No. 107. Zes en Negentigste Jaargang. 1804. W0ENS1) AG 5 SEPTEMBER. B u i t e ii 1 a n d. FEUILLBTON. Nederland. Stremming verkeer Friescke Brug. ALKMMRSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abon nementsprijs per maanden voor Alkmaar f O,SO j'; franco door-het goheele rijk 1, De 8 nummers O,O0. Telefoonnummer3 Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen op verzoek van den Ingenieur van 's Rijks Wa terstaat ter algemeens kennis, dat de FR1E9CHE I* It A VI ItKKr op Woensdag 5 Septem ber a.s., van des voormiddags 4 tot 7 ur en voor het verkeer van rijtuigen en voetg angers «ESXATEK ZAL Z 1J IV.. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris, 3 Sept. 1894. NÜHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. Den 3i[ is te Lnik van den militairen •commissaris vau Petersburg officiëel bericht ontvangen •dat de lang gezochte an.arehist, baron Sternberg, bij Pe tersburg aangehouden was. Hij heet Cyprien Jagolkowski. De bureau's van het: vredescongres zijn den 1 door den Koning ontvangen.. Deze verklaarde, dat hij zeer veel belang stelde in de n arbeid der aanzienlijke mannen en vronwen die deel uitmaken van dit Congres. Hij voegde ar bij, dat hij, souverein van een onzijdig Rijk, bijzonder belang stelde i u bet vraagstuk van den vrede. Bolgie's onzijdigheid leg:de bet ook verplichtingen op; dientengevolge had het middelen -noodig, om zijne onzij digheid te handhaven zoo van 's Rijks standpunt als van dat der Rijken, die deze onzijdigheid waarborgen. Te Tilleur bij Luik zij n in twee dagen 25 ziekte- en 24 sterfgevallen aan choli ira voorgekomen. DUITSCMIjAIVB. De' nieuwe zitting van den Rijks dag zal den 18 October in het nieuwe gebouw plaats heblaim. Eli G EL AIV DDe toestand vau den graaf van Parijs wordt als hopeloos beschouwdde laatste sacra menton der stervenden, zijn hem den 31 toegediend. Hij ia gefemel bij bewustaija. Hij lijdt aan verlamming der ingewanden. PKJlWI&RUIL. De rechtbank der Seine heeft een jongen schipperdie «en jongen van tien jaren in de rivier geworpen en er uit gehaald had om de premie voor het redden van drenkelingen te verdienen tot een jaar gevangenisstraf verenrdeeld. SPAMJE. De anarchist Salvador Franch te Bar celona, die dan aanslag in den Liceo-schouwbnrg pleegde, heeft zich bekeerd en laten opnemen in da godsdienstige orde van den heiligen Franc iscns. OOITEIRUM-HOIGARIJE. Den 30, bij het honden van oefeningen met het korps der militaire luchtscheepvaart iu Felixdorf nabij Weeneu, geraakte de ballon, in den gondel waarvan de luitenant Dwovzak ge zeten was, los. Daar die gondel noch van ballastnoch van anker voorzien was, verkeerde men in groote onge- VAN EUAA LYALL. Vertaald door Güillette. Het kasteel, nit den tijd van koning Jan, zag er ouderwetsok uiteenige veranderingen en verbeteringen, onder de rogeering van Elisabeth aangebracht, maakten het eohter rocht aangenaam in het bewonen. Wegens de onrustige tjjdon waren er in de laatste jaren weinig gasten geweest, zoodat alles er eenvoudig en huiselijk uitzag. Joscelyn genoot er vantoen hij dien avond met het gezin zat te seupeeren hier waar men niets van strijd of verdeeldheid hoorde. De tafel, met haar zilveren kan delaars, vormde een kleine lichtplek in de groote, donkere zaal, waar de portretten aan den wand spookachtig uit kwamen de galerij in het. rond werd aan de vier hoeken door kleine lampen verlicht; boven de deur was kort ge leden een orgel gebouwd, waarop iemand zacht en droo- merig zat te spelen. Voorzeker alles ademde vrede en rust, een oogenblik van weldadige kalmts in den storm. Na den volgenden morgen eene wandeling in het park gedaan te hebben, bracht Hampden Joscelyn in een aardig steenen vertrek dat, door een in Gothisehen stijl gebouw de gang, gemeenschap had met de eetzaal; de vierkante ramen zagen nit op een zonnigen tuin, sierlijk aangelegd met bloembedden on fonteinen St. John's tain, heette dit gedeelte. »Van hier heeft men zeker het mooie vergezicht waarop n mij in het park hebt attent gemaakt, mijnheer vroog Joscelyn. Ja, en we hebben het aan koningin Elisabeth te dan ken. Toen zij hier een paar dagen en nachten vertoefde, heeft zij, met haar uitstekenden blik, gezien hoeveel het uitzicht winnen zou, zoo men eenige benken weghakte. rastheid omtrent zijn lot. Den 31 kwam van hem een telegram uit een plaatsje aan de Bosnisch-Croatische grenswaarin hij meldde dat hij na eon reis van 13 uren in een bosch te land gekomen was. PORTUGAL. De Cortez worden den 1 October geopend. Lobo Avilathans minister van openbare werkenis minister van bnitenl. zaken