LOMBOK. gadering van den Alg. Ned. Politiebond gehouden. Het gezamenlijk ledental bedraagt volgens het verslag thans 1320, met 371 donateurs en 491 begunstigers. Er zijn 70 correspondentschappen. Het batig slot der rekening bedroeg f 1331. Het aantal verzekerden is 939 met een verzekerd kapitaal van 33145. Door het vertrek van den oud-voorzitter Tuijnenbnrg met medeneming der geldswaarden heeft de bond een verlies van 22304 geleden. Er werd besloten dat het hoofdbestuur dat tot heden uit acht leden bestondvoortaan uit 5 leden zal bestaan waartoe gekozen werden de heeren mr. S. Talma Stheeman, burgemeester van Znidbroek Bennder, inspecteur van politie te Dockum, J. P. Engelman, bur gemeester van Schoterland, Kramer, chef-veldwachter te Apeldoorn en Jac. KampiDga, politie-agent te Groningen. De volgende vergadering wordt te Rotterdam gehouden. Het ledental nam na het gebeurde met de kas met 247 toe. De gemeenteraad van Do Bildt heeft den 31 den gemeente-ontvanger D. Takken en den gemeente-secretaris K. Rootjes voor onbepaalden tijd geschorst. Den 31 is aan het station te Hengeloo een 50jarig hulparbeider tusschen de buffers gekomen waardoor hij terstond dood was. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft den 1 een en twintig woningen onbewoonbaar verklaard, ter wijl 30 andere woningen ter onbewoonbaarverklaring voorgedragen werden. Twee vermoedolijk door een dollen hond gebeten kinderen uit Breda zijn voor rekening van het Rijk in de instelling van Pasteur te Parijs onder behandeling gesteld. In een gezin te Katendrecht met negen kinderen zijn in de vorige en deze week overleden vijf kinderen, waar van drie aan cholera. De sociëteit »Momus" te Maastricht zal twaalf werklieden aldaar in de gelegenheid stellen de tentoon stelling te Antwerpen kosteloos te bezoeken. In Friesland zijn ongeveer 70 puike kalf koeien aangekocht om naar Saragossa in Spanje te worden vervoerddat vee werd hoofdzakelijk gekocht in de gemeente Utingeradeelgrenzende aan de gemeente Idaarderadeolwaar mond- en klauwzeer heerscht. To Nieuwpoort aan de Lek en te Boxmeer heeft zich een geval van cholera met doodelijken afloop voor gedaan te Spijkenisse kwamen vier gevallen voor waarvan twee met doodelijken afloop te Dordrecht den 1 drie gevallen, waarvan twee met doodelijken afloop, aan boord van een uit Kapelle aan den IJsel aangekomen vaartuig. De schipper, die overleed, was in aanraking ge weest met een choleralijder. Tot tijdelijk gemeente-opzichter te lonkhuizen is benoemd de heer C. van Poreestbouwkundige te Beverwijk. Te 's-Gravenhage is na eene korte ongesteldheid, in den ouderdom van 48 jaren overleden de bekende dier- en landschapschilder Jan Vrolijk. Te 's-Gravenhage is in voorloopige hechtenis ge nomen Johan Rudolf van Essen, oud 22 jaren, kellner laatstelijk gewoond hebbende te Amsterdamdie in onderscheidene gemeenten in winkels bij het bezichtigen van dameshorloges een horloge stal om het daarna in eene andere gemeente weder te gelde te maken of te be leenen. Amsterdam. Van de 195 mannelijke en 35 vrouwelijke candidatendie alhier voor de hoofdakte geëxamineerd zijn, slaagden 65 mann. en 20 vrouwelijke candidaten. Don 30 des nachts is door eene gasontploffing brand ontstaan ten huize van den kapitein Brunet de Rochebrune, waarbij zoowel hij als zijne echtgenoote zulke ernstige brandwonden bekwamen, dat zij naar het Burgerzieken huis overgebracht moesten worden. Hun toestand is vrij redelijk. In dit perceelwaar thans geen gas gebrand