestdag geldt van het blonde Koningskind, dan komt toch weder de oude mensch boven en overheerscht weder de oranjeliefde, hun in de jeugd ingeprent. Egmond aan Zee. Koninginnedag is hier recht feestelijk doorgebracht. Reeds in den vroegen morgen wapperde van elke woning de nationale driekleur en was iedereen getooid met de Oranjekleur, zoodat het dorp een echt prettig aanzien had. De schooljeugd had zich reeds vroegtijdig bij groopjes vereenigd en was vol blijde ver wachting van het feestwaaraan ten 2 ure door hen mocht worden deelgenomen. Eindelijk was het lang ver wachte oogenblik daar en verscheen in hnn midden een prachtig met groen en bloemen versierde zegewagen voorafgegaan door muziek en twee personen te paard en gevolgd door twee lakeienwaarbjj zich aansloten al de leerlingen der openbare school400 in getalin welk rijtuig als zinnebeeldig figunr gezeten was Hare Majesteit de Koninginmet een bouquet in de handhaar door een der schoolkinderen aangeboden. In optocht werd het dorp doorgereden en een reisje gemaakt naar het nabij gelegen Egrnond aan den Hoef. Het gaf een vrooljjk gezicht al die bigde kinderkopjes, versierd met mutsen van papier, kwistig in oranje getooid en van de noodige vlaggetjes voorzien. En Hare Majesteitmen verbeeldde zich de werkelijk heid voor oogen te zien. Tor rechtertjjd verscheen een amateur-photograaf, wiens arbeid mogeljjk later onder de oogen zal worden gebracht Na den terugkeer werd H. M. naar het feestterrein geleid, waar zij van hare hooge waardigheid werd ont heven, terwjjl tot aandenken aan dezen dag haar een prachtig cadeau werd aangeboden. Op zulk eene wandeling liet zich de beerljjk klaar ge maakte chocolade met koek en krentenbrood uitnemend smaken. Inmiddels maakte Jan Klaassen zich gereed, om voor zijn potsierljjke sprongen die vroolijke kinderschaar een genotvol uurtje te bereiden, hetwelk door de ouderen van dagen met evenveel genoegen werd aangezien. Ver volgens hadden er nog eenige kinderspelen plaats, zooals zakloopen, houtjes rapen, aardappelen dragen enz., waarbij den winners prjjzeu werden overhandigd. De duisternis begon van lieverlede te overvallen, oen

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1