geworden en wordt vervangen door Campos Henriquez. De regeering heeft de bevestiging ontvangen van het bericht betreffende den opstand van inboorlingen in Lorenco Marquez. ZWEWE1V. De koning heeft bevolen den 300 ge boortedag van koning Gustaaf Adolf (9 December) als een nationalen feestdag te vieren. Tweede Hamer. De minister van financiën heeft voor den dienst 1894 eene snppletoire begrooting voor Financiën ingediend. In verband met de invoering der bedrijfsbelasting is het getal controleurs, nu inspecteurs, der directe belastingen te Amsterdam van 3 gebracht op 6. De bureaux van de inspecteurs der directe belastingen en der registratie aldaar met hunne klerken zijn geplaatst in de woning van den agent van het ministerie van finauciën terwijl daarentegen de drie inspecteurs der registratie hunne bureaux hebben gekregen in het nabijgelegen Oostindische Huis. Aan genoemden agent is dientengevolge toegekend eene vergoeding van f 1400 wegens het gemis van vrije woning. De post voor kosten van aanmaak en uitgifte van muntbiljetten moet aangevuld worden met f 20.000. Een bedrag van f 3600 is uitgetrokken als toelage aan de ambtenaren, belast met het toezicht in de suiker raffinaderijen en kandijfabrieken, en wel wegens de nach telijke diensten, die zij geregeld moeten verrichten. Gedeeltelijk terugkomende op een voorstel door den vorigen minister van financiën op de loopende begrooting gedaan doch dat toen door de Tweede Kamor werd geamendeerd, heeft de tegenwoordige minister een ietwat hooger bedrag aangevraagd voor toelagen te verbinden aan de allerbelangrijkste, tevens in vele opzichten duurste standplaatsen voor de inspecteurs der belastingen, hetgeen hij onvermijdelijk acht voor de riehtige uitvoering der bedrijfsbelasting. Het aangevraagde bedrag is 7650 boven het reeds toegestane. Daarbij gevoegd de f 8700, die nog beschikbaar warenen de J 7500 te besparen door aanstelling van vijf in plaats van tien nieuwe adjunct-inspecteurszullen voor een geheel jaar de vol gende maatregelen genomen kunnen wordenvermeer dering van het getal inspecteurs met hoogere bezoldiging, namelijk een traktement van 2100 tot 3600thans bedragende 13 met elf f 7250vermeerdering der be zoldiging van 56 inspecteursthans bedragende f 1800, tot f 2800, met f 200 's jaars, f 11200; vermeerdering van het bedrag der toelagen met f 4200verhooging Dienzelfden nacht liet mijn vader arbeiders komen, en toen de koningin 's morgens opstond, was deze opening gemaakt." »Dat bewijst groote gehechtheid aan het koninklijke huis," merkte Joscelyn op. »Ja, je ziet wel, daaraan ontbreekt het ons niet zei Ilampden lachend, »gaarne offeren we eenige beuken aan eene vorstin als de goede koningin Bess, al weigeren wij den koning een onrechtvaardige belasting van een en dertig shillings te betalen." »Toch bewijst n door die weigering het land een graoter dienst dan zjj, die een dergelijke tyrannie aan moedigen." *Zoo denk ik er ook over," hernam Hampden. »Het is waar, wat sommigen zeggen, dat wij zoowel voor den koning als voor het Parlement vechten. Alleen ten doode toe zullen wij strijden tegen het verkeerde begrip, dat een vorst door God het recht is gegeven slecht te regoeren. Sedert den dag der kroning, toen Laud 's konings belofte trachtte te wijzigen, door den volzin weg te laten waarin de wetgevende macht van het Parlement erkend wordt, en de woorden salvo prerogative) regalt" in te lasschen, heeft men het er op aangelegd de vrijheden der Engelsche natie aan banden te leggen. En na iedere po ging tot een minnelijke schikking mislukt, blijft ons niets over dan een oorlog. Gij en ik moeten ons gelukkig achten dat wij optreden voor eene rechtvaardige zaak, en ons leven veil hebben voor de bestendiging van de vrij heden des vaderlands." Joscelyn herinnerde zich nog lang het mooie verge zicht, en de woorden door zijn nieuwen vriend in dat eigenaardige vertrek geuit. Er zijn tooneeltjes die ons, we weten niet waarom, altjjd bijblijventot hot eind van zijn leven kon Joscelyn zich dien Augustusmorgen voor stellen Hampden's houding toen hij met hem voor het open raam stond, de denkende oogen vol bezielonden gloed het vriendelijke gelaathet lange haar, door den wind licht bewogen, de eene hand op den schouder zijner kleine Mary, die ongemerkt aan vaders zij een plaatsje gezocht had. van het traktement der adjnnct-inspectenrs van f 1500 tot f 1600 (7 bestaande en 5 nienwe) f 1200 samen 23850. De minister wenscht deze maatregelen over het volle jaar 1894 toegepast te zienwaardoor de begrooting f 7650 op dezen post zou klimmen maar door het