werd nam geuoemdo bewoner oen sterke gaslucht waar; een onderzoek willende instellen, nam hij licht mede, waar op de ontploffing volgde. In den avond van dien dag ont stond door het vlam vatten van een petroleumtoestel brand in een kelder in de Haarlemmerstraat, bewoond door het gezin van den Bogaart. De 58jarige, half blinde kost- gangster vrouw 0. M. Rozeman, moest met brandwonden overdekt naar het gasthuis gebracht worden. De brand weer wist te voorkomen, dat de brand oversloeg naar den winkel in het benedenhuiswaar een grossier in gedistilleerd gevestigd is. De kiesvereeniging Burgerplicht heeft den 3 tot can didaten voor den raad gesteld de heeren J. D. Hoogland Az., J. P. M. Sterck en F. W. Westerouen van Meeteren. Bij kon. besluit van den 30 is de heer I. B. Sprin ger, architect alhier, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Haarlem. Den 1 is te 's-Gravenhage voor de hoofdakte geslaagd mej. A. M. van der Leij, alhier. Furmerend. Het hotel Buwalda op de kaasmarkt met twee daarbij behoorende perceelen, is in het openbaar verkocht voor f 12.577 aan den heer J. J. Roghair landbouwer te Beemster. Uitgeest. De gemeente-rekening over 1893 is den 31 vastgesteld in ontvangst op f 27006.485, in uitgaaf op 27274.31 alzoo met een nadeelig slot van f 267.82s. Velzen. Alhier is eene afdeeling van het Witte Krnis opgericht, onder het voorzitterschap van den bur gemeester. Bcnningbroek. In den nacht van den 31 op den 1 is het huis van den schoenmaker Walbrecht met den inventaris door vlammen vernield. Door windstilte werden de belendende woningen gespaard. Een en ander is vol doende verzekerd. Briehulzen. De heer G. J. ten Brummeler An- driesse pred. te Zuidzande (Zeeland), heeft het beroep naar de ned. herv. gemeente te Driehuizen en Zuidscher mer aangenomen. Kolhorn. Den 2 was het in den polder Waard zeer druk. Men was aan het binnenhalen der granen ook was men op een viertal boerderijen aan het stoom- dorschen zoodat het nergens was te zien dat het zon dag was. De cholera-lijder in deze gemeente is thans geheel her steld en wandelt al weder buiten. In dit gezin overleed den 3 een 8jarig kind, wel na eon zeer kortstondige ziektedoch volgens geneeskundige verklaring was het geene cholera. Texel. In de laatstgehouden vergadering van den gemeenteraad werd door den voorzitter medegedeeld, dat een schrijven was ingekomen van gedeputeerde staten, behelzende goedkeuring tot vaststelling der jaarwedde voor een onderwijzeres te Zuid-Eierland en dat de heer F. J. Poutsma, districts-schoolopziener te Haarlem, bericht had, dat het aantal sollicitanten voor de vacante betrek king van hoofd der school te Zuid-Eierland van 26 gedaald was tot 24, vermits een der sollicitanten zich had terugge trokken en een ander de bij de wet vereischte stukken niet had ingezonden, terwijl den raad in eene volgende vergadering eene voordracht zou worden aangeboden. Tot vader en moeder in het gesticht van weldadigheid werden benoemd A. Burger en echtgenoote te Oudeschild. Met 9 stemmen tegen 1 werd besloten voor 1I6 bij te dragen in de kosten van herstel van den grintweg tus schen de dorpen Den Burg en Do Waal en voor J/2 in die van het gewone onderhoud. Stellagen. Zondag, den 2, omstreeks 11 uur 's avonds, ontstond brand in het Kuilhuis, aan den Ouden dijk. De bewoners waren afwezig. De brandweer, hoewel spoedig aanwezigkon niets tot blussching doen. De boerderij werd bewoond door den eigenaarden heer P. Schagen. Alles was verzekerd. Onder voorzitterschap van Mr. K. A. W. L. Hazel- hofï Roelfsema, is den 3 de op 26 Juni j.l. verdaagde buitengewone algemeene vergadering der Hollandsche JHelkmaatscliappiJ gehouden, teneinde te stemmen over het voorstel van een der aandeelhouders om de maatschappij te liquideeren en Jhr. Th. A. 0. de Geer en Mr. B. R. W. A. baron Sloet van Hagensdorp tot liqui- dateuren te benoemen met machtiging om de eigendom men der maatschappij hetzij onderhands hetzij publiek te verkoopen. Aangaande deze vergadering worden wij in staat ge steld, het volgende verslag op te nemen De heer mr. Herman J. Keijzer betoogde, dat het voor stel zooals dit luidde niet in stemming kon worden ge bracht. Bij de statuten der maatschappjj toch was een andere wijze van stemmen voorgeschreven voor personen en zaken, terwijl ook een andere meerderheid voor de aanneming van het voorstel om de maatschappij te liquideeren ver- eischt werd dan voor het verkiezen van liquidateuren. Derhalve eischen de statuten splitsing van het voorstel. Na aanneming van het voorstel-Keyzer werd het eer ste gedeelte (ontbinding der maatschappij en liquidatie) goedgekeurd. Alvorens over te gaan tot stemming over het tweede voorstal (benoeming der liquidateuren) vroeg de heer GJ. Pieters of het de bedoeling van den voorsteller was dat 'men voor of tegen de benoeming van deze heeren moest stemmen dan wei of men tevens vrij was in het uitbrengen van zijn stem op een ander. De voorzitter antwoordde dat men eerst moest stem men over de twee voorgestelde candidaten en dat deze stemming mondeling en niet bij gesloten briefjes moest geschieden. Vóór stemden 28 aandeelhouders tegen 96, zoodat ge melde heeren niet benoemd werden. Reeds had de voorzitter medegedeeld dat thans vrije stemming moest plaats vinden en besprak hij de vraag of een of meerdere liquidateuren moesten worden benoemd, toen mr. Kappeijne in overweging gaf, de vergadering te sluiten en later eene nieuwe vergadering voor de be noeming van liquidateuren uit te schrijven. Protest hier tegen van de zijde van een aantal der aandeelhouders maar toch werd de vergadering voor gesloten verklaard en verliet het bestuur met een paar der aandeelhouders de vergadering. Onder leiding van mr. Keyzer werd door de protestee- rende aandeelhouders tot voorzitter gekozen de heer G. J. Pieters en tot secretaris de heer H. Ph. Co wan. Daar na werd besloten slechts één liquidateur te benoemen. De heer Pieters werd daartoe benoemd. mond- en klauwzeer. 4» ra I't. In deze gemeente is den 3 het eerste geval van mond- en klauwzeer aangegeven door den landman A. Velthuijs in de Starnmeer. ücliermerliorn. De vereenigiug Floralia hield evenals het vorig jaar den 31 Augustus hare tentoon stelling van de dezen zomer door haar uitgereikte bloem- stekken en van de plantjes der kinderen van de hoogste klasse der openbare school, aan wie door haar bloem zaden waren verstrekt. Tevens had het Nutsdepartement onlangs besloten (de vereeniging rFloralia" is daar eeue instelling van) ten einde zoo het haar eenigszins mogelijk was, de lust tot het bebouwen der landorijen in den Eilandspolder te bevorderen, ook veld- en tuinvruchten, in dien polder gekweekt, tot de tentoonstelling toe te laten jen hiervoor een bedrag voor prijzen vast te stellen. Hoewel het aantal inzendingen grooter had kunnen zijn, bleek, uit hetgeen was ingezonden, dat op dezen grond uitmuntende groenten kunnen geteeld worden. De prijzen werden behaald voor bloemen voor het stel van 4 planten, C. Nierop