vrijvallen van sommen kan in werkelijkheid met 500 worden volstaan. Do persoon nit Jisp die zich den 28 te Wor- merveer met het hoofd op de rails legde bij aankomst van den trein is den 29 in het Binnen-gasthnis te Amsterdam na eene operatie, aan de bekomen wonden overleden. Den 30 is tot gemeente-arts te Middelie benoemd de heer J. A. Ie Coultre van Enkhuizen. Den 31 hield de Nederlandsche Juristen-Vereeni- ging in do groote zaal van het gebouw van den Hoogen Raad te s-Gravenhage eene bijeenkomst, ter herdenking van haar 25jarig bestaan, onder het voorzitterschap van den heer mr. M. S. Pols. De heer mr. J. A. Levy, de eerste spreker bij de behandeling van het aan de orde gestelde punt *het arbeidscontract"herdacht in den aan vang zijner rede de gesneuvelden op Lombok. Deze bespreking heeft tot de volgende uitkomst geleid. Met algemeene stemmen werd beslist, dat wettelijke regeling van dh overeenkomst van hour van arbeid een onafwijs bare eisch des tijds is en met groote meerderheid, dat de vrijheid van overeenkomst bij hnur van arbeid, voor zooveel volwassen mannelijke arbeiders betreft, onbeperkt moet zijn. Nadat mede met groote meerderheid beslist wasdat de wet voor die regeling algemeene regelen moet stellen, terwijl de uitwerking voor en de toepassing opde bijzondere soorten van nijverheid'overgelaten moetworn- don aan het uitvoerend gezag, werd op dezelfde wijze aan genomen dat de bepalingen gehandhaafd znllen worden door a. nietigheid der overeenkomstin strijd met ver bod ot gebod aangegaan; b. straf; c. politie-tnsschenkomst. Verder dat geoorloofde afwijkingen van het in de wet geregelde arbeids-contract gebonden moeten worden aan formaliteitenzoowel om de aandacht van partijen op die afwijkingen te vestigen als om de overheid in staat te stellen van die afwijkingen konnis te nemen. Den 1 was het onderwerp bedelarij en landlooperij aan de orde. De vergadering besliste, dat de bepalingen van hot straf wetboek betreffende bedelarij en landlooperij onvoldoende zijn. Landlooperij moet als zelfstandig strafbaar feit worden behandeld. Onderscheid moet gemaakt worden tusschen enkel bedelen in hot openbaar, bedelen als gewoonte of kostwinning, en bedelen met bedriegelijke middelen. Het enkele bedelen in hot openbaar moet niet straffeloos zijn. Voor het bedelen als gewoonte of kostwinning moet de strafbaarheid beperkt worden tot valsche bedelaars en tot bedelaars buiten noodzaak. Opzending naar werkinrich- tingen behoort hoofdstraf te worden. Voor deze straf be hoort een hooger minimum niet, een hooger maximum wel jtoegelaten te worden. De volgende jaarvergadering wordt te 's-Hertogenbosch gehouden. Den 31 is te Amsterdam de 13e algemeene ver- Joscelyn s tijd was in de volgende dagen meer dan bezetzijn gastheer gaf hem o.a. D'Avila's geschiedenis van den burgeroorlog in Frankrijk te lezen, een werk door velen schertsend »kolonel Hampden's bijbel" genoemd want, waar hij reisde, hij had dit boek.bij zich Boven dien werd er een groot deel van den dag besteed aan exerceeren en andere oefeningen voor den oorlog de oude Mrs. Hampden, de moeder van den patriot, nam hem dikwijls in beslag om over den zoon, haar glorie, te praten, of de kinderen vroegen hem met hen te spelen. Eindelijk brak do bepaalde dag aan en ging het regi ment op marsch. Joscelyn, in zijn groene uniform, met de oranjesjerp door de Parlementsgezinden gedragen, trotsch op het vaandel dat hij in de hand hield, gevoelde dat thans voor hem het leven ernst begon te worden. Al het landvolk en vele edelen kwamen de soldaten zien vertrekken naar Northampton, waar Hampden het bevel over de troepen op zich zon nemen. Joscelyn's hart klopte van bljjdschap bij het vreugde gejuich en de goede wenschen die hem van alle kanten tegenklonken, toch was hij weemoedig gestemd. Ook de kolonel zag bleek en ernstig; zijn hart was vol droef heid na het afscheid van vrouw en kinderen, doch met heldere stem gebood hij zijn manschappen onder het mar- cheeren den 121sten Psalm te zingen. 'k Sla de oogen naar 't gebergte heen, Vanwaar ik dag en nacht, Des Hoogsten bijstand wacht, Mijn hulp is vau den Heer alleen," enz. Onder het aanheffen van deze woorden ging de colonne op marsch. Joscelyn keorde zich nog eenmaal om naar de hooge muren van het kasteel-Hampden, naar het vreedzame kerkje met zijn kerkhof, daarna sloeg hij een blik op het blauwe vaandel in zijn hand, waarop aan de eene zijde het motto stond van zijn vriend Vestigia Nulla Retrorsumaan de andere van het leger van het Parle ment »God Met Ons." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 1