le pr.mej. de wed. A. Focker, 2e pr.; B. W. G. Lienesch, 3e pr. Voor de fraaiste coleus, J. Muntjewerf, pr.voor de begoniaA. Niehof, pr.; voor de geranium, D. Boot, pr.; voor de aster, C. de Reus, pr. terwijl aan verschillende personen eervolle vermeldingen ten deel vielen. Van de schoolkinderen behaalden voor goudsbloemen, le Grietje Rus2e Cornelia Roos, 3e Geertje Klerk, 4e Geertruida Heertjes; voor flox drummondi, le Jannetje Mulder, 2e Guurtje Tromp, 3e Lena Geerke, 4e Jacobus Pouw voor de veld- en tuinvruchten voor wortelen, le P. de Boorder voor uien, le Wouter Leegwater voor snijboouen: le A. Kluft. Eervolle vermelding met onderscheiding voor bloem kool, andijvie, slaboonen, koolsoorten: le pr. W. Leeg water, die tevens voor de grootste collectie groenten, als le pr., eene bloemenmand met bloemen, uitgeloofd door de juryleden, gebr. Admiraal, te Rijp, verwierf. Eervolle vermelding met onderscheiding voor aardappelen en kool M. Ulder. Tal van personen werkten door hunne ter opluistering ingezonden bloemen en wat hierop betrekking had, mede om de tentoonstelling te verfraaien. Zoo trok vooral de aandacht een vaas met bloemen van de heeren gebr. Admiraal, oen gedeelte der collectie van de naar de natuur geteekende bloemen van den heer K. WeeshoffCz., en eene verzameling insecten van den heer N. Voerman, terwijl het portret onzer koningin, door eenige meisjes met een krans van levende bloemen versierd, een eere plaats verwierf. Na afloop der prijsuitdeeling werd de avond genoegelijk doorgebracht door het houden van voordrachten, het gezang van het kinderkoor en het uitmuntende spel van het fanfare-corps te Noord-Schermer. De vereeniging »Eendracht" alhier, verschafte den schoolkinderen beneden de 11 jaren den 31 een prettigen dag. Met een aantal rijtuigen, werd des morgens een rijtoer door de Beemster gemaakt naar den speeltuin bij Purmerend. Had het jonge volkje zich hier al vermaakt op het dorp wachtte hun nog meer plezier. Verschillende spelen, waarvoor prijzen werden uitgeloofd, als ringste ken, houtjes rapen, petje ballen, koek happen en hard hoepelen werden afgewisseld door het gebruik van de noodige versnaperingen. Dit alles maakte dat zij veel pret hadden. De dag werd besloten met eene tombola, zoodat zij ieder met een geschenk naar huis gingen. Vele ouders zullen met uwen correspondent instemmen dat hulde te brengen aan de feestcommissie niet onvert diend is. De verjaardag onzer koningin is alzoo hier rech- feestelijk gevierd. De gouverneur-generaal heeft telegrafisch berichtdat de eerste luitenant der infanterie D. Dooremans in de Neder). Staatscourant van 30 Augustus als zwaar gewond vermeld, is overleden. De bevelhebber der Koloniale Reserve te Nijmegen heeft aanschrijving ontvangen alle beschikbare troepen in gereedheid te brengen en deze den 22 September hunne bestemming naar Indië te doen volgen. De Telegraaf ontving het volgende bericht Staf kapitein Willemstijn en de controleur Liefrinck zullen de Sasaks aanvoeren tegen de Baliërs die een gevecht in het open veld trachten te vermijden. Prins Gowa bood troepen aan. De aanvullingstroepen bereikten Lombok. De gezondheidstoestand is uitstekend. Een officiëel telegram meldt de namen van 45 ouro- peesche militairen beneden den rang van officier, die op Lombok gesneuveld zijn en die van 22 vermisten. De familiebetrekkingen worden voorbereid en daarna de namen openbaar gemaakt. Volgens van Praja gekomen hoofden zijn de Sasaks in massa opgerukt tot den oos telijken oever van Babak en is kapitein Lindgreen (in de Nederlandsche Staatscourant van 30 Aug. als vermist opgegeven) met een detachement ingesloten beoosten Tjakra Negara. De Sasaks zouden trachten hen in veiligheid te brengen. De bergkanonnen en de marine beschoten Mataram. De versche troepen zijn reeds te Ampenan aangekomen. De gezondheidstoestand is gunstig. De Staats-Conrant van den 4 dezer meldt: Ten vervolge op het berichtdat uit Indië opgave is ontvangen van het aantal op Lombok gesneuvelde en vermiste europee- sche militairen beneden den rang van officier worden hieronder hunne namen vermeld: A. Gesneuveld zijn Van het 6e bataljon infanterieA. van der Aa adj.- onderoffic^ A. B. Sittorp, fourierC. G. Pfander, F. W. C. Koch, H. W. BiehartsergeantsA. Bertoen borp.; J. Mol, J. J. MinsesO. W. J. Voss en J. Houkema fuseliers. Van het 7e bataljon infanterie: M. A. Regnier, P. J. Heinsbroek, H. van Meurs, sergeants; H. de Wilde, korp.; I. A. Engberts, O. J. van Spaandonck H. CornetW. Brunen, J. Siccama B. Hoiting I. van Thiel, G. Kruid hof, J. de Vijlder, J. E. C. W. Bruchhaus, G. J. Reuter en H. R. Scherf, fuseliers. Van het 9e bataljon infanterieA. H. W. Becker, A. Schar, P. de Jong, M. J. van der Kaay, sergeants; H. Rotgans, hoornbl.; J. van der Wonde M. Groenendaal J. G. Alboeck L. J. B. Avonds, W. ten Klei en A. den Heldfuseliers. Van de artillerie: J. C. Heyserserg. veld-artill.; J. Aleven W. P. Anemaet, J. Booy, J. R. Nussen, kanonniers. Van de genie: G. Ruitenbeek, geniesoldaat. B. Vermist zijn Van het 7e bataljon infanterie: W. D. Hoskam, serg. Van het 9e bataljon infanterie J. H. M. van der Wijst, serg.-majoor I. L I. van Lith, C. J. Wenzler, sergeants C. M. W. Sablerolle, fourier; C. T. Michels, G. A. Frentzel, korporaalsA. van Hoogstraten, F. Kroll, G. van den Ham, fuseliers. Van de artillerie: M. H. Salden, kanonnier; J. Hettema, serg.; W. F. Buchten, J. v. d. Broek, W. Feller, kanonniers. Van de genie: W. F. H. Tinga, serg. Van den geneeskundigen dienst: H. H. H. Loontjes, K. Frugte, hosp.-bediendenH. Loverink, ziekenoppasser. Van den trein: J. Roza, serg. der artillerie. Van het hoofdkwartier: A. G. Roso serg.-schrijver W. W. van Zuilencavalerist. Van nog twee gesneuveldenwier namen niet duidelijk waren overgeseind, is aan de Indische Regeering ophel dering gevraagd. De heer L. den Beer Poortugaeljur. docts. aan de Leidsche Hoogeschoolheeft den volgenden oproep aan zijne vrienden gedaan Met een gevoel van verontwaardiging heeft voorzeker ieder Nederlander de verpletterende telegrammen van het oorlogstooneel op het eiland Lombok gelezen. Het verraad daar gepleegdde moord onzer dappere officieren en soldaten, de hoon onzen wapenen aangedaan, eischen bloedige wraak. Hij, die jong, gezond en krachtig is, gevoelt zich in zulke oogenblikken als door onmacht geslagen. Hier stil te moeten zitten en niet mede ten strijde te trekken om onze broeders daar te helpen, is bijna onmogeljjk. Laat ons toonendat om Neêrlands vlag hoog te houden Neêrlands zonen nu als vroegernaar de wa pens grijpen. Daarom roept de ondergeteekende zijn vrienden en allen.die als vrijwilliger met hem naar Lombok willen optrekken, op om zich bij hem aan te sluiten en, twee of driehonderd man sterk zijnde, alsdan onzen dienst aan Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin aan te bieden om, met een door ons zelf betaald uitmuntend nieuw mo del 6.5 mM. repeteergeweer gewapend, natuurlijk zonder

Alkmaarsche Courant | 1894 | | pagina 2